ecomonitor.cz
verze pro tisk
PlanetArk: Klima se v Tibetu ohřívá nejrychleji na světě
23. července 2007 11:13

PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Tibet se ohřívá nejrychleji ze všech oblastí světa, ohlásila to tisková agentura Xinhua. Průměrná roční teplota v Tibetu se zvyšovala o 0,3 stupňů Celsia každých deset let, píše agentura Reuters.
(Celý text)

NYT: Paříž sází v boji proti emisím na bicykly
20. července 2007 08:16

PRAHA/PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Město Paříž se rozhodlo vsadit na půjčovny kol, které by měly pomoci snížit počet automobilů v ulicích hlavního města Francie. Více než 10 000 šedivých bicyklů si od minulého týdne mohou půjčovat lidé na 750 místech po celém městě. Do konce roku by měl počet kol přesáhnout 20 000, město si slibuje až čtvrt milionu cyklistů v ulicích, píše New York Times.
(Celý text)

BBC: Mrtvá zóna v Mexickém zálivu je největší v historii
19. července 2007 09:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Mrtvá zóna moře v Mexickém zálivu se letos opět zvětšila. Podle vědců dnes plocha bez života pokrývá více než 17 tisíc čtverečních kilometrů, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

PlanetArk: Nejlepší ochránci amazonských pralesů jsou družstva
18. července 2007 02:02

PRAHA/BRASÍLIA (EcoMonitor) - Malé skupiny sběračů ovoce a řady dalších plodů jsou nejlepším receptem na boj s chudobou i na ochranu přírody v amazonských pralesích. Bohužel takové projekty vláda Brazílie zcela ignoruje, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Cyklističtí stratégové rokovali
17. července 2007 14:25

PRAHA (EkoList) - Na začátku července 2004 přijala česká vláda Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy ČR (cyklostrategie). Jde o první dokument, který se v naší zemi uceleně zabývá cyklistikou jako dopravní alternativou. Naplňování cyklostrategie se pak probírá na konferencích Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy. Ta letošní se konala v polovině května ve Velkých Karlovicích. Jaká byla? O cyklostrategii se moc nemluvilo a v příspěvcích převládaly obecné řeči. Jediné téma, které konferenci trochu oživilo, byly přírodní cyklostezky. O těch už ale Ekolist podrobněji psal v článku Budování cyklostezek: Asfalt teče krajinou. Na následujících řádcích proto nejdeme do hloubky a zůstáváme u obecného přehledu toho, co na cyklokonferenci zaznělo.
(Celý text)

National Geographic: Špinavý vzduch zabije v Číně víc jak půl milionu lidí ročně
17. července 2007 02:02

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Čína je na jedné straně nejrychleji rostoucí ekonomikou světa, zároveň ale i státem s nejvyšším počtem předčasných úmrtí způsobených znečištěním ovzduší. Světová zdravotnická organizace ve své nové zprávě odhaduje, že nemoci způsobené špatným vzduchem každoročně zabijí okolo 656 000 Číňanů a znečištěná pitná voda způsobí smrt dalších 95 600 lidí, napsal National Geographic.
(Celý text)

„Sluneční taxikář“ na cestě kolem světa
16. července 2007 13:50

PRAHA (EkoList) - Solární automobil, který minulý týden zaparkoval před budovou pražské elektrotechnické fakulty ČVUT švýcarský dobrodruh Louis Palmer, není žádné nedochůdče určené do laboratorních podmínek. Cílem Palmerovy expedice není totiž nic menšího než cesta kolem světa a vůz musí vydržet nástrahy přibližně 50 000 km. A to vše bez použití fosilních paliv.
(Celý text)

The Australian: Britové by neměli rodit tolik dětí, není to ekologické
16. července 2007 02:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britská vláda by prý měla odrazovat rodiny od toho, aby měly více než dvě děti. Podle organizace Optimum Population Trust způsobí rekordní nárůst počtu nově narozených dětí ve Velké Británii nepříznivý dopad na životní prostředí, napsal deník The Australian.
(Celý text)

Test mycích prostředků: Denkmit má za jedna
13. července 2007 08:20

PRAHA (EkoList) - Zelená domácnost Ekolistu a redakce deníku MF DNES nechaly u Technického a zkušebního ústavu stavebního, konkrétně u Zkušebního ústavu lehkého průmyslu Praha (ZÚLP), vypracovat test mycích prostředků na nádobí. Jaké jsou výsledky? Co se týká biologické rozložitelnosti, ekologické mycí prostředky se nijak neliší od těch běžných – všechny jsou snadno biologicky rozložitelné.
(Celý text)

Independent: Sluneční aktivita není příčinou globálního oteplování
13. července 2007 08:18

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci vyvrátili tezi, že za globální oteplování může zvýšená sluneční aktivita a že současná změna klimatu může být vysvětlena přirozeným cyklem Slunce, napsal deník Independent. Padlo tedy oblíbené tvrzení těch, kteří popírají vliv skleníkových plynů na klimatické změny.
(Celý text)

Guardian: Změna stravy dobytka by mohla snížit emise metanu
12. července 2007 08:24

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britští vědci se zaměřili na říhající krávy a ovce, napsal deník Guardian. Experti z Institutu pro pastviny a výzkum v oblasti životního prostředí (IGER) v Aberystwythu tvrdí, že by díky změně stravy mohla zvířata produkovat méně metanu, což je skleníkový plyn mnohem škodlivější než oxid uhličitý.
(Celý text)

Independent: Uganda chce kvůli pěstování biopaliv kácet lesy
11. července 2007 09:05

PRAHA/KAMPALA (EcoMonitor) - Ochránci přírody v Ugandě bojují zoufalou bitvu za záchranu lesní rezervace, která stojí v cestě pěstitelům cukrové třtiny. Ti chtějí z třtiny vyrábět bionaftu a navíc jsou v přátelských vztazích s vládními úředníky, píše deník Independent.
(Celý text)

BBC: Boeing představil dopravní letadlo z uhlíkových vláken
10. července 2007 08:44

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Americký výrobce letadel Boeing představil nový model Dreamliner. Letadlo je prvním komerčním strojem, který je z velké části vyroben z uhlíkových vláken namísto obvyklého hliníku. Firma o něm hovoří jako o letounu s nejmenším škodlivým dopadem na životní prostředí, jaký kdy vyrobila, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

PlanetArk: Reforma v Zimbabwe stála život tisíců zvířat
9. července 2007 08:45

PRAHA/JOHANNESBURG (EcoMonitor) - Zimbabwe bývalo zemí s největším počtem soukromých rezervací v Africe a také cílem mnoha safari výprav. Jenže současná ekonomická krize ohrožuje divokou přírodu i zvířata. Místní obyvatelé totiž stále více rozšiřují zemědělské plochy na úkor původních porostů, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Koupání v přírodě
4. července 2007 16:50

PRAHA (EkoList) - „Ve městech rostou zbrusu nové nablýskané akvaparky a lidé se čím dál víc štítí koupat v přírodní vodě. Přitom říční koupání na plovárnách bylo u nás hodně oblíbené a mělo silnou tradici,“ zahájila Kateřina Hlavatá z Arniky seminář věnovaný koupání ve volné přírodě. Pokud jste si vzpomněli, jaké to bylo, když jste naposledy plavali ve volné řece, nebo jestli chcete vzít své děti k vodě, která není cítit chlorem a žijí v ní rostliny i živočichové, pak si přečtěte pár praktických informací ze semináře.
(Celý text)

East Bay Business Times: Kalifornie zavádí povinnou recyklaci plastikových tašek
4. července 2007 08:36

PRAHA/PLEASANTON (EcoMonitor) - Velké obchody, ale i větší samoobsluhy nebo drogerie musí v Kalifornii povinně recyklovat plastové tašky. Zavazuje je k tomu nový zákon, který by měl v důsledku ulevit městským skládkám i životnímu prostředí, píše East Bay Business Times.
(Celý text)

BBC: McDonald's bude jezdit ekologicky
3. července 2007 08:32

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Firma McDonald's se zavázala od příštího roku používat ve Velké Británii výhradně automobily na biopaliva, jejichž hlavním zdrojem bude kuchyňský olej z vlastních provozoven. Celkově se jedná o 155 vozidel, jako první bude upravena flotila 45 nákladních automobilů v distribučním centru pro Hampshire, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

New York Times: Kočky se domestikovaly samy
2. července 2007 08:12

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Původně divoké kočky začaly žít s lidmi asi před 10 000 lety na Blízkém východě. Cítily se tak bezpečněji před svými nepřáteli, hyenami a většími kočkovitými šelmami, a také nalezly dostatek kořisti - hlodavce v lidských obydlích a sýpkách.
(Celý text)

STEP poradí, jak vést úřad ekologicky
29. června 2007 18:00

PRAHA (EkoList) - Síť ekologických poraden (STEP) připravila pro české úřady a jiné veřejné instituce příručku, pomocí které lze zavést tzv. zelené úřadování. „Ekologicky šetrně si může chovat i soukromá společnost, my jsme se ale programově zaměřili na veřejnou správu, protože ta nakládá s veřejnými prostředky. Objem její spotřeby je zároveň natolik veliký, že její poptávka po ekologicky šetrném zboží může ovlivnit nabídku trhu a tím i pro ostatní zpřístupnit ekologické zboží,“ říká Kamila Kanichová, výkonná ředitelka STEP.
(Celý text)

New Zealand Herald: Bikeři bojují za diverzitu lesa
29. června 2007 08:33

PRAHA/NOVÝ ZÉLAND (EcoMonitor) - Lesní oblast Whakarewarewa Forest na Novém Zélandu se svými stezkami v posledních letech stala vyhlášeným rájem bikerů z celého světa. Nyní se však cyklisté obávají, že nový systém hospodaření, který chce v tamních lesích zavést dřevařská společnost, poškodí unikátní charakter místa.
(Celý text)

New Zealand Herald: Bikeři bojují za diverzitu lesa
29. června 2007 08:33

PRAHA/NOVÝ ZÉLAND (EcoMonitor) - Lesní oblast Whakarewarewa Forest na Novém Zélandu se svými stezkami v posledních letech stala vyhlášeným rájem bikerů z celého světa. Nyní se však cyklisté obávají, že nový systém hospodaření, který chce v tamních lesích zavést dřevařská společnost, poškodí unikátní charakter místa.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1740 | 1741 | 1742 | 1743 | 1744 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další