ecomonitor.cz
verze pro tisk
MSNBC: USA čeká nový zákon o energetice
15. listopadu 2004 12:47
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Po třech letech přehazování v jednotlivých výborech v Kongresu Spojených států vstal z mrtvých návrh Bushovy vlády nového zákona o energiích. Díky silné pozici republikánů v horní komoře zřejmě dojde k velkým změnám pro výrobce energie, investory, zákazníky, ale i pro životní prostředí.

Projednávání dokumentu o rozsahu 1200 stran se zaseklo na počátku tohoto roku, když Senát odmítl návrh, který počítá s dotacemi pro výrobce energie v celkové výši 31 miliard dolarů. Nový zákon chce podpořit těžbu ropy a zemního plynu, hledání nových nalezišť a také dává volnou ruku v těžbě a využití uhlí. Mělo by dojít k revizi současného systému regulací a dotací směřujících do energetiky. Zároveň se počítá s větším využitím obnovitelných zdrojů energie jako je vítr nebo slunce.

„V současnosti kulminuje vlna šestiletého vyjednávání energetiků s parlamentem, Senátem a prezidentem,“ říká republikánský poslanec Joe Barton, který doufá, že k hlasování o návrhu dojde ještě před koncem roku. Podle něj je velká šance na úspěch, protože republikáni mají po vyhraných volbách lepší pozici. Navíc se po projednávaní z návrhu zákona vyřadily nejkontroverznější pasáže, například povolení těžby ropy v Aljašském národním parku. Minulý měsíc prezident Bush podepsal zákon o zdanění velkých společností, který obsahuje i tučné dotace na podporu těžby ropy a zemního plynu, což bylo původně součástí zákona o energiích.

Klíčovým problémem však bude překonání politických šarvátek, které ochromují snahu zcela přehodnotit energetickou politiku země. Mezi hlavní body, které vyvolávají největší rozepře, patří případ benzínové příměsi MTBE. Petrochemický průmysl byl totiž ze zákona osvobozen od nutnosti zaplatit likvidaci tohoto aditiva, které se přidávalo do pohonných látek proto, aby zplodiny obsahovaly menší objem škodlivých látek. Jenže tato látka kontaminovala podzemní vody v nejméně 28 státech USA. Škody jsou odhadovány na 30 miliard dolarů. Podle Joe Bartona by nějaký ústupek v jiné kapitole mohl ihned přinést peníze na rekultivaci poškozeného území. „Máme na stole celou řadu nejrůznějších dodatečných návrhů, které se snaží zákon někam posunout,“ dodává.

Jenže není stále jisté, že většina 54 republikánských senátorů bude skutečně dostatečně silná na to, aby přišla s přijatelným návrhem zákona, který zatím uvízl na mrtvém bodě. „Energetická politika je v zásadě především politikou regionální,“ říká Jason Grumet, ředitel Národní komise pro energetickou politiku. „Nejsilnější odpůrci návrhu zákona v loňském roce pocházeli především z severozápadu země, kde jsou největší problémy se znečištěním MTBE. Když se tento problém odstraní, zbývající většina nebude mít nic proti tomu vrátit zákon zase do hry.“

Co navrhuje nový zákon o energiích:

Ropa a zemní plyn Mnoho daňových úlev pro těžební společnosti, včetně garantované půjčky ve výši 400 milionů dolarů na vybudování ropovodu na Aljašce. Návrh zákona obsahuje i nadále dotace pro těžaře, které je mají povzbudit v hledání nových nalezišť.

Uhlí Kvůli snížení závislosti země na vnějších zdrojích by se mělo začít ve velkém těžit uhlí, které je stále na území USA. Důležité je pálit uhlí efektivnějším způsobem a vypouštět při tom do ovzduší méně škodlivých látek jako je síra a CO 2. Průmyslové podniky, které budou používat nové technologie, se od státu dočkají určitých kompenzací. Stejně tak zákon navrhuje zavést obchodování s emisními limity (na stejném principu, který začne platit od roku 2005 v Evropské unii) v souvislosti se zákonem o ovzduší (Clear Skies Act), který by měl podpořit čisté technologie.

Elektrická energie V otázce rozvodných sítí by podle nového návrhu mělo dojít ke změnám v zákoně o soukromých společnostech ve veřejné sféře z roku 1935. Někteří kritici se obávají, že by mohlo dojít k roztříštění platných regulací a ke zhoršení situace v transportu energie mezi jednotlivými státy.

Obnovitelné zdroje Jelikož závislost Spojených států na zahraniční ropě rok od roku roste a domácí zdroje se zmenšují, doufá současná vláda v rozvoj obnovitelných zdrojů energie jako je vítr nebo slunce. Návrh zákona počítá s financemi na výzkum a vývoj nových technologií, stejně jako s dotacemi pro uživatele.

Vzhledem k ceně benzínu, která se vyšplhala na tři dolary za galon (75 Kč za 3,7853 litru), se snaží největší automobilky v USA vyvinout vozy poháněné motory, které budou částečně využívat elektrickou energii nebo zemní plyn. Velké naděje se vkládají do vývoje vodíkového pohonu a výroby palivových článků. Podle velmi optimistických předpokladů by použitelné stroje mohly vyjet na silnice za nějakých deset až dvacet let.

Ochrana životního prostředí

Ochrana přírody není pro americké politiky ani energetické průmyslové podniky důležitým tématem. Viceprezident Dick Cheney jasně formuloval republikánský postoj k problematice ochrany prostředí v projevu z dubna 2001. „Ochrana přírody může být osobní ctností, nicméně nikdy se nestane základním tématem, které by ovlivnilo energetickou politiku.“ Návrh nového zákona se ochranou přírody nijak zvlášť nezabývá. Bill O´Grady, analytik společnosti A.G. Edwards celou situaci shrnuje slovy: „Jestliže jsme chtěli někoho, kdo by zvýšil nároky na ochranu životního prostředí, měli jsme volit Demokraty.“

Podle článku Johna W. Schoena MSNBC 09. 11. 2004.

Hugo Charvát

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=210205


Online diskuse
Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další