ecomonitor.cz
verze pro tisk
Časopis Naše příroda v novém kabátě
17. června 2012 13:11

OLOMOUC (Naše příroda) - Letní číslo časopisu Naše příroda je plné změn – rozrostl se počet stran, nechybějí nové rubriky, úpravami prošel i vzhled a těšit se můžete i na lepší distribuci, kterou nově zajišťuje společnost PNS. V aktuálním vydání se vypravíme za naší největší sovou, výrem velkým. Tento ptačí obr má v rozpětí křídel dva metry a troufne si i na drobnější srnu. Šumavu si tentokrát prohlédneme z letadla, naučíme se rozpoznávat naše hnědé skokany a samozřejmě zavítáme i do říše rostlin, a to přímo mezi křížence orchidejí. Nahlédneme také do pro většinu z nás utajeného podzemí České republiky, které je pozůstatkem dávné těžby břidlice, a otrlejší povahy si budou moci přečíst, jací živočichové s námi sdílí domácí toaletu či spižírnu.
(Celý text)

Trosky z japonské tsunami s sebou do USA nesou nezvané hosty
17. června 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Jako trosečníci na záchranném kruhu se museli cítit bezobratlí obyvatelé plovoucího betonového doku, jež zakotvil u západoamerického pobřeží. Unášeni mořským proudem Kurošio přežili dlouhou cestu z Japonska Tichým oceánem a začátkem června přistáli na pobřeží amerického Oregonu. Z pohledu tamní přírody ale nejsou trosečníci z Japonska vítanými hosty. Jde totiž o rostlinné a živočišné druhy, které mohou být invazivní a narušit místní ekosystém, zjistila Oregonská státní univerzita.
(Celý text)

Vyrazte na výlet třeba do háje. A hledejte QR kódy
15. června 2012 03:33

PRAHA (Ekolist) - Sedí vaše děti non-stop u počítače a do lesa se dostanou, jenom když potřebují se svým tankem projet na nové bojiště virtuální střílečky? Můžete je zkusit vylákat na výlet, kam sice nemá smysl brát notebook, ale chytrý telefon se vaší ratolesti hodit bude. Pomůže přečíst černobíle kropenaté čtverečky, které můžete cestou najít. Nebude to asi tak explozivně napínavé jako on-line pařba počítačové hry, ale o poznání interaktivnější než klasické informační cedule to je.
(Celý text)

Konec světa, jak ho známe, se už odehrál. Jen jsme si toho nevšimli, míní Cílek
15. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Máme se i v našich zeměpisných podmínkách připravovat na výpadky v zásobování elektřinou a vodou, nedostatek potravin nebo dokonce konce světa? A pokud ano, jakým způsobem? Odpovědi se snažil najít geolog a popularizátor vědy Václav Cílek a další hosté červnové kavárny pořádané Akademií věd.
(Celý text)

Aktuálně.cz: Chalupovo ministerstvo poslalo miliony sdružením, jež nelze najít
15. června 2012 01:00

PRAHA (Ecomonitor) - Ministerstvo životního prostředí vyplatilo miliony korun třem sdružením, která vznikla jen pár dní před konečným termínem pro podávání žádostí o dotace a o nichž ani po víc než půl roce nejsou dostupné skoro žádné veřejné informace. Napsal to server Aktuálně.cz.
(Celý text)

Bedřich Moldan: Summit Rio+20 rozhodně žádným velkým úspěchem neskončí
13. června 2012 08:39

PRAHA (Ekolist) - Obří summit o udržitelném rozvoji, který se bude konat příští týden v Riu de Janeiro, se měl podle deklarací OSN stát nadějí pro příští generace. Zatím to ale vypadá, že se příští generace od konference, zvané rovněž Rio+20, ničeho převratného nedočkají. „Snad to nakonec nebude úplný propadák,” říká český profesor a ředitel Centra životního prostředí UK Bedřich Moldan, jenž se přípravných jednání účastní od samého začátku. V rozhovoru přitom neskrývá značný pesimismus. „Už je strašně málo času cokoli podstatného dohodnout. Podle mě Rio+20 rozhodně neskončí žádným velkým úspěchem.“
(Celý text)

Výzkum: Češi chtějí více obnovitelných zdrojů a méně uhlí a jádra
13. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Většina obyvatel České republiky je pozitivně nakloněna rozvoji obnovitelných zdrojů. Naopak si nepřeje nové jaderné nebo uhelné elektrárny, těžbu uhlí za územními limity ani další zvyšování vývozu elektřiny. Vychází to z výzkumu společnosti SC&C, který si zadala Aliance pro energetickou soběstačnost.
(Celý text)

Šumavský zákon nebere do úvahy vývoj přírody, říkají kritici
12. června 2012 02:15

PRAHA (Ekolist) - Zákon o Národním parku Šumava pomalu směřuje do legislativního procesu. Podle ministerstva životního prostředí by se mohl dostat na jednání poslanecké sněmovny v září. Platit by tak teoreticky mohl začít již od příštího roku. Nový zákon ale odmítá řada odborníků, vedle přírodovědců i někteří politici nebo právníci. Podle nich například nebere v úvahu vývoj přírody v parku a pevně určuje maximální plochu nejcennější přírody.
(Celý text)

V Ugandě sloni drancovali pole. Dokud jim do cesty nepostavili včelí plot
11. června 2012 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Farmáři v sousedství ugandského Národního parku královny Elizabety mají těžký život. Místní divocí sloni si totiž oblíbili drancování jejich políček. Neodradily je ani příkopy vyhloubené podél políček. Přírodovědci farmářům nakonec pomohli tím, čeho se sloni děsí. Včelami.
(Celý text)

Záhadná úmrtí netopýrů, včel a žab mají zřejmě společného podezřelého: houbu
10. června 2012 02:00

PÍSEK (Ecomonitor) - Netopýři hynoucí na syndrom bílého nosu, populace žab devastované podezřelým houbovým onemocněním a celé včelí úly zanikající na syndrom zhroucení včelstev. Tři skupiny poměrně dost vzdálených živočichů jsou decimovány onemocněními podobného mykotického původu, píše server DiscoveryNews.
(Celý text)

V Hondurasu spálili stovky žraločích ploutví z nelegálního lovu
9. června 2012 02:00

PÍSEK (Ecomonitor) - K prvnímu výročí založení trvalé oceanické rezervace pro žraloky při pobřeží Hondurasu připravil prezident Porfirio Lobo Sosa státním úředníkům nezvyklou podívanou. Sezval je totiž na pálení žraločích ploutví, které pocházejí z nelegálního lovu. Podle magazínu PEW tím dal prezident jasně najevo svůj postoj k ochraně žraloků ve výsostných honduraských vodách.
(Celý text)

Sršeň – (ne)příjemný soused. Jak se zbavit sršního hnízda?
8. června 2012 06:00

PRAHA (Ekolist) - Česká fauna je pro člověka prakticky bez nebezpečí (což rozhodně neplatí naopak). Vedle zmije a rozzuřeného divočáka figuruje v našem podvědomí jako nebezpečný tvor také sršeň. Jsou naše obavy z tohoto hmyzu oprávněné? A jak se vypořádat s tím, když si sršni udělají hnízdo u vás doma?
(Celý text)

Martin Bursík získal prestižní Cenu Josefa Vavrouška
8. června 2012 02:01

PRAHA (Ekolist) - Cenu Josefa Vavrouška, kterou každý rok uděluje Nadace Partnertsví a Nadace Charty 77, získali Martin Bursík a Pavel Šremer. Podle organizátorů jí dostali za konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj.
(Celý text)

Designéři vdechli druhý život poškozenému nábytku IKEA
8. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Lustr z konviček, skříňka s psí boudou nebo šperkovnice z popelnice. Tyto a další věci vytvořila skupina designérů zapojených do Projektu 3xR, který připravilo Sdružení TEREZA ve spolupráci se společností IKEA. Jeho organizátoři se snaží dokázat, že to, co se zdálo být odpadem, může být pro tvořivé lidi zajímavým materiálem pro výrobu dalších užitečných věcí. Netradiční renovovaný nábytek si je možné prohlédnout na živo v prostorách MeetFactory mimo jiné tuto sobotu v rámci Pražské muzejní noci.
(Celý text)

Greenpeace spočítalo budoucnost české energetiky
7. června 2012 03:19

PRAHA (Ekolist) - Energetickou spotřebu České republiky mohou za čtyřicet let pokrývat především obnovitelné zdroje s menším podílem zemního plynu a ropy, tvrdí organizace Greenpeace. Ta představila aktualizovanou verzi své studie Energetická [r]evoluce. Po světové a evropské verzi se dostalo i na speciální výhled pro Českou republiku.
(Celý text)

Je lepší lesy nechat stát, než používat dřevo jako palivo, tvrdí studie
7. června 2012 02:00

PÍSEK/DURNHAM (Ekolist) - Hledání alternativ k fosilním palivům vede ke zvýšené poptávce po dřevní hmotě, která je obecně považována za „uhlíkově neutrální“. Pro boj s klimatickými změnami je ale lepší, když se lesy nechají nedotčené. Stojící stromy poslouží věci mnohem více, než když se jejich dřevo použije jako palivo. Vyplývá to ze společné studie Duke University a Oregonské státní univerzity.
(Celý text)

Novinka ve světě konferencí: V Česku se konala první uhlíkově neutrální akce
6. června 2012 08:55

PRAHA (Ekolist) - Při příchodu na konferenci Šetrné budovy čekalo na účastníky několik LCD displayů. Na nich v rychlosti odpověděli na několik otázek ohledně vzdálenosti, kterou při cestě na akci urazili a jakým dopravním prostředkem cestovali. Tyto informace spolu s daty o spotřebě elektrické energie hotelu, ve kterém se konference konala, a údaji o spotřebě papíru a jiných materiálu posloužily organizátorům konference k vyčíslení její uhlíkové stopy. Potřebovali ji znát kvůli tomu, že dopředu tuto akci plánovali udělat jako tzv. uhlíkově neutrální (carbon neutral). Tedy, že vymažou uhlíkovou stopu, kterou za sebou akce nechá. Podle organizátorů to bylo docela dobrodružné. Jako vždy, když je něco poprvé.
(Celý text)

Díky tradičnímu rybníkářství hnízdí na Pálavě vzácní tenkozobci
5. června 2012 01:31

PRAHA (Ekolist) - Tradiční letnění rybníků, tedy vypuštění celého nebo části rybníka v letním období, přispívá nejen k obnově rybníků samotných, ale láká i vzácné druhy ptactva. Díky nižší hladině se na rybníce Nesyt na jihu Moravy usídlily dvě desítky kriticky ohrožených tenkozobců opačných.
(Celý text)

Ekofestival nabídne orientaci ve světě šetrné spotřeby
4. června 2012 11:07

PRAHA (Ekolist) - Řada lidí se chce chovat šetrněji k životnímu prostředí, ale neví jak na to. Právě s tím chce pomoct šestý ročník Ekofestivalu, který pořádá Zelený kruh v úterý 5. června od 10:00 do 19:00 na Náměstí Míru. Na něm se návštěvníci budou moct seznámit s více než dvěma desítkami ekologických a rozvojových organizací.
(Celý text)

K roztavení reaktoru může dojít co deset až dvacet let, tvrdí němečtí vědci
4. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Katastrofické scénáře podobné tomu, co se odehrálo v Černobylu nebo japonské Fukušimě, jsou daleko pravděpodobnější, než se dosud předpokládalo. Vědci z Institutu Maxe Plancka pro chemii na základě operačních hodin všech civilních reaktorů a počtu všech roztavených reaktorů vypočítali, že podobná událost se může přihodit každých deset až dvacet let. Je to dvě stě krát častěji, než se odhadovalo v minulosti.
(Celý text)

K roztavení reaktoru může dojít co deset až dvacet let, tvrdí němečtí vědci
4. června 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Katastrofické scénáře podobné tomu, co se odehrálo v Černobylu nebo japonské Fukušimě, jsou daleko pravděpodobnější, než se dosud předpokládalo. Vědci z Institutu Maxe Plancka pro chemii na základě operačních hodin všech civilních reaktorů a počtu všech roztavených reaktorů vypočítali, že podobná událost se může přihodit každých deset až dvacet let. Je to dvě stě krát častěji, než se odhadovalo v minulosti.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1614 | 1615 | 1616 | 1617 | 1618 | .. | 2146 | Další

Online diskuse
Soud chce psychiatrická posudek obžalovaného ze založení požáru v Českém Švýcarsku
17. května 2024 11:13

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes opět odročil hlavní líčení s Jiřím Lobotkou, který je obžalován ze založení požáru v Národním parku České Švýcarsko. Stále není jasné, zda hlavní líčení chápe. Soud si proto vyžádá znalecké psychiatrické posouzení. Jednání bude pokračovat 27. května. Obžalovaný ve čtvrtek přiznal založení menších požárů na Děčínsku, způsobení největšího požáru v historii ČR odmítá. Soudce Roman Felzmann zatím o jeho přiznání viny v případě jiných požárů nerozhodl, protože obžalovaný působí zmateně. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení.
(Celý text)

Soud vyhověl Dětem Země, termín dokončení D49 Hulín-Fryšták je ohrožen
17. května 2024 11:05

(ČTK) - Právní bitva o stavební povolení pro dálnici D49 v rozestavěném úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském kraji bude pokračovat, letošní termín dokončení je tak ohrožen. Nejvyšší správní soud (NSS) na podnět spolku Děti Země zrušil rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2022 a rozhodnutí ministra dopravy z roku 2021, kterým byla potvrzena právní moc stavebního povolení. Že je zprovoznění stavby v letošním roce ohrožené, uvedl na síti X generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Ministerstvo musí znovu vypořádat námitky Dětí Země, NSS upozornil na více pochybení.
(Celý text)

Dobrovolníci budou v Krkonoších od pátku do neděle uklízet odpadky po turistech
17. května 2024 11:00

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Dobrovolníci budou od pátku do neděle při akci Čisté Krkonoše a Zelený Špindl uklízet odpadky, které v zimě lidé odhodili na sjezdovkách a turistických trasách. Centrem dění bude dolní stanice lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Na organizaci tradiční úklidové akce, při níž se sebere několik tun odpadu, se letos domluvily Správa Krkonošského národního parku, město Špindlerův Mlýn a Skiareál Špindlerův Mlýn.
(Celý text)

Jak úspěšně navrátit jedli bělokorou do našich lesů?
17. května 2024 02:41

PRAHA (Ekolist) - Probíhající globální klimatická změna a její významné dopady na lesní ekosystémy nás nutí hledat inovativní přístupy k udržitelnému lesnictví. Jednou z klíčových dřevin, která může hrát významnou roli v adaptaci lesních porostů na nové klimatické podmínky, je jedle bělokorá.
(Celý text)

Správa chystané CHKO Soutok bude sídlit v Lanžhotě
17. května 2024 01:13

(ČTK) - Správa chystané Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok v jihovýchodním cípu Česka bude sídlit v Lanžhotě na Břeclavsku, a to v objektu bývalé školy, uvedly ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil 75,6 kg odpadů. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel
17. května 2024 01:02

(ČTK) - Každý Čech loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadů, zhruba o 2,5 kilogramu méně než v roce 2022. Recyklace obalů se ale meziročně zvýšila o čtyři procentní body a jejich celkové využití bylo proti předchozímu roku vyšší o pět procentních bodů. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití, sdělila společnost Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Podle ní odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel.
(Celý text)

Od září budou přísnější pravidla při cestování se zvířaty z Ruska a Běloruska
17. května 2024 00:58

(ČTK) - Chovatelé vstupující do zemí Evropské unie z Ruska nebo Běloruska se psy, kočkami nebo fretkami budou muset od poloviny září prokázat, že mají dostatečnou výši protilátek proti vzteklině. Vyplývá to z nařízení EU, které vstoupilo v platnost a účinnosti nabyde od 16. září. Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že po odběru krve pro požadované vyšetření může zvíře přicestovat do EU až po třech měsících.
(Celý text)

Sběrné dvory Pražských služeb loni přijaly 50 570 tun odpadu, meziročně více
16. května 2024 23:28

PRAHA (ČTK) - Pražané loni odvezli do deseti sběrných dvorů, které spravují Pražské služby (PSAS), 50 570 tun odpadu, meziročně o 5901 tun více. Počet návštěv stoupl o 15 490 na 231 581. ČTK to sdělil mluvčí PSAS Alexandr Komarnický. Firma, kterou vlastní hlavní město, provozuje polovinu z 20 sběrných dvorů v metropoli, do zbylých lidé odvezli podle mluvčího zhruba 34 000 tun odpadu.
(Celý text)

Policisté vodohospodářům z Povodí Moravy pomohou s kontrolou vodních zdrojů
16. května 2024 22:38

(ČTK) - Policisté vodohospodářům z Povodí Moravy pomohou s kontrolou vodních zdrojů, zaměří se především na dodržování zákazu vstupu do ochranného pásma vodního zdroje a na nepovolený rybolov. První společná akce se uskutečnila na vodárenské nádrži Vír, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Za porušení vstupu do ochranného pásma vodárenských nádrží hrozí trest až 20 000 korun.
(Celý text)

Za první rok se v Liberci vytřídilo 4,6 tuny tuků. Město čekalo čtyřikrát více
16. května 2024 22:35

LIBEREC (ČTK) - První rok fungování nového systému sběru použitých jedlých olejů a tuků v Liberci přinesl výrazně horší výsledek, než radnice čekala. Přes speciální nádoby loni obyvatelé stotisícového města vytřídili 4,6 tuny mastných potravinových tekutin. Radnice předpokládala, že to bude kolem 20 tun. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj) míní, že za horším výsledkem je i to, že obyvatele města zatím o této možnosti málo informovali.
(Celý text)

Středočeský kraj vypíše tři zakázky související se stavbou vodovodu podél D3
16. května 2024 19:50

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj vypíše tři veřejné zakázky související se stavbou vodovodu podél budoucí dálnice D3. Týkají se zpracování projektové dokumentace a inženýrské činnosti ke stavbám za více než 62 milionů korun. Vyhlášení zakázek dnes schválili krajští radní, informoval ČTK Josef Holek z krajského úřadu. Nový přivaděč má kopírovat trasu dálnice na jih Čech, její stavba však ve středních Čechách dosud nezačala. Zahájení se předpokládá v roce 2027, uvedení do provozu o tři roky později.
(Celý text)

Bývalý dobrovolný strážce přiznal vinu u malých požárů na Děčínsku, zapálení Českého Švýcarska odmítl
16. května 2024 14:03

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Obžalovaný Jiří Lobotka dnes před krajským soudem v Ústí nad Labem částečně přiznal vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska. To, že by úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Soudce Roman Felzmann zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl, vyžádá si zprávu lékaře vazební věznice, kde je obžalovaný od loňského května. Sedmatřicetiletý muž působil při hlavním líčení zmateně a chaoticky. Soud bude pokračovat v pátek.
(Celý text)

Stádo zubrů vypuštěných do rumunské přírody pomáhá ukládat emise CO2
16. května 2024 10:55

BUKUREŠŤ (ČTK) - Stádo 170 zubrů, které ochránci přírody vypustili do rumunského pohoří Tarcu, by mohlo pomoci ukládat emise CO2, jež by se rovnaly odstranění téměř dvou milionů automobilů ze silnic na jeden rok. Uvádí to vědecká studie, která tak podle serveru The Guardian dokazuje, jak by tato mohutná zvířata mohla pomoci zmírňovat nejhorší dopady klimatické krize.
(Celý text)

NESEHNUTÍ spouští sbírku Slunce pro Ukrajinu na solární elektrárnu pro nemocnici
16. května 2024 09:08

PRAHA (Ekolist) - Dětská nemocnice v Záporoží leží nedaleko frontové linie. Je přitom jediná v regionu, která poskytuje i vysoce specializovanou pomoc. Ruské bombardování a dronové útoky ji způsobují výpadky elektrického proudu, které ohrožují ty nejzranitelnější. NESEHNUTÍ spolu s ukrajinskou organizací Ekoklub spouští sbírku na solární elektrárnu přímo na střeše zařízení, která dětské nemocnici zajistí stabilní provoz.
(Celý text)

Obhájce: Muž obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude vypovídat
16. května 2024 09:06

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Muž obviněný ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko bude dnes u soudu vypovídat. ČTK to v SMS zprávě sdělil jeho obhájce Vít Pavko, který za ním ve středu byl ve vazební věznici. Před začátkem hlavního líčení ČTK a Českému rozhlasu řekl, že částečně prohlásí vinu. Případ největšího lesního požáru v historii ČR dnes otevře ústecký krajský soud. Pět minut před začátkem jednání se na chodbě shromáždili novináři, přišel jeden zástupce poškozených.
(Celý text)

Vykázané kusy ulovené zvěře podle myslivců zřejmě neodpovídají realitě
16. května 2024 09:00

(ČTK) - Myslivci ulovili v minulé sezoně, která trvala od dubna 2022 do konce března minulého roku, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 114 100 kusů srnčí zvěře. Oproti předchozímu období je to o 6,2 procenta více. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti i Českomoravská myslivecká jednota ale poukazují na to, že vykázaný počet ulovené zvěře se může významně lišit od reálných úlovků. Ministerstvo zemědělství chce v připravované novele evidenci a kontrolu ulovené zvěře zlepšit.
(Celý text)

Ekologie dělaná páčidlem. A klíčové druhy, které vůbec nejsou klíčové
16. května 2024 04:42

PRAHA (Ekolist) - Ekologie se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Zní to trochu suchopárně, nicméně jako obor se dá provozovat na různé způsoby. Například Robert Paine ji dělal páčidlem. A přestože od jeho experimentů s mořskými hvězdicemi uplynulo bezmála šedesát let, učíme se o něm pořád. Celou ekologii totiž obrátil vzhůru nohama.
(Celý text)

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO
16. května 2024 01:43

PRAHA (ČTK) - Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
(Celý text)

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů
16. května 2024 01:07

PRAHA (ČTK) - Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
(Celý text)

Na Vysočině loni klesla těžba dřeva ve státních lesích o více než polovinu
15. května 2024 23:15

JIHLAVA (ČTK) - Na Vysočině klesla minulý rok těžba dřeva ve státních lesích o víc než polovinu na 503 000 metrů krychlových. V roce 2022 vytěžil podnik Lesy České republiky (LČR) v tomto kraji přes 1,146 milionu metrů krychlových dřeva. Těžba byla na území kraje v předchozích letech vysoká kvůli kůrovcové kalamitě. Loňský objem svědčí o návratu k normálnímu nekalamitnímu hospodaření, sdělila mluvčí LČR Eva Jouklová na dotaz ČTK.
(Celý text)

Na Vysočině loni klesla těžba dřeva ve státních lesích o více než polovinu
15. května 2024 23:15

JIHLAVA (ČTK) - Na Vysočině klesla minulý rok těžba dřeva ve státních lesích o víc než polovinu na 503 000 metrů krychlových. V roce 2022 vytěžil podnik Lesy České republiky (LČR) v tomto kraji přes 1,146 milionu metrů krychlových dřeva. Těžba byla na území kraje v předchozích letech vysoká kvůli kůrovcové kalamitě. Loňský objem svědčí o návratu k normálnímu nekalamitnímu hospodaření, sdělila mluvčí LČR Eva Jouklová na dotaz ČTK.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2146 | Další