ecomonitor.cz
verze pro tisk
Stavbu tunelu na Chomutovsku přerušila havárie
16. května 2003 15:07

BŘEZNO (ČIA) - Kvůli propadu stropu na desítkách metrů uvnitř nově budovaného železničního tunelu u Března na Chomutovsku musela být v těchto dnech zastavena stavba za téměř jednu miliardu korun. Stavba tunelu bude moci pokračovat poté, co budou vypracovány nové expertní posudky. Železniční přeložka trati u Chomutova má být dokončena do konce roku 2004, ale havárie v tunelu termín dostavby zřejmě ohrozí. ČIA o tom informoval Petr Musil z Báňského úřadu v Mostě.
(Celý text)

The Times: Bitva o geneticky modifikované potraviny
16. května 2003 14:45

PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Spojené státy podnikají v současnosti kroky, které by mohly vést k otevřené obchodní válce s Evropskou unií o geneticky modifikované potraviny (GMO). V tomto týdnu vyvrcholila roztržka, která se vede již pět let. Od roku 1999, kdy začaly platit podmínky dovozu do zemí Evropské unie, se tato politika stala citlivým místem ve vzájemných vztazích.
(Celý text)

Studie pro EU očekává v příštích 30 letech stále nadvládu fosilních paliv
16. května 2003 10:59

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise v Bruselu počátkem týdne prezentovala rozsáhlou studii o trendech v energetice, technologiích a životním prostředí v příštích 30 letech. Podle studie, vytvořené několika výzkumnými týmy z Francie, Belgie a Španělska, porostou mezi roky 2000 a 2030 požadavky na energii v celosvětovém měřítku o zhruba 1,8 % ročně a očekává se, že v porovnání s dneškem bude v roce 2030 více než polovina energetické poptávky pocházet z rozvojových zemí.
(Celý text)

Lesy ČR předpokládají další pokles cen dřeva
15. května 2003 16:12

PRAHA (ČIA) - Na částku kolem 530 korun za metr krychlový by mohla letos podle prognózy Lesů České republiky (LČR) klesnout cena surového dřeva v ČR. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval mluvčí podniku Jan Řezáč.
(Celý text)

BBC: Velryby a delfíni blízko vyhynutí, varují vědci
15. května 2003 15:13

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Některé druhy delfínů, velryb a sviňuch jsou blízko vyhubení. Vědci odhadují, že by mohly vymizet během příštích deseti let. Varování pochází od mezinárodní skupiny odborníků ze Světového svazu na ochranu přírody (IUCN). Vědci, kteří se zabývají životem kytovců, říkají, že druhy jako baiji (Delfínovec čínský) pravděpodobně nepřežijí následujících deset let.
(Celý text)

Druhý blok JETE je opět mimo provoz
15. května 2003 14:08

PRAHA/TEMELÍN (ČIA) - Porucha buzení generátoru dnes zavinila odstavení druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Stalo tak krátce poté, co pracovníci elektrárny uvedli do chodu první blok. ČIA to sdělil tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář. Po prošetření příčin poruchy se blok podle jeho slov vrátí do zkušebního provozu na plném výkonu.
(Celý text)

Irák: Ekologické důsledky války
14. května 2003 15:09

BAGDÁD (EkoList) - Tři války a desítky let vlády Saddáma Husajna zdevastovaly životní prostředí Iráku. Znečištěné jsou zdroje pitné vody, ovzduší, půda, řeky, mokřady, moře. Bez pomoci ostatních zemí dojde podle OSN v Iráku k humanitární a ekologické katastrofě.
(Celý text)

Respekt: Čeká nás vodíková budoucnost?
14. května 2003 13:46

PRAHA (EcoMonitor) - Tento měsíc byla na Islandu slavnostně otevřena první čerpací stanice na vodík a v rámci světové konference Mezinárodní unie veřejné dopravy v Madridu byl představen první autobus na vodík. Média jásají, že díky vodíku konečně nastane ekologicky čistá budoucnost. Vodíkové motory totiž skutečně jako jedinou zplodinu produkují destilovanou vodu. Přestože sám o sobě neřeší otázku velké energetiky, má i v této oblasti vodík nezastupitelné místo, a to v termojaderných elektrárnách.
(Celý text)

Odborníci EK uprednostňujú južný diaľničný ťah
14. května 2003 13:05

BANSKÁ BYSTRICA (SITA) - Odborníci Európskej komisie, ktorí navštívili Slovensko minulý týždeň, odporúčajú vláde SR, aby s ohľadom na náročnosť, zdĺhavosť a finančnú nákladnosť severného diaľničného ťahu uprednostnila výstavbu južnej vetvy rýchlostnej komunikácie. V utorok to na prednáške HN klubu v Banskej Bystrici uviedol podpredseda vlády Pál Csáky. Neskôr na tlačovej besede dodal, že experti kvôli nákladom vyjadrili názor, že skôr bude z fondov Európskej únie () podporovateľná južná trasa. Podľa podpredsedu vlády môžu s dofinancovaním severnej trasy vzniknúť problémy, a preto podporuje ministra dopravy v hľadaní alternatívnych riešení financovania.
(Celý text)

Praha dostane 200 milionů na čističku vod
14. května 2003 11:40

PRAHA (ČIA) - Dotaci ve výši 200 milionů korun od Státního fondu životního prostředí na odstranění škod způsobených povodněmi na čističce odpadních vod a kanalizaci v Praze obdrží hlavní město. Jak sdělil náměstek primátora Jiří Paroubek, výjimečné poskytnutí dotace bylo schváleno rozhodnutím ministerstva životního prostředí v rámci speciálního programu obnovy nebo výstavby infrastruktury obcí.
(Celý text)

Praha zveřejnila zprávu o zaplavení metra
13. května 2003 18:50

PRAHA (ČIA) - Zprávu o šetření příčin zaplavení pražského metra v době loňských srpnových povodní zveřejnilo na svých webových stránkách hlavní město Praha. Vyhodnotit by ji měla Rada hlavního města Prahy (RHMP) v pátek 16. května. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání RHMP o tom informoval náměstek primátora Jan Bürgermeister.
(Celý text)

První blok JETE opět stojí
13. května 2003 17:47

PRAHA/TEMELÍN (ČIA) - Porucha čerpadla chladící vody dnes způsobila odstavení prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE). "Začalo se přehřívat ložisko, proto se technici rozhodli tento blok odstavit," sdělil ČIA tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
(Celý text)

BBC: Bukač velký se znovu zabydluje ve Velké Británii
13. května 2003 16:30

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Bukač velký je jedním z nejvzácnějších ptáků ve Velké Británii. Ochránci přírody doufají, že když se jim podaří trvale ochránit rákosové porosty a populace tohoto vodního ptáka se zdvojnásobí během následujících deseti let. V roce 1997 byl jeho počet tak nízký, že se vyskytly obavy zda nevyhyne. Dnes, i díky podpoře Evropské unie, která hradí polovinu nákladů na jeho záchranu, může být jeho budoucnost zachráněna.
(Celý text)

ČD, kraje i policisté chtějí bezpečnější přejezdy
13. května 2003 15:42

PRAHA (ČIA) - Najít vhodné řešení při zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech v jednotlivých krajích má být základním úkolem činnosti pracovních skupin na úrovni krajů. Jejich vznik inicioval předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Petr Kousal po několika vážných nehodách na železničních přejezdech, které se staly v poslední době. Jak ČIA řekl Pavel Tesař z tiskového oddělení ČD, členy skupin mají být železniční a silniční odborníci, policisté a představitelé regionální správy.
(Celý text)

První autobus na vodík se předvedl v Madridu
13. května 2003 15:29

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Při příležitosti světové konference Mezinárodní unie veřejné dopravy byl v Madridu minulý týden předveden první autobus na vodík. Autobus je součástí projektu CUTE, který spolufinancuje Evropská unie, odstartoval v listopadu 2001 a jeho cílem je vyvinout veřejný autobusový systém na vodíkové palivové články.
(Celý text)

Lidé ve Skalici se bouří proti silnici
13. května 2003 14:55

ČESKÁ LÍPA (EkoList) - Proti nové silnici, která by měla nahradit stávající spojení mezi Novým Borem a Českou Lípou, protestují už stovky lidí. Nejvíce rozčilení jsou rekreanti ze Skalice, kteří se obávají, že jim kolem chalupy povede čtyřproudá silnice. Obecní zastupitelstva na Českolipsku se teď musí rozhodnout: postavit se za chalupáře, nebo dát souhlas se stavbou komunikace, která by mohla přinést rozvoj v obci.
(Celý text)

Rychlodráha na Kladno je pro Středočeský kraj priorita
13. května 2003 11:12

PRAHA (ČIA) - Realizaci rychlodráhy, která by spojovala Prahu a Kladno, stále prosazuje Středočeský kraj. Podle vyjádření tiskového mluvčí Středočeského kraje Martina Krafla, jednání o možnosti její výstavby s magistrátem hlavního města Prahy neustále probíhají.
(Celý text)

Kdo dostane Mácháč?
12. května 2003 16:17

PRAHA (EkoList) - Již dva roky se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) snaží získat státní Máchovo jezero do správy. Nedávno se však objevily spekulace, že Pozemkový fond (PF), dosavadní správce, má v plánu známé jezero zprivatizovat. Kolem Mácháče to začalo vřít. Proti se postavilo město Doksy a AOPK.
(Celý text)

MSNBC: San Francisco chce využít moře k výrobě elektřiny
12. května 2003 15:15

PRAHA/SAN FRANCISCO (EcoMonitor) - San Francisco obrací pozornost k vodě jako k možném zdroji elektrické energie pro své obyvatele. Město se tento týden rozhodlo uvolnit dva miliony dolarů na projekt využívání přílivových vln k výrobě elektrické energie. Cesta od testů k plně fungující elektrické síti, včetně systému ochrany mořských živočichů, bude trvat roky, ale již nyní budí velkou pozornost.
(Celý text)

Úřadům zatím recyklovaný papír příliš nevoní
10. května 2003 12:35

PRAHA (ČIA) - Z nejvyšších českých státních úřadů, tedy všech ministerstev, Úřadu vlády, obou komor Parlamentu a Kanceláře prezidenta republiky jediné ministerstvo životního prostředí již používá běžně recyklovaný papír. Na Úřadu vlády a ministerstvech zdravotnictví, vnitra a spravedlnosti i v Senátu se používají z recyklovaného papíru alespoň obálky a tiskopisy. Vyplývá to z průzkumu ekologického sdružení Arnika.
(Celý text)

Úřadům zatím recyklovaný papír příliš nevoní
10. května 2003 12:35

PRAHA (ČIA) - Z nejvyšších českých státních úřadů, tedy všech ministerstev, Úřadu vlády, obou komor Parlamentu a Kanceláře prezidenta republiky jediné ministerstvo životního prostředí již používá běžně recyklovaný papír. Na Úřadu vlády a ministerstvech zdravotnictví, vnitra a spravedlnosti i v Senátu se používají z recyklovaného papíru alespoň obálky a tiskopisy. Vyplývá to z průzkumu ekologického sdružení Arnika.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1881 | 1882 | 1883 | 1884 | 1885 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další