ecomonitor.cz
verze pro tisk
Prostějov příští rok neplánuje zvýšit poplatek za odpad
22. října 2016 02:31

PROSTĚJOV (ČTK) - Prostějovská radnice příští rok neplánuje zvýšit poplatek za komunální odpad, který by měl pro občany zůstat na letošní úrovni 600 korun. O vyhlášce ještě bude hlasovat zastupitelstvo. Rada zastupitelům doporučí vyhlášku schválit, řekl ve středu novinářům náměstek primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko).
(Celý text)

EK oprávněně neproplatila ČR dva miliony eur na vinice, uvedl soud
22. října 2016 01:41

PRAHA (ČTK) - Evropská komise oprávněně neposkytla Česku prostředky ve výši dvou milionů eur (asi 54 milionů Kč) na jeho program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který se zabýval sporem České republiky s Evropskou komisí. České ministerstvo zemědělství rozsudek nyní studuje.
(Celý text)

Ústecká zoo se chlubí novým tuleněm, mohl by rozšířit chov
22. října 2016 01:26

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Novým přírůstkem ústecké zoologické zahrady je samec tuleně obecného jménem Casper. Na sever Čech přicestoval z Nizozemska. Společnost bude dělat dvěma samicím. Chovatelé předpokládají, že by se tak skupinka těchto ploutvonožců mohla časem rozrůst. Oznámila to mluvčí zoo Věra Vrabcová.
(Celý text)

V okolí Slatiňan lesníci vytěží přestárlé stromy
22. října 2016 01:19

SLATIŇANY (ČTK) - Přestárlé stromy v alejích a lesích u Slatiňan a dalších okolních obcí vykácejí dřevorubci. Převážně listnaté stromy začnou těžit koncem října, aby se do nich nestihli nastěhovat zimující netopýři. Informoval o tom lesní správce z Nasavrk František Neznaj z podniku Lesy ČR.
(Celý text)

Plzeň: Bez dotací na energii z biomasy by se muselo zdražit teplo
22. října 2016 01:16

PLZEŇ (ČTK) - Pokud Energetický regulační úřad (ERÚ) neschválí dotace na výrobu energie z biomasy, hrozí Plzeňské teplárenské, že by musela výrazně zdražit teplo. ERÚ zatím v cenovém výměru podporu tohoto paliva odmítá, stejně jako loni, kdy ale nakonec čtyři dny před koncem roku rozhodnutí změnil. Informoval o tom Tomáš Drápela, předseda představenstva městské teplárny, která vyrábí z obnovitelných zdrojů 37 procent elektřiny a tepla. Problém se ale týká řady dalších výroben tepla v republice, které pálí anebo spoluspalují biomasu.
(Celý text)

Obce Opatov a v Kojčice postaví suché nádrže proti povodním
22. října 2016 01:09

JIHLAVA (ČTK) - Na Vysočině přibudou příští rok dvě suché nádrže, které pomohou chránit před povodněmi Kojčice na Pelhřimovsku a Opatov na Třebíčsku. Na projekty celkem za 12,6 milionu korun dostanou úřady dotaci z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Dalších devět sídel na Vysočině díky evropské podpoře zlepší systémy varování obyvatel před velkou vodou. Vyplývá to z údajů, které ČTK dostala od starostů a z webových stránek programu.
(Celý text)

Kroměříž chce nakoupit 2200 kompostérů za 6,5 milionu korun
21. října 2016 13:32

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměříž chce nakoupit 2200 domácích kompostérů na bioodpad do rodinných domů ve městě a hlavně v místních částech. Náklady činí 6,5 milionu korun, město bude žádat o evropskou dotaci. Ze svého rozpočtu by radnice dala 975.000 korun. Novinářům to dnes řekl starosta Jaroslav Němec (ANO).
(Celý text)

Lesníci v Krušných horách rozšiřují prostor pro tetřívka obecného
21. října 2016 12:07

LITVÍNOV (ČTK) - Lesníci v Krušných horách chtějí rozšířit plochy pro život ohroženého druhu tetřívka obecného. Ten se v minulosti na severozápadě Čech hojně vyskytoval, teď jeho populace klesá. Lesy ČR nyní připravují projekt za osm milionů korun, který má pomoci k návratu tetřívka do hor. Dnes plány státní společnost v Litvínově na Mostecku představila novinářům.
(Celý text)

Praha koupila za skoro 7 milionů Milíčovský rybník
21. října 2016 11:19

PRAHA (Ekolist) - Do majetku hlavního města Prahy přibyl Milíčovský rybník a dva přilehlé pozemky. Rybník je součástí přírodní památky Milíčovský lese a rybníky s největší diverzitou obojživelníků na území Prahy. Zastupitelstvo hl. m. Prahy včera potvrdilo jejich odkup za celkovou cenu 6 848 100 Kč bez DPH. Informoval o tom Magistrát hl. m. Prahy.
(Celý text)

V Jizerkách byla obnovena páteřní lesní cesta z Bedřichova
21. října 2016 11:07

BEDŘICHOV (ČTK) - V Jizerských horách skončila obnova páteřní lesní cesty mezi Bedřichovem a bývalou sklářskou osadou Nová Louka. Státní firma Lesy ČR za rekonstrukci 2,3 kilometry dlouhého úseku zaplatila 17,8 milionu korun. Informovala o tom mluvčí firmy Eva Jouklová.
(Celý text)

Vítězem Ekotopfilmu se stal snímek o významu mikroorganismů na přirozený porod
21. října 2016 09:33

PRAHA (Ekolist) - Ve středu večer proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů prvního českého ročníku festivalu Ekotopfilm. Mezinárodní odbornou porotu nejvíce ohromil britský snímek Mikroporod, který poukazuje na význam mikroorganismů při přirozeném narození dítěte, a už dnes slouží jako učební pomůcka pro porodní asistentky. Festival se chystá na několikaměsíční putování po velkých českých městech.
(Celý text)

Stromem roku 2016 se stala lípa z Lipky na Chrudimsku
21. října 2016 01:08

PRAHA (Ekolist) - U příležitosti Dne stromů vyhlásila Nadace Partnerství výsledky celostátní ankety Strom roku. Vítězkou jubilejního 15. ročníku ankety se stala 800 let stará lípa z Lipky u Horního Bradla na Chrudimsku. Soutěž ovládla s více než 55 tisíc zaslanými hlasy. Druhé místo obsadily břestovce z Ústí nad Labem s téměř 22 tisíci hlasy, třetí v pořadí skončil dub z jihočeských Borovan s téměř 16 tisíci hlasy, uvedli organizátoři z Nadace Partnerství.
(Celý text)

Srílanští policisté nechali nocovat krokodýla na své stanici
20. října 2016 22:38

PRAHA (ČTK) - Ochotně a hlavně rychle opustili policisté svou stanici ve městě Noččijagama na severu Srí Lanky, když si ji jako dobré místo pro nocleh vyhlédl krokodýl. Nebezpečného plaza nechali, aby se v klidu vyspal, a počkali, až ho ráno odchytí odborníci, napsala agentura AFP s odvoláním na jistý policejní zdroj.
(Celý text)

ČEZ: Úprava cíle energetických úspor může ČR stát 650 miliard navíc
20. října 2016 20:12

PRAHA (ČTK) - Případná úprava současného evropského cíle v oblasti energetických úspor může pro Česko znamenat do roku 2030 další dodatečné náklady až 650 miliard korun. Na setkání s novináři to dnes uvedl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Evropská komise (EK) předloni stanovila, že členské státy EU mají do roku 2030 zvýšit energetickou účinnost svých soustav o 27 procent proti roku 1990. Prostředkem mají být mj. rekonstrukce budov a zavedení tzv. inteligentních sítí a měřicích přístrojů, které sníží a zefektivní spotřebu energie.
(Celý text)

Nejmladší pražské slůně prozkoumává svět venku
20. října 2016 15:28

PRAHA (ČTK) - Nejmladší slůně, které se v pražské zoologické zahradě narodilo před 13 dny, už prozkoumává svět venku. Návštěvníci zahrady ho mohou za hezkého počasí pozorovat v Údolí slonů kolem jedné hodiny odpoledne. Vidět mohou i půlročního slona Maxmiliána, který se s novým přírůstkem skamarádil.
(Celý text)

Na dnešek připadá Den stromů. Nejčastěji se slaví společným sázením
20. října 2016 15:00

PRAHA (Ekolist) - Den stromů se v současné době slaví ve více než 40 zemích světa. Podle Nadace Partnerství svátek dřeviny často oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V různých částech světa přitom Den stromů připomíná jindy, většinou na jaře, nebo na podzim v závislosti na klimatických podmínkách a doby vhodné právě k sázení stromů v jednotlivých zemích. V Česku připadá Den stromů na 20. října.
(Celý text)

Lidé v Brně nezaplatili osm milionů na poplatcích za odpad
20. října 2016 14:32

BRNO (ČTK) - Brněnský magistrát v letošním roce vybral na poplatcích za komunální odpad 231 milionů z celkových 239 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Brna Filip Poňuchálek. Osmimilionový nedoplatek tvoří tři procenta. Neplatičům hrozí sankce a vymáhání dluhu. Podle tajemníka magistrátu Pavla Loutockého je město ve vymáhání úspěšné. Město také nově zavádí možnost úhrady poplatku platební kartou.
(Celý text)

Odpadky z pláží přetváří Nizozemec v umělecká díla
20. října 2016 13:22

SCHEVENINGEN (ČTK) - Když jeho dvouletý synek na kostarické pláží s bílým pískem raději sbíral zátky od lahví než exotické mušle, přivedlo to Ralpha Groenheijdeho nakonec na nápad vytvářet umělecká díla z odpadků posbíraných na nizozemských plážích, píše agentura AFP.
(Celý text)

V Zoo ve Dvoře se narodilo třetí letošní mládě vzácného nosorožce. Je to samička
20. října 2016 10:46

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se minulý týden narodilo třetí letošní mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samička. V červnu se v zoo narodili dva samci. Nynější přírůstek je 44. nosorožcem dvourohým, který se ve dvorské zoo narodil. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v České republice. Ve volné přírodě žije posledních několik stovek jedinců tohoto druhu.
(Celý text)

Kouřící šimpanz se stal atrakcí severokorejské zoo
20. října 2016 10:14

PCHJONGJANG (ČTK) - V Pchjongjangu se otevřela nově zrekonstruovaná zoologická zahrada, která má neobvyklou atrakci - kouřícího šimpanze Azaleau. Devatenáctiletá samička vykouří podle pracovníků zoo asi krabičku cigaret denně. Ošetřovatelé však zdůrazňují, že zvíře kouř nevdechuje. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 762 | Další

Online diskuse
Prostějov příští rok neplánuje zvýšit poplatek za odpad
22. října 2016 02:31

PROSTĚJOV (ČTK) - Prostějovská radnice příští rok neplánuje zvýšit poplatek za komunální odpad, který by měl pro občany zůstat na letošní úrovni 600 korun. O vyhlášce ještě bude hlasovat zastupitelstvo. Rada zastupitelům doporučí vyhlášku schválit, řekl ve středu novinářům náměstek primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko).
(Celý text)

EK oprávněně neproplatila ČR dva miliony eur na vinice, uvedl soud
22. října 2016 01:41

PRAHA (ČTK) - Evropská komise oprávněně neposkytla Česku prostředky ve výši dvou milionů eur (asi 54 milionů Kč) na jeho program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který se zabýval sporem České republiky s Evropskou komisí. České ministerstvo zemědělství rozsudek nyní studuje.
(Celý text)

Ústecká zoo se chlubí novým tuleněm, mohl by rozšířit chov
22. října 2016 01:26

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Novým přírůstkem ústecké zoologické zahrady je samec tuleně obecného jménem Casper. Na sever Čech přicestoval z Nizozemska. Společnost bude dělat dvěma samicím. Chovatelé předpokládají, že by se tak skupinka těchto ploutvonožců mohla časem rozrůst. Oznámila to mluvčí zoo Věra Vrabcová.
(Celý text)

V okolí Slatiňan lesníci vytěží přestárlé stromy
22. října 2016 01:19

SLATIŇANY (ČTK) - Přestárlé stromy v alejích a lesích u Slatiňan a dalších okolních obcí vykácejí dřevorubci. Převážně listnaté stromy začnou těžit koncem října, aby se do nich nestihli nastěhovat zimující netopýři. Informoval o tom lesní správce z Nasavrk František Neznaj z podniku Lesy ČR.
(Celý text)

Plzeň: Bez dotací na energii z biomasy by se muselo zdražit teplo
22. října 2016 01:16

PLZEŇ (ČTK) - Pokud Energetický regulační úřad (ERÚ) neschválí dotace na výrobu energie z biomasy, hrozí Plzeňské teplárenské, že by musela výrazně zdražit teplo. ERÚ zatím v cenovém výměru podporu tohoto paliva odmítá, stejně jako loni, kdy ale nakonec čtyři dny před koncem roku rozhodnutí změnil. Informoval o tom Tomáš Drápela, předseda představenstva městské teplárny, která vyrábí z obnovitelných zdrojů 37 procent elektřiny a tepla. Problém se ale týká řady dalších výroben tepla v republice, které pálí anebo spoluspalují biomasu.
(Celý text)

Obce Opatov a v Kojčice postaví suché nádrže proti povodním
22. října 2016 01:09

JIHLAVA (ČTK) - Na Vysočině přibudou příští rok dvě suché nádrže, které pomohou chránit před povodněmi Kojčice na Pelhřimovsku a Opatov na Třebíčsku. Na projekty celkem za 12,6 milionu korun dostanou úřady dotaci z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Dalších devět sídel na Vysočině díky evropské podpoře zlepší systémy varování obyvatel před velkou vodou. Vyplývá to z údajů, které ČTK dostala od starostů a z webových stránek programu.
(Celý text)

Kroměříž chce nakoupit 2200 kompostérů za 6,5 milionu korun
21. října 2016 13:32

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměříž chce nakoupit 2200 domácích kompostérů na bioodpad do rodinných domů ve městě a hlavně v místních částech. Náklady činí 6,5 milionu korun, město bude žádat o evropskou dotaci. Ze svého rozpočtu by radnice dala 975.000 korun. Novinářům to dnes řekl starosta Jaroslav Němec (ANO).
(Celý text)

Lesníci v Krušných horách rozšiřují prostor pro tetřívka obecného
21. října 2016 12:07

LITVÍNOV (ČTK) - Lesníci v Krušných horách chtějí rozšířit plochy pro život ohroženého druhu tetřívka obecného. Ten se v minulosti na severozápadě Čech hojně vyskytoval, teď jeho populace klesá. Lesy ČR nyní připravují projekt za osm milionů korun, který má pomoci k návratu tetřívka do hor. Dnes plány státní společnost v Litvínově na Mostecku představila novinářům.
(Celý text)

Praha koupila za skoro 7 milionů Milíčovský rybník
21. října 2016 11:19

PRAHA (Ekolist) - Do majetku hlavního města Prahy přibyl Milíčovský rybník a dva přilehlé pozemky. Rybník je součástí přírodní památky Milíčovský lese a rybníky s největší diverzitou obojživelníků na území Prahy. Zastupitelstvo hl. m. Prahy včera potvrdilo jejich odkup za celkovou cenu 6 848 100 Kč bez DPH. Informoval o tom Magistrát hl. m. Prahy.
(Celý text)

V Jizerkách byla obnovena páteřní lesní cesta z Bedřichova
21. října 2016 11:07

BEDŘICHOV (ČTK) - V Jizerských horách skončila obnova páteřní lesní cesty mezi Bedřichovem a bývalou sklářskou osadou Nová Louka. Státní firma Lesy ČR za rekonstrukci 2,3 kilometry dlouhého úseku zaplatila 17,8 milionu korun. Informovala o tom mluvčí firmy Eva Jouklová.
(Celý text)

Vítězem Ekotopfilmu se stal snímek o významu mikroorganismů na přirozený porod
21. října 2016 09:33

PRAHA (Ekolist) - Ve středu večer proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů prvního českého ročníku festivalu Ekotopfilm. Mezinárodní odbornou porotu nejvíce ohromil britský snímek Mikroporod, který poukazuje na význam mikroorganismů při přirozeném narození dítěte, a už dnes slouží jako učební pomůcka pro porodní asistentky. Festival se chystá na několikaměsíční putování po velkých českých městech.
(Celý text)

Stromem roku 2016 se stala lípa z Lipky na Chrudimsku
21. října 2016 01:08

PRAHA (Ekolist) - U příležitosti Dne stromů vyhlásila Nadace Partnerství výsledky celostátní ankety Strom roku. Vítězkou jubilejního 15. ročníku ankety se stala 800 let stará lípa z Lipky u Horního Bradla na Chrudimsku. Soutěž ovládla s více než 55 tisíc zaslanými hlasy. Druhé místo obsadily břestovce z Ústí nad Labem s téměř 22 tisíci hlasy, třetí v pořadí skončil dub z jihočeských Borovan s téměř 16 tisíci hlasy, uvedli organizátoři z Nadace Partnerství.
(Celý text)

Srílanští policisté nechali nocovat krokodýla na své stanici
20. října 2016 22:38

PRAHA (ČTK) - Ochotně a hlavně rychle opustili policisté svou stanici ve městě Noččijagama na severu Srí Lanky, když si ji jako dobré místo pro nocleh vyhlédl krokodýl. Nebezpečného plaza nechali, aby se v klidu vyspal, a počkali, až ho ráno odchytí odborníci, napsala agentura AFP s odvoláním na jistý policejní zdroj.
(Celý text)

ČEZ: Úprava cíle energetických úspor může ČR stát 650 miliard navíc
20. října 2016 20:12

PRAHA (ČTK) - Případná úprava současného evropského cíle v oblasti energetických úspor může pro Česko znamenat do roku 2030 další dodatečné náklady až 650 miliard korun. Na setkání s novináři to dnes uvedl generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Evropská komise (EK) předloni stanovila, že členské státy EU mají do roku 2030 zvýšit energetickou účinnost svých soustav o 27 procent proti roku 1990. Prostředkem mají být mj. rekonstrukce budov a zavedení tzv. inteligentních sítí a měřicích přístrojů, které sníží a zefektivní spotřebu energie.
(Celý text)

Nejmladší pražské slůně prozkoumává svět venku
20. října 2016 15:28

PRAHA (ČTK) - Nejmladší slůně, které se v pražské zoologické zahradě narodilo před 13 dny, už prozkoumává svět venku. Návštěvníci zahrady ho mohou za hezkého počasí pozorovat v Údolí slonů kolem jedné hodiny odpoledne. Vidět mohou i půlročního slona Maxmiliána, který se s novým přírůstkem skamarádil.
(Celý text)

Na dnešek připadá Den stromů. Nejčastěji se slaví společným sázením
20. října 2016 15:00

PRAHA (Ekolist) - Den stromů se v současné době slaví ve více než 40 zemích světa. Podle Nadace Partnerství svátek dřeviny často oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V různých částech světa přitom Den stromů připomíná jindy, většinou na jaře, nebo na podzim v závislosti na klimatických podmínkách a doby vhodné právě k sázení stromů v jednotlivých zemích. V Česku připadá Den stromů na 20. října.
(Celý text)

Lidé v Brně nezaplatili osm milionů na poplatcích za odpad
20. října 2016 14:32

BRNO (ČTK) - Brněnský magistrát v letošním roce vybral na poplatcích za komunální odpad 231 milionů z celkových 239 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Brna Filip Poňuchálek. Osmimilionový nedoplatek tvoří tři procenta. Neplatičům hrozí sankce a vymáhání dluhu. Podle tajemníka magistrátu Pavla Loutockého je město ve vymáhání úspěšné. Město také nově zavádí možnost úhrady poplatku platební kartou.
(Celý text)

Odpadky z pláží přetváří Nizozemec v umělecká díla
20. října 2016 13:22

SCHEVENINGEN (ČTK) - Když jeho dvouletý synek na kostarické pláží s bílým pískem raději sbíral zátky od lahví než exotické mušle, přivedlo to Ralpha Groenheijdeho nakonec na nápad vytvářet umělecká díla z odpadků posbíraných na nizozemských plážích, píše agentura AFP.
(Celý text)

V Zoo ve Dvoře se narodilo třetí letošní mládě vzácného nosorožce. Je to samička
20. října 2016 10:46

DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - V Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se minulý týden narodilo třetí letošní mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Nové mládě je samička. V červnu se v zoo narodili dva samci. Nynější přírůstek je 44. nosorožcem dvourohým, který se ve dvorské zoo narodil. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v České republice. Ve volné přírodě žije posledních několik stovek jedinců tohoto druhu.
(Celý text)

Kouřící šimpanz se stal atrakcí severokorejské zoo
20. října 2016 10:14

PCHJONGJANG (ČTK) - V Pchjongjangu se otevřela nově zrekonstruovaná zoologická zahrada, která má neobvyklou atrakci - kouřícího šimpanze Azaleau. Devatenáctiletá samička vykouří podle pracovníků zoo asi krabičku cigaret denně. Ošetřovatelé však zdůrazňují, že zvíře kouř nevdechuje. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 762 | Další