ecomonitor.cz
verze pro tisk
Poplatky za odpad se trojnásobně zvýší, plánují poslanci
16. května 2011 08:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona, kterou do předložila skupina poslanců TOP 09, navrhuje zvýšit část poplatky za odvoz odpadů až o 750 korun, tedy trojnásobně oproti dnešku. Příspěvek na odvoz odpadů se totiž nezměnil od roku 2002 a obce kvůli tomu na odpady doplácejí ze svého. Zvýšení poplatků ale nikoho k menšímu vyhazování zřejmě motivovat nebude.
(Celý text)

Fosilní paliva jsou někdy „zelenější“ než biopaliva
16. května 2011 02:00

BOSTON (Ecomonitor) - Biopaliva jsou módní – a také levnější. Například mnoho velkých leteckých společností se jich pod tlakem vysokých cen ropy rozhodlo využívat více a více. Ale jsou opravdu biopaliva šetrnější k životnímu prostředí, jak opakují jejich příznivci? Nová studie ukázala, že to rozhodně neplatí vždy. A že v některých případech je „uhlíková stopa“ výrazně menší při použití tradičních fosilních paliv, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Kupovaná hnízda nemají čmeláci rádi
14. května 2011 07:19

STIRLING/HODONÍN (Ecomonitor) - Možná jste si koupili a na zahradě instalovali hnízdo pro čmeláky. Dají se sehnat na internetu nebo v zahradnických centrech v různých provedeních. Britský výzkum ale přináší špatnou zprávu. Čmeláci se těmto hnízdům vyhýbají, píše server PlanetEarth.
(Celý text)

Proč medvědi černí zabíjejí lidi? Vidí v nich potravu
13. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Také vám ve škole říkali, že medvěd na člověka zaútočí tehdy, když medvědice chrání svá mláďata? Vědci v USA a Kanadě ke svému překvapení zjistili, že tento zažitý mýtus není pravdivý – z vyhodnocení všech útoků medvěda černého (baribala) v období 1900 – 2009 vyplynulo, že statisticky zdaleka nejčastější jsou útoky osamělých samců považující člověka za možný zdroj potravy.
(Celý text)

Skutečně škodí horolezci skalničkám?
13. května 2011 01:18

REGENSBURG/HODONÍN (Ecomonitor) - Obecné tvrzení, že horolezci narušují porosty na vápencových skalách, platí i nadále. Výsledky výzkumu univerzity v Regensburgu, uveřejněné na serveru ScienceDaily, ale ukazují, že u některých rostlin horolezci naopak přispívají ke zvýšení genetické diverzity.
(Celý text)

Prahou poběží a půjdou stovky goril
12. května 2011 13:38

PRAHA (Ekolist) - V sobotu 28. května se bude v Praze konat druhý ročník charitativního Běhu pro gorily. Podle organiazátorů v něm není důležitý sportovní výkon, dokonce není nutné ani běžet. Účast na charitativní akci je možné pojmout i jako procházku. Částka vybraná na startovném má pomoci ochraně volně žijících goril v Africe.
(Celý text)

Bezpečnost emisního obchodování je důležitější než byznys, shodují se odborníci
12. května 2011 09:25

PRAHA (Ekolist) - Registry emisních povolenek v EU se letos v lednu staly cílem hackerů. Nejednalo se o první útok a tak se odborníci na konferenci Emission Trading věnovali především otázce bezpečnosti registrů.
(Celý text)

Průduchy na dně moří chrlí velká množství „zlata bláznů“
12. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Hydrotermální průduchy (sopouchy) patří k oblíbeným tématům výzkumů – nyní se vědcům podařilo učinit překvapivý objev. Zjistili, že z nich do mořských hlubin proudí nebývalé množství drobných částic pyritu, nerostu přezdívaného pro svoji zlatavou podobu „zlato bláznů“.
(Celý text)

V mexickém městě Chihuahua zavedli ekopolicii
12. května 2011 01:21

PRAHA/CHIHUAHUA (Ecomonitor) - Pokud lidé sami od sebe nemají respekt k přírodě a znečišťují životní prostředí, je nutné s tím něco dělat. Vcelku běžné jsou pokuty a poplatky podle hesla „kdo znečišťuje, zaplatí“. V Mexiku šli ještě dál a vytvořili ekologickou policejní hlídku, která dohlíží na životní prostředí, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Vatikán vstoupil do debaty o klimatu: varuje před táním ledovců
11. května 2011 02:00

VATIKÁN (Ekolist) - Od Vatikánu většinou lidé očekávají výzvy jiného charakteru, než varování před dopady klimatických změn. Přesto se to nyní stalo. Skupina špičkových světových klimatologů v těchto dnech představila studii o tání ledovců, kterou zadala Papežská akademie věd, tedy významná vědecká instituce spadající přímo pod papeže. Právě jemu bude nyní dokument prezentován.
(Celý text)

I boty se dají recyklovat
11. května 2011 01:41

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Zákazníci ve Spojených státech si mohou koupit stoprocentně recyklovatelné sandály. Obuv Okabashi navíc obsahují až čtvrtinu recyklovaného materiálu, informují webové stránky CNN. Pro americké zákazníky je pozitivní i to, že se boty vyrábí v USA a k zákazníkovi tak nemusí „cestovat“ tisíce mil.
(Celý text)

Stráský: O funkci ředitele Šumavy jsem nestál, přemluvil mě Klaus
10. května 2011 13:00

PRAHA (Ecomonitor) - Jan Stráský se ve funkci dočasného ředitele NP Šumava ocitl pod ostrou kritikou ekologických aktivistů i vědců. Stráský v rozhovoru pro týdeník Instinkt říká, že jeho hlavním úkolem je zastavit kůrovce a nechápe, proč navrhované kácení vyvolalo takový rozruch.
(Celý text)

Vědci se snaží okopírovat „sonar“ z netopýřích uší
10. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Netopýři jsou mistrní „navigátoři“ - při letu používají své vlastní dokonalé „sonary“, vyhodnocující odraz vyslaných zvukových signálů. Vědci se nyní pokoušejí zjistit, co by se od nich dalo okopírovat.
(Celý text)

Může být slon zahradníkem? V lesích Asie a Afriky je dokonce nenahraditelný
10. května 2011 01:41

KIBALA/HODONÍN (Ecomonitor) - Představa slona ve slamáku, jak pečuje o květinovou zahrádku, nám normálně na mysl nevytane. Přesto můžeme o slonech hovořit jako o největších zahradnících světa. Podle studie uveřejněné v prestižním žurnálu Acta Oceologica patří v oblasti zoochorie, tedy šíření semen rostlin živočichy, sloni mezi ty nejaktivnější rozsévače, píše server Mongabay.
(Celý text)

Protihlukové stěny podél železnice jsou nebezpečné
9. května 2011 12:45

PRAHA (Ecomonitor) - Počátkem měsíce se v Plané nad Lužnicí konala zkouška proniknutí profesionálního hasičského sboru protihlukovou stěnou. Pokus dostat se skrz betonovou stěnu, kterých je kolem českých železnic naprostá většina, se stal fiaskem, píše server Dopravní web.
(Celý text)

Je možné v obchodě ulovit rybu z šetrného rybolovu?
9. května 2011 09:06

PRAHA (Ekolist) - Odborníci varují před nadměrným rybolovem a upozorňují, že hrozí kolaps většiny rybích populací. Odpovědí jim může být certifikace rybářských společností a výrobků pocházejících z udržitelného rybolovu. Ale i ta se stává terčem kritiky vědců.
(Celý text)

Vakovlk lovil jako tygr, ne jako vlk, zjistili vědci
9. května 2011 02:00

SYDNEY (Ekolist) - Vakovlk, přezdívaný také jako tasmánský tygr, fascinuje lidi odpradávna – tělem a hlavou připomíná psa, kůží s pruhy zase velké kočkovité šelmy, vakem, v němž nosil mláďata, klokany. Není tedy divu, že vždy tak trochu mátl lidi a ti si ho nebyli schopni zařadit.
(Celý text)

Vlny veder budou zabíjet víc a víc lidí, spočítali klimatologové
7. května 2011 02:00

CHICAGO (Ekolist) - Klimatologové se schodují, že klimatické změny přinesou v příštích desítkách let častější projevy extrémního počasí. Ale jak dramatické budou například dopady vln veder na lidské zdraví? Právě to se nyní pokusili namodelovat američtí vědci.
(Celý text)

Vědci našli stopy bitky ichtiosaurů před 120 miliony let
6. května 2011 02:00

SYDNEY (Ekolist) - Kostí dinosaurů se po světě daří nalézat poměrně dost – jen málokdy se ovšem povede objevit něco, co vypovídá víc o jejich chování a způsobu života. V Austrálii se nyní vědcům podařilo najít velké vyhojené rány na spodní čelisti tohoto „mořského ještěra“, který dorůstal délky až šesti metrů.
(Celý text)

Martin Pýcha: Evropská zemědělská politika je zelená už dost
5. května 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - V současné době vrcholí jednání o Společné zemědělské politice EU po roce 2013. Čeští zemědělci se do debat o její podobě zapojují se snahou vyjednat lepší postavení, než měli doposud. O spolupráci s ministrem zemědělství i o situaci v českém a evropském zemědělství hovořil tajemník Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
(Celý text)

Martin Pýcha: Evropská zemědělská politika je zelená už dost
5. května 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - V současné době vrcholí jednání o Společné zemědělské politice EU po roce 2013. Čeští zemědělci se do debat o její podobě zapojují se snahou vyjednat lepší postavení, než měli doposud. O spolupráci s ministrem zemědělství i o situaci v českém a evropském zemědělství hovořil tajemník Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1650 | 1651 | 1652 | 1653 | 1654 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další