ecomonitor.cz
verze pro tisk
Zoo v Ústeckém kraji stihly zavřít před příchodem návštěvníků
9. října 2020 11:46

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Zoologické zahrady v Ústeckém kraji se s nařízením vlády stihly navzdory matoucím informacím vypořádat. Ještě ráno před příchodem prvních návštěvníků zavřely své areály pro veřejnost, přestože ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že návštěvníci do nich nesmí až od pondělí. Později se ale ukázalo, že uzavření zoologických zahrad platí už ode dneška.
(Celý text)

Filmy na Ekofilmu v Brně se budou promítat později
9. října 2020 11:42

BRNO (ČTK) - Pořadatelé mezinárodního festivalu Ekofilm, který se v Brně má konat příští týden, kvůli opatřením proti koronaviru přesunuli promítání filmů v kinosálech na pozdější termín. Kompletní převedení do on-line prostředí je kvůli autorským právům komplikované. ČTK to řekl mluvčí festivalu Vratislav Vozník.
(Celý text)

Rekonstrukce další třetiny slapské elektrárny je hotová
9. října 2020 00:33

SLAPY (ČTK) - Vodní elektrárna Slapy je ze dvou třetin jako nová a opět jede na plný výkon. Dělníci dokončili rekonstrukci dalšího soustrojí za 150 milionů korun. Díky tomu se zvýšila účinnost této části elektrárny o čtyři procenta, což přinese nárůst roční produkce o deset milionů kilowatthodiny. Tato část hydrocentrály prošla vůbec největší modernizací za 65 let provozu, informoval ČTK mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier.
(Celý text)

Praha chce zlepšit ovzduší, podpoří alternativní pohony v dopravě
9. října 2020 00:14

PRAHA (ČTK) - Hlavní město bude podporovat vznik dobíjecích stanic pro elektromobily a vozy poháněné plynem, podpoří alternativní způsoby dopravy, sdílení automobilů nebo upraví ceny v parkovacích zónách pro elektromobily a hybridní vozy. Pracovat bude také na zavedení mýtného. Vyplývá to ze Strategie podpory alternativních pohonů v Praze do roku 2030, kterou schválili pražští radní. Cílem dokumentu je zlepšit životní prostředí a ovzduší v Praze.
(Celý text)

Náklady s těžbou v Turówě odhadl Liberecký kraj na 1,5 miliard korun
9. října 2020 00:08

HRÁDEK N.N. (ČTK) - Na 1,5 miliardy korun odhadly vodárenské společnosti v Libereckém kraji náklady na ochranu zdrojů pitné vody na českém území v souvislosti s pokračující těžbou hnědého uhlí v polském dole Turów u česko-polské hranice. ČTK o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Náklady odhadl Liberecký kraj na žádost poslanců, ministerstvo životního by mělo odhadované škody a náklady nahlásit Evropské komisi a požadovat jejich náhradu.
(Celý text)

Krnov nechá vysadit 1200 keřů, 4000 trvalek a desítky stromů
9. října 2020 00:01

KRNOV (ČTK) - Krnovská radnice nechá do konce roku vysadit 1200 keřů, 4000 trvalek a desítky stromů. Výsadba za 750 000 korun má zkrášlit nově opravenou ulici Maxima Gorkého. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Práce podle ní začnou ve druhé polovině října.
(Celý text)

Zalesníme pouště? Bude nás to stát spoustu vody
8. října 2020 19:09

PRAHA (Ekolist) - Pouštní oblast Mu Us nacházející se na severu Číny dnes pokrývá plochu přibližně 40 000 kilometrů čtverečních. Nedávná snaha zastavit tu proces desertifikace výsadbou stromů došla svého naplnění, ale za cenu přečerpání zdrojů podzemní vody. Velká zelená zeď tak může do budoucna být velmi nestabilní záležitostí a ne zrovna ukázkou ekologické obnovy rozsáhlého území. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

Svátek svádění krav do údolí se může stát minulostí. Tyrolské horské pastviny jsou ohroženy změnami klimatu
8. října 2020 18:59

PERTISAU (ČTK) - V kožených kalhotách a s pasteveckou holí zdobí Sepp Rieser své tyrolské krávy připravené na návrat do stájí. Léto strávily totiž na horských pastvinách. Tato tradice však může vymizet kvůli oteplování klimatu. Vyšší teploty, sucho a nerentabilnost: podle oficiálních statistik zmizelo v Rakousku během 20 let více než 1250 pastvin. Stejně jako v italských, francouzských a švýcarských horách je i zde vyhánění dobytka na léto na horské pastviny starobylým obyčejem.
(Celý text)

Rozhazování peněz a hazard s krajinou, prohlašují odborníci ke kanálu Dunaj-Odra-Labe
8. října 2020 18:33

PRAHA (Ekolist) - Před nevratným poškozením krajiny a megalomanským rozhazováním prostředků varují signatáři Prohlášení odborných společností a akademických pracovišť k zahájení přípravy plavebního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL). Mezi signatáři jsou 2 rektoři, 12 děkanů (včetně děkanů všech Přírodovědeckých fakult), 9 ředitelů ústavů Akademie věd, a desítky dalších vedoucích akademiků a odborníků napříč institucemi, společnostmi a odbornostmi. Vyjadřují zásadní znepokojení nad usnesením vlády České republiky o zahájení přípravy realizace koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL). Podle nich jde zcela zbytečný a neúměrně drahý projekt, který významně a nevratně poškodí říční ekosystémy, vodní režim krajiny a životní prostředí.
(Celý text)

Zemědělci na Chomutovsku zvažují kvůli hrabošům návrat k chovu
8. října 2020 18:27

CHOMUTOV (ČTK) - Aktivita přemnoženého hraboše polního na Chomutovsku neustává. Vyřizování výjimek k použití přípravků na hubení hlodavců je podle zemědělců zdlouhavé. Řeší proto budoucnost, možnost návratu k chovu zvířat. ČTK o tom informovala Okresní agrární komora Chomutov. Krajská agrární komora požádala o pomoc stát. Ornitologové dříve upozornili, že jed se aplikuje na místech, kde žije kriticky ohrožený sýček.
(Celý text)

Skvrna toxinů v moři u Kamčatky se podle vědců sune na jih
8. října 2020 17:12

MOSKVA (ČTK) - Toxické látky nalezené v moři u Kamčatky vytvořily kompaktní čtyřicetikilometrovou skvrnu a přesouvají se směrem na jih. V prohlášení to uvedli vědci z univerzity na ruském Dálném východě. Uniklé toxiny zahubily množství živočichů a způsobily zranění i lidem.
(Celý text)

Se splněním závazku úspor energie do roku 2030 pomůže státu ČEZ
8. října 2020 16:38

PRAHA (ČTK) - Se splněním závazku energetických úspor do roku 2030 pomůže Česku polostátní společnost ČEZ. Dohodu o zvyšování energetické účinnosti dnes na ministerstvu průmyslu v Praze podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Evropská směrnice stanovuje, že stát musí v letech 2021 až 2030 uspořit 0,8 procenta z konečné spotřeby energie. Požadavek na energetické úspory stanovený pro období let 2014 až 2020 Česko neplní.
(Celý text)

Princ William vyhlásil soutěž o řešení klimatické krize
8. října 2020 16:28

LONDÝN (ČTK) - Britský princ William vyhlásil celosvětovou soutěž o cenu za přínos k řešení největších problémů životního prostředí, informovala britská Královská nadace.
(Celý text)

Nejvíce rtuti do ovzduší loni vypustila elektrárna Chvaletice
8. října 2020 16:21

PRAHA (ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku, kterou provozuje společnost Sev.en Energy, loni vypustila 537 kilogramů rtuti. Nárůst je výrazný, v roce 2018 to bylo 154 kilogramů. Vede tak žebříček největších znečišťovatelů rtutí v Česku. Následují ji hnědouhelné elektrárny Počerady a Prunéřov, obě v Ústeckém kraji. V tiskové zprávě vyplývající z dat zveřejněných v Integrovaném registru znečišťování o tom dnes ČTK informovala organizace Greenpeace. Vyjádření provozovatelů elektráren, společností Sev.en Energy a ČEZ, ČTK shání.
(Celý text)

Vědci čekají nárůst nepůvodních druhů, v Evropě přibude až 2500 nových zvířat a rostlin
8. října 2020 11:54

BERLÍN (ČTK) - Korýši, houby a především hmyz: počet takzvaných nepůvodních druhů zvířat a rostlin se podle odhadů do poloviny století po celém světě zvýší o třetinu. Nejvíce postižená bude Evropa, kde přibude až 2500 nových druhů. Tvrdí to autoři studie německého Senckenbergova centra pro výzkum biodiverzity a klimatu, kterou publikoval odborný časopis Global Change Biology.
(Celý text)

Ryby na Mostecku pošly po propadu dna do šachty kvůli sirovodíku
8. října 2020 11:53

HORNÍ JIŘETÍN (ČTK) - Skoro dvě tuny ryb uhynuly v nádrži Farského u Horního Jiřetína na Mostecku v důsledku propadu dna do staré šachty. Zásadní vliv na úhyn měl sirovodík. ČTK to řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Další chov ryb v nádrži není podle inspektorů vhodný.
(Celý text)

Zemřel nositel Nobelovy ceny Molina, varoval před ozonovou dírou
8. října 2020 11:46

MEXICO (ČTK) - Ve věku 77 let zemřel ve středu mexický vědec Mario Molina, který v roce 1995 získal Nobelovu cenu za podíl na výzkumu ozonové vrstvy. Informovaly o tom zahraniční agentury. Molina zemřel v den, kdy Královská švédská akademie věd oznámila letošního nositele Nobelovy ceny za chemii.
(Celý text)

V Náměšti nad Oslavou ošetřili Žižkův dub za peníze z ankety Strom roku
8. října 2020 00:46

NÁMĚŠŤ N.O. (ČTK) - V Náměšti nad Oslavou odborníci opět ošetřili Žižkův dub starý možná přes 900 let. Peníze na to tentokrát v anketě Strom roku vyhrála Chudobínská borovice. Její přihlašovatelé postoupili poukaz v hodnotě okolo 30 000 korun dubu, který v republikovém kole skončil druhý. Chudobínská borovice se loni stala i Evropským stromem roku. Za zaslané hlasy sázejí lidé v jejím okolí stromy.
(Celý text)

Turnov chce u muzea vybudovat exteriérovou expozici geoparku
8. října 2020 00:33

TURNOV (ČTK) - Turnov chce u muzea vybudovat venkovní expozici věnovanou geoparku v Českém ráji, který od roku 2005 patří na seznam UNESCO. Projekt by měl pomoci k jeho zviditelnění. Vybudování expozice si vyžádá asi 1,1 milionu korun. Dělat se ale bude jen v případě získání dotace, sdělila místostarostka Jana Svobodová (býv. ANO).
(Celý text)

Až polovinu popelnic plní bioodpad, zjistili v Břeclavi
8. října 2020 00:16

BŘECLAV (ČTK) - Velkou část komunálního odpadu v Břeclavi tvoří bioodpad, který by místo na skládce mohl skončit v kompostárně, pokud by jej lidé vytřídili. Odhalil to rozbor obsahu namátkově vybraných popelnic, který si objednalo vedení Břeclavi. Ze zhruba 266 kilogramů odpadu tvořil bioodpad 122 kilogramů. Vedení města se proto chce v budoucnu zaměřit právě na jeho třídění, řekl ČTK místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).
(Celý text)

Až polovinu popelnic plní bioodpad, zjistili v Břeclavi
8. října 2020 00:16

BŘECLAV (ČTK) - Velkou část komunálního odpadu v Břeclavi tvoří bioodpad, který by místo na skládce mohl skončit v kompostárně, pokud by jej lidé vytřídili. Odhalil to rozbor obsahu namátkově vybraných popelnic, který si objednalo vedení Břeclavi. Ze zhruba 266 kilogramů odpadu tvořil bioodpad 122 kilogramů. Vedení města se proto chce v budoucnu zaměřit právě na jeho třídění, řekl ČTK místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 765 | 766 | 767 | 768 | 769 | .. | 2138 | Další

Online diskuse
MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další