ecomonitor.cz
verze pro tisk
Zalesňování 10 tisíc hektarů nového lesa na severní Moravě
20. března 2019 01:00
() - Před rozhodnutím o způsobu zalesnění kalamitních holin se musíme vrátit v čase k zalesnění holin, které vznikly v této oblasti v minulosti. Největší kalamitou byly Jeseníky na LZ Karlovice postiženy v roce 1955. Tehdy bylo určeno k zalesnění 1000 ha holin. Lesníci z ÚHÚL, VŠL, VÚLHM, státní správy a provozních lesníků stanovili měsíc po kalamitě, na základě typologických průzkumů, obnovní cíle, s využitím všudybylů. Po 10 letech byl zhodnocen stav kultur nově založeného lesa Ing. Kupčou. Ubiquisti byly z odborné neznalosti do 10 let vyřezány. Ve skutečnosti bylo zalesněno 4 400 ha vesměs smrkem. Příčiny nezdaru byly charakterizovány špatným sadebním materiálem, buření a zvěří. Smrkové mlaziny byly následně poškozovány ohryzem a loupáním ve všech nových porostech, tzn. na ploše 1000 ha. Dnes, po 60 ti letech se tyto monokultury vlivem sucha, kůrovcem a václavkou rozpadají a jsou plošně těženy.

Smrk – dřevina budoucnosti

Nové holiny na severní Moravě vznikly v období 2015-2019, jako důsledek smrkových monokultur a následných škod větrem. Zcela pochopitelně byly stromy dále napadeny kůrovcem, václavkou, s přispěním sucha. Je zcela zřejmé, že se rozsah holin bude i nadále zvyšovat. Provozní lesník by očekával, že kapitáni českého lesnictví si uvědomí vážnost založení nového lesa pro 22. století. Opak je pravdou. Jen hnutí DUHA se vyjádřila k obnovním cílům. Toto vyvolalo nebývalou vlnu kritiky v prvé řadě od kolegů Šimerdy, Slodičáka, Nováka, Mauera, Podrázského, uznávaných odborníků lesnické praxe a podpořené projekty NAZV, TAČR,(mám pochybnosti, že někdo zneužil jejich jmen). Následovala ministerská směrnice k obnovním cílům, předložená pod tlakem ministerstva životního prostředí. Ta také nezůstala bez „odborné reakce“ různých institucí jako SVOL, ALDP, ČKOLH, ČLS, SLŠ, Správců církevních lesů, Lesnická dřevařská komora a PEFC., s kritikou a neochotou vzdát se smrku. Jako hlavní důvod, k odmítavému postoji k novým obnovním cílům, je uváděn zásah státu do vlastnických práv majitelů, což je jistě pravda. Považují dosavadní ustanovení vyhlášek za dostatečné. Jiná situace je u správců majetku státu, LČR a VLS, které obhospodařují více jak 50 % rozlohy lesů v ČR. U těchto organizací by měly být naplněny ustanovení předloženého Ministerstvem zemědělství a ti se musí stát vlajkovou lodí určující nový směr v obhospodařování našich lesů. Je nepochopitelné, že nikdo z těchto institucí odpovědných nesdílí názor o nutnosti druhových změn porostů zakládaných pro 22. století. Co je platné, že v televizi ministři proklamují výsadbu jedlí a listnáčů, když nejsou pro tyto bohulibé sliby vytvořeny podmínky, aby mohly být naplněny.

Smrk – dřevina minulosti

Setrvačný moloch podporuje systém propagující dřevinu minulosti – smrku, i na vyloženě nevhodných stanovištích. Úsměvné jsou argumenty výše jmenovaných, že chřadnutí smrkových monokultur je pro ně nová informace a nikdo na tento problém neupozorňoval.

Vzpomenu J. Černého z roku 1834, Heyrovského z poloviny předminulého století, Jana Ev. Chadta - Ševětínského z roku 1914, Koniase, Polanského. My, na lesní správě Karlovice, při příležitosti exkurze v roce 1994, jsme ve Sborníku poukazovali na vážnou hrozbu rozpadu smrkových monokultur, a tak od 4. LVS jsme tolerovali toliko přirozeně zmlazený smrk. Nikdo si nepřipouští, že za současnými problémy stojí naprostá impotence celého lesnického stavu. Ne, že za současný stav jsou zodpovědné předcházející generace, jak se snaží různí vysvětlit neschopnost celého lesnického stavu. Není to pravda. V šedesátých letech jsem, díky učitelům na lesnické škole, nastoupil lesnickou službu s euforií zakládání smíšených lesů. To se mi v počátcích lesnické služby úspěšně dařilo. Bohužel, s nástupem „progresivních“ lesníků, jako kapitánů lesnické lodi bylo nastoleno „smrkové a borové“ hospodářství skoro na všech stanovištích. A sázet něco jiného než smrk byl prohřešek proti socialistickému hospodářství. Pamětník této doby se musí ptát, jak by vypadaly dnešní lesy, kdyby nezvítězili líní lesníci, kteří pracovali s nejmenším odporem proti vrchnosti.

100 let starý referát lesmistra Josefa Sekaniny, přednesený na členské schůzi Ústřední jednoty Československého Lesnictva dne 19. února 1922, publikovaného v 1. ročníku časopisu Lesnická práce z roku 1922, str. 182.

Velevážení pánové! Přikládám dnešní naší poradě velikou důležitost, neboť tato má býti mezníkem mezi systémem lesního hospodářství, který se neosvědčil a mezi systémem novým, více k přírodě se vracejícím.

Příroda sama ve svém mocném rozmachu ukázala nám kalamitou mniškovou (větrnou, kůrovcovou) cestu velmi zřetelně. Do lesa zavlečena byla nervosita moderní, výdělečné a rychlého zisku chtivé doby a my chceme tam zavésti rozumným přikloněním se k přírodě zase klid. Chceme též odložiti pohodlnost, která též byla velkou příčinou sázení rozsáhlých smrčin bez ohledu na stanoviště a chceme zakládat a pěstovati les přirozený, který klade ovšem na lesního hospodáře veliké požadavky.

Jenom les přirozeně založený a pěstěný snese kritiku těch, kteří po nás přijdou. Vše nepřirozené a přírodu znásilňující se vymstí a v lese zvlášť katastrofálně. Nejsem nepřítelem smrku, naopak zdůrazňuji, že budeme smrkové porosty dále zakládati, ale rozumně a po zralé úvaze a omezíme je na místa, kam patří.

Generel obnovy

Ministerstvo zemědělství předkládá další směrnici, tzv. Generel obnovy lesních porostů po kalamitě jako I. a II. etapu, zpracovanou lesnickými odborníky (11 osob a 25 osob) z ÚHÚL a uveřejněný na Silvarium 11. 10. 2018 a další uveřejněný ministerstvem 12. 2. 2019. Podle družicových snímků systémem Planet Scope v období 2017 do 2018 je rozsah obnovy na severní Moravě (kraj Moravskoslezský, Olomoucký a severní část kraje Zlínského) přibližně 10 000 ha. Nevíme, zda tato směrnice bude v budoucnu platná, ale protože je polovičatá, neodborná, tak by platit neměla. To jsme již ale 4. rok od vzniku holin a to nejen na Moravě, ale plíživě i v jiných oblastech ČR. Čekáme na zarůstání holin sveřepou buření, zbahněním, aby se z holin staly těžko zalesnitelné? Je přímo ostudné a neomluvitelné, že starý lesník se středoškolským lesnickým vzděláním si dovoluje upozorňovat na nečinnost odborníků, které si vlastně platíme za to, aby nám udávali směr v lesním hospodaření. Problémem našeho lesnictví je stádnost odborníků na ministerstvu a ve všech ostatních institucích končících na lesnických školách. Ach, ty boží prostoto.

Některé požadavky v Generelu II. obnovy jsou chvályhodné. Mám na mysli navrhované zastoupení smrku do 5. LVS ve výši 14 % (jak optimistické!), v cílové druhové skladbě kombinaci alespoň 3 dřevin podle zásady 3x20. 10 % zastoupení jedle je výborné, ale problém je v tom, že dnes již nikdo neví jak jí pěstovat a to ani na lesnických školách. Neznám knížku, která by popisovala monografii jedle, krom střípků od Zakopala, Korpeĺa, Sanigy a v němčině Dannecker, Horndasch. Nikdo není schopen alespoň tyto publikace z němčiny přeložit a vydat. Přitom jedle musí nahradit výpadky smrku nejenom proto, že prospívá i ve změnách klimatu, ale proto, že je naší královnou mezi dřevinami a nejproduktivnější a stabilizační dřevinou, převyšující produkci smrku v průměru o 30 %.

Zcela je opomíjená funkce přípravných dřevin. Bez jejich použití se zakládá na problém budoucích stejnověkých porostů. Přímo se požaduje, tak jako v dnešních platných vyhláškách a zákonech, zalesnění klimaxovými dřevinami na holiny, které nebudou mít životaschopnost. Prý se budou přípravné dřeviny řešit v budoucnu, ač by se měly řešit v předstihu. Naproti tomu je bezpodmínečně nutné začít s obnovou kalamitních holin tak, jak to činí příroda. Nejdříve přípravný les, odborně se tomu říká „sekundární sukcese“ (neoznačovat tyto porosty zavádějícím, chybným označením „náhradní porosty“), dále nastupují ostatní dřeviny v přípravném lese a končí klimaxovými, v závěrečném lese. Jiným postupem zalesňování holin nastupuje směrovaná selekce s nástupem pionýrských fenotypů.

Samozřejmostí zůstává novelizace Vyhlášek, když ne celého Lesního zákona.

Obnova holin

Úkol zalesnění 10 tisíc hektarů s navrhovanou druhovou skladbou v procentech zastoupení hlavních dřevin (SM 14, JD 10, JDO 3, DG 4, MD 10, DB 10, BK 9,JVml 5, JVkl 0,5, JL 7 (?) atd.) nebude možno splnit, protože nebudou sazenice a přirozená obnova, nanejvýš potřebná na holinách, krom přípravných anemochorních dřevin, nepřipadá v úvahu. Zcela nepochopitelná je navrhovaná obnova klimaxových dřevin JD a BK, nehledě na smrk, přímou výsadbou na holiny bez horního stínění. Rozumná velikost porostních jednotek je od 0,25 do 0,5 ha (LČR), stářím zřetelně rozlišených tak, aby se budoucí celý les skládal ze skupin o různém věku a dřevině (s využitím přípravného lesa jako ubiquistů, kteří vytvoří porostní mikroklima a zásady dosažení druhové pestrosti porostu 3 dřevinami v obnovním cíli). Bohužel stanovuje se zastoupení přípravných dřevin v rozsahu do 15,5% a to na extrémních stanovištích (R,Z,C,H,I),jako cílové dřeviny. Další problém je v tom, že k zalesnění 1000 ha holin jedlí, která bude atakována zvěří, je potřeba 3000 oplocenek s obvodem 700 km. Při zásadě 3x20 pro přimíšené dřeviny jako doprovodné pro cílovou jedli (BK), tzn. KL, JV, BO, DB, MD atd. se zvýší potřeba oplocení o 1500 oplocenek a obvod min. o 300 km. Tyto oplocenky se musí postavit, kontrolovat, opravovat, aby byly funkční po dobu minimálně 20–30 roků. Krom této ochrany budoucího zdravého jedlového lesa musí lesníci ošetřit proti zvěři 8 000 ha a u DG, JDO a MD ochranu proti vytloukání na ploše 1700 ha.

Čtenář, nechť si sám vynásobí náklady, které jdou do stomilionových položek, aby si uvědomil absurdní fantasmagorii s jediným cílem: aby na sv. Václava mu zatroubili dva jeleni.

Myslivost

S veškerou vážností a zodpovědností prohlašuji, že přítomnost velkých predátorů včetně medvěda, vlka, orla a rysa je nezastupitelná úloha při docílení rovnovážného stavu v přírodě. Myslivci nejsou schopni udržet stavy zvěře na odpovídající úrovni. Vymizení predátorů osudově narušilo rovnováhu mezi lesními producenty a konzumenty, protože člověk je nemůže nahradit. Tolik chtěná „symbióza“ zvěře s lesem bez predátorů není myslitelná. Měli bychom proto vítat návrat všech predátorů, pokud nám jde o návrat zdravých lesních ekosystémů. Lovci a jejich spolkoví představitele, kteří se hlásí k ochráncům přírody, šíří poplašné zprávy o napadání lidí vlkem. Argumentacemi, že vlci jsou kříženci a jsou vypouštěni z domácích chovů, že se pro ně musí vyčlenit tři oblasti, a to vše svědčící o neznalosti genetiky a etologie zvěře, kde bude tolerován výskyt vlka. Toto vše za podpory aktivisty a pavědce ze školy v Praze. Nepřímo nabádají několik idiotů k trávení a lovu nejenom vlka, ale i dalších predátorů karbofuranem a kulí, z naší přírody. Nedávno jsem byl na Třeboňsku lovit. Nájemce honitby, když mě doprovodil pod kazatelnu, povídá: “Kdyby ti přišel rys, tak ho zapeř!“ - tzn. zastřel! Myslivci nemají čas a zvláště vůli snížit stavy škodící zvěře a dělit se o trofej a o maso s predátorem. Zvěř, působící okus za posledních 20 roků zvýšila své stavy o 76 %, zvěř působící ohryz a loupání vzrostla o 115 % a jednotek spárkaté zvěře (dle Vyhl. č. 491/2002 Sb.) o 101 %. (Údaje z Generelu I. MZe 2018).

Ochrana proti škodám zvěří se má podle autorů Generelu II a ministerstva řešit pestrou druhovou skladbou, aby si zvěř mohla vybrat, využívat přirozené obnovy, používat selektivních herbicidů, zakládáním zvěřních políček a okusových ploch, oplocenkami

a přezimovacími obůrkami. U jedle a všeobecně listnáčů je potřebné, aby bylo jejich zastoupení dostatečné a rovnoměrné. Dále tvrdí, že redukcí lovu zvěře a důslednou péčí o zvěř s optimalizovaným pěstěním lesa (?), lze dosáhnout rovnovážného stavu mezi lesem a zvěří.

Navrhovaná opatření považuji za vrchol hlouposti. Autorům určitě uniklo, že se jedná o zalesnění rozsáhlých holin s extrémními klimatickými podmínkami. Protože obnovní cíle zůstanou jen na papíře, tak ministerstvo, odbor myslivosti se na podzim r. 2019 vyjádří v tom smyslu, že nebyly splněny jejich požadavky v navržených opatřeních na úseku obhospodařování zvěře.

Navrhuji zvěř z volnosti, která se v roce 1945 v současných lokalitách nevyskytovala, zavřít trvale do obor. Ostatní ve volné přírodě přestat chovat, ale začít na potkání lovit. Návrhy na případné dotace za oplocování jsou zcela nepochopitelné. Finanční zdroje je třeba použít na finančně zajímavé odměny lovcům - „zástřelné“.

Lesnicko-myslivecký gordický uzel

Když měl Alexandr Makedonský vyřešit spletitou situaci, vyřešil jí rozhodným způsobem. Uzel rozsekl. Přemnoženou zvěř nelze do nekonečna řešit přešlapáváním a ohlupováním veřejnosti. Je potřeba se rozhodnout na úrovni ministerstva. Buď budeme mít zdravé lesy bez monokultur smrku, borovice, buku nebo zvěř. Škody zvěří na lesních ekosystémech jsou ekonomickým a ekologickým problémem, který sráží na úplné dno celé lesnictví v ČR. Toto je poslední zvonění k procitnutí spících lesníků. Je zarážející, že nás dospělé na odklon od přírody upozorňují cvrčkové v hnutí Fridays for Future.

Není důležité, abychom měli smrková prkna a jeleny, siky, muflony, kamzíky, ale zdravé přirozené lesní ekosystémy schopné na třetině rozlohy naší vlasti zadržet atmosférické srážky jako houba k napojení pramenů, abychom měli vodu a co pít.

Nezoufejme. Před 200 lety německý lesník Cotta nad zplundrovanými lesy řekl: „Kdyby se lidé z Německa vystěhovali, do 100 let by Německo zarostlo lesem“. Příroda je mocná čarodějka.

Jan Metzl

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2546333


Online diskuse
O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další