ecomonitor.cz
verze pro tisk
Za pár týdnů se znovu otevřou farmářské trhy
16. února 2011 05:43

PRAHA (Ecomonitor) - Loni úspěšné farmářské trhy jsou s výjimkou těch pod střechou v zimních měsících zavřené a jejich provozovatelé se připravují na novou, letošní sezónu. Kdy se opět otevřou a na co se můžeme těšit? Tyto otázky zodpověděla ve svém článku Michaela Romanová na serveru o lokálním nakupování nalok.cz.
(Celý text)

Klaus pro LN: Stráský je běžkař, nové sjezdovky na Šumavě asi nebudou
15. února 2011 14:09

PRAHA (Ecomonitor) - Zatímco Václav Klaus preferuje sjezdové lyžování, nový ředitel Národního parku Šumava a dlouholetý prezidentům přítel Jan Stráský má radši běžky. Šumava se proto podle Klause nových sjezdovek zatím asi nedočká, informuje server Lidovky.cz.
(Celý text)

Jan Stráský: Kůrovec se na Šumavě musí řešit kácením
15. února 2011 10:00

PRAHA (Ekolist) - Jan Stráský byl jmenován dočasným ředitelem Národního parku Šumava. V křesle ředitele by měl zůstat zhruba rok, či rok a půl. Hlavním úkolem jeho angažmá má být příprava nového zákona o národním parku. V krátkém rozhovoru pořízeném bezprostředně po jmenování mluví o tématech, jako je přístup vodáků do parku, kůrovcová kalamita nebo další otevření cesty na Modrý sloup.
(Celý text)

Unikátní záběry vyřešily záhadu blešího skoku
15. února 2011 09:55

CAMBRIDGE (Ekolist) - Jak to blechy dělají, že dokáží skákat tak daleko a vysoko? O tuto otázku vedli vědci desítky let vášnivé debaty. Nyní vědci z Cambridge dokázali tato zvířat nafilmovat pomocí speciálních kamer a popsat „anatomii“ složitého skoku, při níž hlavní roli hrají „špičky“ zadních končetin, o něž se blecha zapře.
(Celý text)

Národní park Šumava povede Jan Stráský
14. února 2011 16:43

PRAHA (Ekolist) - Dočasným šéfem Národního parku Šumava byl jmenován Jan Stráský, předseda Klubu českých turistů. Oznámil to dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Nastoupit do úřadu by měl ve středu.
(Celý text)

Energie z nevyužité zeleniny ze skleníků v Andalusii by utáhla spotřebu okresního města
14. února 2011 07:08

ALMERÍA (Ecomonitor) - Biomasa vyráběná z rostlinného odpadu z osmi druhů zeleniny pěstovaných ve sklenících v Almeríi má energetický potenciál pro výrobu jednoho milionu megawattů ročně, což odpovídá přibližně spotřebě 120 000 domácností, informuje server ECOticias.com.
(Celý text)

Místo tequily se bude z agáve vyrábět biopalivo
13. února 2011 13:42

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Dosud byla agáve známá hlavně díky mexickému národnímu alkoholickému nápoji - tequile. Nyní budí pozornost i coby možný zdroj energie, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Fair trade květiny na českém trhu nejsou. Je moc malý
11. února 2011 17:00

PRAHA (Ekolist) - Květiny jsou báječné svou univerzálností. Lze jimi vyjádřit lásku, radost i smutek. Některé organizace ale také poukazují na ekologické a lidskoprávní problémy, které jsou s květinovým průmyslem spojené. Jako vhodnou alternativu doporučují květiny z tzv. fair trade produkce. Na českém trhu se ale jen tak neobjeví. Certifikace je totiž příliš drahá.
(Celý text)

iDNES: Dočasným šéfem parku Šumava by mohl být Jan Stráský
11. února 2011 11:53

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Jan Stráský, předseda Klubu českých turistů, dostane s největší pravděpodobností nabídku stát se dočasným ředitelem šumavského parku. Píše to dnešní vydání deníku Idnes.cz. Bývalý politik byl byl dříve součástí iniciativy Miloše Zemana „Zachraňme Šumavu” a také člen výběrové komise, která pro ministra navrhla tři kandidáty na šéfa Šumavy.
(Celý text)

Vychází nové číslo časopisu Naše příroda - 01/2011
11. února 2011 09:52

(Naše příroda) - V letošním prvním čísle časopisu Naše příroda se s panem Kusolitsem vypravíte za vyhladovělými zubry do Polska (na Slovensku je jich málo, tam je raději nepronásledujte), poodhalíte s čelovkou tajemství podzemních pískovcových labyrintů a objevíte tichou krásu předjarních Lužických hor v doprovodu Martina Janošky. Nebudete už se muset rozčilovat nad kuním trusem na rohožce přede dveřmi, neboť Ivan Kňaze vám povypráví o tom, jak lze soužití s kunou skalní brát s humorem a nadsázkou. Pohled na zlaté kvítky hlaváčku jarního vás také určitě zahřeje, a pokud nezabere ani to, nezbývá, než se prozatím uvést do „nepravého“ zimního spánku dle receptu Ľubora Čačka…
(Celý text)

Nejvzácnější novozélandští ptáci vypuštěni do městské rezervace
11. února 2011 04:58

KARORI/HODONÍN (Ecomonitor) - Slípka novozélandská – kdysi rozšířená na Severním i Jižním novozélandském ostrově. Od 19. století prakticky nezvěstná a prohlášena za vyhynulou. A pak znovu nalezená v roce 1948 v malé enklávě v regionu Fiordland. A od té doby pečlivě opatrovaná. A nyní si dva jedinci tohoto ptáka získávají srdce návštěvníků příměstské rezervace Zealandia, píše server Arkive.org.
(Celý text)

Tesco otevřelo "ekohypermarket". Jak jsou na tom s ekologií ostatní řetězce?
10. února 2011 16:15

PRAHA (Ekolist) - Tesco dnes v Jaroměři otevřelo „ekologický“ hypermarket. Zjišťovali jsme u ostatních řetězců, jestli i ony plánují podobné počiny pro své provozy. Z výzkumu sdružení Nesehnutí vyplývá, že hlavní ekologické problémy spojené s výstavbou marketů jsou zábor půdy, likvidace zeleně a nárůst dopravy.
(Celý text)

Jiří Svoboda: Globální ochlazení nastoupí do několika let
10. února 2011 09:30

PRAHA (Ekolist) - "Význam emisí skleníkových plynů je přeceňovaný," říká matematik Jiří Svoboda, který se dlouhodobě věnuje historii klimatu. Podle něj je hlavním hybatelem klimatických změn slunce. "Sluneční aktivita je dnes na hodnotách daleko nižších, než na jakých byla v předcházejícím období." Proto se podle Jiřího Svobody bude ochlazovat.
(Celý text)

Modifikované rostliny odhalí bomby a nebezpečné látky
10. února 2011 06:47

FORT COLINS/HODONÍN (Ecomonitor) - K odhalování bomb a jiných nebezpečných látek lze kromě psů a včel využívat i geneticky upravené rostliny, píše server SmartPlanet.
(Celý text)

Prašnost atmosféry přispívá ke klimatickým změnám
9. února 2011 06:19

ITHACA/HODONÍN (Ecomonitor) - Množství prachu v atmosféře se za poslední století zdvojnásobilo. Podle zprávy uveřejněné serverem Environmental News Network má jeho dramatický nárůst vliv na změnu zemského klimatu a chemismu oceánů.
(Celý text)

Egypt – tisíce let úpadku I.
8. února 2011 16:01

PRAHA / KÁHIRA (Ekolist) - Biolog a esejista Stanislav Komárek navštívil Egypt ještě před současnými nepokoji, při nichž se demonstranti dožadují odchodu prezidenta Mubaraka. Ve své reportáži se věnuje nejen egyptské přírodě, ale i společnosti a tisícům let jejího kulturního vývoje. Není od věci se na zemi, jejíž osud dnes plní média, podívat z jistého nadhledu.
(Celý text)

Egypt – tisíce let úpadku II.
8. února 2011 16:00

PRAHA / KÁHIRA (Ekolist) - Biolog a esejista Stanislav Komárek navštívil Egypt ještě před současnými nepokoji, při nichž se demonstranti dožadují odchodu prezidenta Mubaraka. Ve své reportáži, jejíž první část najdete tady, se věnuje nejen egyptské přírodě, ale i společnosti a tisícům let jejího kulturního vývoje. Není od věci se na zemi, jejíž osud dnes plní média, podívat z jistého nadhledu.
(Celý text)

Pavoučí samci hrají na maximální efekt, jinak je samice sní
8. února 2011 14:31

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Pavoučí samci Schizocosa ocreata se při námluvách snaží o maximální efektivitu. Musí se opravdu snažit, protože samice jsou velmi dravé a nevýrazný hypotetický milenec se může snadno stát jejich potravou. Pro případ, že nejsou vhodné podmínky pro nejefektivnější námluvy, mají pavouci připravený plán B, píše ScienceDaily.
(Celý text)

Výrobci představí jednotnou nabíječku pro mobily
8. února 2011 06:25

PRAHA (Ekolist) - Zástupci čtrnácti výrobců elektroniky dnes představí v Bruselu první univerzální nabíječku na mobilní telefon. Ta by měla nahradit množství nejrůznějších konektorů jediným – micro USB konektorem. Evropská komise si od jednotné nabíječky slibuje kromě většího pohodlí spotřebitelů i úsporu desítek tun elektroodpadu ročně.
(Celý text)

BBC zveřejnila unikátní záběry brazilských kmenů z „doby kamenné“ - video
5. února 2011 15:00

WASHINGTON (Ecomonitor) - Diváci mají vůbec poprvé v historii šanci pohlédnout do tváří izolovaných kmenů žijících „v době kamenné“ na pomezí Brazílie a Peru. Stanice BBC dostala povolení natočit je při přeletu letadlem, který brazilská vláda dovoluje pouze jednou za rok, aby tito „vetřelci“ zbytečně neděsili pralesní lid.
(Celý text)

BBC zveřejnila unikátní záběry brazilských kmenů z „doby kamenné“ - video
5. února 2011 15:00

WASHINGTON (Ecomonitor) - Diváci mají vůbec poprvé v historii šanci pohlédnout do tváří izolovaných kmenů žijících „v době kamenné“ na pomezí Brazílie a Peru. Stanice BBC dostala povolení natočit je při přeletu letadlem, který brazilská vláda dovoluje pouze jednou za rok, aby tito „vetřelci“ zbytečně neděsili pralesní lid.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1647 | 1648 | 1649 | 1650 | 1651 | .. | 2134 | Další

Online diskuse
Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Prase nakažené africkým morem ulovili u Hrádku nad Nisou, ochranná pásma se rozšíří
27. dubna 2024 00:12

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vytyčená kvůli africkému moru prasat se na Liberecku opět rozšíří. Je to kvůli nakaženému divočákovi, kterého myslivci ulovili v katastru Oldřichova na Hranicích u Hrádku nad Nisou. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Majer.
(Celý text)

Čestným občanem Jihlavy se stal první ředitel tamní zoo Vladislav Jiroušek
27. dubna 2024 00:12

JIHLAVA (ČTK) - Čestným občanem Jihlavy se stal Vladislav Jiroušek, první a nejdéle sloužící ředitel jihlavské zoologické zahrady. Z někdejšího zookoutku za 39 let ve funkci vybudoval renomovanou zoologickou zahradu. Dvě volební období byl také jihlavským zastupitelem. Udělení čestného občanství na dnešním jednání schválili zastupitelé města, nikdo nebyl proti.
(Celý text)

Odpor proti D52 polevil, ale obce mají podmínky, uvedl ředitel silničářů
26. dubna 2024 21:37

(ČTK) - Odpor proti dostavbě dálnice D52 od Pohořelic k hranicím s Rakouskem polevil. Obce a jejich obyvatelé, kteří podél současné silnice první třídy a budoucí dálnice žijí, už s ní spíše počítají. Kladou však Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) řadu podmínek, za jakých jsou ochotni ji akceptovat, uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl v návaznosti na středeční veřejné projednání vlivů na životní prostředí (EIA), které se uskutečnilo v Pohořelicích na Brněnsku.
(Celý text)

Svahy Lovoše v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky
26. dubna 2024 19:01

LOVOSICE (ČTK) - Svahy kopce Lovoš v Českém středohoří pokryly opuncie, kaktusy původem z Ameriky. Botanici z přítomnosti rostliny v unikátní stepi velkou radost nemají, chová se invazně, bere prostor chráněným druhům, proto proti ní zasahují. ČTK to řekla botanička z Chráněné krajinné oblasti České středohoří Kateřina Tremlová.
(Celý text)

Alijev: Hostitelský Ázerbájdžán bude na COP 29 hájit investice do ropy a plynu
26. dubna 2024 17:10

BERLÍN (ČTK) - Ázerbájdžán, který letos hostí klimatickou konferenci OSN, bude hájit právo zemí produkujících ropu a plyn dále investovat do těchto odvětví. Řekl to dnes podle agentury Reuters ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Podle něj svět fosilní paliva potřebuje. Na loňské klimatické konferenci státy schválily usnesení, v němž se zavázaly přispívat k postupnému odklonu od fosilních paliv s cílem dosáhnout v roce 2050 uhlíkové neutrality.
(Celý text)

Německý parlament schválil spornou novelu o snižování emisí, vychází z průměru
26. dubna 2024 17:09

BERLÍN (ČTK) - Německý parlament dnes přes odpor opozice schválil kontroverzní novelu zákona o ochraně klimatu. Kritici nové podobě právního předpisu vyčítají, že rozvolňuje dohled nad snižováním emisí v jednotlivých sektorech ve prospěch celkového průměru. Vláda naopak tvrdí, že díky tomu bude moci pružněji postupovat k cílům, kterými jsou snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 65 procent do roku 2030, o 88 procent do roku 2040 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045.
(Celý text)

Noční mrazy posledních dnů poškodily i polní plodiny, upozornili odborníci
26. dubna 2024 17:07

BRNO (ČTK) - Noční mráz, který se vyskytoval v noci na území Česka v minulých dvou týdnech, poškodil nejen ovoce a révu vinnou, ale také ozimou řepku i ozimé obiloviny a další polní plodiny. Extrémní průběh jarního počasí už se na polích projevil brzkým nástupem škůdců a také mimořádným rozsahem virové zakrslosti, vyplývá z informací, které dnes zveřejnili tvůrci webu AgroRisk na sociální síti X a odborníci na webu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).
(Celý text)

Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem
26. dubna 2024 11:04

(ČTK) - Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
(Celý text)

Ve Skotsku bude vládnout menšinový kabinet. Kvůli sporům ohledně ochrany klimatu
26. dubna 2024 11:01

(ČTK) - Skotsko povede menšinový kabinet poté, co dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaliční spolupráci se stranou Zelených kvůli sporu o cílech v oblasti ochrany klimatu. Krok, který je podle Yousafa v nejlepším zájmu Skotska, mu může zkomplikovat další vládnutí, píše agentura Reuters. Příští týden by se totiž mělo hlasovat o vyjádření nedůvěry Yousafovi a není vyloučené, že mu bude vyslovena.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další