ecomonitor.cz
verze pro tisk
V centru severoněmeckého města zranili divočáci čtyři lidi
23. října 2017 14:21

PRAHA (ČTK) - Čtyři zraněné si v pátek vyžádaly útoky dvou divokých prasat, která pronikla do centra města Heide na severu Německa. Jeden z kanců dokonce vnikl i do místní banky a do obchodu s brýlemi, informovala agentura DPA. Jedno zvíře ve městě zastřelil místní myslivec, druhé uteklo.
(Celý text)

Vědci: Před spavou nemocí ochrání skot antilopí repelent
23. října 2017 13:19

PRAHA (ČTK) - Repelent, jehož vůně připomíná odér afrických antilop, pomůže podle vědců z univerzity v německém Bonnu v boji proti nebezpečné spavé nemoci. Skot před přenašečem parazitického onemocnění, mouchou tse-tse, ochránil nový přípravek v 80 procentech případů, informoval odborný časopis PLOS.
(Celý text)

Bez termitů by náš svět byl jiný, říká entomolog v oceněném filmu
23. října 2017 13:00

PRAHA (ČTK) - Jak funguje termití společenství, co všechno termiti dokážou a jak ovlivňují ekosystém tropického pralesa, zkoumá entomolog Jan Šobotník z České zemědělské univerzity v Praze. Za termity vyráží do Kamerunu a Francouzské Guyany. Zajímavé výsledky jeho práce shrnul dokument, který minulý týden zvítězil na mezinárodním festivalu přírodovědných filmů v Praze.
(Celý text)

Zelení ve volbách propadli, Matěj Stropnický rezignoval na post předsedy strany
23. října 2017 09:17

PRAHA (Ekolist) - Stranu zelených volilo v parlamentních volbách 74 335 lidí, což je v přepočtu 1,46 %. Výsledek nestačí ani na to, aby strana dosáhla na státní podporu ve výši 7 milionů korun. V sobotu, po vyhlášení konečných výsledků, rezignoval na svůj post předseda strany Matej Stropnický. Ve straně dále zůstane.
(Celý text)

Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
23. října 2017 08:47

PRAHA (ČTK) - Američtí senátoři ve čtvrtek zamítli návrh demokratické senátorky Marie Cantwellové usilující o zamezení těžby ropy v Arktické národní přírodní rezervaci (ANWR) na Aljašce. Návrh neprošel poměrem 52 ku 48 hlasům, napsal server The Seattle Times. Rezervace se rozprostírá na severu Aljašky na území o několik set kilometrů čtverečních menším, než je celá Česká republika.
(Celý text)

Naše spotřeba masa ničí planetu, říká WWF. Řešením by mohlo být krmit dobytek hmyzem
23. října 2017 01:40

PRAHA (Ekolist) - Britská pobočka Světového fondu pro ochranu přírody (WWF UK) představila na začátku října materiál, který se týká dopadů konzumace masa na životní prostředí. Byť jsou publikované informace vztaženy spíše k obyvatelům Velké Británie, její závěry se týkají prakticky všech. Produkce živočišných bílkovin se totiž neobejde bez pěstování rostlinného krmiva a tento model není prý dlouhodobě udržitelný. Píše o tom například server Mongabay.
(Celý text)

LG Chem postaví v Polsku největší továrnu na autobaterie v Evropě
21. října 2017 05:04

VARŠAVA (ČTK) - Jihokorejská společnost LG Chem otevře příští rok v Polsku největší továrnu na výrobu lithium-iontových baterií pro elektrická auta v Evropě. Závod s kapacitou 100.000 baterií ročně má mít 2500 zaměstnanců a nacházet se bude ve Vratislavi. Oznámily to minulý týden s ve společném prohlášení LG Chem a polské ministerstvo rozvoje.
(Celý text)

Ve Francii sbírají organický odpad z restaurací a svážejího na elektrokolech
21. října 2017 02:11

PRAHA (ČTK) - Jejich posláním je skoncovat se spalováním bioodpadu. V Nantes na západě Francie objíždějí členové sdružení La Tricyclerie na jízdním kole třicítku restaurací a podniků a sbírají kilogramy vyhozené zeleniny, kávové sedliny a dalšího organického odpadu, který pak kompostují. Tato ekologická iniciativu zajímá i OSN, píše agentura AFP.
(Celý text)

Vypuštění vlci v Bavorsku: Proč je místo zastřelení prostě neuspí?
20. října 2017 05:42

PRAHA (Ekolist) - Na začátku října v Bavorsku někdo vypustil šest vlků, kteří byli chovaní ve výběhu Národního parku Bavorský les. Dva z nich již byli zastřeleni. Proč museli být zastřeleni? Proč nestačilo zvířata uspat? Protože to není snadné. A protože Bavorsko si pamatuje, že v minulosti v podobném případě málem došlo k tragédii.
(Celý text)

Kvůli znečištění umírá víc lidí než ve válkách a katastrofách
20. října 2017 04:40

PRAHA (ČTK) - Znečištění životního prostředí - od špinavého vzduchu po kontaminovanou vodu - každoročně zabije víc lidí než všechny války a násilí na světě. Víc než kouření, hlad nebo přírodní katastrofy, více než AIDS, tuberkulóza a malárie dohromady. Uvedl to v posledním čísle zdravotnický týdeník The Lancet.
(Celý text)

Ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený obdržel bavorské ocenění za mimořádný přínos pro životní prostředí
20. října 2017 03:42

PRAHA (Ekolist) - Večer 19. října převzal ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený Bavorskou státní medailí za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt) z rukou ministryně životního prostředí a ochrany spotřebitele Ulrike Scharf. Od roku 2009, kdy se pod tím to názvem uděluje, je tak teprve druhým Čechem, který toto vyznamenání získal. Informoval o tom Národní park Šumava.
(Celý text)

Želvu barmskou potkal podobný osud jako americké bizony. Málem vyhynula, ale je zpět
20. října 2017 01:06

PRAHA (Ekolist) - Příběh o „hvězdnatých“ želvách barmských by měl být varováním. Jednalo se o druh, který ve volné přírodě z ekologického hlediska před lety vyhynul. Především kvůli odchytům, ať už na prodej soukromým chovatelům, nebo ke konzumaci. Přesto se jej skoro zázračně podařilo zachránit a vrátit do volné přírody. Referuje o tom například Wildlife Conservation Society.
(Celý text)

Norská Saga postaví v Íránu solární elektrárnu za 2,5 miliard eur
20. října 2017 01:00

PRAHA (ČTK) - Norská společnost Saga Energy vybuduje solární elektrárnu v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters. Smlouvu za 2,5 miliardy eur (64,3 miliardy Kč) norská firma podepsala jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump zpřísnil postoj Spojených států vůči Teheránu.
(Celý text)

Sdružení: Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu
19. října 2017 23:36

PRAHA (ČTK) - Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu na 805 tun. Klesají také emise oxidů dusíku a oxidu siřičitého. Informovalo o tom Teplárenské sdružení ČR. Hlavním důvodem poklesu jsou investice do modernizace a zlepšení ekologických parametrů provozů od roku 2013 za téměř 19 miliard korun, dodalo sdružení.
(Celý text)

Nová naučná stezka v Krnově provede návštěvníky po zapomenutém Kabátově kopci
19. října 2017 13:17

PRAHA (NET4GAS) - V minulosti zde byla výletní restaurace, později vojenské cvičiště. Nyní krnovský Kabátův kopec patří převážně přírodě, o kterou se už osmnáctým rokem stará Český svaz ochránců přírody, přesněji členové základní organizace Levrekův ostrov. Letos se rozhodli, že lokalitu představí veřejnosti. Díky programu NET4GAS Blíž přírodě zde vytvořili novou naučnou stezku, která je věnována jak přírodě, tak i historii tohoto místa a jeho okolí.
(Celý text)

Výstava Země divokých koní ukazuje krásy Mongolska. Výtěžek má pomoci ochraně Gobi
19. října 2017 13:00

PRAHA (Ekolist) - Dnes po 16. hodině proběhne v Czech Photo Centre v Nových Butovicích vernisáž výstavy Země divokých koní. Snímky předních reportážních fotografů i pracovníků Zoo Praha, kteří doprovázeli transporty koní Převalského do západního Mongolska, zachycují krásy tamní krajiny i tvrdý život místních obyvatel. Výtěžek z dražby, která se uskuteční 25. října, a z přímého prodeje vystavených fotografií, bude použit na podporu Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B. Informuje o tom pražská zoo.
(Celý text)

Včely na pražském letišti pomáhají hlídat kvalitu ovzduší. A jejich med sbírá ceny
19. října 2017 11:35

PRAHA (Ekolist) - Dvě zlaté medaile získal med od včel z Letiště Praha v soutěži Český med 2017 vyhlašované každoročně Českým svazem včelařů. Letištní med se v hodnocení svazu umisťuje na předních příčkách každoročně, letos poprvé byly oceněny hned dva jeho druhy: květový řepkový a pohankový. V obou případech obdržel med dokonce nejvyšší 100% hodnocení. Celkem se soutěže zúčastnilo 343 medů. Získané zlaté medaile potvrzují dlouhodobě nejvyšší kvalitu letištního medu. Včely na letišti mimo produkce medu slouží k monitoringu kvality ovzduší. Informuje o tom Letiště Praha.
(Celý text)

Návštěvníky dovedou k pastvině se zubry u Benátek nové ukazatele
19. října 2017 11:03

BENÁTKY N.J. (ČTK) - K pastvině se stádem zubrů mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou dovedou návštěvníky od parkoviště u motokrosové trati na benáteckém předměstí Kbel nové ukazatele. Lidé by tak již neměli cestou v lese bloudit. Uvedla to dnes ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě.
(Celý text)

V Antarktidě uhynuly tisíce mláďat tučňáků, přežila jen dvě
19. října 2017 09:32

(ČTK) - V Antarktidě uhynuly vlivem změněných životních podmínek tisíce mláďat tučňáků, informovali vědci v Austrálii. Příčinou je podle nich přeskupování ledovce Mertz u východních břehů Antarktidy. Pro kolonii tučňáků to změnilo podmínky, takže dospělí musejí překonávat větší vzdálenost při shánění potravy pro mladé.
(Celý text)

Kosatky v mořských akváriích trápí bolesti zubů
19. října 2017 01:20

PRAHA (Ekolist) - Chrup kosatek dravých v mořských akváriích je v žalostném stavu. Dílem kvůli pobytu v uzavřených nádržích a bazénech, ale také kvůli drastické dentistické péči. Prakticky pak tato zvířata chovaná v zajetí nemají šanci na vypuštění do volného moře, protože by v něm už nedokázala přežít. Na základě průzkumu poloviny všech v zajetí chovaných kosatek to tvrdí tým novozélandských výzkumníků.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 766 | Další

Online diskuse
V centru severoněmeckého města zranili divočáci čtyři lidi
23. října 2017 14:21

PRAHA (ČTK) - Čtyři zraněné si v pátek vyžádaly útoky dvou divokých prasat, která pronikla do centra města Heide na severu Německa. Jeden z kanců dokonce vnikl i do místní banky a do obchodu s brýlemi, informovala agentura DPA. Jedno zvíře ve městě zastřelil místní myslivec, druhé uteklo.
(Celý text)

Vědci: Před spavou nemocí ochrání skot antilopí repelent
23. října 2017 13:19

PRAHA (ČTK) - Repelent, jehož vůně připomíná odér afrických antilop, pomůže podle vědců z univerzity v německém Bonnu v boji proti nebezpečné spavé nemoci. Skot před přenašečem parazitického onemocnění, mouchou tse-tse, ochránil nový přípravek v 80 procentech případů, informoval odborný časopis PLOS.
(Celý text)

Bez termitů by náš svět byl jiný, říká entomolog v oceněném filmu
23. října 2017 13:00

PRAHA (ČTK) - Jak funguje termití společenství, co všechno termiti dokážou a jak ovlivňují ekosystém tropického pralesa, zkoumá entomolog Jan Šobotník z České zemědělské univerzity v Praze. Za termity vyráží do Kamerunu a Francouzské Guyany. Zajímavé výsledky jeho práce shrnul dokument, který minulý týden zvítězil na mezinárodním festivalu přírodovědných filmů v Praze.
(Celý text)

Zelení ve volbách propadli, Matěj Stropnický rezignoval na post předsedy strany
23. října 2017 09:17

PRAHA (Ekolist) - Stranu zelených volilo v parlamentních volbách 74 335 lidí, což je v přepočtu 1,46 %. Výsledek nestačí ani na to, aby strana dosáhla na státní podporu ve výši 7 milionů korun. V sobotu, po vyhlášení konečných výsledků, rezignoval na svůj post předseda strany Matej Stropnický. Ve straně dále zůstane.
(Celý text)

Senát USA neochránil aljašskou rezervaci před těžbou ropy
23. října 2017 08:47

PRAHA (ČTK) - Američtí senátoři ve čtvrtek zamítli návrh demokratické senátorky Marie Cantwellové usilující o zamezení těžby ropy v Arktické národní přírodní rezervaci (ANWR) na Aljašce. Návrh neprošel poměrem 52 ku 48 hlasům, napsal server The Seattle Times. Rezervace se rozprostírá na severu Aljašky na území o několik set kilometrů čtverečních menším, než je celá Česká republika.
(Celý text)

Naše spotřeba masa ničí planetu, říká WWF. Řešením by mohlo být krmit dobytek hmyzem
23. října 2017 01:40

PRAHA (Ekolist) - Britská pobočka Světového fondu pro ochranu přírody (WWF UK) představila na začátku října materiál, který se týká dopadů konzumace masa na životní prostředí. Byť jsou publikované informace vztaženy spíše k obyvatelům Velké Británie, její závěry se týkají prakticky všech. Produkce živočišných bílkovin se totiž neobejde bez pěstování rostlinného krmiva a tento model není prý dlouhodobě udržitelný. Píše o tom například server Mongabay.
(Celý text)

LG Chem postaví v Polsku největší továrnu na autobaterie v Evropě
21. října 2017 05:04

VARŠAVA (ČTK) - Jihokorejská společnost LG Chem otevře příští rok v Polsku největší továrnu na výrobu lithium-iontových baterií pro elektrická auta v Evropě. Závod s kapacitou 100.000 baterií ročně má mít 2500 zaměstnanců a nacházet se bude ve Vratislavi. Oznámily to minulý týden s ve společném prohlášení LG Chem a polské ministerstvo rozvoje.
(Celý text)

Ve Francii sbírají organický odpad z restaurací a svážejího na elektrokolech
21. října 2017 02:11

PRAHA (ČTK) - Jejich posláním je skoncovat se spalováním bioodpadu. V Nantes na západě Francie objíždějí členové sdružení La Tricyclerie na jízdním kole třicítku restaurací a podniků a sbírají kilogramy vyhozené zeleniny, kávové sedliny a dalšího organického odpadu, který pak kompostují. Tato ekologická iniciativu zajímá i OSN, píše agentura AFP.
(Celý text)

Vypuštění vlci v Bavorsku: Proč je místo zastřelení prostě neuspí?
20. října 2017 05:42

PRAHA (Ekolist) - Na začátku října v Bavorsku někdo vypustil šest vlků, kteří byli chovaní ve výběhu Národního parku Bavorský les. Dva z nich již byli zastřeleni. Proč museli být zastřeleni? Proč nestačilo zvířata uspat? Protože to není snadné. A protože Bavorsko si pamatuje, že v minulosti v podobném případě málem došlo k tragédii.
(Celý text)

Kvůli znečištění umírá víc lidí než ve válkách a katastrofách
20. října 2017 04:40

PRAHA (ČTK) - Znečištění životního prostředí - od špinavého vzduchu po kontaminovanou vodu - každoročně zabije víc lidí než všechny války a násilí na světě. Víc než kouření, hlad nebo přírodní katastrofy, více než AIDS, tuberkulóza a malárie dohromady. Uvedl to v posledním čísle zdravotnický týdeník The Lancet.
(Celý text)

Ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený obdržel bavorské ocenění za mimořádný přínos pro životní prostředí
20. října 2017 03:42

PRAHA (Ekolist) - Večer 19. října převzal ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený Bavorskou státní medailí za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt) z rukou ministryně životního prostředí a ochrany spotřebitele Ulrike Scharf. Od roku 2009, kdy se pod tím to názvem uděluje, je tak teprve druhým Čechem, který toto vyznamenání získal. Informoval o tom Národní park Šumava.
(Celý text)

Želvu barmskou potkal podobný osud jako americké bizony. Málem vyhynula, ale je zpět
20. října 2017 01:06

PRAHA (Ekolist) - Příběh o „hvězdnatých“ želvách barmských by měl být varováním. Jednalo se o druh, který ve volné přírodě z ekologického hlediska před lety vyhynul. Především kvůli odchytům, ať už na prodej soukromým chovatelům, nebo ke konzumaci. Přesto se jej skoro zázračně podařilo zachránit a vrátit do volné přírody. Referuje o tom například Wildlife Conservation Society.
(Celý text)

Norská Saga postaví v Íránu solární elektrárnu za 2,5 miliard eur
20. října 2017 01:00

PRAHA (ČTK) - Norská společnost Saga Energy vybuduje solární elektrárnu v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters. Smlouvu za 2,5 miliardy eur (64,3 miliardy Kč) norská firma podepsala jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump zpřísnil postoj Spojených států vůči Teheránu.
(Celý text)

Sdružení: Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu
19. října 2017 23:36

PRAHA (ČTK) - Emise prachu z tepláren loni meziročně klesly o pětinu na 805 tun. Klesají také emise oxidů dusíku a oxidu siřičitého. Informovalo o tom Teplárenské sdružení ČR. Hlavním důvodem poklesu jsou investice do modernizace a zlepšení ekologických parametrů provozů od roku 2013 za téměř 19 miliard korun, dodalo sdružení.
(Celý text)

Nová naučná stezka v Krnově provede návštěvníky po zapomenutém Kabátově kopci
19. října 2017 13:17

PRAHA (NET4GAS) - V minulosti zde byla výletní restaurace, později vojenské cvičiště. Nyní krnovský Kabátův kopec patří převážně přírodě, o kterou se už osmnáctým rokem stará Český svaz ochránců přírody, přesněji členové základní organizace Levrekův ostrov. Letos se rozhodli, že lokalitu představí veřejnosti. Díky programu NET4GAS Blíž přírodě zde vytvořili novou naučnou stezku, která je věnována jak přírodě, tak i historii tohoto místa a jeho okolí.
(Celý text)

Výstava Země divokých koní ukazuje krásy Mongolska. Výtěžek má pomoci ochraně Gobi
19. října 2017 13:00

PRAHA (Ekolist) - Dnes po 16. hodině proběhne v Czech Photo Centre v Nových Butovicích vernisáž výstavy Země divokých koní. Snímky předních reportážních fotografů i pracovníků Zoo Praha, kteří doprovázeli transporty koní Převalského do západního Mongolska, zachycují krásy tamní krajiny i tvrdý život místních obyvatel. Výtěžek z dražby, která se uskuteční 25. října, a z přímého prodeje vystavených fotografií, bude použit na podporu Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B. Informuje o tom pražská zoo.
(Celý text)

Včely na pražském letišti pomáhají hlídat kvalitu ovzduší. A jejich med sbírá ceny
19. října 2017 11:35

PRAHA (Ekolist) - Dvě zlaté medaile získal med od včel z Letiště Praha v soutěži Český med 2017 vyhlašované každoročně Českým svazem včelařů. Letištní med se v hodnocení svazu umisťuje na předních příčkách každoročně, letos poprvé byly oceněny hned dva jeho druhy: květový řepkový a pohankový. V obou případech obdržel med dokonce nejvyšší 100% hodnocení. Celkem se soutěže zúčastnilo 343 medů. Získané zlaté medaile potvrzují dlouhodobě nejvyšší kvalitu letištního medu. Včely na letišti mimo produkce medu slouží k monitoringu kvality ovzduší. Informuje o tom Letiště Praha.
(Celý text)

Návštěvníky dovedou k pastvině se zubry u Benátek nové ukazatele
19. října 2017 11:03

BENÁTKY N.J. (ČTK) - K pastvině se stádem zubrů mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou dovedou návštěvníky od parkoviště u motokrosové trati na benáteckém předměstí Kbel nové ukazatele. Lidé by tak již neměli cestou v lese bloudit. Uvedla to dnes ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě.
(Celý text)

V Antarktidě uhynuly tisíce mláďat tučňáků, přežila jen dvě
19. října 2017 09:32

(ČTK) - V Antarktidě uhynuly vlivem změněných životních podmínek tisíce mláďat tučňáků, informovali vědci v Austrálii. Příčinou je podle nich přeskupování ledovce Mertz u východních břehů Antarktidy. Pro kolonii tučňáků to změnilo podmínky, takže dospělí musejí překonávat větší vzdálenost při shánění potravy pro mladé.
(Celý text)

Kosatky v mořských akváriích trápí bolesti zubů
19. října 2017 01:20

PRAHA (Ekolist) - Chrup kosatek dravých v mořských akváriích je v žalostném stavu. Dílem kvůli pobytu v uzavřených nádržích a bazénech, ale také kvůli drastické dentistické péči. Prakticky pak tato zvířata chovaná v zajetí nemají šanci na vypuštění do volného moře, protože by v něm už nedokázala přežít. Na základě průzkumu poloviny všech v zajetí chovaných kosatek to tvrdí tým novozélandských výzkumníků.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 766 | Další