ecomonitor.cz
verze pro tisk
Studie: Moře stoupá, ale přístavy to neřeší, hrozí jim zkáza
23. května 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Které projevy klimatických změn lidé nejvíce pocítí? Klimatologové by mezi ně nesporně zahrnuli stoupání moří. Jednotlivé prognózy se sice liší v tom, o kolik se hladiny v příštích desítkách let zvednou, všechny se však shodují, že to bude změna zásadní. Bylo by tedy logické očekávat, že potenciální „oběti“ nárůstů hladin se na tyto dramatické změny chystají a neplánují mohutné obranné kroky.
(Celý text)

Starbucks zkouší, zda se obejde bez papírových kelímků
22. května 2011 08:49

PRAHA (Ecomonitor) - Řetězec kaváren Starbucks ve Španělsku přišel s vynikajícím nápadem. Kdo přijde s vlastním šálkem, ten dostane slevu. Tímto způsobem se pokouší podnítit zákazníky k používání vlastních termohrnků, které by nahradily stávající papírové či plastové. Společnost nabízí slevu ve výši 40 eurocentů na každý nápoj ze své nabídky, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

EPS: Ať Nejvyšší kontrolní úřad dohlédne také na ČEZ a České dráhy
21. května 2011 05:54

PRAHA (Ekolist) - Podle v dubnu vládou schválené novely by se měly rozšířit dosud omezené pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ekologický právní servis však požaduje, aby měl NKÚ možnost dohlížet také na obchodní společnosti s majetkovou účastí státu a samospráv. Například na ČEZ nebo České dráhy.
(Celý text)

V pražské zoo se narodilo vnouče slavného lachtana Gastona
20. května 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Skupina čtyř lachtanů pražské zoo se v noci ze středy 18. na čtvrtek 19. května rozrostla. Samice Abeba porodila v noci na čtvrtek pět a půl kilové mládě. "Jde o vnouče slavného Gastona, který se stal symbolem povodní v roce 2002, když po Vltavě a Labi uplaval až do Drážďan a následně z důvodu vyčerpání uhynul," uvádí ZOO na svých internetových stránkách.
(Celý text)

Nečas: Zátěžové testy elektráren nesmí být zpolitizovány
20. května 2011 11:16

PRAHA (ČTK/Ekolist) - Zátěžové testy jaderných elektráren musí být předmětem vysoce odborné diskuze, a nikoliv pod vlivem neopodstatněných politických zásahů. Na Evropském jaderném fóru v Praze to včera řekl premiér Petr Nečas. Kritéria zátěžových testů by podle něj také neměla zahrnovat hrozbu terorismu. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové je hrozba teroristického útoku posledním významným bodem projednávaných kritérií, kolem kterého panují spory.
(Celý text)

Konference: Místo na zahrádku jezdíme do supermarketu
20. května 2011 03:04

PRAHA (Ekolist) - V českých obchodech chybí širší sortiment s čerstvými potravinami. Pojem „fresh food“, který by měl symbolizovat čerstvost a kvalitu, se často scvrkne jen na povinné označení části prodejny s určitým sortimentem. Zejména ovoce a zelenina je čerstvá jen co se týče pojmenování, což u zákazníků vyvolává někdy smutek, někdy vztek, uvedla moderátorka Eva Klánová na začátek konference Retail in Detail: Fresh Food 2010.
(Celý text)

Katastrofické vymírání se nekoná – vědci to prý špatně spočítali
20. května 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Pro obyčejné smrtelníky to je často neřešitelné situace – komu věřit ze zástupů vědců, jejichž závěry si čas od času protiřečí? Nemalou debatu v tomto smyslu jistě vyvolá nová studie, otištěná v prestižním časopisu Nature. Skupina vědců v ní pomocí složitého matematického aparátu dokazuje, že často citované odhady rychlosti vymírání rostlin na živočichů jsou „od základu špatně spočítané“. A že zveličují rychlost úbytku druhů až o 160 procent.
(Celý text)

Zelené střechy jako efektivní řešení, jak ulehčit kanalizaci
20. května 2011 01:46

QUEENS/HODONÍN (Ecomonitor) - Přívalové deště znamenají pro kanalizační systém neočekávanou zátěž a splašková voda pak často končí mimo čistírny v řece. Jednoduchý projekt univerzity Columbia realizovaný na střeše newyorské budovy Con Edison ukázal, jak nenáročné by bylo se takové situaci vyvarovat a přispět k ozdravění prostoru celého města, píše server TerraDaily.
(Celý text)

Debata Ekolistu: Čím budeme topit, když ne uhlím?
19. května 2011 14:14

PRAHA (Ekolist) - Představme si, že nebyly prolomeny limity uhlí. Jaké jsou alternativy pro zajištění vytápění bytů? S touto otázkou se Ekolist.cz obrátil na několik odborníků a zainteresovaných stran. Podle některých hlasů to bez uhlí prostě nepůjde, podle jiných máme velký prostor v oblasti úspor, obnovitelných zdrojích a kogeneračních plynových jednotek.
(Celý text)

Průzkum: Češi věří bezpečnosti jádra. I po Fukušimě
19. května 2011 03:20

PRAHA (Ekolist) - Česká společnost si oblíbila ochranu životního prostředí - třídí odpady, kupuje úsporné zářivky a přemýšlí o změnách klimatu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos Tambor. Lidé dokonce vyjadřují ochotu méně jezdit auty nebo zaplatit víc za ekologičtější výrobek. Jedna jistota zůstává neměnná a to důvěra v bezpečnost jaderné energetiky.
(Celý text)

V Kanadě zkoumají, jak bránit srážkám aut a losů
19. května 2011 02:00

TORONTO (Ekolist) - Čeští řidiči si občas vyprávějí hrůzostrašné historky o srně či divokém praseti, které jen těsně minuli svým autem. Kdo byl ve Skandinávii, řídí s neustálou obavou, že mu před vůz skočí sob (který navíc jen málokdy uhne). Los, který se velmi často „plete“ autům v Kanadě, však svojí velikostí představuje ještě větší riziko. Kanadští vědci se proto zabývali otázkou, jak počty srážek s losy snížit.
(Celý text)

Keňská policie zabavila tunu slonoviny
19. května 2011 01:45

NAIROBI/HODONÍN (Ecomonitor) - Za úspěšným zásahem proti pašerákům slonoviny na letišti v keňském Nairobi stojí policejní psi, kteří na hledání slonoviny mají nos. V transportních bednách byly převáženy kly 58 slonů, celkem něco přes jednu tunu slonoviny. Nikdo však nebyl zatčen, píše server MSNBC.
(Celý text)

NKÚ: Na skládkách je příliš mnoho bioodpadu, hrozí sankce od EU
18. května 2011 15:11

PRAHA (Ekolist) - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kontroloval, jak se plní opatření v oblasti nakládání s odpady. Od roku 2003 putuje na skládky více biologicky odbouratelného odpadu, než kolik připouští evropská směrnice. NKÚ také zjistil, že ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí nesledovaly skutečné využití odpadářských zařízení postavených z dotací.
(Celý text)

Co je zelenější – klasická kniha, nebo elektronická čtečka?
18. května 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - Lidé odjakživa toužili zaznamenávat své myšlenky, sny, plány i vzpomínky. Nejprve k tomu sloužily hliněné tabulky, pak lidé objevili papyrus, papír a později převratný vynález v podobě knihtisku. S trochou zjednodušení lze říci, že o co větší pokrok každá nová technologie přinesla, o to větší zátěž pro přírodu. Platí to i pro poslední výkřik techniky – elektronické čtečky? Nebo jsou revoluční i v tom, že jsou ekologičtější než klasické knihy a časopisy?
(Celý text)

Proč je hadí jed tak účinný? Vědci zkoumají jedové zuby
18. května 2011 02:00

MNICHOV (Ekolist) - Jeden z rozšířených mýtů o jedovatých hadech zní: do těla kořisti či „nepřítele“ vstříknou jed dutými jedovými zuby. Jenže to je omyl, pro výraznou většinu jedovatých hadů to neplatí – jejich jed putuje drážkami na povrchu zubů.
(Celý text)

V africkém slumu postaví komunitní spalovnu odpadů, sprchu a pekárnu v jednom
18. května 2011 01:15

NAIROBI/HODONÍN (Ecomonitor) - Lidé žijící ve slumech keňské Kibery jsou obklopeni hromadami odpadků a zapáchajícími stokami. V jednom z největších kiberských slumů, Laini Saba, vzniká projekt na komunitní spalovnu odpadů, která by měla slum zbavit záplavy odpadků a posloužit místním jako pekárna i zdroj teplé vody, píše server AllAfrica.
(Celý text)

Jak příroda „zvládne“ klimatickou změnu? Vědci zatím tápou
17. května 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Slovo adaptace je stále modernější. Tváří tvář klimatickým změnám se stále více lidí ptá: dokáže se lidstvo adaptovat na řadu změn, které nastanou? A jak to „zvládnout“ různé druhy rostlina a živočichů? Právě na to se snaží odpovědět autoři nové studie otištěné v posledním čísle časopisu Ecology Letters.
(Celý text)

Nejstarší funkční žárovka svítí už 110 let. Takové už se ale nevyrábějí
17. května 2011 01:45

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Nadnárodní korporace vědí, že jsou závislé na neustálé spotřebě svých výrobků. Je pro ně proto výnosné prodávat výrobky, které mají omezenou životnost a zákazník si musí po čase koupit nový. Tento proces je nazýván plánovaným zastaráváním výrobků. Některé věci, vyrobené ještě před tím, než se tento přístup zavedl, ale fungují dodnes. Například stoletá žárovka, informuje server Ecologiaverde.
(Celý text)

Jízdenky v Praze zdraží, aby mohli jezdit děti a důchodci zdarma
16. května 2011 17:14

PRAHA (Ekolist) - Od začátku prázdnin začne pro pražské děti a seniory platit jízdné zdarma. Sleva ovšem nebude zadarmo. Zaplatí jí cestující s krátkodobými jízdenkami, které se zdraží z 18 na 26 korun a z 24 na 32 korun. Podle TOP 09 i Strany zelených ale slevy smysl nemají – jízdenky zdraží o třetinu, veřejná doprava dostane méně peněz a lidé začnou více používat auta.
(Celý text)

Environmentálně odpovědný přístup k výkonu veřejné správy - konference
16. května 2011 11:23

(MCN, o.p.s.) - MCN, o.p.s., Město Basilej a MČ Praha - Dolní Počernice si Vás dovolují pozvat na celostátní konferenci za účasti švýcarských expertů na téma: Environmentálně odpovědný přístup k výkonu veřejné správy.
(Celý text)

Environmentálně odpovědný přístup k výkonu veřejné správy - konference
16. května 2011 11:23

(MCN, o.p.s.) - MCN, o.p.s., Město Basilej a MČ Praha - Dolní Počernice si Vás dovolují pozvat na celostátní konferenci za účasti švýcarských expertů na téma: Environmentálně odpovědný přístup k výkonu veřejné správy.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1650 | 1651 | 1652 | 1653 | 1654 | .. | 2148 | Další

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další