ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vědci objevili „černé zlato“ mezi přehlíženými daty z NASA
7. května 2010 09:47
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Přibližně polovina ropy v oceánech přirozeně „probublává“ z mořského dna – Země se jí vzdává, jako kdyby neměla žádnou cenu. Satelity NASA každoročně pořídí tisíce snímků, část z nich ale zůstane stranou, protože nikomu nepřipadá, že by mohly mít jakékoli využití. Na řadě takových „nedůležitých“ snímků ovšem vědci loni rozpoznali právě vývěry černého zlata – ropy. Informoval o tom loni server NASA.

Ropa v Mexickém zálivu
Tento širokoúhlý snímek Mexického zálivu byl pořízen satelitem NASA spektroradiometrem s mírným rozlišením (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer, MODIS) dne 13. 5. 2006.

Jasnější pruh uprostřed ukazuje místa, kde se odráží dopadající sluneční paprsky od hladiny oceánu. Podélné pruhy na okraji záběru jsou ropné skvrny. Snímek pozemní observatoře NASA ukazuje, jak téměř polovina ropy v oceánech volně a přirozeně vybublává z mořského dna k hladině.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: NASA

Čchuan-min Chu, optický oceánograf univerzity ze St. Petersburgu na Floridě, a jeho kolegové z Národní oceánografické a atmosférické správy (NOAA), a rovněž spolupracovníci z dartmouthského střediska University of Massachusetts, objevili, že mohou detekovat ropu volně unikající z mořského dna zkoumáním satelitních snímků s odrazem slunečního záření od hladiny oceánu.

Většina badatelů se obvykle snaží tyto slunečním pableskováním znehodnocené snímky vyřadit, stejně jako by se zbavovali přeexponovaných klasických fotografií. „Snímky zaznamenávající odraz slunečního záření od hladiny oceánů pro nás neměly nikdy význam, když se zabýváme biomasou moří nebo chlorofylem řas,“ řekl Chu. „Tentokrát jsme ale našli poklad.“ Tato nová technika může poskytnout pohotovější a finančně efektivnější prostředky k průzkumu oceánu.

Například lze takto zjistit, kde ropa z mořského dna prosakuje. Snímky lze využít i ke sledování ropných skvrn a k odlišení úniků ropy přírodních od člověkem způsobených. Ropa výrazně snižuje členitost a optickou drsnost hladiny oceánu. V závislosti na úhlu kamery a odrazu světla vytváří ropa kontrastní vrstvu hladšího povrchu. Únik ropy se tak dá objevit s použitím leteckých nebo satelitních snímků díky tomu, že na snímku je dané místo buď světlejší nebo tmavší než okolní vody.

Detekce a sledování úniků ropy prostřednictvím satelitu není žádnou novinkou. Dosud se užívaly infračervené, mikrovlnné a radarové senzory spolu s radarem se syntetickou aperturou (synthetic aperture radar, SAR). Metoda SAR patří mezi nejspolehlivější a poslední dobou ji užívala řada odborníků. Je však velmi nákladná. Její pokrytí navíc není celoplošné, k problémům se spolehlivostí dochází zejména v tropických oblastech.

Pomocí snímků MODIS a satelitů lze podle Chua dělat to samé daleko levněji. NASA snímky poskytuje zdarma, bez nutnosti podávání zvláštních žádostí. Oběžná dráha NASA satelitů Aqua a Terra umožňuje snímání obrazu ropných skvrn několikrát týdně v tropických oblastech a snad i několikrát denně ve vyšších zeměpisných šířkách.

Chu objevil ropné skvrny skutečně náhodou, když vyhledával přítomnost nebezpečných řas, které jsou součástí tzv. „červeného přílivu“ (red tide) v oblasti Mexického zálivu. Při zkoumání snímků z MODIS si všiml odrazů jednotlivých slunečních paprsků. Po konzultaci s kolegy, spoluautory studie Siao-fengem Liem, Williamem Pichelem z NOAA a Frankem Muller-Kargerem z univerzity v Massachusets, se Chu dozvěděl, že ony zobrazené pruhy mohou být ropa, která přirozeně uniká z mořského dna.

Chu a jeho kolegové následně určili, z jaké konkrétní oblasti obdrželi snímky z MODIS, a pořídili si sadu snímků této lokality z května za předcházející léta (2000–2008) z centra vesmírných letů NASA v Goddardu. Tým prozkoumal více než 200 snímků obsahujících ono „neužitečné pableskování“ a našel více než 50 rozsáhlých olejových skvrn.

Kolik ropy samovolně uniká z mořského dna, není známo. Většina odhadů je skutečně jen hrubých, nikdy nebyl proveden globální průzkum. Tato otázka byla ostatně jednou ze tří položených a nezodpovězených v rámci zprávy „Ropa v moři“ Národní akademie věd.

„Tato metoda v sobě nese významný potenciál nejen k odhalení prosakující ropy zpod povrchu, ale i při včasné reakci na únik ropy,“ řekl Chris Reddy, mořský chemik z oceánografického institutu ve Woods Hole ve státě Massachusets. Vědci nyní mohou forenzně, doslova kriminalisticky, studovat staré i nové ropné zátěže a v reálném čase sledovat jejich vývoj. To by nakonec mohlo vést k lepšímu využívání veřejných financí.

Tato technika by mohla být velmi užitečná pro detekci a sledování úniků ropy z lodí a ropných plošin. I když Chu zdůraznil, že skvrna musí být dostatečně velká – alespoň stovky metrů čtvrečních, aby mohla být viděna v rozlišení MODIS. „Pokud například existuje podezření, na velký, člověkem způsobený únik, stačí jen prohlédnout snímky povrchu hladiny oceánu," říká Chu. "Pokud bude povrch hladiny spíše hladký, naznačuje to přírodní únik ropy.“

Nová metoda není samozřejmě bezchybná. Velká oblačnost nebo nedostatek slunečních záblesků na snímcích může omezit její použití. Chu a kolegové naznačují, že může být nejlépe využita jako doplněk k metodě SAR, která proniká oblačností a lze měnit její zobrazovací úhel.

„Nicméně pokud se můžeme při práci se snímky dostat k obrazu s dvou- až třídenním časovým rámcem kdekoliv na světě, je to poměrně efektivní,“ řekl Reddy. „První dny po úniku ropy jsou velmi důležité pro sledování pohybu znečištění. S využitím této metody budeme používat technologie v reálném čase a činit potřebná informovaná rozhodnutí o možných opatřeních.“

Podle článku Mikea Carlowicze Scientists Find Black Gold Amidst Overlooked Data zveřejněném na serveru NASA 18. února 2009

Radomír Dohnal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2228725


Online diskuse
Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Státní Lesy ČR varují před požáry lesů, posílily protipožární hlídky
30. dubna 2024 13:10

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) varuje návštěvníky lesů před zvýšeným rizikem vzniku lesních požárů kvůli suchu a větru. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v ČR, proto posílil protipožární hlídky v lesích. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Připomněla, že lesní zákon zakazuje v lesích rozdělávání ohně, kouření a odhazování hořících a doutnajících předmětů, a to až do padesátimetrové vzdálenosti od porostu.
(Celý text)

Hladík předpokládá projednání NP Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim
30. dubna 2024 10:05

NIŽBOR (ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předpokládá projednání zamýšleného národního parku Křivoklátsko Sněmovnou letos na podzim. Místním podle něj chybí informace o skutečných dopadech národního parku. Starostům opakovaně nabídl, že je s nimi schopen podepsat dohody týkající se zón, péče o park a podobně, aby měli jistotu, že co dnes ministerstvo říká, to naplní. Tyto podmínky podle Hladíka nemohou být obsaženy v chystané novele zákona o ochraně přírody. Hladík to ČTK řekl po včerejší návštěvě Křivoklátska.
(Celý text)

Lidé v Pardubicích stále častěji odkládají velkoobjemový odpad u popelnic
30. dubna 2024 09:53

PARDUBICE (ČTK) - Lidé v Pardubicích stále víc odkládají nadměrný odpad u popelnic a nevozí ho sběrných dvorů, kam patří. Zástupci městských obvodů upozorňují magistrát, že jde o velký problém. Lidé nechávají u kontejnerových stanovišť nepotřebný nábytek, domácí spotřebiče, koberce. ČTK to řekli náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO) a starosta městského obvodu II Radek Hejný (ANO).
(Celý text)

HP Pelzer přesune výrobu izolací z Žatce do Kadaně, lidem vadil zápach
30. dubna 2024 09:52

ŽATEC (ČTK) - Společnost HP Pelzer, která v Žatci na Lounsku vyrábí od roku 1996 akustické izolace do aut, ukončuje ve městě výrobu. Přesune ji do závodu v Kadani na Chomutovsku, Žatec chce opustit do konce příštího roku. Lidem v okolí vadil hluk, prach a zápach, které ze závodu vycházely. Areál firma prodat nechce, plánuje tam výstavbu obytných domů a hal na menší výrobu. Společnost chce podle MF Dnes pro svůj záměr hledat partnery.
(Celý text)

Jasoň červenooký. Příběh dramatické záchrany motýla s pohádkovým jménem
30. dubna 2024 05:38

PRAHA (Ekolist) - Jasoň červenooký lehce klame tělem. Když je v klidu, je to prostě bílošedivý motýl s černými skvrnami. Když se ale cítí ohrožen, svá křídla roztáhne, a hned je jasné, odkud se vzalo jeho jméno. Na zadních křídlech září jasná červená oka.
(Celý text)

Pásmo Gazy kromě války sužují i tisíce tun odpadků, množí se tam krysy a hmyz
30. dubna 2024 01:02

(ČTK) - Obyvatele Pásma Gazy, kde od loňského října Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, každý den čelí obavám z bombardování a mají problém sehnat jídlo. Kromě toho je ale ohrožují také tisíce tun odpadků, které se tam hromadí kvůli kolapsu základních služeb a ve vedru se rozkládají. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Pojišťovny odhadují škody na plodinách po mrazech na stovky milionů korun
30. dubna 2024 00:50

(ČTK) - Pojišťovny odhadují pojištěné škody na zemědělských plodinách po nočních mrazem, které zasáhly Česko v minulém týdnu, na stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojistiteli zemědělců. Jde podle nich o rekordní škody v tomto pojištění.
(Celý text)

Šanci získat dotaci mají strategické projekty ústecké univerzity a Ústí nad Labem
30. dubna 2024 00:03

(ČTK) - Projekt ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP), který je zaměřený na výzkum v energetice, a projekt zavádění vodíkové mobility v Ústí nad Labem mají šanci získat dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST). Rozhodne o nich v nejbližších měsících ministerstvo životního prostředí, řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Jediným doposud podpořeným strategickým projektem je transformační centrum Ústeckého kraje.
(Celý text)

Karlovy Vary pořídí drtič, který zpracuje i dřevo, které zatím končí na skládce
29. dubna 2024 23:24

KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovy Vary koupí do svého sběrného dvora drtič na dřevo. Zpracovat může i vyhozený nábytek a další dřevní materiál, který se objevuje ve skládkových dvorech. Drtič dřevní hmoty má stát 11,3 milionu korun a město na něj požádá o dotaci, která by mohla pokrýt 40 procent nákladů na pořízení, řekl ČTK radní Karlových Varů Petr Bursík (ODS).
(Celý text)

Africký mor se potvrdil u dalších dvou prasat z Hrádku nad Nisou a Mníšku
29. dubna 2024 23:10

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Africký mor potvrdila laboratoř Státního veterinárního ústavu u dalších dvou divokých prasat na Liberecku. U Hrádku nad Nisou našli myslivci uhynulý kus, u Mníšku nakažené zvíře ulovili. U Hrádku nad Nisou, který leží v takzvaném nárazníkovém pásmu, jde o druhý nakažený kus, hranice pásem se proto v nejbližší době posunou, řekl mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Turisté se v noci do lesa v Českém Švýcarsku kvůli počasí nedostanou
29. dubna 2024 19:43

KRÁSNÁ LÍPA (ČTK) - Národní park České Švýcarsko omezuje s ohledem na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím vzniku požárů vstup turistů do lesa v nočních hodinách. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov. Počet strážců přírody se před hlavní sezonou zvýší. Vybaveni budou i dronem s termokamerou. Protipožární opatření v parku postupně roste od největšího požáru v ČR v roce 2022 v okolí Hřenska na Děčínsku.
(Celý text)

Podmáčená louka s masožravými rostlinami je novou přírodní památkou v Brdech
29. dubna 2024 19:05

(ČTK) - Novou přírodní památkou v Brdech je podmáčená louka s masožravými rostlinami. Jde o čtrnácté maloplošné zvláště chráněné území v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Svažitá a silně podmáčená louka o rozloze 2,6 hektaru pojmenovaná Licitanta leží u Malého Drahlína na Příbramsku. Roste tam například masožravá rosnatka okrouhlolistá, suchopýry a nejrůznější druhy mechů, zalétá tam vzácný motýl modrásek bahenní, žijí tam zmije obecná a užovka hladká, řekl ČTK vedoucí správy CHKO Bohumil Fišer.
(Celý text)

Výborný: Česko brzy odešle žádost o mimořádnou pomoc z EU pro české ovocnáře
29. dubna 2024 18:53

LUCEMBURK (ČTK) - Česko v nejbližších dnech pošle Evropské komisi žádost o mimořádnou finanční pomoc pro české ovocnáře, které zasáhly jarní mrazy. V prohlášení pro média to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, jehož šéf Marek Výborný dnes v Lucemburku o situaci jednal s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským před začátkem jednání unijních ministrů zemědělství. EK by podle Výborného měla k pomoci využít finanční prostředky ze zemědělské rezervy či jiných nástrojů Evropské unie. Škody, které mrazy podnikům napáchaly, se v Česku podle ministerstva vyšplhaly na miliardu korun, pro pěstitele vína pak až na dvě miliardy.
(Celý text)

Výborný: Česko brzy odešle žádost o mimořádnou pomoc z EU pro české ovocnáře
29. dubna 2024 18:53

LUCEMBURK (ČTK) - Česko v nejbližších dnech pošle Evropské komisi žádost o mimořádnou finanční pomoc pro české ovocnáře, které zasáhly jarní mrazy. V prohlášení pro média to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, jehož šéf Marek Výborný dnes v Lucemburku o situaci jednal s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským před začátkem jednání unijních ministrů zemědělství. EK by podle Výborného měla k pomoci využít finanční prostředky ze zemědělské rezervy či jiných nástrojů Evropské unie. Škody, které mrazy podnikům napáchaly, se v Česku podle ministerstva vyšplhaly na miliardu korun, pro pěstitele vína pak až na dvě miliardy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další