ecomonitor.cz
verze pro tisk
V Číně chovají medvědy pro jejich žluč. Vědci žádají zákaz farem
17. května 2012 02:33
HODONÍN/NEW YORK (Ecomonitor) - Medvěd ušatý patří mezi ohrožené druhy jihovýchodní Asie. Přesto údaj o 10 000 medvědech chovaných soukromě v Číně není optimistické číslo. Snaha o chov této šelmy má totiž úplně jiné motivy, než je záchrana vzácného živočicha. Číňané ve velkém chovají medvědy ušaté kvůli jejich žluči, kterou využívá tradiční medicína. Žluč se medvědům odebírá zaživa, píše Physorg.

Prostřednictvím prestižního časopisu Nature předkládají tři čínští badatelé Xia Sheng, Haolin Zhang a Qiang Weng otevřený dopis čínské vládě, v němž žádají zastavení této neetické praktiky. Prozatím však bez odpovědi.

Zajímavé je, že zmínění vědci sami v principu neodmítají prvky tradiční čínské medicíny. V podstatě jen žádají, aby byla žluč medvědům odebírána sofistikovanějším a méně krutým způsobem.

Medvědí žluč se v čínské lidové medicíně využívá nepřetržitě už po tři tisíciletí a zpracování této suroviny není jen doménou Číňanů. Moderní faremní chov funguje jako výrobní linka, kde „odčerpávaná“ zvířata dříve nebo později podlehnou nehojeným zraněním či rakovině. Zprávy aktivistů z organizace Animal Asia dokreslují obraz nehumánního zacházení se zvířaty: medvědi držení v malých klecích, s vytrhanými zuby. I když čínská veřejnost ochráncům v tomto případě straní, tradiční medicíny se stejně nehodlá vzdát.

Na znepokojující vlnu protestů ochránců zvířat reagovala i farmaceutická společnost Guizhentang, provozovatel medvědích farem. Ta by pochopitelně ráda pokračovala v odběru medvědí žluči i v budoucnu, ale tentokrát s aplikací chirurgického zákroku, který se má z hlediska zdraví zvířat jevit jako méně škodlivý a stresující. Argument tří čínských vědců, aby byla žluč odebírána jiným způsobem od volně chovaných zvířat nebo aby byla žádaná substance vyráběna synteticky, prakticky zapadl. Medvědí žluč by se totiž příliš prodražila.

Článek byl uveřejněn 26. 4. 2012 na serveru Physorg.com pod názvem „Chinese scientists call for ban on bear farming“.

Radomír Dohnal

URL zprávy: http://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2344871


Online diskuse
Datum:17. 5. 2012
Název: Ach jo
Autor:Viktor
Nemohu se zbavit dojmu, že máme mnohem důležitější problémy k řešení, než vztah k medvědům ušatým. Teď mají mnozí mezi námi pocit, že mohou Číňanům radit, jak se chovat. Pokud se budeme zabývat podobnými krávovinami, nastane okamžik, kdy si k tomu netroufneme ani špitnout, poměrně brzo.
 
Reagovat

Zpět na diskusi