ecomonitor.cz
verze pro tisk
V pražských lesích jsou "body záchrany". Díky nim lze snáze přivolat pomoc
17. srpna 2017 12:37

PRAHA (Ekolist) - Na území hlavního města Prahy se nachází 2 900 ha lesů a luk v majetku hlavního města. Jedná se o více jak polovinu výměry všech pražských lesů. Všechny lesy ve vlastnictví Prahy plní zejména rekreační funkci a jejich návštěvnost se běžně počítá v řádech mnoha tisíc Pražanů denně. Slabým místem lesů je, že v případě nouze může být vcelku oříšek správně nanavigovat záchrannou službu, policii či hasiče. Pomoci by s tím měl nově vyznačený systém tzv. bodů záchrany. Informoval o tom pražský magistrát.
(Celý text)

Na podzim lidé vysadí do krajiny stovky nových stromů
17. srpna 2017 12:08

PRAHA (Ekolist) - Na třinácti místech republiky vysadí dobrovolníci téměř šest stovek nových stromů a keřů. Pomohou obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. Finance určené na podzimní výsadby poskytla Nadace Partnerství, která za tímto účelem uvolnila přes 300 tisíc korun.
(Celý text)

Pyrotechnici našli v Bořím lese zatím přes 800 kusů munice
17. srpna 2017 11:38

BŘECLAV (ČTK) - Pyrotechnici našli v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi už přes 800 kusů munice z továrny Muna vybuchlé po druhé světové válce. Novinářům to dnes řekl ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý. Policisté ve spolupráci se soukromou firmou pracují v místě od listopadu 2015, nyní dokončují druhou etapu. V plánu je deset etap do deseti let, při kterých se má vyčistit 500 hektarů lesa. Státní podnik Lesy České republiky to bude stát 50 milionů korun. V lese jsou tisíce kusů munice. Pro lidi je proto nebezpečný.
(Celý text)

Pražané vytřídili za rok přes 91 tun kovových obalů
17. srpna 2017 10:39

PRAHA (ČTK) - Pražané vytřídili za první rok provozu šedých kontejnerů, určených zejména pro sběr prázdných nápojových plechovek, přes 91 tun kovových obalů. Nejvíce plechovek lidé vytřídili letos v červnu, a to 13,36 tuny. Dnes to sdělil mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Sběr kovových obalů začal loni v srpnu a nyní je v ulicích hlavního města 456 šedých kontejnerů. Do kontejnerů nepatří kovové obaly od sprejů nebo chemikálií.
(Celý text)

Střechy paláce Lucerna se na týden otevřou veřejnosti
17. srpna 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Ode dnešního odpoledne do 23. srpna budou veřejnosti otevřeny nově upravené střechy pražského paláce Lucerna. Kavárník Ondřej Kobza, který má plochu střech pronajatou, ji pokryl palubkami. Vstupné pro návštěvníky je dobrovolné. V budoucnu by tam mohlo vzniknout komunitní centrum.
(Celý text)

Vodovodní síť zásobuje 94 procent lidí, spotřeba loni klesla
17. srpna 2017 09:15

(ČTK) - Vodovodní síť v Česku se loni prodloužila o 535 kilometrů na 77.681 kilometrů. Na konci roku tak zásobovala vodou 94,4 procenta lidí. Její spotřeba na osobu a den proti roku 2015 mírně klesla, voda ale již několikátý rok po sobě podražila. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a ze Zprávy o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2016, kterou připravila ministerstva životního prostředí a zemědělství a kterou v pondělí projedná vláda.
(Celý text)

Máte ve znaku divoké zvíře? Měli byste přispět na jeho ochranu, navrhují vědci
17. srpna 2017 08:43

PRAHA (Ekolist) - Zajímavý pohled na možnou budoucnost financování záchranných programů nabízí aktuální práce výzkumného týmu pro ochranu divočiny Oxfordské univerzity. Navrhují, aby se společnosti a organizace, které využívají zvířecí motivy jako součást své obchodní prezentace, firemních log nebo názvů, samy začaly aktivně podílet na záchraně ohrožených živočichů. Podrobnosti uvádí například ScienceDaily.
(Celý text)

Sněhová pokrývka nejjižnějšího evropského ledovce roztála dříve
17. srpna 2017 08:00

(ČTK) - Sněhová pokrývka nejjižněji položeného evropského ledovce Calderone v centrální části Apenin vlivem horka a sucha letos poprvé roztála ještě před koncem léta. Uvedla to včera agentura ANSA. Pod kamennou sutí se ale podle meteorologů stále ukrývá vrstva staletého ledu. Podle nich se může stát, že sněhová pokrývka ledovce zhruba jednou za pět let roztaje.
(Celý text)

Hyundai začne po roce 2021 vyrábět elektromobil s dojezdem 500 km
17. srpna 2017 07:00

(ČTK) - Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor chystá po roce 2021 výrobu elektromobilu s dojezdem 500 kilometrů na jedno dobití. Chce uklidnit obavy investorů, že v oblasti ekologických vozů zaostává za americkou Teslou a dalšími konkurenty. Firma dnes také uvedla, že do roku 2020 uvede na trh 31 ekologicky šetrných modelů aut.
(Celý text)

Slovensko po kritice chystá nová opatření na ochranu pralesů
17. srpna 2017 06:00

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko připravuje nová opatření ke zvýšení ochrany karpatských bukových pralesů na východě země, ke kterým Bratislavu dříve vyzvala organizace UNESCO i ekologové. Vyplývá to z materiálu, který včera schválila slovenská vláda.
(Celý text)

Podíl hybridů a elektromobilů letos přesáhl jedno procento
17. srpna 2017 05:30

(ČTK) - Podíl hybridních aut a elektromobilů na celkovém trhu v ČR letos v pololetí přesáhl jedno procento, loni to bylo méně než 0,6 procenta. Celkem se letos za šest měsíců prodej aut na elektrický pohon zdvojnásobil na 1492 elektromobilů a hybridů, což je zároveň o 26 víc než prodaných aut na CNG. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
(Celý text)

Hasiči v Tachově likvidovali 900metrovou skvrnu z pohonných hmot
17. srpna 2017 00:20

TACHOV (ČTK) - Masivní únik pohonných hmot, které vytvořily skvrnu o délce 900 metrů, řešili včera dopoledne hasiči v centru Tachova. Provozní kapaliny, uniklé ze dvou havarovaných osobních vozů, tekly z kopce Zámeckou ulicí přes most nad řekou do ulic Pivovarská a U Rybeny až na parkoviště u sportovní haly, řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
(Celý text)

V liberecké zoo tvoří sochaři díla až ze sedmitunového balvanu
17. srpna 2017 00:10

LIBEREC (ČTK) - Umělecká díla z pískovců vytváří tento týden šestice sochařů v areálu liberecké zoo, na zahradě Lidových sadů. Nejtěžší kámen váží téměř sedm tun a na výšku má skoro dva metry. Jde o největší balvany, jaké na tomto sympoziu byly. Včera to řekl Zdeněk Santer ze společnosti Artefaktum, která je spolupořadatelem sympozia.
(Celý text)

Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci
16. srpna 2017 13:01

PRAHA (ČTK) - Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci. Cestou ke spolupráci je zapojení hlavního města do mezinárodního projektu Urban Nature Lab, zkráceně UNaLab. Rada v úterý odsouhlasila podepsání smlouvy mezi městem, Institutem plánování a rozvoje (IPR) a dalšími partnery projektu. Informoval o tom magistrát. Podepsání smlouvy musí ještě schválit zastupitelstvo.
(Celý text)

Zahájení stavby D11 od Hradce Králové k Jaroměři se zpozdí o měsíce
16. srpna 2017 12:25

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Pokračování stavby dálnice D11 od Hradce Králové na Jaroměř na Náchodsku se zpozdí minimálně o několik měsíců. Stavební povolení rozkladem napadlo hnutí Děti Země. Původně se hovořilo o zahájení stavby do konce letošního roku. Novinářům to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Poslední úsek dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové bude zprovozněn v pondělí odpoledne.
(Celý text)

Dnes vstoupila v platnost Minamatská úmluva. Má zabránit znečišťování prostředí rtutí
16. srpna 2017 11:09

PRAHA (Ekolist) - Dnešním dnem vstoupila v platnost mezinárodní Minamatská úmluva. Jejím smyslem je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před emisemi rtuti a jejích sloučenin. Úmluva se vyjednávala tři roky a její text v roce 2013 schválilo 140 zemí, ratifikovalo ji pak 74. Úmluva nese jméno symbolicky po japonském městě Minamata, jehož obyvatele v minulém století zle postihly nemoci způsobené rtutí.
(Celý text)

Brněnská skupina GEEN začala s výstavbou elektrárny
16. srpna 2017 10:31

(ČTK) - Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého zahájila v chorvatském městě Gospić výstavbu elektrárny na biomasu, která nese název Energana Gospić 1. Projekt s celkovým výkonem 4,96 MW počítá s investicemi přes 20 milionů eur (522 milionů korun). Dokončení elektrárny by mělo do regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.
(Celý text)

Švýcarský řetězec začne prodávat hmyzí hamburgery
16. srpna 2017 09:35

(ČTK) - Neobvyklé speciality si budou moci od příštího týdne koupit zákazníci švýcarského maloobchodního řetězce Coop. V několika pobočkách budou totiž ve formě polotovarů běžně k dostání hamburgery a masové kuličky z moučných červů. Švýcarsko prodej potravin obsahujících určité druhy hmyzu povolilo letos na jaře.
(Celý text)

Rohlik.cz rozšiřuje nabídku "ošklivé" zeleniny. Je výhradně od českých pěstitelů
16. srpna 2017 09:22

PRAHA (Ekolist) - Online supermarket Rohlik.cz rozšiřuje nabídku „ošklivé“ zeleniny. Zákazníci mohou od začátku tohoto týdne za zvýhodněnou cenu nakupovat zeleninu, která neodpovídá estetickým nárokům řetězců kvůli nestandardnímu zbarvení, velikosti či tvaru. Rohlik.cz tak bojuje proti plýtvání potravinami, také chce podpořit české pěstitele. Všechna zelenina pochází výhradně z tuzemských polí. Ošklivou zeleninu začali nabízet Rohlik.cz a Penny poprvé loni.
(Celý text)

Ekvádorci zadrželi 20 Číňanů s úlovkem chráněných žraloků
16. srpna 2017 09:00

(ČTK) - Ekvádorské úřady nechaly zatknout dvacetičlennou posádku čínské rybářské lodě pro podezření, že na Galapážských ostrovech lovila chráněné žraloky. Na lodi bylo 300 tun ryb. O případu informoval server Fish Information&Services.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 767 | Další

Online diskuse
V pražských lesích jsou "body záchrany". Díky nim lze snáze přivolat pomoc
17. srpna 2017 12:37

PRAHA (Ekolist) - Na území hlavního města Prahy se nachází 2 900 ha lesů a luk v majetku hlavního města. Jedná se o více jak polovinu výměry všech pražských lesů. Všechny lesy ve vlastnictví Prahy plní zejména rekreační funkci a jejich návštěvnost se běžně počítá v řádech mnoha tisíc Pražanů denně. Slabým místem lesů je, že v případě nouze může být vcelku oříšek správně nanavigovat záchrannou službu, policii či hasiče. Pomoci by s tím měl nově vyznačený systém tzv. bodů záchrany. Informoval o tom pražský magistrát.
(Celý text)

Na podzim lidé vysadí do krajiny stovky nových stromů
17. srpna 2017 12:08

PRAHA (Ekolist) - Na třinácti místech republiky vysadí dobrovolníci téměř šest stovek nových stromů a keřů. Pomohou obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. Finance určené na podzimní výsadby poskytla Nadace Partnerství, která za tímto účelem uvolnila přes 300 tisíc korun.
(Celý text)

Pyrotechnici našli v Bořím lese zatím přes 800 kusů munice
17. srpna 2017 11:38

BŘECLAV (ČTK) - Pyrotechnici našli v Bořím lese mezi Břeclaví a Valticemi už přes 800 kusů munice z továrny Muna vybuchlé po druhé světové válce. Novinářům to dnes řekl ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Michal Dlouhý. Policisté ve spolupráci se soukromou firmou pracují v místě od listopadu 2015, nyní dokončují druhou etapu. V plánu je deset etap do deseti let, při kterých se má vyčistit 500 hektarů lesa. Státní podnik Lesy České republiky to bude stát 50 milionů korun. V lese jsou tisíce kusů munice. Pro lidi je proto nebezpečný.
(Celý text)

Pražané vytřídili za rok přes 91 tun kovových obalů
17. srpna 2017 10:39

PRAHA (ČTK) - Pražané vytřídili za první rok provozu šedých kontejnerů, určených zejména pro sběr prázdných nápojových plechovek, přes 91 tun kovových obalů. Nejvíce plechovek lidé vytřídili letos v červnu, a to 13,36 tuny. Dnes to sdělil mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Sběr kovových obalů začal loni v srpnu a nyní je v ulicích hlavního města 456 šedých kontejnerů. Do kontejnerů nepatří kovové obaly od sprejů nebo chemikálií.
(Celý text)

Střechy paláce Lucerna se na týden otevřou veřejnosti
17. srpna 2017 10:00

PRAHA (ČTK) - Ode dnešního odpoledne do 23. srpna budou veřejnosti otevřeny nově upravené střechy pražského paláce Lucerna. Kavárník Ondřej Kobza, který má plochu střech pronajatou, ji pokryl palubkami. Vstupné pro návštěvníky je dobrovolné. V budoucnu by tam mohlo vzniknout komunitní centrum.
(Celý text)

Vodovodní síť zásobuje 94 procent lidí, spotřeba loni klesla
17. srpna 2017 09:15

(ČTK) - Vodovodní síť v Česku se loni prodloužila o 535 kilometrů na 77.681 kilometrů. Na konci roku tak zásobovala vodou 94,4 procenta lidí. Její spotřeba na osobu a den proti roku 2015 mírně klesla, voda ale již několikátý rok po sobě podražila. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a ze Zprávy o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2016, kterou připravila ministerstva životního prostředí a zemědělství a kterou v pondělí projedná vláda.
(Celý text)

Máte ve znaku divoké zvíře? Měli byste přispět na jeho ochranu, navrhují vědci
17. srpna 2017 08:43

PRAHA (Ekolist) - Zajímavý pohled na možnou budoucnost financování záchranných programů nabízí aktuální práce výzkumného týmu pro ochranu divočiny Oxfordské univerzity. Navrhují, aby se společnosti a organizace, které využívají zvířecí motivy jako součást své obchodní prezentace, firemních log nebo názvů, samy začaly aktivně podílet na záchraně ohrožených živočichů. Podrobnosti uvádí například ScienceDaily.
(Celý text)

Sněhová pokrývka nejjižnějšího evropského ledovce roztála dříve
17. srpna 2017 08:00

(ČTK) - Sněhová pokrývka nejjižněji položeného evropského ledovce Calderone v centrální části Apenin vlivem horka a sucha letos poprvé roztála ještě před koncem léta. Uvedla to včera agentura ANSA. Pod kamennou sutí se ale podle meteorologů stále ukrývá vrstva staletého ledu. Podle nich se může stát, že sněhová pokrývka ledovce zhruba jednou za pět let roztaje.
(Celý text)

Hyundai začne po roce 2021 vyrábět elektromobil s dojezdem 500 km
17. srpna 2017 07:00

(ČTK) - Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor chystá po roce 2021 výrobu elektromobilu s dojezdem 500 kilometrů na jedno dobití. Chce uklidnit obavy investorů, že v oblasti ekologických vozů zaostává za americkou Teslou a dalšími konkurenty. Firma dnes také uvedla, že do roku 2020 uvede na trh 31 ekologicky šetrných modelů aut.
(Celý text)

Slovensko po kritice chystá nová opatření na ochranu pralesů
17. srpna 2017 06:00

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko připravuje nová opatření ke zvýšení ochrany karpatských bukových pralesů na východě země, ke kterým Bratislavu dříve vyzvala organizace UNESCO i ekologové. Vyplývá to z materiálu, který včera schválila slovenská vláda.
(Celý text)

Podíl hybridů a elektromobilů letos přesáhl jedno procento
17. srpna 2017 05:30

(ČTK) - Podíl hybridních aut a elektromobilů na celkovém trhu v ČR letos v pololetí přesáhl jedno procento, loni to bylo méně než 0,6 procenta. Celkem se letos za šest měsíců prodej aut na elektrický pohon zdvojnásobil na 1492 elektromobilů a hybridů, což je zároveň o 26 víc než prodaných aut na CNG. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
(Celý text)

Hasiči v Tachově likvidovali 900metrovou skvrnu z pohonných hmot
17. srpna 2017 00:20

TACHOV (ČTK) - Masivní únik pohonných hmot, které vytvořily skvrnu o délce 900 metrů, řešili včera dopoledne hasiči v centru Tachova. Provozní kapaliny, uniklé ze dvou havarovaných osobních vozů, tekly z kopce Zámeckou ulicí přes most nad řekou do ulic Pivovarská a U Rybeny až na parkoviště u sportovní haly, řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
(Celý text)

V liberecké zoo tvoří sochaři díla až ze sedmitunového balvanu
17. srpna 2017 00:10

LIBEREC (ČTK) - Umělecká díla z pískovců vytváří tento týden šestice sochařů v areálu liberecké zoo, na zahradě Lidových sadů. Nejtěžší kámen váží téměř sedm tun a na výšku má skoro dva metry. Jde o největší balvany, jaké na tomto sympoziu byly. Včera to řekl Zdeněk Santer ze společnosti Artefaktum, která je spolupořadatelem sympozia.
(Celý text)

Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci
16. srpna 2017 13:01

PRAHA (ČTK) - Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci. Cestou ke spolupráci je zapojení hlavního města do mezinárodního projektu Urban Nature Lab, zkráceně UNaLab. Rada v úterý odsouhlasila podepsání smlouvy mezi městem, Institutem plánování a rozvoje (IPR) a dalšími partnery projektu. Informoval o tom magistrát. Podepsání smlouvy musí ještě schválit zastupitelstvo.
(Celý text)

Zahájení stavby D11 od Hradce Králové k Jaroměři se zpozdí o měsíce
16. srpna 2017 12:25

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Pokračování stavby dálnice D11 od Hradce Králové na Jaroměř na Náchodsku se zpozdí minimálně o několik měsíců. Stavební povolení rozkladem napadlo hnutí Děti Země. Původně se hovořilo o zahájení stavby do konce letošního roku. Novinářům to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Poslední úsek dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové bude zprovozněn v pondělí odpoledne.
(Celý text)

Dnes vstoupila v platnost Minamatská úmluva. Má zabránit znečišťování prostředí rtutí
16. srpna 2017 11:09

PRAHA (Ekolist) - Dnešním dnem vstoupila v platnost mezinárodní Minamatská úmluva. Jejím smyslem je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před emisemi rtuti a jejích sloučenin. Úmluva se vyjednávala tři roky a její text v roce 2013 schválilo 140 zemí, ratifikovalo ji pak 74. Úmluva nese jméno symbolicky po japonském městě Minamata, jehož obyvatele v minulém století zle postihly nemoci způsobené rtutí.
(Celý text)

Brněnská skupina GEEN začala s výstavbou elektrárny
16. srpna 2017 10:31

(ČTK) - Brněnská skupina GEEN Aleše Mokrého zahájila v chorvatském městě Gospić výstavbu elektrárny na biomasu, která nese název Energana Gospić 1. Projekt s celkovým výkonem 4,96 MW počítá s investicemi přes 20 milionů eur (522 milionů korun). Dokončení elektrárny by mělo do regionu přinést čtyři desítky nových pracovních míst, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.
(Celý text)

Švýcarský řetězec začne prodávat hmyzí hamburgery
16. srpna 2017 09:35

(ČTK) - Neobvyklé speciality si budou moci od příštího týdne koupit zákazníci švýcarského maloobchodního řetězce Coop. V několika pobočkách budou totiž ve formě polotovarů běžně k dostání hamburgery a masové kuličky z moučných červů. Švýcarsko prodej potravin obsahujících určité druhy hmyzu povolilo letos na jaře.
(Celý text)

Rohlik.cz rozšiřuje nabídku "ošklivé" zeleniny. Je výhradně od českých pěstitelů
16. srpna 2017 09:22

PRAHA (Ekolist) - Online supermarket Rohlik.cz rozšiřuje nabídku „ošklivé“ zeleniny. Zákazníci mohou od začátku tohoto týdne za zvýhodněnou cenu nakupovat zeleninu, která neodpovídá estetickým nárokům řetězců kvůli nestandardnímu zbarvení, velikosti či tvaru. Rohlik.cz tak bojuje proti plýtvání potravinami, také chce podpořit české pěstitele. Všechna zelenina pochází výhradně z tuzemských polí. Ošklivou zeleninu začali nabízet Rohlik.cz a Penny poprvé loni.
(Celý text)

Ekvádorci zadrželi 20 Číňanů s úlovkem chráněných žraloků
16. srpna 2017 09:00

(ČTK) - Ekvádorské úřady nechaly zatknout dvacetičlennou posádku čínské rybářské lodě pro podezření, že na Galapážských ostrovech lovila chráněné žraloky. Na lodi bylo 300 tun ryb. O případu informoval server Fish Information&Services.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 767 | Další