ecomonitor.cz
verze pro tisk
Spoluspotřebitelství: Pořiďte si se sousedy společnou vrtačku
24. února 2012 04:00

PRAHA (Ekolist) - Chtěl bych sekačku na trávu. Ale nechce se mi investovat spoustu peněz a mít další krám v domácnosti, který stejně převážnou část svého života prospí v kůlně. A až doslouží? Další zátěž pro planetu, ostatně stejně jako při výrobě. Pokud uvažujete takhle, nemusíte hned běžet pro kosu. Spoluvlastnění, sdílení, spoluspotřebitelství, to jsou nejčastěji používané výrazy pro myšlenku, která mnohý z výše uvedených problémů řeší.
(Celý text)

Mandát dočasného ředitele šumavského parku vypršel. Kdy Jan Stráský odejde?
23. února 2012 01:48

PRAHA (Ekolist) - Před rokem se dočasným ředitelem Národního parku Šumava stal Jan Stráský. Ten byl původně členem komise, která měla vybrat nového ředitele, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa však nakonec jmenoval přímo Stráského. Ministr slíbil, že dočasnost skončí, až bude hotový zákon o národním parku. Ten právě v těchto dnech dostanou na stůl ministři vlády. Odejde i Jan Stráský?
(Celý text)

MPO chce ulevit firmám. Arnika varuje: bude méně informací o znečištění
22. února 2012 02:19

PRAHA (Ekolist) - Komíny fabriky v okresním městě vypouštějí do ovzduší nebezpečné látky. Jaké přesně to jsou, si dnes může každý jednoduše zjistit na internetu. Po středě to ale nemusí platit, protože ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce významně omezit počet průmyslových podniků, které by hlášení musely podávat. Podle aktivistů je to nebezpečné – pokud nebudou firmy muset říct, co vlastně do prostředí vypouštějí, nikdo je nebude nutit znečištění omezovat.
(Celý text)

Ropné peníze platí klimaskeptiky, zjistil americký klimatolog. Podvodem
22. února 2012 01:15

PRAHA (Ekolist) - Z klimaskeptického think tanku Heartland Institute minulý týden unikly dokumenty ukazující, že se tato americká nezisková organizace snaží diskreditovat vědecká zjištění o klimatických změnách. K podvodnému získání dokumentů se v pondělí přiznal viník – vědec, který se zabývá klimatem, Peter Gleick.
(Celý text)

S návratem vlků do Skalistých hor se vrací i touha vlky střílet
21. února 2012 01:25

CHEYENNE/PÍSEK (Ecomonitor) - V roce 1990 už nežil na území státu Wyoming žádný vlk. Dnes má jejich populace podle odhadů 329 jedinců. S návratem vlků se ale vrací i touha vlky lovit.
(Celý text)

Umělé maso: První hamburger ze zkumavky by mohl být už v říjnu
20. února 2012 17:24

PRAHA/VANCOUVER (Ecomonitor) - Vůbec první hamburger ze zkumavky by mohl být usmažen v říjnu. Uvedl to holandský vědec Mark Post, který na Univerzitě v Maastrichtu vede výzkum vývoje umělého masa. Jeho masová výroba bude ale zřejmě ještě nějakých 10 až 20 let trvat, cituje Posta deník The Financial Times.
(Celý text)

Silné mrazy využili v Národním parku České Švýcarsko k nasazení harvestorů
20. února 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Silné mrazy minulých dní vytvořily ideální podmínky pro lesní zásahy v lesích Národního parku České Švýcarsko. Použitá těžká technika se díky zmrzlé půdě nebořila. Uvedla to správa parku, podle níž pohlíží veřejnost na harvestory s předsudky. Ve skutečnosti je za určitých podmínek jejich použití k přírodě prý šetrnější než jiné postupy.
(Celý text)

Jak se Yellowstone obnovuje po obrovském požáru? Podívejte se
19. února 2012 07:04

PRAHA/WASHINGTON (Ekolist) - V létě 1988 požáry spálily obrovskou část nejstaršího národního parku na světě, amerického Yellowstonu. Plameny ohrožovaly i turistické zázemí parku a ukončit jejich řádění se podařilo až v září, kdy začalo sněžit. Požár nakonec zasáhl celou třetinu Yellowstonu. Podívejte se, jak se spálená země obnovuje.
(Celý text)

Čmeláci využívají živé ploty jako dálnice
18. února 2012 01:31

NORTHAMPTON/PÍSEK (Ecomonitor) - Sledovat let čmeláka v otevřené krajině není nic snadného. Přesvědčili se o tom i entomologové z Univerzity v Northamptonu, kteří se rozhodli poodhalit tajemství fungování opylovacích mechanismů na loukách v Británii. Ačkoliv se vědělo, že čmeláci jsou významní opylovači, nebylo dosud jasné, jak se v přírodě orientují, píše The Guardian.
(Celý text)

Šance pro nepotřebné knihy: Knihotoč, veřejná úschovna nebo knižní bazar
17. února 2012 06:00

PRAHA (Ekolist) - Vyhodit knihu do popelnice je pro některé lidi stejný přečin jako vyhodit čerstvý chleba. Jenže co dělat, když regály knihovny jsou beznadějně plné a nějaké knihy prostě musí z kola ven? Není nutné je hned vyhazovat do popelnice. Lepší je poslat je dál k jiným čtenářům. Způsobů, jak na to, je víc. A některé jsou i dobrodružné!
(Celý text)

Oxid uhličitý se bude stěhovat po Evropě. EU na to dá přes miliardu euro
17. února 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Zachytávání a ukládání uhlíku pod zem (CCS) je podle kritiků nevyzkoušená technologie, která dosud neprokázala svoji životaschopnost v komerčním provozu. Nezbytnou součástí CCS je i přeprava CO2 na místo uložení. Právě ta by měla do roku 2020 získat podporu 1,37 miliardy euro z balíčku Evropské unie určeného na energetickou infrastrukturu.
(Celý text)

Prášily nebyly pozvány k jednání o Šumavě. Uvažují o svém vlastním parku
16. února 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - K jednání o novém zákoně k Národnímu parku Šumava nebyla přizvána obec Prášily. Tvrdí to její starosta, který o účast ministerstvo životního prostředí písemně žádal. Starosta Prášil si to vykládá jako odmítnutí obce Prášily při projednávání návrhu zákona. Ministerstvo naopak tvrdí, že se starostou na jeho neúčasti dohodlo. Ať tak či tak, v Prášilech se začíná hovořit o tom, že v případě schválení špatného zákona o Národním parku Šumava by si místní vyhlásili svůj vlastní Národní park Prášily.
(Celý text)

Environmentální estetika poprvé česky
16. února 2012 01:24

PRAHA (Ekolist) - Estetická hodnota přírody i krajiny je důležitá pro mnohé z nás, motivovala často první pokusy přírodu chránit a dnes ji zmiňuje i zákon jako jeden z důvodů ochrany krajinného rázu nebo chráněných území, zejména přírodních památek. Angličané přímo označují chráněná území názvem, jenž odkazuje na jejich estetické hodnoty – Area of Outstanding Natural Beauty. A nemusíme jistě dlouho diskutovat o tom, že do přírody chodíme mj. proto, že nám připadá krásná a těšíme se z ní. Paradoxem je, že estetika jako odvětví filosofie víc než století krásu přírody přehlížela. Buď ji považovala ve srovnání s krásou umění za něco nižšího a nehodného zájmu, nebo odmítala samu její existenci. To se začalo měnit až na sklonku šedesátých let minulého století a dnes představuje jeden z proudů novodobé estetiky přírody, tzv. environmentální estetika, jeden z důležitých směrů současné estetiky vůbec. Potvrzuje to i minulý měsíc vydaná, obsáhlá a reprezentativní kniha Estetika na přelomu milénia, sestavená olomouckým estetikem a filosofem Pavlem Zahrádkou.
(Celý text)

Toxické olovo ohrožuje v Nigérii tisíce dětí. Může za to těžba zlata
15. února 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Na severozápadě Nigérie jsou desítky vesnic zamořené olovem. Podle neziskové organizace Human Rights Watch jde o nejhorší epidemii otravy olovem v moderní historii. Podle oficiálních odhadů během dvou let na otravu olovem zemřelo na čtyři sta dětí, tisíce jich potřebují lékařskou pomoc. Olovo je vysoce toxický kov, který nejvíce ohrožuje právě děti.
(Celý text)

Ochránci zvířat chtějí v OSN prosadit Všeobecnou deklaraci práv zvířat
14. února 2012 07:22

PRAHA (Ekolist) - Deset milionů podpisů. Takovou podporu se rozhodli ochránci zvířat získat pro Všeobecnou deklaraci práv zvířat. Tu chtějí předložit Organizaci spojených národů. Aktuálně se počet podpisů dostal přes dva miliony tři sta tisíc. Kampaň, kterou podporuje i břitký porotce z talentových soutěží Simon Cowell, začala před šesti lety.
(Celý text)

Billboardy od silnic zmizí do pěti let, rozhodli poslanci. Ne však všechny
13. února 2012 01:01

PRAHA (Ekolist) - Reklamní billboardy by měly do pěti let přestat hyzdit krajinu u českých silnic. Minulý týden o tom rozhodli poslanci. Výjimkou mohou být provozovny, které mají přímou souvislost se silniční dopravou, tedy například čerpací stanice, motoresty, restaurace nebo servisy. Současné reklamní tabule budou muset od silnic zmizet do pěti let.
(Celý text)

Nejstarší jeleni žijí na Šumavě, návštěvníci je mohou sami pozorovat
12. února 2012 02:46

PRAHA (Ekolist) - Na území Národního parku Šumava žijí starší jeleni než v jiných lesích, dožívají se věku až 21 let. Důvodem je přístup k ochraně jelení zvěře, která se neloví kvůli trofejím, ale nechává se nerušeně žít. Návštěvníci mohou zvěř sami sledovat díky takzvaným pozorovacím srubům.
(Celý text)

Hluk z lodních motorů velrybám ubližuje, ukázal to výzkum jejich trusu
11. února 2012 01:59

PRAHA (Ecomonitor) - O tom, že lodní doprava, vojenské sonary a další lidské aktivity ovlivňují život velryb, se ví již dlouho. Ve středu byla zveřejněna studie, která rozborem velrybího trusu prokázala, že hluk vytváří dlouhodobý stres a fyzicky těmto savcům škodí.
(Celý text)

Poslanci zrušili poplatky za znečišťování ovzduší. Právě když lidi dusí smog
10. února 2012 12:36

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes schválila zrušení poplatků za znečišťování ovzduší. Dojít by k němu mělo na konci roku 2015, odkdy by firmy neměly platit za vypouštění oxidů dusíku, oxidu siřičitého a těkavých organických látek. S koncem roku 2021 by pak firmy měly přestat platit i za emise tuhých znečišťujících látek. Poslanci tak zcela změnili vládní návrh zákona o ochraně ovzduší, který naopak usiloval o postupné zvyšování poplatků.
(Celý text)

Do roku 2030 chce OSN udržitelnou energii pro všechny
10. února 2012 02:02

PRAHA (Ekolist) - Dvakrát víc obnovitelných zdrojů energie, dvojnásobnou účinnost a univerzální přístup k energiím skutečně pro všechny. Právě to si klade za cíl Mezinárodní rok udržitelné energie pro všechny, ke kterému se ve středu připojila Evropská unie. Podle OSN na světě stále žije téměř jeden a půl miliardy lidí v energetické chudobě.
(Celý text)

Do roku 2030 chce OSN udržitelnou energii pro všechny
10. února 2012 02:02

PRAHA (Ekolist) - Dvakrát víc obnovitelných zdrojů energie, dvojnásobnou účinnost a univerzální přístup k energiím skutečně pro všechny. Právě to si klade za cíl Mezinárodní rok udržitelné energie pro všechny, ke kterému se ve středu připojila Evropská unie. Podle OSN na světě stále žije téměř jeden a půl miliardy lidí v energetické chudobě.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1614 | 1615 | 1616 | 1617 | 1618 | .. | 2138 | Další

Online diskuse
Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další