ecomonitor.cz
verze pro tisk
Hlasování ve sněmovně: Snížení emisí skleníkových plynů o polovinu odmítnuto
13. prosince 2007 14:41

PRAHA (Ekolist) - Deset poslanců ČSSD pod vedením Robina Böhnische a Libor Ambrozek z KDU-ČSL sněmovně na konci září 2007 předložili návrh, aby ČR do roku 2050 snížila své emise skleníkových plynů o 50 % proti stavu v roce 2000. Vláda ho ovšem podpořit odmítla, a když se o návrhu na konci listopadu hlasovalo, byl vrácen předkladatelům k dopracování. Jaké k tomu vedly důvody?
(Celý text)

Historie mezinárodních aktivit v oblasti klimatických změn
13. prosince 2007 13:45

PRAHA (Ekolist) - Při příležitosti konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN zveřejňujeme obsáhlý přehled historie mezinárodních aktivit v oblasti klimatických změn. Zpráva byla původně zveřejněna 15. února 2005 v souvislosti s článkem "Co přináší Kjótský protokol?" z 15. února 2005. V prosinci 2007 byla obsáhle doplněna a aktualizována.
(Celý text)

Swissinfo: Umělé zasněžování nemusí lyžařská střediska zachránit
13. prosince 2007 08:14

PRAHA/ŽENEVA (Ecomonitor) - Provozovatelé zimních středisek by si měli důkladně rozmyslet, zda budou investovat do systémů pro umělé zasněžování, uvedl podle serveru Swissinfo Švýcarský institut pro výzkum sněhu a lavin.
(Celý text)

Ekodesign - nástup ekologických spotřebičů v Česku?
12. prosince 2007 19:10

PRAHA (Ekolist) - V červenci 2005 Evropský parlament společně s Radou ministrů EU vydal směrnici o ekodesignu energetických spotřebičů. V druhé polovině letošního října pak česká sněmovna schválila zákon, který tuto směrnici převádí do českého práva. Co vlastně ekodesign je, jaký má smysl a je na něj Česká republika připravena?
(Celý text)

Economic Times: Mořské řasy mohou být biopalivem budoucnosti
12. prosince 2007 08:20

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Společnost Royal Dutch Shell oznámila, že chce vyrábět biopaliva z vodních řas. Současná výroba ekologických pohonných látek z palmového oleje a zemědělských plodin se stala v poslední době terčem kritiky, protože má na svědomí plošné kácení lesů a také růst cen potravin, píše server The Economic Times.
(Celý text)

Jak koupit nezávadnou hračku? Hledejte Českou kvalitu
11. prosince 2007 10:00

PRAHA (Ekolist) - Letos v srpnu se v mediích objevily zprávy, že hračkářský gigant Mattel kvůli zdravotní závadnosti stahuje z trhu miliony hraček. Lidé, kteří chtějí svým nejmenším kupovat bezpečné hračky, tak přišli i o důvěru v renomované firmy. Může dnes spotřebitel koupit hračku, u které bude mít jistotu, že není škodlivá? V orientaci by měly pomoci dvě značky, které jsou součástí Programu Česká kvalita: značka „Bezpečná a kvalitní hračka“ a značka „Bezpečné hračky“.
(Celý text)

BBC: Kácení v Amazonii zpomaluje
11. prosince 2007 08:54

PRAHA/SAO PAULO (Ecomonitor) - Kácení v amazonských deštných pralesích se mezi srpnem 2006 a červencem 2007 snížilo o 20 %. Vyplývá to z čísel zveřejněných brazilskou vládou. Méně lesních porostů mizí již třetí rok po sobě, což si pochvaluje brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Podle něj by však Brazílie mohla udělat ještě mnohem víc pro ochranu svých lesních porostů, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Schvalování pražského rozpočtu: Peníze půjdou hlavně do výstavby silnic
10. prosince 2007 13:50

PRAHA (Ekolist) - Pražské zastupitelstvo předminulý týden na svém 11. zasedání schválilo rozpočet na rok 2008. Kromě olympiády byla jedním z nejvíce diskutovaných bodů pražská doprava, a to hlavně investice do výstavby nových komunikací a do veřejné dopravy.
(Celý text)

ChinaDaily: Číňané klonují bambus pro lidi i pro pandy
10. prosince 2007 08:21

PRAHA/PEKING (Ecomonitor) - Vědci ve východní Číně oznámili, že se jim podařilo zkopírovat některé geny bambusu, napsal server China Daily. Mohly by se tak získat zdroje potravin pro lidi.
(Celý text)

Scientific American: První letoun na čistá biopaliva pochází z Československa
7. prosince 2007 09:17

PRAHA/APOPKA (Ecomonitor) - Bionafta není vysněným leteckým palivem budoucnosti, docela dobře na něj létá i starší letadlo československé výroby, píše server Scientific American. Letoun L-29 Delfín z roku 1968, přejmenovaný na BioJet 1, vystoupal do výšky více než pěti kilometrů a strávil ve vzduchu třicet sedm minut poháněný obyčejným kuchyňským olejem.
(Celý text)

Co patří na krmítko?
6. prosince 2007 15:36

PRAHA (Ekolist) - Zima letos přišla dost brzy a mnozí lidé už se snaží pomáhat volně žijícím živočichům. I při této chvályhodné činnosti by ale měli dbát jistých pravidel, aby nakonec svým oblíbencům nezpůsobili víc škody než prospěchu. Nejčastější je asi přikrmování drobných ptáků, proto přinášíme pár informací právě o něm.
(Celý text)

New York Times: V Indii byly objeveny mutace DNA v souvislosti se znečištěnou vodou
6. prosince 2007 08:12

PRAHA/DILLÍ (Ecomonitor) - Toxické chemikálie ve vodě obilnice Indie, Paňdžábu, mohou způsobovat u lidí genetické mutace, zjistili vědci. Podle předběžných výsledků dvouleté studie vypracované Paňdžábskou komisí pro kontrolu znečištění byly v krevních vzorcích u 65 procent testovaných lidí objeveny mutace DNA, napsal deník New York Times.
(Celý text)

Reuters: Světu hrozí nedostatek jídla kvůli změnám klimatu a biopalivům
5. prosince 2007 08:20

PRAHA/PEKING (Ecomonitor) - Svět spotřebovává více jídla, než je schopen vypěstovat. Ceny potravin mohou v následujících letech výrazně stoupat také kvůli mohutnějšímu pěstování biopaliv a změnám klimatu. Podle studie Mezinárodního institutu pro výzkum potravinové politiky (IFPRI) tím svět riskuje budoucí sociální nepokoje, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Swissinfo: Asijský komár překročil Alpy
4. prosince 2007 08:31

PRAHA/ŽENEVA (Ecomonitor) - Asijský komár Aedes albopictus, který může přenášet potenciálně smrtelné nemoci, byl prvně objeven severně od Alp - ve Švýcarsku.
(Celý text)

Začíná jednání o budoucím postupu proti změnám klimatu
3. prosince 2007 09:24

PRAHA (Ekolist) - Dnes začíná na indonéském ostrově Bali jednání o budoucí podobě společných kroků proti klimatickým změnám. Dva týdny jednání by měly ukázat cestu, jakou se svět bude chtít vydat po roce 2012, kdy skončí platnost Kjótské dohody. Nedá se předpokládat, že na Bali vznikne závazný text budoucí mezinárodní smlouvy, důležité ale určitě bude, do jaké míry se podaří do hry vtáhnout USA a mohutné ekonomiky Číny a Indie. A také zda se Evropské unii podaří potvrdit svoji představu světového klimatického četníka.
(Celý text)

Guardian: Evropské lesy absorbují více uhlíku
3. prosince 2007 08:18

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Evropská unie by mohla dostát svému cíli a snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o 20 %, kdyby rozšířila svou rozlohu lesů, napsal deník Guardian.
(Celý text)

PlanetArk: Brazílie nechce, aby chudé země musely omezovat emise
30. listopadu 2007 09:07

PRAHA/BRASILIA (Ecomonitor) - Brazílie nesouhlasí s návrhem OSN, podle kterého by měly rozvojové země omezit svoje emise skleníkových plynů. OSN doporučuje, aby do roku 2050 klesl objem emisí v chudších zemích o 20 % a v bohatých zemích za stejné období o 80 %. Brazilské odmítnutí přichází jen pár dní před zahájením konference UNFCC o dalším postupu v boji proti klimatickým změnám na indonéském Bali, píše agentura Reuters.
(Celý text)

National Geographic: Velké vymírání druhů způsobila toxická voda z hloubi oceánů
29. listopadu 2007 08:18

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Největší vymírání druhů v historii Země způsobila jedovatá voda z hlubin moří. Vědci objevili, že mechovky - běžné mořské organismy žijící v koloniích - začaly vymírat miliony let před událostí známou jako "Velké vymírání druhů" na konci permu před 251 milionem let, napsal National Geographic.
(Celý text)

CNN: Městům v Jižní Americe hrozí nedostatek vody
28. listopadu 2007 08:27

PRAHA/EL ALTO (Ecomonitor) - El Alto spolu se sesterským městem La Paz jsou nejvýše položeným hlavním městem na světě. Jeho obyvatelé jsou závislí nejméně z jedné třetiny na pitné vodě pocházející z andských ledovců, jenže ty velmi rychle odtávají kvůli teplejšímu klimatu. Podle vědců ledovce zcela vymizí v polovině století, píše server CNN.com.
(Celý text)

PlanetArk: Bomby na dně Baltského moře mohly kontaminovat ryby arzenem
27. listopadu 2007 08:52

PRAHA/BERLÍN (Ecomonitor) - Některé ryby v Baltském moři mohou být kontaminovány arzenem z výbušnin z druhé světové války, oznámil německý vědec. Jeho tým nyní zjišťuje, zda je nebezpečné tyto ryby konzumovat, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

PlanetArk: Bomby na dně Baltského moře mohly kontaminovat ryby arzenem
27. listopadu 2007 08:52

PRAHA/BERLÍN (Ecomonitor) - Některé ryby v Baltském moři mohou být kontaminovány arzenem z výbušnin z druhé světové války, oznámil německý vědec. Jeho tým nyní zjišťuje, zda je nebezpečné tyto ryby konzumovat, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1734 | 1735 | 1736 | 1737 | 1738 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další