ecomonitor.cz
verze pro tisk
Pražská zoo oslavila první narozeniny gorilího samečka Ajabu
25. dubna 2017 08:00

PRAHA (ČTK) - Pochoutky ukryté v průhledných plastových barelech dostali v neděli v pražské zoo dva gorilí samečci jako dárek k narozeninám. Mladší sameček Ajabu přišel na svět před rokem. Neočekávaně ho porodila samice Shinda, o které si všichni mysleli, že je neplodná. Zoo jeho oslavu spojila s narozeninami jeho nevlastního bratra Kiburiho, kterému bylo včera sedm let. Popřát gorilím oslavencům v neděli přišel i herec Petr Nárožný.
(Celý text)

Mobilní aplikace SmogAlarm upozorní uživatele na zhoršení ovzduší
25. dubna 2017 07:00

OSTRAVA (ČTK) - Organizace Čisté nebe včera v Ostravě představila novou verzi aplikace pro chytré telefony a tablety SmogAlarm, která přináší informace o aktuálním stavu znečištění ovzduší. Nabídne nyní třeba upozornění na zhoršení ovzduší v místě bydliště uživatele a další novinky. ČTK to včera řekla ředitelka Čistého nebe Anna Plošková. Aplikace lidem umožní snadný přístup k datům Českého hydrometeorologického ústavu, takže mohou zjistit aktuální situaci ovzduší.
(Celý text)

Jednorázové menstruační vložky tvoří nerozložitelný odpad. Zbavte se jich
25. dubna 2017 05:29

PRAHA (Ekolist) - Pro většinu žen to není zrovna nejpříjemnější čas. Pro výrobce dámských hygienických potřeb je období, kdy „ženy mají své dny“, skvělá obchodní příležitost. Obrázky, barevné obaly, vůně a čím dál tím více super savých a navenek stále suchých gelů, absorbentů a bůhví čeho ještě. Přesné složení výrobce uvádět nemusí, ale je velmi podobné dětským plenám. A kromě žen, které tyto pomůcky bez zamyšlení používají, existuje i stále početnější skupina žen, které jsou ochotné používat (a také propagovat) i jiné varianty dámských hygienických potřeb. Výrazně ekologičtějších a pro některé dokonce pohodlnějších. Řeč je o látkových vložkách, menstruačním kalíšku nebo mořské houbičce.
(Celý text)

Příměstský park Soutok má propojit hlavní město s přírodou. Inspirací jsou i zahraniční příměstské parky
25. dubna 2017 05:05

PRAHA (Ekolist) - Na soutoku Vltavy a Berounky leží území, které v současnosti není zrovna krásné na pohled a má i pár bolavých míst. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy navrhuje pomoci zdejší přírodě a nenásilně ji propojit s Prahou formou příměstského parku s příznačným názvem Soutok.
(Celý text)

Vyplatí se topit přímotopem?
24. dubna 2017 10:20

(UŠETŘENO.CZ) - S přímotopy jsou spojeny nejrůznější mýty hovořící v jejich neprospěch. Je ale jisté, že velká spousta z nich se nezakládá na pravdě, popřípadě lze na danou věc hledět z více úhlů pohledů. Někdo si může například říkat, kdo je schopen topit přímotopem, když je jeho provoz tak nákladný?
(Celý text)

Lidé v Hojkově u Jihlavy vysadili na protest proti úložišti jedli
24. dubna 2017 10:00

HOJKOV (ČTK) - Členové obecního zastupitelstva v Hojkově na Jihlavsku v sobotu vysadili více než dvoumetrovou jedli. Stromek na návsi bude připomínat jejich nesouhlas se zvažovanou stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu v této lokalitě nazvané Hrádek. Den proti úložišti se v Česku konal potřetí. Akce byly připraveny v místech vytipovaných pro rozlehlý podzemní sklad správou úložišť, jichž je sedm. Účast někde poznamenalo špatné počasí s deštěm.
(Celý text)

Přerovský park Michalov i les Žebračka budou zkoumat botanici
24. dubna 2017 09:50

PŘEROV (ČTK) - Přerovský městský park Michalov a lužní les Žebračka budou zkoumat botanici. Zamíří sem kvůli zdejším broukům. Výzkum, který plánují od května do konce srpna, má přinést informace o jejich druhové skladbě i významu parků. V každé lokalitě kvůli výzkumu ponechají botanici několik pastí, informovala ČTK mluvčí přerovské radnice přerovské radnice Lenka Chalupová.
(Celý text)

Brňané mohou vybrat nejhezčí brněnský strom pro rok 2017
24. dubna 2017 09:40

BRNO (ČTK) - Brňané mohou po dvou letech opět hlasovat v anketě o brněnský strom roku, tentokrát se zaměřením na malé parky. Své návrhy mohou zájemci posílat do 11. května, následně budou moci vybírat z osmi finalistů. ČTK to řekla Radka Matějíčková z Ekologického institutu Veronica, který anketu pořádá.
(Celý text)

Veterináři při kontrolách dovozu invazivních druhů našli raky
24. dubna 2017 09:30

(ČTK) - Veterináři od loňského léta, kdy začali na pražském letišti kontrolovat na základě evropské legislativy dovoz nepůvodních invazivních živočichů, zjistili jediné pochybení. Šlo o snahu přivést 75 raků červených z Indonésie, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Český zákon ohledně dovozu invazních druhů neexistuje a ministerstvo životního prostředí ho do konce volebního období ani neplánuje vládě předkládat.
(Celý text)

Jaká divoká zvířata mají děti rády? Liší se to podle toho, zda dítě žije ve vnitrozemí či na ostrově
24. dubna 2017 08:00

PRAHA (Ekolist) - Které zvíře nebo rostlina je pro vás symbolem divočiny? A které se vám líbí nejvíce? U dospělých i dětí se odpovědi jistě mohou různit, ale roli tu bude hrát i geografická příslušnost dotazovaného. V poněkud netradiční studii na to upozornili výzkumníci ze Severokarolínské státní univerzity (NCSU).
(Celý text)

Na Zlínsku končí deratizace, množství potkanů se daří regulovat
24. dubna 2017 07:30

(ČTK) - Na Zlínsku končí jarní deratizace, týká se téměř 700 kilometrů kanalizačních sítí. Populaci potkanů se daří regulovat. Je to hlavně díky tomu, že se dělá pravidelně již 30 let bez přestávky, řekl v pátek ČTK Oldřich Bubrinka z firmy Deratex. Podle něj také pomáhá, když město spolupracuje s provozovatelem vodáren a kanalizací a dělají deratizaci zároveň.
(Celý text)

Praha se otepluje, pomoci mají stromy, zahrady nebo světlý asfalt
24. dubna 2017 07:00

PRAHA (ČTK) - V Praze se dlouhodobě zvyšuje průměrná teplota. Město chce proti dalšímu oteplování bojovat, pomoci mají další stromy, komunitní zahrady nebo zahrádkářské kolonie. Zaměřit se chce také na využití barev a materiálů, které sluneční záření místo pohlcování odrážejí. Vyplývá to z návrhu Strategie adaptace hlavního města Prahy na klimatickou změnu.
(Celý text)

ČR má přes 300 nabíjecích míst pro elektromobily, růst pokračuje
24. dubna 2017 05:00

(ČTK) - V Česku je více než 300 nabíjecích míst pro elektromobily, každoročně jich přibývá několik desítek. Vyplývá to z statistik Asociace elektromobilového průmyslu, které má ČTK k dispozici. Oslovení provozovatelé i odborníci se shodují na tom, že počet těchto míst poroste. Investice do rozvoje mají činit desítky milionů korun ročně. První dobíjecí stanice pro elektromobily byla otevřena před deseti lety v Desné na Jablonecku.
(Celý text)

Hana Böhme: Afričtí pašeráci mají z českých psů strach
24. dubna 2017 03:36

PRAHA (Ekolist) - Kynoložka Hana Böhme z České Lípy vycvičila prvního českého psa, který pak v Africe pomáhal hledat pašovanou slonovinu či bushmeat, maso z divokých zvířat. Fena belgického ovčáka Cama zahynula při autonehodě. Hana Böhme ale ve výcviku psů pro ochranu africké divočiny pokračuje dál.
(Celý text)

Jablonec bude znovu rozdělovat dotace na malé čističky vody
23. dubna 2017 04:36

JABLONEC N.N. (ČTK) - Jablonec nad Nisou bude znovu rozdělovat dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V programu je letos 1,5 milionu korun, o polovinu víc než v loňském roce. Žádosti mohou zájemci podávat od 2. května do 31. října, řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni byl v programu milion korun, na osm žádostí za 683.000 korun se nedostalo.
(Celý text)

ČIŽP uložila v roce 2016 pokuty za 131 milionů korun - nejvíce za odpady
22. dubna 2017 05:00

PRAHA (Ekolist) - V roce 2016 provedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) 15 883 kontrol, to je o 206 kontrol více než v roce 2015. Uložila 2 887 pokut (v roce 2015 – 2941) za téměř 131 milionů korun. Nejvíce pokut, stejně jako v předchozích letech, padlo za odpady, a to 977. Nejvíce narostl počet kontrol v oblasti ochrany vod. Letos inspekce plánuje zhruba 16 tisíc kontrol.
(Celý text)

Praha dá na granty v oblasti životního prostředí 20 milionů korun
22. dubna 2017 03:54

PRAHA (ČTK) - Praha rozdělí na granty v oblasti životního prostředí 20 milionů korun. Peníze půjdou na více než stovku projektů. Rozhodli o tom na svém úterním jednání pražští radní. Peníze dostanou například školy nebo i ekologické spolky. Původně město zamýšlelo rozdělit o osm milionů méně.
(Celý text)

Biotopovou plovárnu by Česká Třebová mohla otevřít příští rok
22. dubna 2017 01:50

ČESKÁ TŘEBOVÁ (ČTK) - Koupaliště v České Třebové na Orlickoústecku, které je od začátku 90. let zavřené, by v příštím roce již mohlo být znovu v provozu. Město ho hodlá přeměnit na biotopovou plovárnu. Informoval o tom starosta Jaroslav Zedník (TOP 09).
(Celý text)

V Brně meteorologové v noci naměřili rekord -2,2 stupně Celsia
21. dubna 2017 15:30

BRNO (ČTK) - V Jihomoravském kraji v noci na dnešek padl teplotní rekord v Brně-Žabovřeskách, kde meteorologové naměřili minus 2,2 stupně Celsia. Původní rekord minimální teploty pro dnešní den byl z roku 1991, a to minus 1,4 stupně Celsia. ČTK to sdělil Miloslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
(Celý text)

Moravskoslezští lesníci bojují s kůrovcem, odnášejí to silnice
21. dubna 2017 14:30

MĚSTO ALBRECHTICE (ČTK) - Lesníci ve Slezsku a na severní Moravě bojují s kůrovcovou kalamitou, jaká podle nich nemá v historii obdoby. Z lesů v posledních letech těží až pětinásobné množství dřeva než za normální situace. Zabrat dostávají i silnice či mosty, po nichž jezdí denně desítky těžkých kamionů. Na situaci si stěžují obyvatelé obcí, pro které kamiony a poničené komunikace představují značnou zátěž. Obce chtějí, aby s řešením pomohl kraj a stát. Novinářům to dnes řekli zástupci státního podniku Lesy ČR a starostové obcí na Bruntálsku.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 763 | Další

Online diskuse
Pražská zoo oslavila první narozeniny gorilího samečka Ajabu
25. dubna 2017 08:00

PRAHA (ČTK) - Pochoutky ukryté v průhledných plastových barelech dostali v neděli v pražské zoo dva gorilí samečci jako dárek k narozeninám. Mladší sameček Ajabu přišel na svět před rokem. Neočekávaně ho porodila samice Shinda, o které si všichni mysleli, že je neplodná. Zoo jeho oslavu spojila s narozeninami jeho nevlastního bratra Kiburiho, kterému bylo včera sedm let. Popřát gorilím oslavencům v neděli přišel i herec Petr Nárožný.
(Celý text)

Mobilní aplikace SmogAlarm upozorní uživatele na zhoršení ovzduší
25. dubna 2017 07:00

OSTRAVA (ČTK) - Organizace Čisté nebe včera v Ostravě představila novou verzi aplikace pro chytré telefony a tablety SmogAlarm, která přináší informace o aktuálním stavu znečištění ovzduší. Nabídne nyní třeba upozornění na zhoršení ovzduší v místě bydliště uživatele a další novinky. ČTK to včera řekla ředitelka Čistého nebe Anna Plošková. Aplikace lidem umožní snadný přístup k datům Českého hydrometeorologického ústavu, takže mohou zjistit aktuální situaci ovzduší.
(Celý text)

Jednorázové menstruační vložky tvoří nerozložitelný odpad. Zbavte se jich
25. dubna 2017 05:29

PRAHA (Ekolist) - Pro většinu žen to není zrovna nejpříjemnější čas. Pro výrobce dámských hygienických potřeb je období, kdy „ženy mají své dny“, skvělá obchodní příležitost. Obrázky, barevné obaly, vůně a čím dál tím více super savých a navenek stále suchých gelů, absorbentů a bůhví čeho ještě. Přesné složení výrobce uvádět nemusí, ale je velmi podobné dětským plenám. A kromě žen, které tyto pomůcky bez zamyšlení používají, existuje i stále početnější skupina žen, které jsou ochotné používat (a také propagovat) i jiné varianty dámských hygienických potřeb. Výrazně ekologičtějších a pro některé dokonce pohodlnějších. Řeč je o látkových vložkách, menstruačním kalíšku nebo mořské houbičce.
(Celý text)

Příměstský park Soutok má propojit hlavní město s přírodou. Inspirací jsou i zahraniční příměstské parky
25. dubna 2017 05:05

PRAHA (Ekolist) - Na soutoku Vltavy a Berounky leží území, které v současnosti není zrovna krásné na pohled a má i pár bolavých míst. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy navrhuje pomoci zdejší přírodě a nenásilně ji propojit s Prahou formou příměstského parku s příznačným názvem Soutok.
(Celý text)

Vyplatí se topit přímotopem?
24. dubna 2017 10:20

(UŠETŘENO.CZ) - S přímotopy jsou spojeny nejrůznější mýty hovořící v jejich neprospěch. Je ale jisté, že velká spousta z nich se nezakládá na pravdě, popřípadě lze na danou věc hledět z více úhlů pohledů. Někdo si může například říkat, kdo je schopen topit přímotopem, když je jeho provoz tak nákladný?
(Celý text)

Lidé v Hojkově u Jihlavy vysadili na protest proti úložišti jedli
24. dubna 2017 10:00

HOJKOV (ČTK) - Členové obecního zastupitelstva v Hojkově na Jihlavsku v sobotu vysadili více než dvoumetrovou jedli. Stromek na návsi bude připomínat jejich nesouhlas se zvažovanou stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu v této lokalitě nazvané Hrádek. Den proti úložišti se v Česku konal potřetí. Akce byly připraveny v místech vytipovaných pro rozlehlý podzemní sklad správou úložišť, jichž je sedm. Účast někde poznamenalo špatné počasí s deštěm.
(Celý text)

Přerovský park Michalov i les Žebračka budou zkoumat botanici
24. dubna 2017 09:50

PŘEROV (ČTK) - Přerovský městský park Michalov a lužní les Žebračka budou zkoumat botanici. Zamíří sem kvůli zdejším broukům. Výzkum, který plánují od května do konce srpna, má přinést informace o jejich druhové skladbě i významu parků. V každé lokalitě kvůli výzkumu ponechají botanici několik pastí, informovala ČTK mluvčí přerovské radnice přerovské radnice Lenka Chalupová.
(Celý text)

Brňané mohou vybrat nejhezčí brněnský strom pro rok 2017
24. dubna 2017 09:40

BRNO (ČTK) - Brňané mohou po dvou letech opět hlasovat v anketě o brněnský strom roku, tentokrát se zaměřením na malé parky. Své návrhy mohou zájemci posílat do 11. května, následně budou moci vybírat z osmi finalistů. ČTK to řekla Radka Matějíčková z Ekologického institutu Veronica, který anketu pořádá.
(Celý text)

Veterináři při kontrolách dovozu invazivních druhů našli raky
24. dubna 2017 09:30

(ČTK) - Veterináři od loňského léta, kdy začali na pražském letišti kontrolovat na základě evropské legislativy dovoz nepůvodních invazivních živočichů, zjistili jediné pochybení. Šlo o snahu přivést 75 raků červených z Indonésie, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Český zákon ohledně dovozu invazních druhů neexistuje a ministerstvo životního prostředí ho do konce volebního období ani neplánuje vládě předkládat.
(Celý text)

Jaká divoká zvířata mají děti rády? Liší se to podle toho, zda dítě žije ve vnitrozemí či na ostrově
24. dubna 2017 08:00

PRAHA (Ekolist) - Které zvíře nebo rostlina je pro vás symbolem divočiny? A které se vám líbí nejvíce? U dospělých i dětí se odpovědi jistě mohou různit, ale roli tu bude hrát i geografická příslušnost dotazovaného. V poněkud netradiční studii na to upozornili výzkumníci ze Severokarolínské státní univerzity (NCSU).
(Celý text)

Na Zlínsku končí deratizace, množství potkanů se daří regulovat
24. dubna 2017 07:30

(ČTK) - Na Zlínsku končí jarní deratizace, týká se téměř 700 kilometrů kanalizačních sítí. Populaci potkanů se daří regulovat. Je to hlavně díky tomu, že se dělá pravidelně již 30 let bez přestávky, řekl v pátek ČTK Oldřich Bubrinka z firmy Deratex. Podle něj také pomáhá, když město spolupracuje s provozovatelem vodáren a kanalizací a dělají deratizaci zároveň.
(Celý text)

Praha se otepluje, pomoci mají stromy, zahrady nebo světlý asfalt
24. dubna 2017 07:00

PRAHA (ČTK) - V Praze se dlouhodobě zvyšuje průměrná teplota. Město chce proti dalšímu oteplování bojovat, pomoci mají další stromy, komunitní zahrady nebo zahrádkářské kolonie. Zaměřit se chce také na využití barev a materiálů, které sluneční záření místo pohlcování odrážejí. Vyplývá to z návrhu Strategie adaptace hlavního města Prahy na klimatickou změnu.
(Celý text)

ČR má přes 300 nabíjecích míst pro elektromobily, růst pokračuje
24. dubna 2017 05:00

(ČTK) - V Česku je více než 300 nabíjecích míst pro elektromobily, každoročně jich přibývá několik desítek. Vyplývá to z statistik Asociace elektromobilového průmyslu, které má ČTK k dispozici. Oslovení provozovatelé i odborníci se shodují na tom, že počet těchto míst poroste. Investice do rozvoje mají činit desítky milionů korun ročně. První dobíjecí stanice pro elektromobily byla otevřena před deseti lety v Desné na Jablonecku.
(Celý text)

Hana Böhme: Afričtí pašeráci mají z českých psů strach
24. dubna 2017 03:36

PRAHA (Ekolist) - Kynoložka Hana Böhme z České Lípy vycvičila prvního českého psa, který pak v Africe pomáhal hledat pašovanou slonovinu či bushmeat, maso z divokých zvířat. Fena belgického ovčáka Cama zahynula při autonehodě. Hana Böhme ale ve výcviku psů pro ochranu africké divočiny pokračuje dál.
(Celý text)

Jablonec bude znovu rozdělovat dotace na malé čističky vody
23. dubna 2017 04:36

JABLONEC N.N. (ČTK) - Jablonec nad Nisou bude znovu rozdělovat dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. V programu je letos 1,5 milionu korun, o polovinu víc než v loňském roce. Žádosti mohou zájemci podávat od 2. května do 31. října, řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Loni byl v programu milion korun, na osm žádostí za 683.000 korun se nedostalo.
(Celý text)

ČIŽP uložila v roce 2016 pokuty za 131 milionů korun - nejvíce za odpady
22. dubna 2017 05:00

PRAHA (Ekolist) - V roce 2016 provedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) 15 883 kontrol, to je o 206 kontrol více než v roce 2015. Uložila 2 887 pokut (v roce 2015 – 2941) za téměř 131 milionů korun. Nejvíce pokut, stejně jako v předchozích letech, padlo za odpady, a to 977. Nejvíce narostl počet kontrol v oblasti ochrany vod. Letos inspekce plánuje zhruba 16 tisíc kontrol.
(Celý text)

Praha dá na granty v oblasti životního prostředí 20 milionů korun
22. dubna 2017 03:54

PRAHA (ČTK) - Praha rozdělí na granty v oblasti životního prostředí 20 milionů korun. Peníze půjdou na více než stovku projektů. Rozhodli o tom na svém úterním jednání pražští radní. Peníze dostanou například školy nebo i ekologické spolky. Původně město zamýšlelo rozdělit o osm milionů méně.
(Celý text)

Biotopovou plovárnu by Česká Třebová mohla otevřít příští rok
22. dubna 2017 01:50

ČESKÁ TŘEBOVÁ (ČTK) - Koupaliště v České Třebové na Orlickoústecku, které je od začátku 90. let zavřené, by v příštím roce již mohlo být znovu v provozu. Město ho hodlá přeměnit na biotopovou plovárnu. Informoval o tom starosta Jaroslav Zedník (TOP 09).
(Celý text)

V Brně meteorologové v noci naměřili rekord -2,2 stupně Celsia
21. dubna 2017 15:30

BRNO (ČTK) - V Jihomoravském kraji v noci na dnešek padl teplotní rekord v Brně-Žabovřeskách, kde meteorologové naměřili minus 2,2 stupně Celsia. Původní rekord minimální teploty pro dnešní den byl z roku 1991, a to minus 1,4 stupně Celsia. ČTK to sdělil Miloslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
(Celý text)

Moravskoslezští lesníci bojují s kůrovcem, odnášejí to silnice
21. dubna 2017 14:30

MĚSTO ALBRECHTICE (ČTK) - Lesníci ve Slezsku a na severní Moravě bojují s kůrovcovou kalamitou, jaká podle nich nemá v historii obdoby. Z lesů v posledních letech těží až pětinásobné množství dřeva než za normální situace. Zabrat dostávají i silnice či mosty, po nichž jezdí denně desítky těžkých kamionů. Na situaci si stěžují obyvatelé obcí, pro které kamiony a poničené komunikace představují značnou zátěž. Obce chtějí, aby s řešením pomohl kraj a stát. Novinářům to dnes řekli zástupci státního podniku Lesy ČR a starostové obcí na Bruntálsku.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 763 | Další