ecomonitor.cz
verze pro tisk
Swissinfo: Do Evropy se stěhují cizí pavouci
26. listopadu 2007 08:21

PRAHA/ŽENEVA (Ecomonitor) - Švýcarští vědci varují před invazí pavouků. Za posledních 150 let expanze globálního obchodu bylo do Evropy bezděčně zavlečeno mnoho pavouků větších, než jsou domácí druhy, napsal server Swissinfo.
(Celý text)

BBC: Okolí Černobylu už není nebezpečné, tvrdí OSN
23. listopadu 2007 08:12

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - V oblasti kolem jaderné elektrárny Černobyl skončil "stav nouze", tvrdí rezoluce přijatá Valným shromážděním OSN. Podle ní je potřeba pokračovat v opatřeních, která souvisejí s katastrofou z roku 1986, zároveň by se ale mělo přejít do "fáze obnovy regionu", píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Hlasování ve sněmovně: O energetické koncepci bude dál rozhodovat vláda
22. listopadu 2007 15:42

PRAHA (Ekolist) - V druhé polovině října se v Poslanecké sněmovně strhla debata o tom, zda by měla Státní energetickou koncepci ČR schvalovat rovněž sněmovna, a ne pouze vláda, jak je tomu v současnosti. Důvodem ke sporům byla především obava poslanců ČSSD, že po roce 2011 nebude v ČR dostatek elektrické energie.
(Celý text)

Receptář prima nápadů
22. listopadu 2007 10:05

PRAHA (Ekolist) - V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“
(Celý text)

Canada.com: Zemědělství se v Evropě rozšířilo po protržení kanadského jezera
22. listopadu 2007 07:54

PRAHA/TORONTO (Ecomonitor) - Britský vědec objevil souvislost mezi katastrofálním protržením ledovcového jezera v Kanadě před osmi tisíci lety a rychlým rozvojem zemědělství v Evropě ve stejné době.
(Celý text)

ČIŽP: Nedovolené nakládání s odpady bude asi trestné
21. listopadu 2007 16:00

PRAHA (ČTK/Ekolist) - Nedovolené nakládání s odpady by v budoucnu mohlo být trestné, změnu v trestním zákoně doporučuje analýza České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vypracovaná pro Bezpečnostní radu státu. Analýza vznikla na základě úkolu zaměřit se na nedovolené skládkování jedů, který dostala inspekce od bezpečnostní rady na jaře poté, co byl stát nucen zaplatit likvidaci černých skladů s jedy v Libčanech a Chvaleticích.
(Celý text)

Guardian: Největší emise z elektráren mají Australané
21. listopadu 2007 08:09

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Rozpočítají-li se emise skleníkových plynů z elektráren na obyvatele, dopadnou nejhůř Australané, napsal deník Guardian. Každý obyvatel nejmenšího kontinentu tak za rok "vyprodukuje" téměř 11 tun oxidu uhličitého z elektráren.
(Celý text)

PlanetArk: Afrika je zapomenutý kontinent v boji proti klimatickým změnám
20. listopadu 2007 09:55

PRAHA/OSLO (Ecomonitor) - Afrika je zapomenutý kontinent z hlediska boje proti změnám klimatu. Podle vysokého úředníka OSN potřebuje pomoc především s projekty, které by měly zabránit nedostatku vody a snižování zemědělské produkce, píše agentura Reuters.
(Celý text)

CEP: Globální je hysterie, ne změny klimatu
19. listopadu 2007 11:30

PRAHA (Ekolist) - Klima planety Země se v její historii vždy měnilo a člověk na tom neměl žádnou zásluhu. Stejně tak, jako na dnešním růstu celosvětových teplot. Navíc informace vědeckého Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC) jsou zkreslené, používají neúplné nebo špatně postavené metodiky a jeho závěry se blíží věštění z hvězd. Na tom se shodli minulý týden řečníci na fóru „Globální oteplování - Fakta a Mýty“, pořádaném Centrem pro ekonomiku a politiku (CEP).
(Celý text)

Independent: Kvůli znečištění zůstávají na podzim stromy déle zelenější
19. listopadu 2007 08:20

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Znečištění z aut a elektráren mění tvář podzimu, napsal deník Independent. Listy stromů začínají žloutnout později, protože je v atmosféře vyšší koncentrace oxidu uhličitého, zjistili vědci z univerzity v Southamptonu.
(Celý text)

V testu MF DNES vyhrál prací prostředek Qalt Excel
16. listopadu 2007 15:00

PRAHA (Ekolist) - Redakce Testu DNES (MF DNES) provedla spotřebitelský test univerzálních pracích prostředků. Testována byla prací účinnost, biologická rozložitelnost a ekotoxicita. Vítězem testu šestnácti prostředků se stal Qalt Excel, který nese i českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek.
(Celý text)

Washington Post: Spodkami z bambusu proti změnám klimatu
16. listopadu 2007 08:25

PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Spodní prádlo z bambusu nebo recyklovaný kašmír se v budoucnu mohou stát módním hitem číslo jedna. Klimatické změny totiž zásadně promění všechny oblasti života, alespoň to tvrdí odborníci z Marylandské univerzity, napsal deník The Washington Post.
(Celý text)

Třetí pól představil filmy o změnách klimatu
15. listopadu 2007 12:35

PRAHA (Ekolist) - Velká většina vědců a politiků považuje klimatické změny za jeden z největších problémů současného světa. Shodují se i v tom, že hlavní příčinou změn je člověk a jeho aktivita. Jiní vědci i politici tvrdí, že změna klimatu je jen nafouknutá bublina, která navíc nemá s lidskou činností nic společného. Jak fenomén klimatu zpracovává současná kinematografie se rozhodl představit festival Třetí pól, který v pražském kině Aero uspořádal týdeník Respekt ve spolupráci s organizací Econnect.
(Celý text)

PlanetArk: Pomocí bakterie se dá z odpadní vody vyrábět vodík
15. listopadu 2007 07:55

PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Bakterie, která se živí octem a odpadní vodou, by povzbuzená dávkou elektřiny mohla vyrábět čisté vodíkové palivo pro pohon automobilů. S odvoláním na vědeckou zprávu zveřejněnou v pondělí o tom informuje agentura Reuters.
(Celý text)

Lesy ČR: Do lesa jen po cyklostezce!
14. listopadu 2007 17:05

PRAHA (Ekolist) - O tom, zda mají cyklisté právo jezdit v lese, se již delší dobu vedou spory. Podle současně platného lesního zákona jsou cesty a pěšiny cyklistům přístupné, nesmí se jezdit pouze lesním porostem, tedy mimo cesty a vyznačené trasy. Problematice přístupu cyklistů do lesů se Ekolist již věnoval například v článku Cyklisté, z lesa ven!.
(Celý text)

Examiner: Severní Amerika absorbuje jen třetinu vypouštěného CO2
14. listopadu 2007 10:41

WASHINGTON/PRAHA (Ecomonitor) - Pouze jedna třetina oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry zeměmi severní Ameriky je zachycená díky rostoucím rostlinám a dalším možnostem ukládání uhlíku, tvrdí zpráva Programu pro klimatické změny (CCS) vlády USA. Navíc naprostá většina emisí skleníkových plynů celého kontinentu spadá právě na Spojené státy, píše deník Examiner.com.
(Celý text)

Guardian: Baleárské ostrovy chtějí omezit výstavbu na pobřeží
13. listopadu 2007 08:19

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Baleárské ostrovy chtějí zastavit veškerou výstavbu v nejcitlivějších oblastech pobřeží a v okolí svých hlavních měst, napsal deník Guardian. Od šedesátých let minulého století, kdy do Španělska dorazil turismus, jsou tyto oblasti poškozovány výstavbou. Toto nařízení má vejít v platnost okamžitě kvůli snaze zachránit část nejkrásnějšího pobřeží ostrovů Ibiza, Mallorca a Menorca.
(Celý text)

BBC: Británie sníží emise skleníkových plynů o 60 procent
12. listopadu 2007 08:20

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Britský premiér Gordon Brown se zavázal, že jeho země do roku 2050 sníží emise oxidu uhličitého o šedesát procent. Zákon o klimatických změnách dělá z Velké Británie první zemi, kde se jasně definovanému cíli snížení emisí skleníkových plynů dostalo právního rámce, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Swissinfo: Švýcaři staví letadlo na solární pohon
9. listopadu 2007 08:47

PRAHA/ŽENEVA (Ecomonitor) - Švýcarský dobrodruh Bertrand Piccard odhalil první model svého letadla "Solar Impulse", ve kterém by chtěl obletět svět. Podle něj má tento plán demonstrovat roli obnovitelných zdrojů energie v udržitelném rozvoji, napsal server Swissinfo.
(Celý text)

The Australian: Palivem budoucnosti má být uhlí
8. listopadu 2007 08:17

PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Závislost světa na fosilních palivech v budoucnu výrazně poroste, a to i přes obavy z klimatických změn. Tvrdí to ve své právě vydané zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Hlavním palivem příštích let má být uhlí, píše deník The Australian.
(Celý text)

The Australian: Palivem budoucnosti má být uhlí
8. listopadu 2007 08:17

PRAHA/PAŘÍŽ (Ecomonitor) - Závislost světa na fosilních palivech v budoucnu výrazně poroste, a to i přes obavy z klimatických změn. Tvrdí to ve své právě vydané zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Hlavním palivem příštích let má být uhlí, píše deník The Australian.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1734 | 1735 | 1736 | 1737 | 1738 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další