ecomonitor.cz
verze pro tisk
Entergeo se odvolalo proti zamítnutí elektrárny v Tanvaldu
2. září 2016 15:57

TANVALD (ČTK) - Společnost Entergeo se odvolala proti opětovnému zamítnutí plánované výstavby geotermální elektrárny v Tanvaldu na Jablonecku. Žádost o územní povolení zamítl na začátku srpna už podruhé Stavební úřad v Tanvaldu. Podle Entergeo však stavební úřad opakovaně porušil správní řád, správní řízení bylo vedeno tendenčně a je v něm řada pochybení. Firma se proto odvolala ke Krajskému úřadu v Liberci a žádá, aby věc vrátil k novému projednání. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Agáta Jankovská.
(Celý text)

Slovenské úřady se přou o způsob ochrany lesů v Tatrách
2. září 2016 13:25

BRATISLAVA (ČTK) - Úřady na Slovensku se přou o hodnocení stavu a další postup při ochraně lesa ve Vysokých Tatrách, který v roce 2004 poničila vichřice. Zatímco podle ministerstva zemědělství v národním parku výrazně ubývají stromy, což vyžaduje zásah člověka, kolegové z ministerstva životního prostředí a ekologičtí aktivisté obhajují přirozenou obnovu lesa.
(Celý text)

Geuss přestal být šéfem ČIŽP, ministerstvo ho ve funkci nechává
2. září 2016 12:19

PRAHA (ČTK) - Erik Geuss přestal být ředitelem České inspekce životního prostředí, rozhodl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Jeho rozhodnutí je pravomocné, platné k 22. srpnu, sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) Geusse ve funkci nechává. Podle vyjádření MŽP Geuss stále ředitelem je a podal proti rozhodnutí správní žalobu. Ta však nemá podle vyjádření Postráneckého odkladný účinek, pokud ho nepřizná soud, což se zatím nestalo.
(Celý text)

Kroměříž vyměnila pozemky pod psím útulkem, zůstane tak na Čápce
2. září 2016 11:54

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměříž vyměnila se společností PMS Reality pozemky pod psím útulkem v lokalitě Čápka za jiné pozemky ve vlastnictví města. Útulek se tak nebude muset stěhovat. Novinářům to řekl starosta Jaroslav Němec (ANO). V zastupitelstvu hlasovali proti KDU-ČSL, ZVUK 12 a Zdravé Kroměřížsko. Podle místostarosty Pavla Motyčky (KDU-ČSL) se koalice dohodla na volném hlasování a výsledek ji neohrožuje.
(Celý text)

Bečva bude v Hranicích kvůli opravě jezu až tři týdny bez vody
2. září 2016 11:06

HRANICE (ČTK) - Povodí Moravy v pondělí začne vypouštět vodu nad jezem v Hranicích na Přerovsku. Místo bude bez vody až tři týdny, protože je nutné ho vyčistit, ale také opravit části jezu, což zabere delší dobu. Každoroční údržba trvá zpravidla týden, loni se však kvůli suchu nekonala, řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Práce budou ukončeny nejpozději 25. září.
(Celý text)

Plochy geneticky modifikované kukuřice v ČR klesly o 92 procent
2. září 2016 10:06

PRAHA (ČTK) - Plochy s geneticky modifikovanou kukuřicí letos v Česku meziročně klesly o 92 procent, zasel ji jediný pěstitel na Pardubicku. Loni jich bylo ještě 11. Pěstuje se tak pouze na 75 hektarech, informovalo ministerstvo zemědělství. Ještě loni byla skoro na tisícovce hektarů.
(Celý text)

MMR má na podporu veřejné dopravy připraveno 8,5 miliardy korun
2. září 2016 09:13

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na podporu veřejné dopravy 8,5 miliardy korun z evropských fondů. Podpora se týká například výstavby nových přestupních terminálů, záchytných parkovišť nebo pořízení nízkoemisních vozidel. O podporu lze žádat od 15. září letošního roku do 29. prosince 2017. Minimální ani maximální výše podpory na jeden projekt není stanovena.
(Celý text)

Stát nabízí dotace za 13 milionů na ekologickou výchovu dětí
2. září 2016 08:00

PRAHA (ČTK) - Dotace ve výši celkem 13 milionů korun nabízí stát na ekologické vzdělávání, výchovu a osvětu školáků. O peníze na denní programy nebo pobyty pro žáky mateřských, základních a středních škol se mohou ucházet samy školy i různé nadace, spolky či správy národních parků. ČTK to oznámila mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová. Maximální výše každé dotace je 200 000 Kč.
(Celý text)

Plzeňská zoo oslaví devadesátiny speciálním programem
2. září 2016 07:05

PLZEŇ (ČTK) - Speciálním programem, zlevněným vstupným, výstavou, představením nové knihy, koncertem a prodlouženou otevírací dobou oslaví 3. září plzeňská zoologická zahrada své devadesáté narozeniny. Zoo vznikla před 90 lety, 2. září 1926, na původní lokalitě v Doudlevcích.
(Celý text)

Palmu olejnou lze pěstovat lépe. Nová mapa doporučuje vhodné plochy mimo vzácnou divočinu
2. září 2016 01:30

PRAHA (Ekolist) - Nová studie Mezinárodního ústavu pro aplikovanou systémovou analýzu (IIASA) nabízí nový pohled na plantáže palmy olejné. Zamítavé stanovisko od jejích autorů ale nečekejte. Podle nich to bez palmového oleje, ať už jako suroviny pro výrobu potravin nebo aditivum do pohonných hmot, jednoduše nepůjde. Na druhé straně ale doufají v rozumný přístup výrobců, hlavně pokud jde o udržitelné principy produkce.
(Celý text)

Pět cest k udržitelnější módě: Secondhandy, etické či lokální obchody, správná péče, jehla a nit
2. září 2016 01:06

PRAHA (Ekolist) - K přírodě šetrnější výrobky si našly své místo už v nejedné kuchyni či koupelně. Nyní přichází čas zamyslet se i nad svým šatníkem. Textilní průmysl za sebou zanechává nemalou ekologickou stopu, katastrofické jsou i pracovní podmínky švadlen a pěstitelů bavlny. Někteří výrobci a prodejci oblečení se proto rozhodli jít jinou cestou. A přibývá jich. Jak dokazuje web Greenglasses.cz i v Praze nebo v e-shopech se můžete obléknout udržitelněji v podstatě od hlavy až k patě.
(Celý text)

NP Šumava chce revitalizovat cca 2000 hektarů rašelinišť
1. září 2016 16:27

KVILDA (ČTK) - Šumavský národní park hodlá v následujících letech revitalizovat přibližně 2000 hektarů rašelinišť. Projekt, jehož partnerem je i Národní park Bavorský les, má pomoci zadržovat vodu v krajině a zmírnit kolísání jejího stavu. Náklady na plánovanou revitalizaci činí přibližně 140 milionů korun. Projekt schválilo ministerstvo životního prostředí a bude žádat o finanční podporu evropský program LIFE. Novinářům to na Kvildě na Prachaticku řekli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a bavorská ministryně životního prostředí Ulrike Scharfová.
(Celý text)

Na odpadové projekty mohou města vedle dotace získat půjčku
1. září 2016 15:38

PRAHA (ČTK) - Obce, města i kraje, které chtějí v rámci operačního programu Životní prostředí (OPŽP) požádat o dotaci na projekty týkající se zpracování odpadu, mohou na ně dostat půjčku od Státního fondu životního prostředí. Fond na půjčky vyhradil 250 milionů korun. ČTK to sdělilo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Středočeský kraj musí znovu projednat zastavení výroby v Azosu
1. září 2016 14:40

NYMBURK (ČTK) - Středočeský kraj musí znovu projednat zastavení výroby v nymburské společnosti Azos CZ. Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo předchozí krajské rozhodnutí o nařízení zastavení výroby a vrátilo ho k novému projednání kraji. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí středočeského hejtmanství Michaela Drobná.
(Celý text)

Papež chce ke skutkům milosrdenství přidat i péči o přírodu
1. září 2016 14:21

VATIKÁN (ČTK) - Papež František navrhl zařadit mezi tradiční křesťanské skutky milosrdenství také péči o životní prostředí. Církev dosud předepisuje věřícím konat sedm skutků tělesného a sedm duchovního milosrdenství, mezi nimiž jsou například sycení hladových, návštěva nemocných či trpělivé snášení křivd.
(Celý text)

Majestátní jeleni evropští jsou v ohrožení. Kříží se s asijským jelenem sikou
1. září 2016 13:00

PRAHA (Ekolist) - Jedním z nejohroženějších velkých obratlovců české přírody je podle biologů jelen evropský. Na vině je jeho křížení s nepůvodním příbuzným druhem - jelenem sikou. Ti byli do obor na území Česka dováženi od 19. století ze svého původního domova v Asii.
(Celý text)

Německo obvinilo Fiat Chrysler z manipulací s emisemi
1. září 2016 12:50

BERLÍN (ČTK) - Německé ministerstvo dopravy obvinilo italsko-americkou automobilku Fiat Chrysler Automobiles (FCA), že ve svých naftových motorech využívá nepřípustný systém pro manipulaci s emisemi. Informoval o tom německý list WirtschaftsWoche.
(Celý text)

Veterináři budou kvůli plísni kontrolovat zásilky čolků a mloků
1. září 2016 11:29

PRAHA (ČTK) - Veterináři začínají ode dneška kontrolovat všechny zásilky čolků a mloků, které přijdou ze zemí mimo Evropskou unii. Obávají se plísňového onemocnění, kterou do Evropy nejspíš zavlekli obojživelníci z východoasijských zemí. Choroba způsobuje zvířatům infekci kůže, končí smrtí. V Česku zatím nebylo onemocnění prokázáno, aktuálně je choroba v Nizozemsku, Belgii, Německu či v Británii, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.
(Celý text)

Sobi zabití v Norsku bleskem zůstanou na místě
1. září 2016 11:25

OSLO (ČTK) - Těla více než tří stovek sobů, které na konci srpna zabil ve středním Norsku úder blesku, zůstanou na místě události, kde se rozloží. S odvoláním na norskou agenturu na ochranu životního prostředí o tom informoval server The Local. Řadě mrtvých sudokopytníků ale vědci odřízli hlavu.
(Celý text)

Ostrava požaduje úplnou dekontaminaci zeminy z ropných lagun
1. září 2016 08:40

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava chce, aby se při sanaci kontaminované zeminy po odtěžení kalů z ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo využila metoda úplné dekontaminace. Město mělo od ministerstva životního prostředí k dispozici tři možné návrhy řešení a mělo se vyjádřit k tomu, který z nich by preferovalo. Radní nyní rozhodli, že podpoří variantu úplné dekontaminace, která je ale nejdražší. Podle posudku by stála zhruba 2,3 miliardy korun a sanace by trvala zhruba deset let, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).
(Celý text)

Ostrava požaduje úplnou dekontaminaci zeminy z ropných lagun
1. září 2016 08:40

OSTRAVA (ČTK) - Ostrava chce, aby se při sanaci kontaminované zeminy po odtěžení kalů z ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo využila metoda úplné dekontaminace. Město mělo od ministerstva životního prostředí k dispozici tři možné návrhy řešení a mělo se vyjádřit k tomu, který z nich by preferovalo. Radní nyní rozhodli, že podpoří variantu úplné dekontaminace, která je ale nejdražší. Podle posudku by stála zhruba 2,3 miliardy korun a sanace by trvala zhruba deset let, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1407 | 1408 | 1409 | 1410 | 1411 | .. | 2144 | Další

Online diskuse
Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další