ecomonitor.cz
verze pro tisk
Třetí pól představil filmy o změnách klimatu
15. listopadu 2007 12:35
PRAHA (Ekolist) - Velká většina vědců a politiků považuje klimatické změny za jeden z největších problémů současného světa. Shodují se i v tom, že hlavní příčinou změn je člověk a jeho aktivita. Jiní vědci i politici tvrdí, že změna klimatu je jen nafouknutá bublina, která navíc nemá s lidskou činností nic společného. Jak fenomén klimatu zpracovává současná kinematografie se rozhodl představit festival Třetí pól, který v pražském kině Aero uspořádal týdeník Respekt ve spolupráci s organizací Econnect.

Debata v rámci festivalu Třetí pól v kině Aero.
Zprava: Petr Mach, Ladislav Metelka, moderátor večera Václav Vašků, Miroslav Škaloud a Jan Rovenský na festivalu Třetí pól v kině Aero.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

Festival, který proběhl na začátku listopadu, představil řadu dokumentárních i hraných filmů. Filmy jako Drsný dopad (Crude Impact, režie James Jandak Wood), 11. hodina (11th Hour, L. C. Petersen, N. Conners) nebo Ztracená rovnováha (Out of Balance, Tom Jackson) představují dokumenty z posledních let, které chtějí přispět ke společenské debatě o změnách klimatu.

Vedle oceněného snímku Ala Gorea „Nepříjemná pravda“ asi největší zájem vyvolal film Martina Durkina „Velký švindl s globálním oteplováním“. Ten má být odpovědí klimatických skeptiků právě na Goreův opus.

Velký švindl s klimatem

Klimatické změny nezpůsobuje člověk a růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře zemi neotepluje. Je to právě naopak. Teplota Země roste, a proto se zvyšuje množství uhlíku v atmosféře. Tvrdí to film Martina Durkina „Velký švindl s globálním oteplováním“, který má být odpovědí klimatických skeptiků na snímek Ala Gorea „Nepříjemná pravda“.

Jádrem sdělení filmu, který vznikl pro britský televizní kanál Channel 4 o rok později než Goreův opus, je tvrzení, že za celosvětový nárůst teplot v posledním století nemůže spalování fosilních paliv, ale aktivita Slunce. Proto nemá cenu omezovat průmysl ani dopravu a snažit se tak snížit emise skleníkových plynů. Pravdu nemá ani Mezivládní panel o klimatických změnách (IPCC), který je ve filmu označen za zmanipulovanou skupinu vědců, jimž jde jen o vyvolání paniky. Ta jim totiž přinese dostatek peněz na vědecké granty. Podle výpovědí v Durkinově filmu, je mezivládní panel skupinou, která nesnese jakoukoli kritiku a všechny vzdělance s odlišným názorem buď pomlouvá, nebo jim rovnou vyhrožuje. "Mohu snést, když mě nazývají skeptikem, protože všichni vědci by měli být skeptičtí, ale oni nám začali říkat popírači, se všemi konotacemi popíračů holocaustu. To je opravdu hnusné a osobní," říká ve filmu Timothy Ball, bývalý klimatolog univerzity Winnipeg v Kanadě.

Goreovu filmu by se dala vyčítat až přílišná snaha oživovat suchá vědecká fakta nejrůznějšími efekty a proteplení suchého tématu hlubokým lidským příběhem jeho rodiny. Durkinův film vedle toho působí jako dílo zapáleného amatéra, kde vedle mluvících hlav občas na diváka vyskočí záběry, které působí jako zcela náhodně vybrané z kazet televizního archivů – kouřící komín, přistávají letadlo, palmy, moře. Zpestření představují animované grafy teplot a sluneční aktivity, které mají dokazovat správnost představené teorie.

V průběhu projekce nabírá Durkinův film tempo. Na počátku se film zdá jako obrazově odbytá, ale informačně zajímavá studie, která se ke konci blíží agitce. Po pasáži s honem na čarodějnice, jemuž jsou prý vystaveni klimatičtí skeptici, přichází srdceryvná scéna s africkou energetikou. Podle Švindlu brání skutečnému rozvoji černého kontinentu především tlak pomýlených ochránců klimatu. Ti zdejším lidem zakazují výstavbu elektráren, kde by mohli spalovat své levné uhlí. Představa, že by zde mohly fungovat obnovitelné zdroje energie, je podle tvůrců filmu více než směšná. Divákovi se dokonce dostane dojemné ilustrace neschopnosti využít zde jako zdroj energii slunce. Na jakési klinice v africké buši totiž mají na střeše solární panel, který je tak špatný, že neutáhne najednou nabíječku mobilního telefonu a lednici. Jak scénu komentoval v kině jeden z diváků, je to stejné, jako by si někdo stěžoval truhláři, že mu vyrobil špatnou židli. Nemůže na ní totiž sedět on a jeho manželka zároveň.

Debata v rámci festivalu Třetí pól v kině Aero.
Petr Mach na festivalu Třetí pól v kině Aero.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

Nechme stranou problematičnost tvrzení o Slunci jako jediném důvodu změn klimatu. Pomiňme i tvrzení, že růst koncentrace oxidu uhličitého je jen zřejmě neškodný efekt následující oteplování planety, byť bychom tím zrušili veškeré teorie o skleníkovém efektu i panující fyzikální zákony. Švindl, stejně jako Nepříjemná pravda, naráží na strop žánru vědeckého dokumentu. Na diváka se valí mnoho informací, výpovědi jsou krátké a rozhodně ne vyčerpávající, navíc každý vědec má svůj názor. Nicméně to, co Durkinův film odlišuje od Gorea, je jakási negativní síla. Tam, kde americký politik pateticky vykřikuje: “Pojďme něco dělat“, Durkin spřádá teorie spiknutí a tvrdí: “Vždyť na Zemi už bylo i tepleji“.

Špatně interpretované závěry

Po projekci Goreova a Durkinova filmu následovala bouřlivá a dlouhá debata, které se zúčastnil poradce českého prezidenta Petr Mach (Centrum pro ekonomiku a politiku), klimatolog Ladislav Metelka (Český hydrometeorologický ústav), Jan Rovenský (Greenpeace), pražský zastupitel Petr Štěpánek (Strana zelených) a senátor ODS Miroslav Škaloud.

„Je velkou chybou překrucovat závěry zprávy IPCC v tom smyslu, že primárním důvodem oteplování za posledních čtyřicet let jsou emise oxidu uhličitého,“ prohlásil v debatě Petr Mach. Podle něj neexistuje ani shoda vědců Mezivládního panelu, řada z nich prý nesouhlasí s odhlasovanými závěry. Podle Macha jsou za oteplováním klimatu jiné důvody, například sluneční aktivita. „Obrovskou nepřesností je, že drtivá většina klimatologů se shoduje a druhou nepřesností je, že za oteplování může člověk,“ shrnul svoje přesvědčení Petr Mach.

Klimatolog Ladislav Metelka v debatě podotkl, že většina vědců nesouhlasí bezvýhradně s každým jednotlivým slovem ve schválené zprávě IPCC, ale podle něj je smysl taktových zpráv právě v tom, že se na jednom textu shodne velká většina vědců. „Mezivládní panel nevytváří žádné vlastní studie nebo modely, jde o analýzu existujících článků, které již byly publikovány,“ vysvětlil Metelka práci IPCC. Aktuální vydané zprávy Panelu zpřesňují předchozí vydané zprávy. Podle panelu se klima se mění směrem k vyšším teplotám a na oteplování má nezanedbatelný vliv člověk. „S pravděpodobností na 90 % má člověk nadpoloviční vliv na klimatické změny,“ citoval závěry poslední studie IPCC Metelka.

Jak se ale v natolik protichůdných myšlenkách má člověk vyznat? Přesně to se stalo hlavní otázkou debaty v kině Aero. „Odpověď je jednoduchá, ale vyžaduje osobní úsilí,“ prohlásil Jan Rovenský z Greenpeace. Podle něj je na internetu i v českém překladu k dispozici dost materiálů z IPCC, například shrnující zprávy pro politiky, které si mohou zájemci sami prostudovat. „Určitě nesledovat slepě jeden názor, ale více zdrojů,“ radí Petr Mach, byť je přesvědčen, že většina lidí dá přednost informacím v mediích.

Jedenáctá hodina

V rámci festivalu mohli diváci shlédnout také film 11. hodina a následně o filmu a souvisejících tématech debatovat s filozofem Erazimem Kohákem a bývalým ministrem životního prostředí Ivanem Dejmalem. Film 11. hodina (upoutávku lze shlédnout na webu www.wip.warnerbros.com/11thhour) je založen na téměř nepřetržitém sledu promluv více jak padesáti osobností. Ty se ve svých projevech shodují v jednom: člověk svým jednáním způsobil globální krizi ekosystému a je nejvyšší čas ke změně našeho konzumního způsobu života. Navazující debaty se zúčastnilo přibližně třicet diváků.

V úvodu debaty pozvaní hosté komentovali promítaný film: „Když Al Gore se svým filmem uspěl – mimochodem i komerčně – bylo jasné, že dříve nebo později se tohoto tématu chytne Hollywood a že to udělá barevnější, dramatičtější, prostě hollywoodštější, než Gore. Ale nebude na tenhle film chodit zase jen ta skupinka přesvědčených, aby se dozvěděli, že věci se mají opravdu tak špatně, jak oni pevně věří? (Mimochodem – já jsem jeden z nich.) Jde o to, aby na tyto filmy chodili ne tito vizionáři, ale ta veliká střední vrstva lidí, kteří nejsou ani přesvědčení zastánci změny životního stylu, ani jejich opačný pól,“ řekl Erazim Kohák.

„Způsob života, který je v naší konzumní společnosti nastartovaný, má spoustu mechanismů, které odvádějí člověka od toho, aby se zastavil, aby spočinul a podíval se, kam ho to celé šine a čeho je součástí. Co podle mě nás může spasit, jsou katastrofy střední rozsahu, které budou bolet, ale které ještě nebudou znamenat úplnou poušť. Tehdy možná bude dost jedinců vytrženo tou katastrofou a začnou přemýšlet jinak,“ řekl Ivan Dejmal.

Po celou debatu si oba hosté rozuměli a jeden druhého doplňoval. Jediná otázka, na kterou měli názory poněkud odlišné, se týkala toho, jak přesvědčit lidi, že je potřeba se zajímat se o ekologii. „Nesnažte se lidi posunout víc, než jsou připraveni se posunout. Když jdu na fotbal, mohu agitovat za ekologii, ale jen o jeden krůček nad to, čeho jsou mí kolegové schopni. Když uděláte dva, tak je ztratíte,“ odpověděl Erazim Kohák.

Ivan Dejmal mu ale oponoval: „Já jsem tady více skeptický. Velká odpovědnost leží na intelektuálech a politické reprezentaci, protože ti vytvářejí prostředí, ve kterém se pak většina může chovat slušně. Tyto elity za nás rozhodují a vytvářejí kulturní vzor, který je pak žitý většinou. Odpovědnost je na elitách a proto se musí tlačit především na ně.“

Martin Mach

Hugo Charvát

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2056523


Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti
30. dubna 2024 21:10

BULOVKA (ČTK) - Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
30. dubna 2024 21:08

MOST (ČTK) - Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150 000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2137 | Další