ecomonitor.cz
verze pro tisk
Letošní Czech Nature Photo vyhrál Štefánek se štikou pod ledem
21. dubna 2018 01:20

PRAHA (ČTK) - Nejlepší fotografii přírody v soutěži Czech Nature Photo podle poroty vytvořil Rostislav Štefánek, který na snímku s názvem Pod ledem zachytil štiku v zatopeném lomu nedaleko Přerova. Porota vybrala vítězný snímek z 1800 prací, které do devíti kategorií zaslalo na 250 profesionálních i amatérských fotografů z ČR a Slovenska. Výsledky soutěže porota vyhlásila ve čtvrtek v pražském Czech Photo Centru.
(Celý text)

Na Dlouhých stráních je nejvýše položená fotovoltaická elektrárna v Česku
21. dubna 2018 01:04

PRAHA (Ekolist) - Nejvýše položenou fotovoltaickou elektrárnu v České republice vybudovala společnost ČEZ Solární ze skupiny ČEZ ESCO u horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Horní nádrž se nachází v nadmořské výšce 1350 metrů. Fotovoltaická elektrárna se skládá z 30 panelů, z nichž každý má výkon 290 wattů, umístěných na téměř padesáti čtverečních metrech střechy takzvaného objektu uzávěrů.
(Celý text)

Turisté nesmí na dvě trasy v Boubínském pralese
21. dubna 2018 01:03

VIMPERK (ČTK) - Turisté nesmí do poloviny července na dvě trasy v Boubínském pralese poblíž Vimperku na Prachaticku. Lesy ČR stezky uzavřely kvůli těžbě po polomech. Vstup je zakázaný na trasu od Jezírka na Lukenskou cestu a od rozcestníku Boubínská cesta - sever na vrchol Boubína a na odbočku k Johnovu kameni. Informovala o tom mluvčí společnosti Lesy ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Letos se zřejmě nenarodilo žádné mládě velryby černé. Možná je to dobrá zpráva, možná začátek jejich konce
20. dubna 2018 09:07

PRAHA (Ekolist) - Americká bioložka Barb Zoodsmanová má práci snů. Od prosince do března létá nad mořem u amerického pobřeží a počítá mláďata velryby černé. Letošní sezona ale byla hodně trudná: vědcům se nepodařilo pozorovat ani jedno čerstvě narozené mládě. Může to být předzvěst budoucího babyboomu, může to být začátek konce. To teď nikdo spolehlivě neví. Informuje o tom server Phys.org.
(Celý text)

Nedělní Den Země 2018 upozorní na problematiku používání plastů
20. dubna 2018 08:55

PRAHA (Ekolist) - 22. dubna se po celém světě slaví Den Země. Earth Day Network, organizace pořádající Den Země, si letos vytkla za cíl upozornit na neekologičnost plastů na jedno použití. Zároveň chce iniciovat změnu předpisů, které se týkají likvidace plastů. Earth Day Network upozorňuje na to, že plasty představují vážné globální problémy, ať už to jsou zdravotní rizika spojené s používáním a likvidací plastů nebo znečištění prostředí plasty.
(Celý text)

21. dubna proběhne 4. ročník celostátního Dne proti úložišti
20. dubna 2018 08:18

PRAHA (Ekolist) - V sobotu 21. dubna 2018 se v České republice uskuteční čtvrtý ročník Dne proti úložišti. V jeho rámci obce i spolky na osmi státem vytipovaných lokalitách pořádají pochody, cyklovýlety, běžeckou štafetu, besedy, promítání filmu, koncert a další akce. Poprvé se zapojí i obyvatelé nově přidané lokality Na Skalním, západně od Jaderné elektrárny Dukovany, kteří také nesouhlasí s plány na úložiště pod jejich domovy. Informuje o tom Platforma proti hlubinnému úložišti.
(Celý text)

Jak poznat čerstvá vejce? Ve vodě klesnou ke dnu
20. dubna 2018 08:00

PRAHA (Ekolist) - Každý Čech podle Českého statistického úřadu předloni zkonzumoval průměrně 249 vajec. Čechům stále víc záleží na původu vajec a snaží se vyhýbat těm z velkochovů. Informuje o tom projekt Z farmy domů, který se specializuje na prodej produktů od českých farmářů. Cílem projektu je zamezit plýtvání potravinami a naučit spotřebitele zodpovědnému přístupu k potravinám.
(Celý text)

EP schválil zpřísnění kontrol aut v reakci na aféru Dieselgate
20. dubna 2018 07:23

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU, iniciovat stažení aut z trhu či uložit vysoké pokuty výrobcům či homologačním zkušebnám. Nová pravidla, která jsou reakcí na skandál s emisemi u naftových vozů automobilky Volkswagen, včera schválili europoslanci. Formálně je ještě musí potvrdit Rada ministrů.
(Celý text)

Před znečištěným vzduchem nechrání ani okna, ukázal výzkum
20. dubna 2018 05:21

(ČTK) - Prachové částice, které vznikají mimo jiné při spalování uhlí v nekvalitních kotlích v domácnostech, se zvenku snadno dostávají do budov i přes zavřená plastová okna. Dovnitř proudí až 60 procent znečištění. Zjistili to vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK), kteří měřili koncentraci škodlivin na různých místech Česka. Letos v dubnu zahájili mezinárodní projekt Conspiro, který má zmonitorovat a posléze zlepšit ovzduší v topné sezoně. Je do něj zapojeno 14 evropských zemí, vedou ho odborníci z PřF UK a ze společnosti SCIENCE IN a spolupracuje na něm ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

V Indii napojili 700letý strom na kapačky, chrání ho před termity
20. dubna 2018 04:36

(ČTK) - Sedm set let starý strom v jihoindickém státě Telangana napojili na "kapačky", kterými mu podávají ředěné pesticidy. Posvátný banyán, který je zároveň druhým největším stromem svého druhu na světě, se tak odborníci snaží uchránit před škodlivými termity, napsal zpravodajský server BBC.
(Celý text)

Ředitel Správy KRNAP ocenil šest osobností za rozvoj Krkonoš
20. dubna 2018 04:00

VRCHLABÍ (ČTK) - Ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) včera ocenil šest osobností, které výrazně přispěly k rozvoji Krkonoš. Cenu za rok 2017 získal lesník Antonín Jurásek, historik Miloslav Bartoš, bývalý náčelník Horské služby Krkonoše Jiří Dunka, pedagog Aleš Suk a in memoriam bývalí členové Horské služby Jan Messner a Štefan Spusta, informoval včera mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)

Přelouč instaluje v parcích budky, sídlí v nich i netopýři
20. dubna 2018 00:50

PŘELOUČ (ČTK) - Město Přelouč na Pardubicku instalovalo další budky pro ptáky a netopýry, počet lokalit se rozrostl ze dvou na tři. V následujících letech bude takových míst asi pět a propojí je naučná stezka. Řekl to vedoucí městského odboru životního prostředí Jan Feranec.
(Celý text)

Začíná doba vhodná pro postřik proti housenkám zavíječe
20. dubna 2018 00:44

BRNO (ČTK) - Doba pro aplikace postřiku proti housenkám zavíječe zimostrázového je podle Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělský (ÚKZÚZ) už nyní vhodná v šesti okresech. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková. Housenky motýla výrazně poškozují rostliny zimostrázu, který je znám na základě latinského názvosloví jako buxus, v parcích, veřejných prostorách, v živých plotech i v zahrádkách. Housenky nemají v Čechách přirozeného nepřítele.
(Celý text)

Investice do nových větrných elektráren v Evropě mají letos růst
20. dubna 2018 00:30

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Investice do nových větrných elektráren v Evropě by měly po loňském prudkém poklesu letos opět vzrůst. Pomoci k tomu má několik velkých projektů. Evropský svaz větrné energie WindEurope odhaduje, že letos se investice zvýší o čtyři procenta na 23,2 miliardy eur (586 miliard Kč) po loňském poklesu o 19 procent.
(Celý text)

Bělověžský prales je proslulý zejména výskytem zubra evropského
20. dubna 2018 00:20

LUCEMBURK (ČTK) - Soudní dvůr EU v úterý uvedl, že lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Bělověžský prales se nachází na východní hranici Polska s Běloruskem. Jedná se o největší komplex přirozených listnatých a smíšených lesů v Evropě. Oblast byla od roku 1921 rezervací a v srpnu 1932 byla vyhlášena národním parkem.
(Celý text)

Praha v grantech na životní prostředí rozdělí 45,6 milionu korun
20. dubna 2018 00:12

PRAHA (ČTK) - Praha v grantech na podporu zlepšení stavu životního prostředí rozdělí 45,6 milionu korun. Nejvíce peněz půjde na ekologickou výchovu a vzdělávací programy pro školy, celkem 24,4 milionu korun. Další projekty jsou zaměřené na výzkum pražské fauny a flóry nebo výsadbu zeleně. Vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili pražští radní. Přidělení grantů projektům, které dostanou více než 200.000 korun, musí schválit ještě pražské zastupitelstvo.
(Celý text)

Na Šumavě se začala projednávat EIA, může zpřístupnit území
20. dubna 2018 00:10

PLZEŇ (ČTK) - V Národním parku (NP) Šumava začíná veřejné projednávání procesu EIA, posuzuje se v něm, jaký vliv na životní prostředí by mělo zpřístupnění chráněných jádrových území, jde o 34 záměrů. Zhruba 13 projektů by nemělo mít větší vliv na životní prostředí, a na Šumavě by tak mohly být otevřeny nové stezky pro turisty, vyhlídky a rozhledny. Naopak u ostatních záměrů je vliv tak velký, že je nebude nyní možné uskutečnit. Týká se to například dlouhodobě diskutovaného zpřístupnění přechodu Modrý sloup, řekl ve středu mluvčí parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Na Cenu Josefa Vavrouška jsou nominovani i ředitel pražské ZOO, ředitelé KRNAPu nebo Miloslav Nevrlý
19. dubna 2018 14:34

PRAHA (Ekolist) - Na ekologickou Cenu Josefa Vavrouška je nominováno třiadvacet osobností. Veřejnost mohla své kandidáty přihlašovat až do pátku 13. dubna. Z nominací vybere odborná komise v čele se starostou a moderátorem Vladimírem Kořenem dva laureáty v kategoriích za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. Letošní držitelé ceny budou slavnostně představeni 7. června v Senátu Parlamentu České republiky. Cenu uděluje Nadace Partnerství.
(Celý text)

Pokud letošní rok nebude klimaticky normální a nebude dost srážek, stav našich lesů se nezlepší, varují lesníci
19. dubna 2018 13:06

PRAHA (Ekolist) - Zda letos hrozí lesům stejná pohroma v podobě přemnožení kůrovce nebo onemocnění dřevin v důsledku biotických škůdců, jako v předchozích letech, záleží především na počasí a na rozsahu včasného zpracování napadených stromů, upozorňuje Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
(Celý text)

Měníme smrkové lesy na odolnější, tvrdí lesníci. Podle Hnutí Duha legislativa stále umožňuje sázet smrky ve velkém
19. dubna 2018 10:51

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobý nedostatek srážek a výkyvy teplot, tak se projevují změny klimatu, které pociťují Středoevropané už několik let. Lidem zatím voda nechybí, ale lesům ano. V těch státních spravovaných podnikem Lesy ČR se loni vytěžilo sedmkrát víc dříví poškozeného suchem a dalšími vlivy než před 20 lety, bezmála 3,5 milionů metrů krychlových. Vykácené plochy se zalesňují a v porostech významně přibývá listnatých stromů, informují Lesy ČR. Hnutí DUHA upozorňuje, že s přeměnou našich lesů na odolnější se začalo pozdě a varuje před tím, aby se usychající lesy vnímaly jako regionální problém. Je prý potřeba se postarat o všechny lesy u nás tím, že se změní legislativa, která stále umožňuje sázet smrky ve velkém.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 821 | Další

Online diskuse
Letošní Czech Nature Photo vyhrál Štefánek se štikou pod ledem
21. dubna 2018 01:20

PRAHA (ČTK) - Nejlepší fotografii přírody v soutěži Czech Nature Photo podle poroty vytvořil Rostislav Štefánek, který na snímku s názvem Pod ledem zachytil štiku v zatopeném lomu nedaleko Přerova. Porota vybrala vítězný snímek z 1800 prací, které do devíti kategorií zaslalo na 250 profesionálních i amatérských fotografů z ČR a Slovenska. Výsledky soutěže porota vyhlásila ve čtvrtek v pražském Czech Photo Centru.
(Celý text)

Na Dlouhých stráních je nejvýše položená fotovoltaická elektrárna v Česku
21. dubna 2018 01:04

PRAHA (Ekolist) - Nejvýše položenou fotovoltaickou elektrárnu v České republice vybudovala společnost ČEZ Solární ze skupiny ČEZ ESCO u horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Horní nádrž se nachází v nadmořské výšce 1350 metrů. Fotovoltaická elektrárna se skládá z 30 panelů, z nichž každý má výkon 290 wattů, umístěných na téměř padesáti čtverečních metrech střechy takzvaného objektu uzávěrů.
(Celý text)

Turisté nesmí na dvě trasy v Boubínském pralese
21. dubna 2018 01:03

VIMPERK (ČTK) - Turisté nesmí do poloviny července na dvě trasy v Boubínském pralese poblíž Vimperku na Prachaticku. Lesy ČR stezky uzavřely kvůli těžbě po polomech. Vstup je zakázaný na trasu od Jezírka na Lukenskou cestu a od rozcestníku Boubínská cesta - sever na vrchol Boubína a na odbočku k Johnovu kameni. Informovala o tom mluvčí společnosti Lesy ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Letos se zřejmě nenarodilo žádné mládě velryby černé. Možná je to dobrá zpráva, možná začátek jejich konce
20. dubna 2018 09:07

PRAHA (Ekolist) - Americká bioložka Barb Zoodsmanová má práci snů. Od prosince do března létá nad mořem u amerického pobřeží a počítá mláďata velryby černé. Letošní sezona ale byla hodně trudná: vědcům se nepodařilo pozorovat ani jedno čerstvě narozené mládě. Může to být předzvěst budoucího babyboomu, může to být začátek konce. To teď nikdo spolehlivě neví. Informuje o tom server Phys.org.
(Celý text)

Nedělní Den Země 2018 upozorní na problematiku používání plastů
20. dubna 2018 08:55

PRAHA (Ekolist) - 22. dubna se po celém světě slaví Den Země. Earth Day Network, organizace pořádající Den Země, si letos vytkla za cíl upozornit na neekologičnost plastů na jedno použití. Zároveň chce iniciovat změnu předpisů, které se týkají likvidace plastů. Earth Day Network upozorňuje na to, že plasty představují vážné globální problémy, ať už to jsou zdravotní rizika spojené s používáním a likvidací plastů nebo znečištění prostředí plasty.
(Celý text)

21. dubna proběhne 4. ročník celostátního Dne proti úložišti
20. dubna 2018 08:18

PRAHA (Ekolist) - V sobotu 21. dubna 2018 se v České republice uskuteční čtvrtý ročník Dne proti úložišti. V jeho rámci obce i spolky na osmi státem vytipovaných lokalitách pořádají pochody, cyklovýlety, běžeckou štafetu, besedy, promítání filmu, koncert a další akce. Poprvé se zapojí i obyvatelé nově přidané lokality Na Skalním, západně od Jaderné elektrárny Dukovany, kteří také nesouhlasí s plány na úložiště pod jejich domovy. Informuje o tom Platforma proti hlubinnému úložišti.
(Celý text)

Jak poznat čerstvá vejce? Ve vodě klesnou ke dnu
20. dubna 2018 08:00

PRAHA (Ekolist) - Každý Čech podle Českého statistického úřadu předloni zkonzumoval průměrně 249 vajec. Čechům stále víc záleží na původu vajec a snaží se vyhýbat těm z velkochovů. Informuje o tom projekt Z farmy domů, který se specializuje na prodej produktů od českých farmářů. Cílem projektu je zamezit plýtvání potravinami a naučit spotřebitele zodpovědnému přístupu k potravinám.
(Celý text)

EP schválil zpřísnění kontrol aut v reakci na aféru Dieselgate
20. dubna 2018 07:23

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropská komise by měla mít za dva roky pravomoc kontrolovat úřady pro schvalování vozidel v členských státech EU, iniciovat stažení aut z trhu či uložit vysoké pokuty výrobcům či homologačním zkušebnám. Nová pravidla, která jsou reakcí na skandál s emisemi u naftových vozů automobilky Volkswagen, včera schválili europoslanci. Formálně je ještě musí potvrdit Rada ministrů.
(Celý text)

Před znečištěným vzduchem nechrání ani okna, ukázal výzkum
20. dubna 2018 05:21

(ČTK) - Prachové částice, které vznikají mimo jiné při spalování uhlí v nekvalitních kotlích v domácnostech, se zvenku snadno dostávají do budov i přes zavřená plastová okna. Dovnitř proudí až 60 procent znečištění. Zjistili to vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK), kteří měřili koncentraci škodlivin na různých místech Česka. Letos v dubnu zahájili mezinárodní projekt Conspiro, který má zmonitorovat a posléze zlepšit ovzduší v topné sezoně. Je do něj zapojeno 14 evropských zemí, vedou ho odborníci z PřF UK a ze společnosti SCIENCE IN a spolupracuje na něm ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

V Indii napojili 700letý strom na kapačky, chrání ho před termity
20. dubna 2018 04:36

(ČTK) - Sedm set let starý strom v jihoindickém státě Telangana napojili na "kapačky", kterými mu podávají ředěné pesticidy. Posvátný banyán, který je zároveň druhým největším stromem svého druhu na světě, se tak odborníci snaží uchránit před škodlivými termity, napsal zpravodajský server BBC.
(Celý text)

Ředitel Správy KRNAP ocenil šest osobností za rozvoj Krkonoš
20. dubna 2018 04:00

VRCHLABÍ (ČTK) - Ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) včera ocenil šest osobností, které výrazně přispěly k rozvoji Krkonoš. Cenu za rok 2017 získal lesník Antonín Jurásek, historik Miloslav Bartoš, bývalý náčelník Horské služby Krkonoše Jiří Dunka, pedagog Aleš Suk a in memoriam bývalí členové Horské služby Jan Messner a Štefan Spusta, informoval včera mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
(Celý text)

Přelouč instaluje v parcích budky, sídlí v nich i netopýři
20. dubna 2018 00:50

PŘELOUČ (ČTK) - Město Přelouč na Pardubicku instalovalo další budky pro ptáky a netopýry, počet lokalit se rozrostl ze dvou na tři. V následujících letech bude takových míst asi pět a propojí je naučná stezka. Řekl to vedoucí městského odboru životního prostředí Jan Feranec.
(Celý text)

Začíná doba vhodná pro postřik proti housenkám zavíječe
20. dubna 2018 00:44

BRNO (ČTK) - Doba pro aplikace postřiku proti housenkám zavíječe zimostrázového je podle Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělský (ÚKZÚZ) už nyní vhodná v šesti okresech. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková. Housenky motýla výrazně poškozují rostliny zimostrázu, který je znám na základě latinského názvosloví jako buxus, v parcích, veřejných prostorách, v živých plotech i v zahrádkách. Housenky nemají v Čechách přirozeného nepřítele.
(Celý text)

Investice do nových větrných elektráren v Evropě mají letos růst
20. dubna 2018 00:30

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Investice do nových větrných elektráren v Evropě by měly po loňském prudkém poklesu letos opět vzrůst. Pomoci k tomu má několik velkých projektů. Evropský svaz větrné energie WindEurope odhaduje, že letos se investice zvýší o čtyři procenta na 23,2 miliardy eur (586 miliard Kč) po loňském poklesu o 19 procent.
(Celý text)

Bělověžský prales je proslulý zejména výskytem zubra evropského
20. dubna 2018 00:20

LUCEMBURK (ČTK) - Soudní dvůr EU v úterý uvedl, že lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Bělověžský prales se nachází na východní hranici Polska s Běloruskem. Jedná se o největší komplex přirozených listnatých a smíšených lesů v Evropě. Oblast byla od roku 1921 rezervací a v srpnu 1932 byla vyhlášena národním parkem.
(Celý text)

Praha v grantech na životní prostředí rozdělí 45,6 milionu korun
20. dubna 2018 00:12

PRAHA (ČTK) - Praha v grantech na podporu zlepšení stavu životního prostředí rozdělí 45,6 milionu korun. Nejvíce peněz půjde na ekologickou výchovu a vzdělávací programy pro školy, celkem 24,4 milionu korun. Další projekty jsou zaměřené na výzkum pražské fauny a flóry nebo výsadbu zeleně. Vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili pražští radní. Přidělení grantů projektům, které dostanou více než 200.000 korun, musí schválit ještě pražské zastupitelstvo.
(Celý text)

Na Šumavě se začala projednávat EIA, může zpřístupnit území
20. dubna 2018 00:10

PLZEŇ (ČTK) - V Národním parku (NP) Šumava začíná veřejné projednávání procesu EIA, posuzuje se v něm, jaký vliv na životní prostředí by mělo zpřístupnění chráněných jádrových území, jde o 34 záměrů. Zhruba 13 projektů by nemělo mít větší vliv na životní prostředí, a na Šumavě by tak mohly být otevřeny nové stezky pro turisty, vyhlídky a rozhledny. Naopak u ostatních záměrů je vliv tak velký, že je nebude nyní možné uskutečnit. Týká se to například dlouhodobě diskutovaného zpřístupnění přechodu Modrý sloup, řekl ve středu mluvčí parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Na Cenu Josefa Vavrouška jsou nominovani i ředitel pražské ZOO, ředitelé KRNAPu nebo Miloslav Nevrlý
19. dubna 2018 14:34

PRAHA (Ekolist) - Na ekologickou Cenu Josefa Vavrouška je nominováno třiadvacet osobností. Veřejnost mohla své kandidáty přihlašovat až do pátku 13. dubna. Z nominací vybere odborná komise v čele se starostou a moderátorem Vladimírem Kořenem dva laureáty v kategoriích za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. Letošní držitelé ceny budou slavnostně představeni 7. června v Senátu Parlamentu České republiky. Cenu uděluje Nadace Partnerství.
(Celý text)

Pokud letošní rok nebude klimaticky normální a nebude dost srážek, stav našich lesů se nezlepší, varují lesníci
19. dubna 2018 13:06

PRAHA (Ekolist) - Zda letos hrozí lesům stejná pohroma v podobě přemnožení kůrovce nebo onemocnění dřevin v důsledku biotických škůdců, jako v předchozích letech, záleží především na počasí a na rozsahu včasného zpracování napadených stromů, upozorňuje Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
(Celý text)

Měníme smrkové lesy na odolnější, tvrdí lesníci. Podle Hnutí Duha legislativa stále umožňuje sázet smrky ve velkém
19. dubna 2018 10:51

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobý nedostatek srážek a výkyvy teplot, tak se projevují změny klimatu, které pociťují Středoevropané už několik let. Lidem zatím voda nechybí, ale lesům ano. V těch státních spravovaných podnikem Lesy ČR se loni vytěžilo sedmkrát víc dříví poškozeného suchem a dalšími vlivy než před 20 lety, bezmála 3,5 milionů metrů krychlových. Vykácené plochy se zalesňují a v porostech významně přibývá listnatých stromů, informují Lesy ČR. Hnutí DUHA upozorňuje, že s přeměnou našich lesů na odolnější se začalo pozdě a varuje před tím, aby se usychající lesy vnímaly jako regionální problém. Je prý potřeba se postarat o všechny lesy u nás tím, že se změní legislativa, která stále umožňuje sázet smrky ve velkém.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 821 | Další