ecomonitor.cz
verze pro tisk
Nedokážeme si představit, že vláda lesní tendry přijme, říkají aktivisti i malé firmy
25. ledna 2011 16:52
PRAHA (Ekolist) - Vláda by zítra měla projednávat tzv. Dřevěnou knihu, kterou předložil ministr zemědělství Ivan Fuksa a která předepíše, jakým způsobem se bude hospodařit v Lesích ČR. Proti dokumentu jsou nejen ekologické organizace, ale i lesníci, živnostníci a malé firmy z dřevozpracujícího sektoru. Podle Hnutí Duha vědí o nevýhodnosti navrhované koncepce i Lesy ČR. Jejich tiskový mluvčí to však odmítl.

Petr Machálek z Hnutí Duha tvrdí, že o nevýhodnosti navrhovaného systému vedení Lesů ČR ví. Vyplývá to prý ze zápisu z jednání mezi Lesy ČR a advokátní kanceláří Toman, Devátý & partneři, která pro Lesy ČR vypracovala zhodnocení zadávání lesnických zakázek. Zde se uvádí, že optimální je prodej dřeva na tzv. odvozním místě. Ministerský návrh ale počítá s prodejem dřeva tzv. při pni, což zjednodušeně řečeno znamená, že dřevařská firma strom pokácí, odveze a sama i prodá.

Hlavní rozdíl je v tom, že v prvním případě najatá firma dřevo kácí a vyváží z lesa, ale prodává ho majitel. V druhém případě přímo na místě po pokácení stromu ohodnotí pracovník Lesů ČR kvalitu dřeva a za tabulkovou cenu ji firmě prodá. Tak pak sama surovinu prodává zákazníkům ke konečnému zpracování.

Cár papíru

Tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík nazval zmiňovaný dva roky starý dokument „cárem papíru“. „Lesy ČR považují informace prezentované Hnutím Duha a organizací Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů za zkreslené a ryze účelově vytržené z kontextu. Je zřetelné, že informace jsou prezentovány bez znalosti věci a podstatných souvislostí,“ uvedl Boublík.

Zbyněk Boublík se odvolává na závěry nezávislé pracovní skupiny jmenované ministerstvem zemědělství. „Ty jasně prokázaly, že obchodní model prodeje dřeva při pni je pro Lesy ČR a tím i pro stát ekonomický nejvýhodnější,“ říká Boublík. Tento způsob prodeje je ostatně uplatňován již od vzniku podniku v roce 1992 a jeho ekonomická výhodnost byla prý prověřována již mnohokrát. „Pro efektivní využití modelu prodeje z odvozního místa nemá podnik ani potřebnou infrastrukturu, manipulační sklady, stroje, nákladní vozy a další techniku. Tu totiž stát prodal v kupónové privatizaci právě lesním firmám,“ říká Boublík.

Podle ministerstva zemědělství přinese Dřevěná kniha transparentní zadávání lesnických zakázek, které mohou přinést státu výrazně vyšší výnos než v minulosti. „Podle návrhu koncepce mělo být zadávání zakázek rozfázováno tak, že každý rok budou vyhlášeny zakázky pouze na jednu desetinu území obhospodařovaného Lesy ČR,“ říká Tereza Dvořáčková, tisková mluvčí ministerstva. Důvodem, proč si Lesy ČR nemohou stromy samy pokácet a samy prodat, je podle ní to, že při privatizaci přišel státní podnik o potřebnou mechanizaci a vybavení. „V naprosté většině proto musí Lesy ČR tyto služby najmout,“ říká Dvořáčková.

Skrytá privatizace lesů?

Jaroslav Bláha z Hnutí Duha si nedokáže představit, že by vláda zítra dokument schválila, například proto, že Dřevěná kniha je v rozporu s programovým prohlášením vlády. To mimo jiné říká, že vláda bude vytvářet příležitosti podnikání pro všechny. V rozporu je podle Bláhy i s Národním lesnickým programem a se stále platným usnesením Poslanecké sněmovny, které proti stejné koncepci vystoupila.

Proti dokumentu minulý pátek vystoupil také stínový ministr životního prostředí Václav Zemek (ČSSD). Uvedl, že Dřevěná kniha o hospodaření ve státních lesích je cestou k nekontrolovanému drancování veřejných lesů. Sociální demokracie podle Zemka apeluje na vládu, aby materiál v současném znění neschválila. „Ministr Fuksa by měl upustit od snah o skrytou privatizaci lesů a namísto toho při správě státních lesů prosazovat veřejný zájem,“ uvedl Zemek. Proti ministrově koncepci se postavila i strana vládní koalice, Věci veřejné.

„Vznesli jsme připomínky, které nebyly vůbec vzaty na vědomí. Jsme tak trochu mimo hru,“ říká k situací Petr Jelínek, zastupující Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) v ČR, které má v ČR asi 13 % z celkové plochy lesů.

Otázka pro pana Fuksu

Tak jak to prodáme? Na snímku bukové dřevo v Jizerských horách
Tak jak to prodáme? Na snímku bukové dřevo v Jizerských horách
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
„Ekologické organizace a Hnutí DUHA nesouhlasí s tzv. Dřevěnou knihou zejména z důvodů rizika poškození lesa, které přináší,“ řekl Jaromír Bláha a vysvětlil, že jde o riziko černé těžby, která už v devadesátých letech minulého století znamenala až 40 % ztráty. Dalším důvodem je, že na zakázky na velkých územních jednotkách dosáhnou jen velké firmy. „Doporučujeme zmenšit velikost zakázek, oddělit těžbu od prodeje dřeva a prodávat dřevo v aukci jako nejvýhodnější možnost pro stát,“ uvedl Bláha.

„Je otázkou na pana ministra Fuksu, proč stále tvrdošíjně trvá na modelu, který nikdo jiný nepoužívá a který jenom on sám obhajuje jako nejvýhodnější,“ říká Bláha a dodává, že se ministr Fuksa opírá o tzv. vyhodnocení memoranda, které sestavila nezávislá komise, kde bylo pět zástupců velkých těžařských firem, dva zástupci Lesů ČR a jeden nezávislý člen, kterým byl Pavel Drobil. Bláha citoval ekonoma Liberálního institutu Miroslava Ševčíka, který v aktuálním vydání týdeníku Respekt uvedl, že při průměrném prodeji zhruba deseti milionů kubíků dřeva ročně jde o dvě až tři miliardy ztrát, které by Dřevěná kniha přinesla.

Velkému vše velké

Petr Jelínek ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR tvrdě kritizoval prodej dřeva „při pni“, který se v žádném z okolních států nepoužívá. „Při prodeji dřeva při pni nelze kontrolovat množství dřeva odváženého z lesa. Vím z vlastní zkušenosti, že revírník není schopen kontrolovat parametry, kvalitu ani množství odváženého dřeva. A kde není kontrola, tam dochází k pokusům o obohacení se,“ řekl Jelínek. Když se prý jednoho malého vlastníka lesa a člena sdružení zeptal, zda by někdy přistoupil na prodej dřeva na pni, dostal prý jednoznačnou odpověď: „Nejsem přeci blázen.“

Petr Šubert, předseda Sdružení živnostníků v lesním hospodářství, se obává dopadů obřích tendrů. Ty prý vysoutěží několik velkých firem, které budou hospodařit v lesích. „Velké firmy si najímají pro práci v lese živnostníky. Pokud bude lesy spravovat pár velkých firem, budou diktovat pro malé firmy nepřijatelné ceny,“ popsal své obavy Petr Šubert. „Pokud chceme, aby se v našem státě začalo vést dobře obyčejným lidem, a ne jen velkým firmám, pak tato koncepce k tomu nevede.“

Ministerstvem zemědělství předložený dokument by měl být projednáván vládou tuto středu. K prvnímu projednání byl předložen již minulý týden, projednání bylo ale o týden odloženo, protože si vláda vyžádala další doplňující informace, krom jiného z Českého statistického úřadu o vývoji cen dřeva.

Martin Singr, mmo

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2274606


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další