ecomonitor.cz
verze pro tisk
Povolenková lekce
28. dubna 2005 11:58
PRAHA (EkoList) - Evropská komise schválila v dubnu Národní alokační plán (NAP) České republiky na povolenky průmyslu k vypouštění oxidu uhličitého (CO2) ve výši 97,6 milionu tun. To je o deset megatun méně, než obsahoval kompromisní návrh české vlády. Ochránci životního prostředí tento výsledek přivítali, průmyslová sféra ho chápe jako selhání.

„Musím říci, že jednání byla velmi tvrdá. Komise dokázala beze zbytku využít výhod, které měla. Byla na domácí půdě a byla tedy ten, kdo určuje způsob hry,“ popisuje vyjednávání Tomáš Chmelík, ředitel odboru změn klimatu ministerstva životního prostředí.

Ilustrační kresba Hugo Charvát
Foto: Hugo Charvát/EKoList
Při jednání v Bruselu se nakonec původní hodnota vládního návrhu ve výši 107,88 milionu tun, na kterém se po měsících jednání shodla vláda, vůbec nedostala do hry. Evropská komise vzala jako základ čísla připravená českou stranou, podle kterých odhadla celkový roční objem emisí CO2 v ČR na 135 milionů tun. Průmysl zahrnutý do Evropského systému obchodování (ETS) představuje podíl 65 %, tedy 90,16 milionu tun. Celé jednání se tak točilo okolo snahy přesvědčit Evropskou komisi, že celkové emise, a tedy i výkonnost průmyslu bude vyšší. „Při jednáních šlo o to, abychom dokázali, respektive doložili, proč se najednou náš předpoklad o potřebách průmyslu, a tedy i očekávaných emisích ekonomiky liší,“ říká Tomáš Chmelík. Nakonec vládní vyjednavači přesvědčili evropské úředníky, že projektované emise jsou podhodnocené. Podle nového propočtu dosáhnou výše 150 milionů tun, včetně rezerv pro nové zdroje, což zvedlo počet povolenek pro průmysl na schválených 97,6 milionu. Podle Statistické ročenky životního prostředí České republiky 2004 dosahovaly emise oxidu uhličitého v posledním známém roce 2002 hodnoty 123,1 milionu tun.

Čeká nás zázrak?

„Jak moc schválené desetiprocentní navýšení kvót odpovídá skutečným potřebám podniků, se ukáže,“ říká Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku. „Za rok budou podniky muset předložit své 'emisní účetnictví'. Nedomnívám se, že by je celkový limit mohl nějak omezovat a bohužel ani nebude tou žádoucí motivací ke skutečnému snižování exhalací,“ myslí si Sutlovičová. Tomáš Chmelík je přesvědčen, že výsledkem je přijatelný kompromis pro všechny strany. Jednání ukázala, že není možné plán připravit metodou s čím vyšším číslem pojedeme do Bruselu, tím více povolenek si přivezeme. „Jsem přesvědčen, že výsledek by byl naprosto stejný, i kdybychom navrhovali 120 milionů ročně, jenom možná zklamání na domácí scéně by bylo vyšší, podniky se alespoň v koutku duše na částku nad 100 milionů fixovaly.“

Klára Sutlovičová upozorňuje na to, že český plán navrhoval zvýšení emisí CO2 o víc než 20 %, a to v pouhých třech letech. Přitom všechny oficiální projekce emisí (UNFCCC, EU, Státní energetickou koncepci, Národní program na zmírnění dopadů změny klimatu) hovoří o mírném poklesu tohoto skleníkového plynu do roku 2020. „Nabízí se otázka, jak je možné, že se všechny předchozí propočty tak zásadně mýlily,“ ptá se Sutlovičová. „Čeká nás zázračný ekonomický růst? Sníží se emise v jiných sektorech – např. v dopravě, která do systému obchodování nespadá? Nebo chceme vydělávat na něčem, co nám takříkajíc spadlo do klína? Myslím, že platí třetí možnost.“

MŽP pro větší exhalace

S konečnou výší je víceméně spokojen i Martin Pecina, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který se také zúčastnil jednání v Bruselu . Podle něj počet vydaných povolenek bude českým podnikům stačit a neměl by způsobit žádné závažné problémy. Podle Peciny však není tak jednoznačné, že systém obchodování bude stimulovat snížení emisí a rozvoj ekologických technologií. „Kjótský protokol, pokud se začne uplatňovat v praxi, může k takovému zlepšení vést. Obchodování s emisemi na základě slabomyslné směrnice EU s naprosto zvrácenou logikou rozdělování, může vést pouze ke stěhování výroby do jiných zemí, zakonzervování současného stavu a jeho postupnému zhoršování,“ říká Martin Pecina. Podle něj byla směrnice EU vedena snahou nikoli snižovat emise CO2, ale snahou ochránit země původní patnáctky, které většinou Kjótskou dohodu neplní, proti zemím přistupujícím. „Pravým smyslem tedy není rozpracovat myšlenku Kjóta, ale naopak ji zcela znefunkčnit. Proto byla směrnice ve spěchu přijata ještě před rozšířením,“ říká Pecina.

Jako vyslovený neúspěch chápe bruselské jednání Svaz průmyslu a dopravy ČR, který vidí hlavní příčinu v nesprávném procesu přípravy NAP. První plán byl podle svazu sestavován shora od ministerstva a nezohlednil reálné možnosti rozvoje průmyslu. Do druhé verze už se podařilo výrobcům prosadit své představy rozvoje a potřeby emisí pro jednotlivé zdroje. Podle svazu Evropská komise vycházela z materiálů, které nebyly založeny na podrobné analýze hospodářství. Velkým problémem jsou podle průmyslníků alokace pro nové zdroje, které jsou už zahrnuty v celkovém počtu povolenek. „To bude mít vážný dopad nejenom pro stávající firmy, plánující významné investice, ale především pro budoucí investory,“ stojí v prohlášení svazu průmyslu. „Ti budou vystaveni riziku, že pro provoz nových kapacit budou muset nakupovat povolenky, což povede ke zvyšování nákladů výroby.“ Podle svazu průmyslu to dokazuje, že ve skutečnosti nejde o tržní mechanismus snížení emisí, ale o prostředek „státního/nadnárodního dirigismu.“

„V každém případě je to velká lekce pro české ministry,“ říká Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA. „Komise sice hodně ustoupila velkým znečišťovatelům a nakonec dovolí znečištění, které už tak patří k nejhorším v Evropě, namísto snížení ještě zvýšit. Nicméně je to daleko lepší než původní vládní plán – i ministr životního prostředí navrhoval ještě větší exhalace, než komise schválila.“ Hugo Charvát

Hugo Charvát

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=233334


Online diskuse
Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Prase nakažené africkým morem ulovili u Hrádku nad Nisou, ochranná pásma se rozšíří
27. dubna 2024 00:12

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat se na Liberecku opět rozšíří. Je to kvůli nakaženému divočákovi, kterého myslivci ulovili v katastru Oldřichova na Hranicích u Hrádku nad Nisou. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

Čestným občanem Jihlavy se stal první ředitel tamní zoo Vladislav Jiroušek
27. dubna 2024 00:12

JIHLAVA (ČTK) - Čestným občanem Jihlavy se stal Vladislav Jiroušek, první a nejdéle sloužící ředitel jihlavské zoologické zahrady. Z někdejšího zookoutku za 39 let ve funkci vybudoval renomovanou zoologickou zahradu. Dvě volební období byl také jihlavským zastupitelem. Udělení čestného občanství na dnešním jednání schválili zastupitelé města, nikdo nebyl proti.
(Celý text)

Odpor proti D52 polevil, ale obce mají podmínky, uvedl ředitel silničářů
26. dubna 2024 21:37

(ČTK) - Odpor proti dostavbě dálnice D52 od Pohořelic k hranicím s Rakouskem polevil. Obce a jejich obyvatelé, kteří podél současné silnice první třídy a budoucí dálnice žijí, už s ní spíše počítají. Kladou však Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) řadu podmínek, za jakých jsou ochotni ji akceptovat, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl v návaznosti na středeční veřejné projednání vlivů na životní prostředí (EIA), které se uskutečnilo v Pohořelicích na Brněnsku.
(Celý text)

Svahy Lovoše v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky
26. dubna 2024 19:01

LOVOSICE (ČTK) - Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. ČTK to řekla botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
(Celý text)

Alijev: Hostitelský Ázerbájdžán bude na COP 29 hájit investice do ropy a plynu
26. dubna 2024 17:10

BERLÍN (ČTK) - Ázerbájdžán, který letos hostí klimatickou konferenci OSN, bude hájit právo zemí produkujících ropu a plyn dále investovat do těchto odvětví. Řekl to dnes podle agentury Reuters ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle něj svět fosilní paliva potřebuje. Na loňské klimatické konferenci státy schválily usnesení, v němž se zavázaly přispívat k postupnému odklonu od fosilních paliv s cílem dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality.
(Celý text)

Německý parlament schválil spornou novelu o snižování emisí, vychází z průměru
26. dubna 2024 17:09

BERLÍN (ČTK) - Německý parlament dnes přes odpor opozice schválil kontroverzní novelu zákona o ochraně klimatu. Kritici nové podobě právního předpisu vyčítají, že rozvolňuje dohled nad snižováním emisí v jednotlivých sektorech ve prospěch celkového průměru. Vláda naopak tvrdí, že díky tomu bude moci pružněji postupovat k cílům, kterými jsou snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 65 procent do roku 2030, o 88 procent do roku 2040 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045.
(Celý text)

Noční mrazy posledních dnů poškodily i polní plodiny, upozornili odborníci
26. dubna 2024 17:07

BRNO (ČTK) - Noční mráz, který se vyskytoval v noci na území Česka v minulých dvou týdnech, poškodil nejen ovoce a révu vinnou, ale také ozimou řepku i ozimé obiloviny a další polní plodiny. Extrémní průběh jarního počasí už se na polích projevil brzkým nástupem škůdců a také mimořádným rozsahem virové zakrslosti, vyplývá z informací, které dnes zveřejnili tvůrci webu AgroRisk na sociální síti X a odborníci na webu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).
(Celý text)

Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem
26. dubna 2024 11:04

(ČTK) - Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
(Celý text)

Ve Skotsku bude vládnout menšinový kabinet. Kvůli sporům ohledně ochrany klimatu
26. dubna 2024 11:01

(ČTK) - Skotsko povede menšinový kabinet poté, co dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaliční spolupráci se stranou Zelených kvůli sporu o cílech v oblasti ochrany klimatu. Krok, který je podle Yousafa v nejlepším zájmu Skotska, mu může zkomplikovat další vládnutí, píše agentura Reuters. Příští týden by se totiž mělo hlasovat o vyjádření nedůvěry Yousafovi a není vyloučené, že mu bude vyslovena.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další