ecomonitor.cz
verze pro tisk
U Hodonína obnoví přírodu nevyužívaného vojenského areálu Pánov
27. října 2016 15:29

HODONÍN (ČTK) - Nezisková organizace Beleco působící v oblasti ochrany přírody obnoví ve spolupráci s městem Hodonín přírodu v bývalém vojenském cvičišti Pánov nedaleko Hodonína. Obnova, jež má z areálu učinit místo odpočinku, by měla stát přes deset milionů korun. Práce začnou letos a potrvají do roku 2022, řekl vedoucí odboru rozvoje města Dalibor Novák. Podle něj je území významnou lokalitou, kde v minulosti žilo mnoho vzácných živočichů.
(Celý text)

NP Šumava připravuje části lesů na to, aby se v nich nezasahovalo
27. října 2016 14:52

BOROVÁ LADA (ČTK) - Šumavský národní park připravuje části lesů k tomu, aby se v nich v budoucnosti nezasahovalo. Kácí stromy v uměle vysazených smrkových monokulturách, aby tím simuloval podmínky přirozeného lesa. Za několik let by se na takových místech mohl víc prosadit buk a změní se i podoba nepřirozeně hustě zalesněného porostu. Novinářům to řekli zástupci vedení šumavského parku.
(Celý text)

Pražská zoo nově chová nosály bělohubé, dvě samičky doplní samec
27. října 2016 14:45

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada se začala věnovat chovu nosálů bělohubých, kteří jsou v evropských zoo vzácnější než nosálové červení. Ze zahrady v německém Magdeburgu převzala pražská zoo dvě samičky nosála bělohubého, v příštím roce k nim má přibýt samec. Expozici se samičkami nyní obývá poslední v Praze chovaný nosál červený. ČTK to sdělila mluvčí zahrady Hana Matoušů.
(Celý text)

Rozběhla se kampaň na podporu vzdělávání dětí v přírodě
27. října 2016 10:25

PRAHA (ČTK) - Rozběhla se kampaň na podporu vzdělávání dětí v přírodě. O jeho rozšíření se snaží program Les ve škole vzdělávacího centra TEREZA. Projektem Ven z lavic! Učme děti venku shání na portálu Hithit peníze na dokončení učebních a metodických materiálů pro pátý ročník základní školy. ČTK o tom informovala Petra Vaňková z programu Les ve škole.
(Celý text)

Česko loni vyprodukovalo 27 milionů tun odpadu
27. října 2016 10:17

PRAHA (ČTK) - Česko loni vyprodukovalo 26,9 milionu tun odpadu, meziročně o 13 procent více, uvedl Český statistický úřad. Více než 86 procent odpadu připadalo na podniky.
(Celý text)

Výrobce elektromobilů Tesla poprvé za tři roky vykázal zisk
27. října 2016 08:32

DETROIT (ČTK) - Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vykázal poprvé za více než tři roky čtvrtletní zisk. Firma ve třetím čtvrtletí vydělala 21,9 milionu dolarů (přes půl miliardy Kč) po ztrátě 229,9 milionu dolarů ve stejném loňském období. Zakladatel a generální ředitel společnosti Elon Musk navíc uvedl, že Tesla by mohla být zisková také ve čtvrtém čtvrtletí.
(Celý text)

Beroun připravuje vyklizení skládky Lištice a zvažuje dovolání
27. října 2016 07:46

BEROUN (ČTK) - Beroun připravuje vyklizení skládky Lištice, které mu nařídil pravomocným rozsudkem Krajský soud v Praze. Stále je však ve hře možnost, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu a požádá o odklad výkonu rozhodnutí. O dalším postupu by měli příští týden rozhodnout městští radní, řekl starosta Ivan Kůs (ČSSD).
(Celý text)

Satelitní atlas zachycuje čtyřicet let růstu a šíření lidstva na Zemi
27. října 2016 01:03

PRAHA (Ekolist) - Zatímco růst lidské populace je velmi detailně sledovanou statistickou veličinou, informace o prostorové distribuci lidstva na zemském povrchu stojí poněkud stranou. Přitom právě tato informace názorně ilustruje celkové dopady lidského počínání na životní prostředí. Data, která zachycují čtyřicet posledních let růstu a šíření lidstva na Zemi nyní uveřejnilo Společné výzkumné středisko (JRC) Evropské komise.
(Celý text)

Bohumín zruší bezplatná stanoviště na bioodpad
26. října 2016 18:49

BOHUMÍN (ČTK) - Bohumín na Karvinsku zruší 28 bezplatných stanovišť pro sběr zeleného odpadu. Městu se tento systém neosvědčil, a tak chce nakládání s bioodpady změnit. Finančně plánuje zvýhodnit odvoz biologického odpadu přímo ze zahrad, řekla dnes ČTK Jana Končítková z bohumínské radnice.
(Celý text)

Španělský soud nařídil VW odškodnit majitele znečišťujících vozů
26. října 2016 18:21

MADRID (ČTK) - Španělský soud nařídil dvěma dceřiným společnostem Volkswagenu ve Španělsku, aby každému z majitelů vozů Audi Q5, které byly vybavené softwarem pro falšování údajů o emisích, vyplatily odškodné 5000 eur (135 000 Kč). Je to poprvé, co španělský soudce rozhodl ve prospěch majitelů vozů Volkswagenu se softwarem na úpravu emisí, uvedla agentura Reuters. Zdroj z Volkswagen Audi España uvedl, že automobilka se proti rozhodnutí odvolá.
(Celý text)

Gazprom podle všeho zvažuje zrušení projektu Nord Stream 2
26. října 2016 17:03

MOSKVA (ČTK) - Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy. Podle informací Reuters by Gazprom mohl rozhodnutí oznámit evropským partnerům 9. listopadu. Projekt, jehož cílem je zvýšit kapacitu stávajícího plynovodu Nord Stream na baltském dně, část unijních členů včetně České republiky či Polska kritizuje.
(Celý text)

Pražské části Ďáblice a Březiněves dostanou kvůli blízkosti skládky 300 milionů korun
26. října 2016 16:15

PRAHA (ČTK) - Městské části Ďáblice a Březiněves dostanou celkem nejméně 300 milionů korun kvůli blízkosti skládky. Peníze budou dostávat i poté, co skládkování skončí. Zvýšení dotace na deset milionů korun ročně schválilo pražské zastupitelstvo jako dodatek smlouvy s radnicemi.
(Celý text)

Pamětní habry připomenou vznik názvu ostravské Hrabůvky
26. října 2016 15:23

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská městská část Jih chystá u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa výsadbu pamětních stromů. Vysazovat se bude trojice habrů. Lidem by stromy měly připomínat, jak vznikla Hrabůvka, tedy jedna z částí městského obvodu. Habrům se totiž v místním nářečí říkalo hrab a právě od tohoto výrazu pochází i název Hrabůvka, řekl starosta Martin Bednář.
(Celý text)

Plzeňská zoo odchovala šelmičky ovíječe filipínské
26. října 2016 13:22

PLZEŇ (ČTK) - V plzeňské zoologické zahradě se v létě narodila dvě mláďata malé šelmičky ovíječe filipínského. Zoo je chová od roku 2009, kdy přivezla z Filipín v přírodě odchycený původní pár. Od té doby se v Plzni narodila mláďata vzácné cibetkovité šelmičky celkem sedmkrát. Dnes tříměsíční mláďata, samec a samička, dostala své první očkování, řekla ČTK chovatelka Lenka Václavová.
(Celý text)

Myslivci či rybáři se bojí omezení nepůvodních rostlin a zvířat
26. října 2016 10:34

PRAHA (ČTK) - Sdružení myslivců, rybářů či zahrádkářů se obávají omezení nepůvodních rostlin a živočichů v legislativě připravované ministerstvem životního prostředí. Uvedly to ve společném prohlášení. Mezi v Česku nepůvodní druhy patří třeba i kaštan nebo kamzík. Ministerstvo ale sdělilo na svém webu, že stát bude část druhů zřejmě tolerovat nebo jen sledovat.
(Celý text)

Soud v USA schválil urovnání Volkswagenu kvůli naftovým vozům
26. října 2016 10:10

WASHINGTON (ČTK) - Americký federální soudce Charles Breyer schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475 000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč). Volkswagen zahájí odkup svých vozů v polovině listopadu, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

IEA: Obnovitelné zdroje energie loni podle výkonu překonaly uhlí
26. října 2016 09:19

PAŘÍŽ (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu obnovitelné zdroje loni překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově instalovaný výkon obnovitelných zdrojů pak loni poprvé překonal nově instalovaný výkon elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají.
(Celý text)

Lidé nemají rádi představu, že jedí mrtvá těla zvířat. Chtějí řízek, ne prase
26. října 2016 01:40

PRAHA (Ekolist) - To, jak mluvíme a přemýšlíme o masných potravinách, ovlivňuje i míru jejich spotřeby. Dáváme si řízek, nikoliv prase. Svíčkovou, ne krávu. Na základě pěti dílčích studií popisuje Jonas R. Kunst, docent Institutu psychologie na Univerzitě v Oslu, jak si lidé vytvářejí odstup od toho, že jedí zvířata. A tím snižují svou vlastní schopnost soucítit s osudem zvířat. Když si ale realitu připustíme, naše tendence konzumovat maso klesá.
(Celý text)

Podle zahraničních odborníků není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat
26. října 2016 01:00

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden se na mezinárodním semináři v Poslanecké sněmovně sešli odborníci na problematiku tzv. kožešinových zvířat. Mimo jiné zde byli i zástupci zemí, které chov kožešinových zvířat na farmách zakázaly. Podle nich není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat. A proto pro ně nelze na farmách ani vytvořit vhodné podmínky. Informovala o tom tisková mluvčí Svobody zvířat Lucie Moravcová.
(Celý text)

Krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi
25. října 2016 19:37

VLAŠIM (ČTK) - Středočeský krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi na Benešovsku. ČTK to řekli Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody a starosta Vlašimi Luděk Jeništa. Záměr měl odpůrce z řad místních lidí a už dříve se k němu negativně vyjádřili i krajští radní. Jednatel investorské společnosti Biostanice Vlašim Roman Holub naopak tvrdil, že projekt za desítky milionů korun by byl pro okolí přínosem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 762 | Další

Online diskuse
U Hodonína obnoví přírodu nevyužívaného vojenského areálu Pánov
27. října 2016 15:29

HODONÍN (ČTK) - Nezisková organizace Beleco působící v oblasti ochrany přírody obnoví ve spolupráci s městem Hodonín přírodu v bývalém vojenském cvičišti Pánov nedaleko Hodonína. Obnova, jež má z areálu učinit místo odpočinku, by měla stát přes deset milionů korun. Práce začnou letos a potrvají do roku 2022, řekl vedoucí odboru rozvoje města Dalibor Novák. Podle něj je území významnou lokalitou, kde v minulosti žilo mnoho vzácných živočichů.
(Celý text)

NP Šumava připravuje části lesů na to, aby se v nich nezasahovalo
27. října 2016 14:52

BOROVÁ LADA (ČTK) - Šumavský národní park připravuje části lesů k tomu, aby se v nich v budoucnosti nezasahovalo. Kácí stromy v uměle vysazených smrkových monokulturách, aby tím simuloval podmínky přirozeného lesa. Za několik let by se na takových místech mohl víc prosadit buk a změní se i podoba nepřirozeně hustě zalesněného porostu. Novinářům to řekli zástupci vedení šumavského parku.
(Celý text)

Pražská zoo nově chová nosály bělohubé, dvě samičky doplní samec
27. října 2016 14:45

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada se začala věnovat chovu nosálů bělohubých, kteří jsou v evropských zoo vzácnější než nosálové červení. Ze zahrady v německém Magdeburgu převzala pražská zoo dvě samičky nosála bělohubého, v příštím roce k nim má přibýt samec. Expozici se samičkami nyní obývá poslední v Praze chovaný nosál červený. ČTK to sdělila mluvčí zahrady Hana Matoušů.
(Celý text)

Rozběhla se kampaň na podporu vzdělávání dětí v přírodě
27. října 2016 10:25

PRAHA (ČTK) - Rozběhla se kampaň na podporu vzdělávání dětí v přírodě. O jeho rozšíření se snaží program Les ve škole vzdělávacího centra TEREZA. Projektem Ven z lavic! Učme děti venku shání na portálu Hithit peníze na dokončení učebních a metodických materiálů pro pátý ročník základní školy. ČTK o tom informovala Petra Vaňková z programu Les ve škole.
(Celý text)

Česko loni vyprodukovalo 27 milionů tun odpadu
27. října 2016 10:17

PRAHA (ČTK) - Česko loni vyprodukovalo 26,9 milionu tun odpadu, meziročně o 13 procent více, uvedl Český statistický úřad. Více než 86 procent odpadu připadalo na podniky.
(Celý text)

Výrobce elektromobilů Tesla poprvé za tři roky vykázal zisk
27. října 2016 08:32

DETROIT (ČTK) - Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vykázal poprvé za více než tři roky čtvrtletní zisk. Firma ve třetím čtvrtletí vydělala 21,9 milionu dolarů (přes půl miliardy Kč) po ztrátě 229,9 milionu dolarů ve stejném loňském období. Zakladatel a generální ředitel společnosti Elon Musk navíc uvedl, že Tesla by mohla být zisková také ve čtvrtém čtvrtletí.
(Celý text)

Beroun připravuje vyklizení skládky Lištice a zvažuje dovolání
27. října 2016 07:46

BEROUN (ČTK) - Beroun připravuje vyklizení skládky Lištice, které mu nařídil pravomocným rozsudkem Krajský soud v Praze. Stále je však ve hře možnost, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu a požádá o odklad výkonu rozhodnutí. O dalším postupu by měli příští týden rozhodnout městští radní, řekl starosta Ivan Kůs (ČSSD).
(Celý text)

Satelitní atlas zachycuje čtyřicet let růstu a šíření lidstva na Zemi
27. října 2016 01:03

PRAHA (Ekolist) - Zatímco růst lidské populace je velmi detailně sledovanou statistickou veličinou, informace o prostorové distribuci lidstva na zemském povrchu stojí poněkud stranou. Přitom právě tato informace názorně ilustruje celkové dopady lidského počínání na životní prostředí. Data, která zachycují čtyřicet posledních let růstu a šíření lidstva na Zemi nyní uveřejnilo Společné výzkumné středisko (JRC) Evropské komise.
(Celý text)

Bohumín zruší bezplatná stanoviště na bioodpad
26. října 2016 18:49

BOHUMÍN (ČTK) - Bohumín na Karvinsku zruší 28 bezplatných stanovišť pro sběr zeleného odpadu. Městu se tento systém neosvědčil, a tak chce nakládání s bioodpady změnit. Finančně plánuje zvýhodnit odvoz biologického odpadu přímo ze zahrad, řekla dnes ČTK Jana Končítková z bohumínské radnice.
(Celý text)

Španělský soud nařídil VW odškodnit majitele znečišťujících vozů
26. října 2016 18:21

MADRID (ČTK) - Španělský soud nařídil dvěma dceřiným společnostem Volkswagenu ve Španělsku, aby každému z majitelů vozů Audi Q5, které byly vybavené softwarem pro falšování údajů o emisích, vyplatily odškodné 5000 eur (135 000 Kč). Je to poprvé, co španělský soudce rozhodl ve prospěch majitelů vozů Volkswagenu se softwarem na úpravu emisí, uvedla agentura Reuters. Zdroj z Volkswagen Audi España uvedl, že automobilka se proti rozhodnutí odvolá.
(Celý text)

Gazprom podle všeho zvažuje zrušení projektu Nord Stream 2
26. října 2016 17:03

MOSKVA (ČTK) - Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy. Podle informací Reuters by Gazprom mohl rozhodnutí oznámit evropským partnerům 9. listopadu. Projekt, jehož cílem je zvýšit kapacitu stávajícího plynovodu Nord Stream na baltském dně, část unijních členů včetně České republiky či Polska kritizuje.
(Celý text)

Pražské části Ďáblice a Březiněves dostanou kvůli blízkosti skládky 300 milionů korun
26. října 2016 16:15

PRAHA (ČTK) - Městské části Ďáblice a Březiněves dostanou celkem nejméně 300 milionů korun kvůli blízkosti skládky. Peníze budou dostávat i poté, co skládkování skončí. Zvýšení dotace na deset milionů korun ročně schválilo pražské zastupitelstvo jako dodatek smlouvy s radnicemi.
(Celý text)

Pamětní habry připomenou vznik názvu ostravské Hrabůvky
26. října 2016 15:23

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská městská část Jih chystá u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa výsadbu pamětních stromů. Vysazovat se bude trojice habrů. Lidem by stromy měly připomínat, jak vznikla Hrabůvka, tedy jedna z částí městského obvodu. Habrům se totiž v místním nářečí říkalo hrab a právě od tohoto výrazu pochází i název Hrabůvka, řekl starosta Martin Bednář.
(Celý text)

Plzeňská zoo odchovala šelmičky ovíječe filipínské
26. října 2016 13:22

PLZEŇ (ČTK) - V plzeňské zoologické zahradě se v létě narodila dvě mláďata malé šelmičky ovíječe filipínského. Zoo je chová od roku 2009, kdy přivezla z Filipín v přírodě odchycený původní pár. Od té doby se v Plzni narodila mláďata vzácné cibetkovité šelmičky celkem sedmkrát. Dnes tříměsíční mláďata, samec a samička, dostala své první očkování, řekla ČTK chovatelka Lenka Václavová.
(Celý text)

Myslivci či rybáři se bojí omezení nepůvodních rostlin a zvířat
26. října 2016 10:34

PRAHA (ČTK) - Sdružení myslivců, rybářů či zahrádkářů se obávají omezení nepůvodních rostlin a živočichů v legislativě připravované ministerstvem životního prostředí. Uvedly to ve společném prohlášení. Mezi v Česku nepůvodní druhy patří třeba i kaštan nebo kamzík. Ministerstvo ale sdělilo na svém webu, že stát bude část druhů zřejmě tolerovat nebo jen sledovat.
(Celý text)

Soud v USA schválil urovnání Volkswagenu kvůli naftovým vozům
26. října 2016 10:10

WASHINGTON (ČTK) - Americký federální soudce Charles Breyer schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475 000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč). Volkswagen zahájí odkup svých vozů v polovině listopadu, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

IEA: Obnovitelné zdroje energie loni podle výkonu překonaly uhlí
26. října 2016 09:19

PAŘÍŽ (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu obnovitelné zdroje loni překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově instalovaný výkon obnovitelných zdrojů pak loni poprvé překonal nově instalovaný výkon elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají.
(Celý text)

Lidé nemají rádi představu, že jedí mrtvá těla zvířat. Chtějí řízek, ne prase
26. října 2016 01:40

PRAHA (Ekolist) - To, jak mluvíme a přemýšlíme o masných potravinách, ovlivňuje i míru jejich spotřeby. Dáváme si řízek, nikoliv prase. Svíčkovou, ne krávu. Na základě pěti dílčích studií popisuje Jonas R. Kunst, docent Institutu psychologie na Univerzitě v Oslu, jak si lidé vytvářejí odstup od toho, že jedí zvířata. A tím snižují svou vlastní schopnost soucítit s osudem zvířat. Když si ale realitu připustíme, naše tendence konzumovat maso klesá.
(Celý text)

Podle zahraničních odborníků není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat
26. října 2016 01:00

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden se na mezinárodním semináři v Poslanecké sněmovně sešli odborníci na problematiku tzv. kožešinových zvířat. Mimo jiné zde byli i zástupci zemí, které chov kožešinových zvířat na farmách zakázaly. Podle nich není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat. A proto pro ně nelze na farmách ani vytvořit vhodné podmínky. Informovala o tom tisková mluvčí Svobody zvířat Lucie Moravcová.
(Celý text)

Krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi
25. října 2016 19:37

VLAŠIM (ČTK) - Středočeský krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi na Benešovsku. ČTK to řekli Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody a starosta Vlašimi Luděk Jeništa. Záměr měl odpůrce z řad místních lidí a už dříve se k němu negativně vyjádřili i krajští radní. Jednatel investorské společnosti Biostanice Vlašim Roman Holub naopak tvrdil, že projekt za desítky milionů korun by byl pro okolí přínosem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 762 | Další