ecomonitor.cz
verze pro tisk
Některé malé vodní elektrárny mohou zpětně získat podporu státu
10. prosince 2016 11:09

PRAHA (ČTK) - Provozovatelé některých malých vodních elektráren by mohli zpětně získat podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Počítá s tím návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který ve středu projedná vláda. Materiál se týká zdrojů, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku.
(Celý text)

Za prodej zdraví ohrožujících hnojiv bude až pětimilionová sankce
9. prosince 2016 16:35

PRAHA (ČTK) - Za prodej hnojiva, které ohrožuje úrodnost půdy, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí, asi bude možné uložit pokutu až pět milionů korun. Nyní tato sankce hrozí za prodej neregistrovaného či příliš rizikového hnojiva. Změnu má přinést novela, kterou dnes Sněmovna schválila. Normu, která navíc kvůli předpisům EU upravuje registraci hnojiv či leteckou aplikaci kapalných hnojiv, doporučil sněmovní zemědělský výbor částečně zpřesnit. Dolní komora mu vyhověla. O novele nyní bude rozhodovat Senát.
(Celý text)

Dům Natura ukrývá jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě
9. prosince 2016 16:00

PŘÍBRAM (ČTK) - Jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě a expozici živých plazů a obojživelníků žijících v Brdech mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Domu Natura v Příbrami. K dosavadním výstavám věnovaným Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy a historii bývalého vojenského újezdu přibyla expozice leteckých fotografií Nebeské Česko, jejímž autorem je příbramský rodák Jiří Jiroušek.
(Celý text)

Paříž a další místa Francie dál sužuje silný smog
9. prosince 2016 14:15

PAŘÍŽ (ČTK) - Paříž a široké okolí se dál potýká s nejhorší zimní smogovou situací za posledních deset let. Už čtvrtý den tam platí nařízení, že do ulic mohou v daný den vyjet auta jen se sudými či lichými čísly na poznávací značce, dnes tedy lichými. Toto mimořádné opatření dnes vůbec poprvé bylo zavedeno i mimo metropoli, a to v Lyonu. Smog ale ohrožuje zdraví obyvatel i v dalších oblastech Francie. Situace v zemi by se podle úřadů měla zlepšit o víkendu, později se ale zřejmě znovu zhorší.
(Celý text)

Zelený kruh odvolal své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog o úložišti, důvodem je přístup státu
9. prosince 2016 14:00

PRAHA (Ekolist) - Vládní pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu po obcích a spolcích z několika lokalit opouštějí také dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh. Důvodem podle Zeleného kruhu je porušování dohodnutých pravidel a ignorování návrhů pracovní skupiny ze strany zodpovědných státních úřadů. Zelený kruh zároveň dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k zahájení poctivě míněného dialogu o hledání řešení problému jaderného odpadu.
(Celý text)

Porsche v Německu čelí podezření z manipulace s emisemi
9. prosince 2016 13:37

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Německé úřady vyšetřují, zda výrobce sportovních aut Porsche nepoužíval software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí výfukových plynů. Oznámil to dnes Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Porsche patří do skupiny Volkswagen, zpráva je tak nejnovější ranou pro snahy koncernu zotavit se ze skandálu s emisemi, který byl odhalen loni na podzim.
(Celý text)

Ovocný strom. Dárek, který roste s vámi
9. prosince 2016 13:31

PRAHA (Ekolist) - Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu trvalou. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného stromu.
(Celý text)

U Přívratu na Orlickoústecku vzniknou podchody pro žáby a čolky
9. prosince 2016 13:13

PARDUBICE (ČTK) - Pardubický kraj chce nechat vybudovat u Přívratu na Orlickoústecku speciální podchody pod silnicí pro žáby a čolky. Obojživelníci těmito místy každoročně míří k vodním plochám, kde se rozmnožují, dobrovolníci je museli odchytávat do nádob a přenášet, aby nezahynuli pod koly automobilů. K podchodům zvířata navedou trvalé bariéry podél silnice, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Stavět by se mohlo začít v roce 2018.
(Celý text)

Pražská zoo poprvé chová nejmenší antilopy světa - dikdiky
9. prosince 2016 12:51

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada poprvé chová nejmenší antilopy světa - dikdiky Kirkovy. Návštěvníci mohou dva mladé samečky Elvise a Daxe spatřit v Africkém domě ve společnosti hrabáče Draka. Roční samci jsou v pražské zahradě dva týdny, přijeli z Vratislavi a Lipska. Na nové prostředí si zvykali v zázemí zoo. Zahrada o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
(Celý text)

Trump povolá do funkce kritika boje proti klimatickým změnám
9. prosince 2016 11:48

PRAHA (ČTK) - Zvolený americký prezident Donald Trump jmenuje generálního prokurátora Oklahomy Scotta Pruitta šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), oznámil včera Trumpův tým. Pruitt v minulosti kritizoval kroky vlády Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám a je zastáncem zmírnění regulací EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Jeho nominace podle agentury Reuters potěší ropný průmysl, ale rozhněvá ekologické aktivisty.
(Celý text)

Svítící polské skleníky dostaly žaluzie, stahují se ale pozdě
9. prosince 2016 08:43

LIBEREC (ČTK) - Funkčnost zastínění skleníků společnosti Citronex u polské Bogytynie, který byl spuštěn v polovině září, prověřili astronomové. Starostové z české strany si znovu stěžovali, že s podzimem začaly skleníky opět oslnivě svítit. Měření ukázala, že rolety jsou zatahovány, existuje však přechodné období mezi rozsvícením a zatažením rolet, které může trvat desítky minut a v tomto čase skleníky bohužel svítí naplno, sdělil dnes liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který kvůli světelnému smogu s Poláky několikrát jednal.
(Celý text)

Japonsko téměř zdvojnásobilo odhad nákladů na havárii ve Fukušimě
9. prosince 2016 08:39

TOKIO (ČTK) - Japonská vláda téměř zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Nově počítá s částkou 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu Kč), oznámilo dnes japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu.
(Celý text)

Žirafa se dostala na seznam ohrožených zvířat
9. prosince 2016 07:32

PRAHA (ČTK) - Žirafám hrozí podle biologů vyhynutí. Vzhledem k tomu, že populace žiraf v posledních třiceti letech klesla o 40 procent, umístili je vědci na oficiální seznam ohrožených zvířat, informovala agentura AP.
(Celý text)

Limit kadmia překročen 4800 krát. Kontroly odhalily nebezpečné těžké kovy v dovážené bižuterii
9. prosince 2016 01:19

PRAHA (Ekolist) - Alarmující hodnoty těžkých kovů našli inspektoři životního prostředí v bižuterii z dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Z 257 kontrolovaných výrobků obsahovalo nadlimitní množství nebezpečných těžkých kovů 17 procent, tedy 43 z nich. Jednalo se o karcinogenní kadmium, olovo a nikl. Česká inspekce životního prostředí uložila šesti dodavatelům pokuty v celkové výši 215.000 korun a nařídila okamžité stažení nebezpečné bižuterie z trhu.
(Celý text)

Proti zlodějům v moři budou bojovat elektronické ústřice
9. prosince 2016 00:36

PAŘÍŽ (ČTK) - Chovatelé ústřic ve Francii mají novou zbraň v boji proti zlodějům, kteří jim každé Vánoce ukradnou tuny jejich produktu. Nasadí elektronické vysílače maskované jako ústřice, které zalarmují policii, jakmile je někdo vyzvedne z mořského dna. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kvůli emisím aut právní kroky proti ČR a dalším zemím
8. prosince 2016 14:13

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise dnes zahájila právní kroky vůči sedmi členským zemím Evropské unie včetně České republiky a Německa. Důvodem jsou nedostatečná opatření proti porušování pravidel pro emise automobilů, uvedla komise. Brusel tímto způsobem reaguje na emisní skandál německé automobilky Volkswagen. Podle českého ministerstva dopravy je v legislativním procesu novela, která sladí českou a unijní legislativu.
(Celý text)

Přes aplikaci Čistý komín mohou lidé upozorňovat na problematická topeniště po celé ČR
8. prosince 2016 13:59

OSTRAVA (ČTK) - Organizace Čisté nebe spustila novou verzi své webové a mobilní aplikace Čistý komín, jejímž prostřednictvím mohou lidé upozorňovat na špatné topení v domácnostech. Původní aplikace z roku 2013 byla určena pouze pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí nejhorší ovzduší v zemi. Nově se nyní rozšířila na celou Českou republiku, uvedla ředitelka Čistého nebe Anna Plošková.
(Celý text)

Malé vodní elektrárny letos více dodržovaly zákon než loni
8. prosince 2016 13:20

PRAHA (ČTK) - Malé vodní elektrárny na řekách a potocích letos více dodržovaly minimální zůstatkové průtoky. Stav na vodních tocích se tak v tomto směru oproti loňsku zlepšil, uvedla včera na tiskové konferenci Česká inspekce životního prostředí. Přispěly k tomu ale i opakované kontroly a příznivější počasí. To vše se podílelo na menším počtu porušení zákona oproti loňskému roku, prohlásil ředitel inspekce Erik Geuss.
(Celý text)

Vědci z AV ČR: špatné ovzduší poškozuje DNA dětí
8. prosince 2016 12:14

PRAHA (ČTK) - Vědci z Akademie věd ČR mají nová měření, která ukazují, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje těhotné ženy a novorozence. Z prvních závěrů výzkumu vyplývá, že zvýšené koncentrace rakovinotvorného benzo(a)pyrenenu jednoznačně způsobují častější nemocnost dětí i změny v jejich genetice. Vědci při měřeních srovnávali stav ovzduší v Českých Budějovicích a Karviné v létě i zimě a vliv na nemocnost a vývoj čerstvě narozených dětí. Informoval o tom genetik a vedoucí výzkumu Radim Šrám.
(Celý text)

Trump hovořil s DiCapriem o obnovitelných zdrojích energe
8. prosince 2016 11:50

NEW YORK (ČTK) - Americký herec Leonardo DiCaprio se spolu s ředitelem své nadace setkal se zvoleným prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. Jednali o tom, jak může orientace na obnovitelné zdroje energie vytvořit miliony pracovních míst, napsala agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 758 | Další

Online diskuse
Některé malé vodní elektrárny mohou zpětně získat podporu státu
10. prosince 2016 11:09

PRAHA (ČTK) - Provozovatelé některých malých vodních elektráren by mohli zpětně získat podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Počítá s tím návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, který ve středu projedná vláda. Materiál se týká zdrojů, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku.
(Celý text)

Za prodej zdraví ohrožujících hnojiv bude až pětimilionová sankce
9. prosince 2016 16:35

PRAHA (ČTK) - Za prodej hnojiva, které ohrožuje úrodnost půdy, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí, asi bude možné uložit pokutu až pět milionů korun. Nyní tato sankce hrozí za prodej neregistrovaného či příliš rizikového hnojiva. Změnu má přinést novela, kterou dnes Sněmovna schválila. Normu, která navíc kvůli předpisům EU upravuje registraci hnojiv či leteckou aplikaci kapalných hnojiv, doporučil sněmovní zemědělský výbor částečně zpřesnit. Dolní komora mu vyhověla. O novele nyní bude rozhodovat Senát.
(Celý text)

Dům Natura ukrývá jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě
9. prosince 2016 16:00

PŘÍBRAM (ČTK) - Jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě a expozici živých plazů a obojživelníků žijících v Brdech mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Domu Natura v Příbrami. K dosavadním výstavám věnovaným Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy a historii bývalého vojenského újezdu přibyla expozice leteckých fotografií Nebeské Česko, jejímž autorem je příbramský rodák Jiří Jiroušek.
(Celý text)

Paříž a další místa Francie dál sužuje silný smog
9. prosince 2016 14:15

PAŘÍŽ (ČTK) - Paříž a široké okolí se dál potýká s nejhorší zimní smogovou situací za posledních deset let. Už čtvrtý den tam platí nařízení, že do ulic mohou v daný den vyjet auta jen se sudými či lichými čísly na poznávací značce, dnes tedy lichými. Toto mimořádné opatření dnes vůbec poprvé bylo zavedeno i mimo metropoli, a to v Lyonu. Smog ale ohrožuje zdraví obyvatel i v dalších oblastech Francie. Situace v zemi by se podle úřadů měla zlepšit o víkendu, později se ale zřejmě znovu zhorší.
(Celý text)

Zelený kruh odvolal své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog o úložišti, důvodem je přístup státu
9. prosince 2016 14:00

PRAHA (Ekolist) - Vládní pracovní skupinu pro dialog o hlubinném úložišti jaderného odpadu po obcích a spolcích z několika lokalit opouštějí také dva zástupci celostátní asociace ekologických organizací Zelený kruh. Důvodem podle Zeleného kruhu je porušování dohodnutých pravidel a ignorování návrhů pracovní skupiny ze strany zodpovědných státních úřadů. Zelený kruh zároveň dopisem vyzval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k zahájení poctivě míněného dialogu o hledání řešení problému jaderného odpadu.
(Celý text)

Porsche v Německu čelí podezření z manipulace s emisemi
9. prosince 2016 13:37

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Německé úřady vyšetřují, zda výrobce sportovních aut Porsche nepoužíval software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí výfukových plynů. Oznámil to dnes Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Porsche patří do skupiny Volkswagen, zpráva je tak nejnovější ranou pro snahy koncernu zotavit se ze skandálu s emisemi, který byl odhalen loni na podzim.
(Celý text)

Ovocný strom. Dárek, který roste s vámi
9. prosince 2016 13:31

PRAHA (Ekolist) - Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu trvalou. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného stromu.
(Celý text)

U Přívratu na Orlickoústecku vzniknou podchody pro žáby a čolky
9. prosince 2016 13:13

PARDUBICE (ČTK) - Pardubický kraj chce nechat vybudovat u Přívratu na Orlickoústecku speciální podchody pod silnicí pro žáby a čolky. Obojživelníci těmito místy každoročně míří k vodním plochám, kde se rozmnožují, dobrovolníci je museli odchytávat do nádob a přenášet, aby nezahynuli pod koly automobilů. K podchodům zvířata navedou trvalé bariéry podél silnice, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Stavět by se mohlo začít v roce 2018.
(Celý text)

Pražská zoo poprvé chová nejmenší antilopy světa - dikdiky
9. prosince 2016 12:51

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada poprvé chová nejmenší antilopy světa - dikdiky Kirkovy. Návštěvníci mohou dva mladé samečky Elvise a Daxe spatřit v Africkém domě ve společnosti hrabáče Draka. Roční samci jsou v pražské zahradě dva týdny, přijeli z Vratislavi a Lipska. Na nové prostředí si zvykali v zázemí zoo. Zahrada o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
(Celý text)

Trump povolá do funkce kritika boje proti klimatickým změnám
9. prosince 2016 11:48

PRAHA (ČTK) - Zvolený americký prezident Donald Trump jmenuje generálního prokurátora Oklahomy Scotta Pruitta šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), oznámil včera Trumpův tým. Pruitt v minulosti kritizoval kroky vlády Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám a je zastáncem zmírnění regulací EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Jeho nominace podle agentury Reuters potěší ropný průmysl, ale rozhněvá ekologické aktivisty.
(Celý text)

Svítící polské skleníky dostaly žaluzie, stahují se ale pozdě
9. prosince 2016 08:43

LIBEREC (ČTK) - Funkčnost zastínění skleníků společnosti Citronex u polské Bogytynie, který byl spuštěn v polovině září, prověřili astronomové. Starostové z české strany si znovu stěžovali, že s podzimem začaly skleníky opět oslnivě svítit. Měření ukázala, že rolety jsou zatahovány, existuje však přechodné období mezi rozsvícením a zatažením rolet, které může trvat desítky minut a v tomto čase skleníky bohužel svítí naplno, sdělil dnes liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který kvůli světelnému smogu s Poláky několikrát jednal.
(Celý text)

Japonsko téměř zdvojnásobilo odhad nákladů na havárii ve Fukušimě
9. prosince 2016 08:39

TOKIO (ČTK) - Japonská vláda téměř zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Nově počítá s částkou 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu Kč), oznámilo dnes japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu.
(Celý text)

Žirafa se dostala na seznam ohrožených zvířat
9. prosince 2016 07:32

PRAHA (ČTK) - Žirafám hrozí podle biologů vyhynutí. Vzhledem k tomu, že populace žiraf v posledních třiceti letech klesla o 40 procent, umístili je vědci na oficiální seznam ohrožených zvířat, informovala agentura AP.
(Celý text)

Limit kadmia překročen 4800 krát. Kontroly odhalily nebezpečné těžké kovy v dovážené bižuterii
9. prosince 2016 01:19

PRAHA (Ekolist) - Alarmující hodnoty těžkých kovů našli inspektoři životního prostředí v bižuterii z dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Z 257 kontrolovaných výrobků obsahovalo nadlimitní množství nebezpečných těžkých kovů 17 procent, tedy 43 z nich. Jednalo se o karcinogenní kadmium, olovo a nikl. Česká inspekce životního prostředí uložila šesti dodavatelům pokuty v celkové výši 215.000 korun a nařídila okamžité stažení nebezpečné bižuterie z trhu.
(Celý text)

Proti zlodějům v moři budou bojovat elektronické ústřice
9. prosince 2016 00:36

PAŘÍŽ (ČTK) - Chovatelé ústřic ve Francii mají novou zbraň v boji proti zlodějům, kteří jim každé Vánoce ukradnou tuny jejich produktu. Nasadí elektronické vysílače maskované jako ústřice, které zalarmují policii, jakmile je někdo vyzvedne z mořského dna. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kvůli emisím aut právní kroky proti ČR a dalším zemím
8. prosince 2016 14:13

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise dnes zahájila právní kroky vůči sedmi členským zemím Evropské unie včetně České republiky a Německa. Důvodem jsou nedostatečná opatření proti porušování pravidel pro emise automobilů, uvedla komise. Brusel tímto způsobem reaguje na emisní skandál německé automobilky Volkswagen. Podle českého ministerstva dopravy je v legislativním procesu novela, která sladí českou a unijní legislativu.
(Celý text)

Přes aplikaci Čistý komín mohou lidé upozorňovat na problematická topeniště po celé ČR
8. prosince 2016 13:59

OSTRAVA (ČTK) - Organizace Čisté nebe spustila novou verzi své webové a mobilní aplikace Čistý komín, jejímž prostřednictvím mohou lidé upozorňovat na špatné topení v domácnostech. Původní aplikace z roku 2013 byla určena pouze pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí nejhorší ovzduší v zemi. Nově se nyní rozšířila na celou Českou republiku, uvedla ředitelka Čistého nebe Anna Plošková.
(Celý text)

Malé vodní elektrárny letos více dodržovaly zákon než loni
8. prosince 2016 13:20

PRAHA (ČTK) - Malé vodní elektrárny na řekách a potocích letos více dodržovaly minimální zůstatkové průtoky. Stav na vodních tocích se tak v tomto směru oproti loňsku zlepšil, uvedla včera na tiskové konferenci Česká inspekce životního prostředí. Přispěly k tomu ale i opakované kontroly a příznivější počasí. To vše se podílelo na menším počtu porušení zákona oproti loňskému roku, prohlásil ředitel inspekce Erik Geuss.
(Celý text)

Vědci z AV ČR: špatné ovzduší poškozuje DNA dětí
8. prosince 2016 12:14

PRAHA (ČTK) - Vědci z Akademie věd ČR mají nová měření, která ukazují, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje těhotné ženy a novorozence. Z prvních závěrů výzkumu vyplývá, že zvýšené koncentrace rakovinotvorného benzo(a)pyrenenu jednoznačně způsobují častější nemocnost dětí i změny v jejich genetice. Vědci při měřeních srovnávali stav ovzduší v Českých Budějovicích a Karviné v létě i zimě a vliv na nemocnost a vývoj čerstvě narozených dětí. Informoval o tom genetik a vedoucí výzkumu Radim Šrám.
(Celý text)

Trump hovořil s DiCapriem o obnovitelných zdrojích energe
8. prosince 2016 11:50

NEW YORK (ČTK) - Americký herec Leonardo DiCaprio se spolu s ředitelem své nadace setkal se zvoleným prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. Jednali o tom, jak může orientace na obnovitelné zdroje energie vytvořit miliony pracovních míst, napsala agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 758 | Další