ecomonitor.cz
verze pro tisk
Kladno příští rok počítá s instalací podzemních kontejnerů
24. září 2016 10:18

KLADNO (ČTK) - Kladno příští rok počítá s instalací podzemních kontejnerů na tříděný i smíšený odpadu, zaplatí za ně téměř 37 milionů korun. Radnice nyní dokončuje žádost o dotaci, která by měla pokrýt zhruba dvě třetiny nákladů. Dotaci by město mělo získat ale jen na kontejnery na tříděný odpad, na směsný zaplatí z rozpočtu. ČTK sdělila mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.
(Celý text)

Česko ani Německo neznají původ zápachu v Krušnohoří
23. září 2016 17:11

LITVÍNOV (ČTK) - Česko ani Německo stále neznají příčiny zápachu, na který si dlouhodobě stěžují obyvatelé saské strany Krušných hor. Stížnosti se opakují už více než 14 let, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po jednání se svým saským protějškem Thomasem Schmidtem. Pomoci odhalit zdroj zápachu by měl tříletý projekt, který počítá se specializovaným a častým měřením na obou stranách.
(Celý text)

Psi na elektronickém obojku už v Sokolově pobíhat nemohou
23. září 2016 16:44

SOKOLOV (ČTK) - Majitelé psů v Sokolově mohou ve městě své psy vodit výhradně na vodítku. Dosud bylo vyhláškou umožněno místo klasického vodítka používat i takzvaný elektronický obojek. Na druhou stranu zvýšili zastupitelé počet míst, kde mohou psi být puštěni na volno. Nadále platí povinnost majitelů označovat své psy mikročipem nebo tetováním, řekl ČTK starosta Sokolova Jan Picka (ČSSD).
(Celý text)

Přes vysokou pokutu firma zavezla jezírko s chráněnými živočichy
23. září 2016 16:17

MIKULOVICE (ČTK) - Společnost Skládka Elzet podnikatele Luďka Zahradníka i po uložení pokuty 1,5 milionu korun za příliš rozsáhlé zavážení vodní plochy v bývalé cihelně Blato u Mikulovic ve své činnosti pokračovala. V současnosti už biotop, kde se vyskytovalo šest zvláště chráněných živočišných druhů, prakticky zmizel. Podnikatel ignoroval i zákaz od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) po její květnové kontrole, sdělil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáš Trávníček.
(Celý text)

Pražský magistrát pošle školáky na exkurze do komunitních zahrad a farem
23. září 2016 15:20

PRAHA (ČTK) - Magistrát hlavního města pošle školáky a rodiny s dětmi na exkurze do komunitních zahrad nebo farem. Hledá firmu, která by pro ně program za necelých 500 000 korun zajistila. ČTK to zjistila z uveřejnění na úřední desce magistrátu.
(Celý text)

Zoo Ostrava opustí samec vzácného lemura Sclaterova
23. září 2016 15:05

OSTRAVA (ČTK) - Ostravskou zoologickou zahradu příští týden opustí sameček kriticky ohroženého modrookého lemura Sclaterova Ravu. V zoo vytvořil pár se samičkou Fuoro. Za šest let se jim však nepodařilo odchovat žádné mládě, proto koordinátor evropského záchovného programu doporučil jeho přesun do Anglie k nové samici, řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Richard Brabec na chatu Blesku ke kontrolám kotlů a pálení odpadů
23. září 2016 13:28

PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes na chatu Blesku odpovídal na dotazy čtenářů k právě přijímané novele zákona o ovzduší, která by zásadně změnila náš právní řád a umožnila by státu kontrolovat, zda lidé doma netopí odpadky.
(Celý text)

Na podporu elektřiny a tepla dá stát dát o 4 miliardy víc než letos
23. září 2016 11:34

PRAHA (ČTK) - Na podporu elektřiny a tepla poskytne stát příští rok ze státního rozpočtu o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Návrh nařízení schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zatímco letos vláda vyčlenila na podporu zhruba 22 miliard korun, pro příští rok nařízení počítá s 26,2 miliardy korun.
(Celý text)

Úprava lesoparku pod rozhlednou Hard začne v Sokolově v prosinci
23. září 2016 11:18

SOKOLOV (ČTK) - V Sokolově začne v prosinci úprava zanedbaného lesoparku pod rozhlednou Hard. Město již na práce za 4,7 milionu korun vyhlásilo výběrové řízení. Úprava sítě cest, kácení i výsadba zeleně by měly být hotovy do léta příštího roku. Projektant nyní pracuje na přípravě druhé etapy revitalizace lesoparku, jejíž součástí by měla být i úprava svahu tak, aby byl vhodný na sáňkování, řekl dnes novinářům místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).
(Celý text)

Z dotací EU půjde na likvidaci ekologických zátěží 500 milionů Kč
23. září 2016 10:37

PRAHA (ČTK) - Na likvidaci starých ekologických zátěží půjde z evropských fondů půl miliardy korun, z toho 470 milionů připadne na vyčištění vážně kontaminovaných lokalit a 30 milionů na analýzu rizik. O peníze se mohou hlásit obce, kraje, obecně prospěšné společnosti a firmy, které likvidaci zajišťují. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí, které se Státním fondem životního prostředí novou výzvu z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) vyhlásilo.
(Celý text)

Krávy z radioaktivní zóny kolem Fukušimy slouží vědcům
23. září 2016 10:00

PRAHA (ČTK) - Krávy pasoucí se na svěžích zelených pláních u opuštěného japonského města Namie zaslechnou povědomý rachot auta místního farmáře a začnou se shlukovat. Tentokrát je ale nečeká krmení. Místo toho budou zvířatům změřeny hodnoty radioaktivních látek v těle, aby se zjistilo, nakolik jsou ovlivněny pobytem v prostředí, kde radiace patnáctkrát přesahuje bezpečné hodnoty. Pastvina těchto krav se totiž nachází poblíž Fukušimy, kde zemětřesení a následná přívalová vlna cunami poškodily v roce 2011 místní jadernou elektrárnu, píše agentura AP.
(Celý text)

Šefčovič: Stávající krize nezastiňují vznik energetické unie EU
23. září 2016 08:43

BRUSEL/GENK (ČTK) - V loňském roce bylo sousloví "energetická unie" v Bruselu jedním z klíčových a velmi často používaných slovních spojení. Minulý pátek už ale lídři 27 zemí EU věc v deklaraci po své schůzce v Bratislavě zmínili jen v závorce jako pouhou jednu z několika věcí, jejichž pokrok má být zhodnocen příští rok na jaře. Přesto nemá místopředseda Evropské komise pro tuto oblast Maroš Šefčovič pocit, že by se energetická unie v EU ocitla ve stínu potřeby řešit krize jako je migrace či odchod Británie z bloku.
(Celý text)

Před brněnským nádražím dnes auta nahradilo posezení
23. září 2016 07:49

BRNO (ČTK) - Prostor před brněnským hlavním nádražím se ve čtvrtek na jeden den proměnil. Během happeningu "Hlavas bez aut" před budovou nádraží mohly projíždět jen prostředky MHD, zatímco silnice patřily posezení na sluníčku a různým stánkům nabízejícím drobné občerstvení či stánkům různých spolků i politických stran, které je využily před volbami. Cílem organizátorů bylo ukázat lidem lokalitu před nádražím v příjemnější podobě, uvedla v tiskové zprávě Veronika Staňková z platformy Živé město. Někteří Brňané hodnotí místo jako špinavé, chaotické a celkově odpudivé, i kriminalita zde je vyšší.
(Celý text)

Patogeny se čím dál snadněji dostávají do moří. Nemocí koček trpí už i vydry mořské
23. září 2016 01:06

PRAHA (Ekolist) - Rozrůstající se lidské osídlení na pobřežích, úbytek přirozeného přírodního prostředí i snadnější splach dešťové vody do moří. Zhruba tak lze popsat tři hlavní a vzájemně propojené příčiny, které mohou za to, že se řada dosud ryze suchozemských patogenů dostává čím dál častěji do moří a oceánů. V těch pak mohou působit značné škody. Zprávu o tom podává studie vědců Kalifornské univerzity v městě Davis.
(Celý text)

Německý Spolkový sněm schválil pařížskou dohodu o klimatu
22. září 2016 20:41

(ČTK) - Dolní komora německého parlamentu, Spolkový sněm, dnes schválila mezinárodní dohodu o klimatu, která byla koncem loňského roku sjednána v Paříži. Uvedla to agentura DPA. O definitivní ratifikaci dokumentu, který má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky, rozhodne v pátek horní komora, Spolková rada.
(Celý text)

Dvanáct krásných stromů se uchází o titul Strom roku 2016
22. září 2016 15:25

PRAHA (Ekolist) - Stromy jsou krásné. Ale některé stromy nad ostatními přeci jen vynikají. Svou mohutností, věkem, tvarem koruny. Svým zapojením do krajiny. Nebo svým příběhem. Právě takové výjimečné stromy se každoročně ucházejí o titul Strom roku. Podívejte se, jaké stromy se dostaly do finále letošní soutěže.
(Celý text)

Národní třída je na den bez aut, vědci měří rozdíl v znečištění
22. září 2016 14:05

PRAHA (ČTK) - Na pražskou Národní třídu mají dnes auta vjezd zakázán. Odborníci chtějí změřit rozdíl ve znečištění ovzduší ulice, kdy je tam běžný provoz a když by tam byla zóna bez aut. Akce je součástí Evropského týdne mobility pořádaného od roku 2002, jehož iniciátorem je Evropská komise. Na dnešní den připadá Mezinárodní den bez aut.
(Celý text)

Hráz Velkého knížecího rybníka u Mariánských Lázní vyžaduje opravu
22. září 2016 14:04

M. LÁZNĚ (ČTK) - Velký knížecí rybník u Mariánských Lázní potřebuje revitalizaci. V havarijním stavu je především hráz rybníka, nutné ale bude i jeho odbahnění. Zastupitelé města již schválili vypracování projektové dokumentace na obě tyto akce, město bude hledat možnosti dotací, řekl ČTK starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák (Piráti). Na zpracování projektu uvolnili zastupitelé necelých 300.000 korun.
(Celý text)

Zájem o biopotraviny ve Francii prudce roste
22. září 2016 11:44

PAŘÍŽ (ČTK) - Prodej biopotravin ve Francii by měl v letošním roce vzrůst o 20 procent, což bude nejrychlejší tempo růstu za sedm let, protože do tohoto segmentu vstupuje stále více zemědělců i obchodníků. Celkem mají tržby z prodeje biopotravin dosáhnout 6,9 miliardy eur (186,4 miliardy Kč), uvedla skupina zaměřené na podporu a rozvoj ekologického zemědělství Agence Bio.
(Celý text)

Cenu za dokonalé využívání dešťové vody na zahradě získal Jaroslav Suda
22. září 2016 11:07

PRAHA (Ekolist) - První cenu v soutěži „Dešťovka na zahradě“ získal Jaroslav Suda z Košic u Tábora. Soutěž se nezaměřila na žížaly, ale na využívání dešťové vody na zahradě. Sešlo se 33 soutěžních příspěvků, z nichž většina nezapře to, že Češi jsou národ kutilů. Jaroslav Suda je toho příkladem. Dešťovou vodu zajímavým způsobem využívá nejen ve svém skleníku, ale i v rodinném domě.
(Celý text)

Cenu za dokonalé využívání dešťové vody na zahradě získal Jaroslav Suda
22. září 2016 11:07

PRAHA (Ekolist) - První cenu v soutěži „Dešťovka na zahradě“ získal Jaroslav Suda z Košic u Tábora. Soutěž se nezaměřila na žížaly, ale na využívání dešťové vody na zahradě. Sešlo se 33 soutěžních příspěvků, z nichž většina nezapře to, že Češi jsou národ kutilů. Jaroslav Suda je toho příkladem. Dešťovou vodu zajímavým způsobem využívá nejen ve svém skleníku, ale i v rodinném domě.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1398 | 1399 | 1400 | 1401 | 1402 | .. | 2145 | Další

Online diskuse
Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
14. května 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
(Celý text)

Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další