ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vědci nespokojení se Stráským založili Stínovou vědeckou radu NP Šumava
22. dubna 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - Kolem Národního parku Šumavy bylo tento týden živo. Kromě toho, že ministr Chalupa zveřejnil plán zásahů proti kůrovci (viz zpráva), založili bývalí členové oficiální rady a další odborníci Stínovou vědeckou radu Národního parku Šumava. V úterý byl veřejnosti prezentován její názor na dosavadní dění v NP Šumava.
(Celý text)

Za stažení námitek ochránců přírody inkasovaly zprostředkovatelé miliony
22. dubna 2011 10:42

PRAHA (Ecomonitor) - Sdružení Záchrana krajiny využilo loňskou solární vlnu, při které si blokováním výstavby elektráren mohli prostřednici dohod vydělat až desítky milionů korun, píše dnešní Mladá fronta Dnes. V rámci stavebního řízení nejdříve blokovalo výstavbu a pak za peníze, které inkasoval zprostředkovatel, od svých námitek upustilo. MF Dnes zdokumentovala pět takových případů.
(Celý text)

Stovky lidí demonstrovaly proti kácení na Šumavě
22. dubna 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Na symbolických za pět minut dvanáct svolala včera platforma ŠumavaPro veřejné shromáždění před budovou Ministerstva životního prostředí. Na demonstraci se sešlo přes dvě stě lidí, kteří se připojili k výzvě na záchranu Národního parku Šumava. Nelíbí se jim plán dočasného ředitele Jana Stráského na kácení stromů napadených kůrovcem v prvních zónách parku.
(Celý text)

Největší zkamenělý pavouk? Jurský „lovec“ z Číny
22. dubna 2011 03:00

WASHINGTON (Ekolist) - Nebyl vlastně nijak obří – včetně nohou měl kolem 15 centimetrů, dnes žijí i pavouci větší. I tak je nález zkameněliny z čínských sopečných vrstev vědeckou senzací: jde totiž o fosilii vůbec největšího pavouka, která kdy byla nalezena.
(Celý text)

Správná dieta skotu vede k nižším emisím skleníkových plynů
22. dubna 2011 01:34

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Správná „dieta“ pro krávy a ovce vede k nižším emisím skleníkových plynů. Vyplývá to z výzkumu, který zadalo britské ministerstvo pro životní prostředí, výživu a záležitosti venkova (DEFRA), informuje server PlanetArk.
(Celý text)

Se sběrem elektroodpadu pomohou dobrovolní hasiči
21. dubna 2011 13:50

PRAHA (Ekolist) - Lidé budou mít o něco snazší cestu při likvidaci starých elektrospotřebičů. Společnost Elektrowin, která staré spotřebiče zpracovává, chce do sběru zapojit i sbory dobrovolných hasičů. Výhodné to bude jak pro lidi, protože to budou mít blíž, tak pro dobrovolné hasiče, kteří dostanou od Elektrowinu za elektroodpad zaplaceno.
(Celý text)

Chalupa: Na Šumavě se kácet bude, ale jen ručně
21. dubna 2011 11:40

PRAHA (Ekolist) - V Národním parku Šumava se proti kůrovci bude postupovat kácením, ale bez použití těžké techniky. Dřevaři tak budou v prvních zónách stromy kácet ručně a poražené stromy po odkornění nechají na místě. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
(Celý text)

V Zelené úsporám chybí miliardy, nedostane se na veřejné budovy
21. dubna 2011 09:47

PRAHA (Ekolist) - V programu Zelená úsporám chybí 8 miliard korun. Oznámil to včera ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a představil svou strategii, kde téměř celou chybějící sumu získat. I tak ale hrozí, že se na některé žadatele nedostane.
(Celý text)

Jak vzkřísit mrtvé dno Baltského moře? Provzdušňovací pumpou
21. dubna 2011 02:00

STOCKHOLM (Ekolist) - Dno Baltského moře je na mnoha místech mrtvou zónou. Švédští vědci nyní přicházející s revoluční metodou, která by v budoucnu mohla do hlubin vrátit život. Pomocí obřích „větráků“ chtějí provzdušňovat spodní „patra“ mořských hlubin a pomoci přírodě vrátit se k normálu.
(Celý text)

Toyota představila nový počin – Lexus CT200h
21. dubna 2011 01:24

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Jaký je nový „sportovní a zelený“ model automobilky Lexus spadající do koncernu Toyota? Spíš zelený než sportovní, píše publicistka Bibi van der Zee na serveru Guardian.
(Celý text)

Barcelona bojuje proti znečištěnému ovzduší, mýtné ale nezavede
20. dubna 2011 15:04

PRAHA/BARCELONA (Ecomonitor) - Madrid a Barcelona jsou dvě největší města ve Španělsku a obě mají velké problémy se znečištěným ovzduším. Evropská unie očekává, že se bez dalších průtahů přijmou opatření k jejich zmírnění. Radnice v Barceloně se už rozhoupala k prvním krokům, madridská je jako obvykle pozadu, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Nová zlatá horečka ničí amazonské pralesy
20. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Amazonie čelí mnoha hrozbám. Nyní se k nim přidala i věc poněkud nečekaná - rostoucí ceny zlata působí v Amazonii novou zlatou horečku a prospektoři překopávají nebývale velká území.
(Celý text)

Jan Hollan: Změny klimatu postupují rychleji, než kdo čekal
19. dubna 2011 09:00

PRAHA (Ekolist) - Změna klimatu se děje velice rychle, daleko rychleji než vědci ještě před několika letech očekávali. Také vědecké zprávy Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC) mohou být podhodnocené, protože se jejich autoři drží při zdi z obavy, aby nebyli označeni za alarmisty. „Jsme na strmém svahu a přibrzdit bude těžké,“ říká v rozhovoru pro Ekolist fyzik Jan Hollan, člen vědeckého ústavu CzechGlobe.
(Celý text)

Recept na stoupající cenu benzinu? Biopalivo z řas, tvrdí v USA
19. dubna 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Američané od školních let slýchají, že jejich země je nebezpečně závislá na importu ropy: ze zahraničí pochází zhruba polovina z každého barelu, který se v USA spotřebuje. Většina této ropy navíc pochází z politicky nestabilních zemí a nynější stoupající ceny ropy zvedají novou vlnu zájmu o alternativy k „černému zlatu“. Jedna z nich, tvrdí vědci v nové studii, se jmenuje řasy.
(Celý text)

Drahá nafta se nelíbí dopravcům, chtějí odečty daní
16. dubna 2011 14:19

PRAHA (Ecomonitor) - V ČR je údajně cena nafty pátá nejvyšší v Evropě. Dopravci, kteří jezdí do zahraničí, proto tankují v jiných zemích a česká státní kasa tak přichází o miliardy korun. Uvedl to generální tajemník sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Špryňar v Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls.
(Celý text)

Jarní číslo Naší přírody 02/2011
15. dubna 2011 13:33

(Naše příroda) - Hned na prvních stránkách dubnového čísla Naší přírody Vás jistě potěší koberce bledulí a sněženek v moravských lužních lesích. Přečtete si také o hmyzu, který nám saje krev a naučíte se bezpečně rozpoznat ondatru, nutrii a bobra. Dozvíte se, proč a jak ptáci migrují a které rostliny se adaptovaly na slanou půdu. Na výlet se tentokrát vydáme na Slovensko, do méně známé části turisticky atraktivního Slovenského ráje a také za písečnými dunami do Polska. Nejen milovníky makrofotografie potěší pohled do půvabného světa mechorostů a o zážitky nejen s vážkami se s námi tentokrát podělí populární zpěvák Dan Bárta.
(Celý text)

Do ČR dorazily "ekobanány" s logem žabičky. Málokdo ho zatím zná
15. dubna 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Milovníci banánů si toho možná už všimli. Banány značky Chiquita mají na sobě ekoznačku – zelené logo s žabičkou. Česká republika je první zemí v rámci střední a východní Evropy a desátou na světě, kde Chiquita logo se žabkou představuje.
(Celý text)

Převrat v pohledu na dinosaury: byla to i noční zvířata
15. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Tvůrci filmu Jurský park byli v jedné věci zřejmě blíže realitě, než si uvědomovali: nové výzkumy k překvapení vědců ukázaly, že masožraví dinosauři převážně lovili v noci.
(Celý text)

Návrat do divočiny: rodinný film o zvířecích sirotcích má dnes premiéru
14. dubna 2011 09:54

PRAHA (Ekolist) - V pražském kině IMAX má dnes premiéru film Návrat do divočiny přibližující práci dvou neobyčejných dam s podobným posláním. Zatímco Daphne M. Sheldricková pomáhá sloním sirotkům v Keni, Biruté Mary Galdikasová zase těm orangutaním na Borneu. Jejich společným cílem pak je naučit sirotky žít v jejich přirozeněm prostředí a vrátit je do divoké přírody.
(Celý text)

Pražský elektrobus má problémy, čtvrtinu jízd za něj zaskakuje „nafťák“
14. dubna 2011 03:33

PRAHA (Ekolist) - Od loňského ledna jezdí v centru Prahy minibus na elektrický pohon. Kromě nesporných výhod, jako je šetrnost k životnímu prostředí, má však tento vůz i nevýhody. Jednou z nich je častá poruchovost. Souvisí to s elektromotorem, který vůz pohání?
(Celý text)

Pražský elektrobus má problémy, čtvrtinu jízd za něj zaskakuje „nafťák“
14. dubna 2011 03:33

PRAHA (Ekolist) - Od loňského ledna jezdí v centru Prahy minibus na elektrický pohon. Kromě nesporných výhod, jako je šetrnost k životnímu prostředí, má však tento vůz i nevýhody. Jednou z nich je častá poruchovost. Souvisí to s elektromotorem, který vůz pohání?
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1644 | 1645 | 1646 | 1647 | 1648 | .. | 2138 | Další

Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další