ecomonitor.cz
verze pro tisk
Biopotraviny jsou dvakrát dražší, pro spotřebitele je to překážka
27. ledna 2011 11:30
PRAHA (Ekolist) - Biopotraviny jsou draží než konvenční výrobky, podle průzkumu Pro-bio ligy stojí v průměru dvakrát více než konvenční výrobky. Z výzkumu, který zveřejnilo ministerstvo zemědělství (MZe) je patrné, že cena je velkou překážkou, ale přesto si potraviny kupují dvě pětiny domácností. K čerstvému ovoci a zelenině se lze dostat také díky tzv. biobedýnkám.

Zákazník volí supermarket

Biopotraviny jsou v obchodních řetězcích o 96 % dražší než produkty konvenčního zemědělství, informovalo sdružení Pro-bio liga. Nejmenší cenový rozdíl je u třtinového cukru a mléčných výrobků. U masa bývá rozdíl přes sto procent. Největší rozptyl je u olejů a sušenek, které jsou dražší až o 300 %. Je to tím, že sušenky a oleje v biokvalitě bývají velmi kvalitní, informuje sdružení. Podle průzkumu, který se konal během června a listopadu 2010 v Praze, Brně, Olomouci a Plzni je sortiment v jednotlivých obchodech odlišný.

Ne vše lze koupit s přívlastkem „bio“, podle průzkumu se v biokvalitě dá pořídit zhruba třetina obvyklého nákupu. Největší nabídka biopotravin byla v Praze, nejmenší v Plzni. Specializované obchody nabízejí průměrně 37 položek ze 100 nejčastěji nakupovaných potravin v biokvalitě, v supermarketech můžete těchto výrobků sehnat zhruba 31. Tento fakt potvrzuje také Jan Zeman, který vlastní Biopekárnu Zemanka. „Zákazník často volí radši nákup v řetězci, i když v bioprodejnách máme širší sortiment a zákazník by si tam mohl více vybrat,“ říká Zeman. Roli určitě hraje i cena, ve specializovaných obchodech jsou biopotraviny zhruba o 20 % dražší než v supermarketech, informovala Pro-bio liga. Zatímco v supermarketech převládá zboží ze zahraničí, specializované obchody nabízí více biopotravin vyrobených či balených v ČR.

Biopotraviny? Známe je, jsou drahé

Ministerstvo zemědělství na konci minulého měsíce zveřejnilo výsledky výzkumu, který agentura Stem/Mark provedla pro agenturu Ogilvy & Mather. Výzkum byl zaměřený na povědomí a nákupní chování v oblasti biopotravin. Podle respondentů je pojem biopotraviny známý a dobře chápaný. Dvě pětiny domácností biopotraviny kupuje, třetina pravidelně. Nejčastějšími spotřebiteli jsou ženy, lidé s vyšším stupněm vzdělání, považující svoji životní úroveň za velmi dobrou.

Výzkum také potvrdil, že bariérou pro větší spotřebu biopotravin je jejich vysoká cena. Tento důvod v roce 2010 uvedlo více respondentů než v roce 2008. Dle odpovědí respondentů domácnosti celkem zaplatí ze biopotraviny 17,2 % z celkové útraty za potraviny. Více než 80 % dotázaných si myslí, že domácnost s běžnými příjmy si může dovolit kupovat biopotraviny jen výjimečně. „Převažuje mentalita 'hlavně nakupme hodně a aby to bylo levné'. Ale za deset let vidím, že ta situace se výrazně změnila a zájem spotřebitelů o informace narůstá rapidně,“ řekl pro Ekolist Zeman.

Dalšími důvody jsou nedůvěra v „čistotu“ biopotravin a malý sortiment. Pochybnosti o biokvalitě jsou ale podle Zemana zbytečné, přísné kontroly při výrobě se údajně nadají oklamat. „Pocitově je u mě ještě jedna garance, že zatím se biovýrobkům věnujeme v ČR všichni srdcem. A u velkých společností je zase důvod podvádět pod prahem jejich rozlišovacích schopností,“ ujišťuje Zeman spotřebitele.

„Já říkám, že bio je opravdové jídlo," tvrdí majitel Biopekárny Zemanka Jan Zeman.
„Já říkám, že bio je opravdové jídlo," tvrdí majitel Biopekárny Zemanka Jan Zeman.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz

Krásné jablko? Radši s červem!

Nejčastěji jsou podle výzkumu kupovány mléčné výrobky, dále zelenina a ovoce, maso a pečivo. Přestože jsou za kvalitnější považovány výrobky ve specializovaných obchodech a přímo z farmy od zemědělce, nakupují dotazovaní především v supermarketech. Přitom 23 % dotazovaných ví, kde se v jejich okolí biofarma nachází. Zajímavé je, že oproti roku 2008 méně lidí věří, že jsou biopotraviny chutnější či zdravější. „Já říkám, že bio je opravdové jídlo. Je vždy dobré podívat se v obchodě na složení výrobků. Pokud dáte do výrobku džem z ovoce, je kvalita, chuť i cena jiná, než když se to udělá z aroma. Výrobek s chemickým aroma není nebezpečný, ale je v jiné kvalitě a to je přesně ten problém,“ říká ke kvalitě potravin Zeman. „Záleží, jestli je pro vás kvalitnější, když v jablku najdete červa a víte, že je to bio, nebo preferujete to, že je velké červené, ale nemá tu chuť a vůni,“ říká Josef Škeřík ze Svazu pěstitelů olejnin.

„Pokud se jedná o kvalitu potravin z hlediska jejich bezpečnosti pro spotřebitele, je v současné době vysoká a zaručují ji státní kontrolní orgány,“ uklidňuje předseda Společnosti pro výživu Petr Tláskal, ale dodává: „Výživa opravdu významně ovlivňuje náš život, až z 25-30 % procent ovlivňuje naše zdraví a to většinou nikoliv bezprostředně, ale dlouhodobě.“ Tláskal pro Ekolist řekl, že biopotraviny jsou získávány s citlivějším přístupem k přírodě a to je jejich velká hodnota. O koupi se pak každý musí rozhodnout v rámci svých preferencí – daný proces kupující může, ale nemusí podpořit.

Zkuste biobedýnku!

Jelikož podle výzkumu většina lidí (65 %) nemá zahrádku a jen 15 % z nás pěstuje vlastní potraviny zcela bez chemických přípravků, jsou cestou k sezónnímu výběru ovoce a zeleniny tzv. biobedýnky. Pětina lidí o tomto produktu ví, ale zakoupila si je pouhá 3 % dotázaných. Situace se však zlepšuje. „Zájem roste velmi rychle, protože stále více lidí si uvědomuje, že v supermarketu kvalitní ovoce a zeleninu nenakoupí. Pak už mají jen dvě volby - farmářský trh anebo farmářské fresh bedýnky,“ řekl pro Ekolist Filip Říha, který založil firmu Freshbedýnky. Podle Říhy jsou pro většinu českých občanů biobedýnky zatím nepraktické a příliš drahé, středem masového zájmu by se mohly prý stát za čtyři až pět let.

Zájemcům je k dispozici adresář Kam pro bedýnky, který obsahuje kontakty na 35 farmářů a bioklubů, kteří v České republice provozují tak zvané bedýnkové systémy - dodávky čerstvých zemědělských produktů za rozumné ceny přímo konečným zákazníkům, kterých je zhruba 2000. Počet by se měl zvýšit po kampani, která se podle Říhy chystá na letošní jaro.

Martin Singr

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2274693


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další