ecomonitor.cz
verze pro tisk
Receptář prima nápadů
22. listopadu 2007 10:05
PRAHA (Ekolist) - V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“

Takové kutilství ale vyvolává řadu otázek: Je možné zabíjet hraboše osmihrotým samostřílem? A co tradiční pastička na myši, je v pořádku? A smí člověk vůbec jen tak zabít zvíře, byť jde jen o hraboše na vlastní zahrádce? Odhlédněme teď od toho, jaká je zažitá praxe, a podívejme se na to, co říká zákon.

Myš v pastičce na myši
Ale co obyčejná pastička na myši, kterou je možné koupit skoro v každých domácích potřebách? Zákon výslovně použití klasických pastiček na myši nezakazuje (zakázané jsou čelisťové a lepicí pasti).
Ilustrační foto: Michal Rohrbach/www.kuby82.rajce.idnes.cz

Poslední otázka má jednoduchou odpověď. Zákon na ochranu zvířat proti týrání říká, že nikdo nesmí bezdůvodně zabít zvíře. Ostatní otázky mají odpověď složitější. Zákon přípustné důvody a způsoby usmrcení stanovuje taxativně. Pro náš případ jsou relevantní dva důvody usmrcení. Usmrcení zvířete je povolené kvůli deratizaci (zákon o ochraně veřejného zdraví) a při opatření v boji proti škodlivým organismům podle zvláštních předpisů (zákon o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh a zákon o rostlinolékařské péči). Druhým důvodem je regulování populace zvířat v lidské péči a volně žijících zvířat, nesmí však být dotčeny další právní předpisy (zákon o myslivosti, zákon o rybářství a zákon o ochraně přírody a krajiny). Ze zákona však nevyplývá, kdo je kompetentní k rozhodnutí, že populaci hrabošů je potřeba regulovat.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání vyjmenovává zakázané způsoby odchytávání nebo usmrcování volně žijících zvířat, kterými hraboši nebo hlodavci jsou. Pro náš případ jsou podstatné tři body. Lovit zvířata je zakázáno pomocí jedovatých návnad a jedů v jakýchkoliv formách včetně plynování (nejde-li o deratizaci, odchyt a usmrcování volně žijících zvířat patřících mezi škodlivé organismy, což se řídí zvláštními předpisy; viz výše) nebo pomocí luků a samostřílů.

Pan Petr popisuje svůj nástroj jako jakýsi druh samostřílu. Jeho použití by tedy zřejmě bylo nedovoleným způsobem usmrcení zvířete a jeho používání by šlo považovat za týrání zvířat. Je taky otázka, zda takový nástroj není v rozporu i s dalším bodem zákona. Je totiž výslovně zakázáno usmrcování zvířat mimo jiné „ubitím, ubodáním nebo jinou metodou, která zvířeti způsobí nepřiměřenou bolest nebo utrpení“.

Na hraboše a hlodavce je ovšem možné pohlížet jako na „škodlivý druh“ (rozhodně na ně takto pohlížejí zahrádkáři). Zákon o rostlinolékařské péči stanoví mimo jiné rovněž ochranu rostlin a rostlinných produktů proti škodlivým organismům. Podle tohoto zákona jsou škodlivými organismy jakékoli druhy, kmeny nebo biotypy živočichů nebo původců chorob škodící rostlinám nebo rostlinným produktům.

Proti škodlivým organismům lze ze zákona použít pouze povolené přípravky, prostředky a mechanizační prostředky, popřípadě biocidní přípravky uváděné na trh podle zvláštního právního předpisu (zákon o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh) a povolené rostlinolékařskou správou, a to způsobem, který nepoškozuje okolní porost, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí.

Samostříl je tedy zřejmě za hranicemi zákona. Ale co obyčejná pastička na myši, kterou je možné koupit skoro v každých domácích potřebách? Zákon výslovně použití klasických pastiček na myši nezakazuje (zakázané jsou čelisťové a lepicí pasti). Nicméně zakazuje usmrcení zvířete způsobem působícím nepřiměřenou bolest nebo utrpení. O tom, v jaké míře trpí myši v mechanických pastičkách, je možné spekulovat, užitím pasti bývá zpravidla lebka nebo jiná část těla myší rozdrcena, ale usmrcení nemusí nastat okamžitě. Při použití dovolených jedovatých návnad a obdobných přípravků většinou rovněž nedochází k usmrcení škůdců ihned, navíc dochází k ohrožení i jiných domácích a volně žijících zvířat, nemluvě o nebezpečí pro lidi (umísťování návnad v blízkosti potravin nebo dosahu dětí atd.).

Trestní zákon posuzuje týrání zvířat jako trestný čin. Vzhledem k malé společenské nebezpečnosti by se však zabití hraboše posuzovalo spíš jen jako přestupek. Při striktním dodržování zákona na ochranu zvířat proti týrání by mohl malé hraboše nebo hlodavce usmrtit dokonce jen veterinární lékař. To je jistě poněkud absurdní představa. Stejně jako se asi lidem, kteří nejsou zahrádkáři, jeví absurdní zabíjet hraboše osmihrotým samostřílem.

Související právní předpisy

zákon č. 246/1992 na ochranu zvířat proti týrání.
zákon č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví
zákon č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny
zákon č. 120/2002 o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh
zákon č. 147/1996 o rostlinolékařské péči
zákon č. 23/1962 o myslivosti (úplné znění č. 512/1992 Sb.)
vyhláška č. 20/1988, kterou se provádí zákon o myslivosti
zákon č. 102/1963 o rybářství
vyhláška č. 103/1963, kterou se provádí zákon o rybářství

Článek je převzat z tištěného Ekolistu 11/2007.

Evropský sociální fond
Tento článek vznikl díky projektu Environmentální občanské poradenství, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Za obsah článku je výhradně zodpovědná redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor Evropské unie.

 

Martin Mach a Zuzana Smolová

Zuzana Smolová je studentkou PF UP Olomouc.

Zuzana Smolová, Martin Mach

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2058374


Online diskuse
Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

Krajina je plná svěží zeleně. Přesto je podle odborníků riziko šíření požáru extrémní. Jak to?
30. dubna 2024 13:14

PRAHA (Ekolist) - Riziko šíření požárů při pálení čarodějnic bude v úterý v některých částech republiky až extrémní, varují odborníci, kteří provozují web FireRisk a vyhodnocují požární riziko. Jedná se o jihozápadní Moravu, centrální a severní část jižních Čech a také pás, který se táhne od Kolínska a Nymburska na severozápad přes Prahu a Mělnicko až na Litoměřicko a do Dolního Poohří. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další