ecomonitor.cz
verze pro tisk
V Chemopetrolu odstavili kvůli poruše výrobu agrochemikálií
22. listopadu 2000 17:55

LITVÍNOV (ČIA) - V důsledku poruchy v teplárně T 700 byla dnes odstavena v provozech společnosti Chemopetrol Litvínov na Mostecku výroba agrochemikálií.
(Celý text)

Poláci i Skandinávci chtějí rychlé vybudování dálnic
22. listopadu 2000 17:40

OSTRAVA (ČIA) - Koncepce dopravy a VI. transevropský dopravní koridor byly tématy dnešním dnem ukončeného IV. ročníku mezinárodní konference Transport 2000 v Ostravě. Právě koridor, jež povede přes ČR má totiž spojit sever Evropy s jihem.
(Celý text)

Hradečtí hledají nového investora pro dopravní terminál
22. listopadu 2000 16:40

HRADEC KRÁLOVÉ (ČIA) - Investora, jež by se podílel na financování nového dopravního terminálu v Hradci Králové, stále hledají královéhradečtí radní. Posledním zasedáním schválila rada města záměr hledat nového partnera formou výběrového řízení. Jeho výsledek by měl být oznámen počátkem příštího roku.
(Celý text)

Podle V4 by "propady" měly pokrýt maximálně 10% podíl emisí
22. listopadu 2000 16:12

PRAHA/HAAG (EkoList) - Maximálně 10% podíl na snižování emisí skleníkových plynů v rámci tzv. "mechanismu čistého rozvoje" by podle Visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) měly mít tzv. "propady". Stanovisko V4 představil včera na ministerské části konference OSN o klimatických změnách v Haagu maďarský ministr životního prostředí Ferenc Ligetvári.
(Celý text)

Na Litoměřicku vzniknou dvory pro sběr nebezpečných odpadů
22. listopadu 2000 14:20

LITOMĚŘICE (ČIA) - Tři velké dvory pro sběr a následnou likvidaci drobného nebezpečného odpadu vzniknou na Litoměřicku v Roudnici nad Labem, Lovosicích a Litoměřicích. V dalších zhruba 19 obcích okresu se v příštích letech počítá se vznikem menších sběrných míst pro odpady.
(Celý text)

Haag: Dohoda stále není na dohled
22. listopadu 2000 13:00

PRAHA/HAAG (EkoList) - Naděje na možný zlom v jednáních 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN vzala za své, napsala včera BBC. Francouzská ministryně životního prostředí Dominique Voynetová prohlásila, že Evropská unie nebude vyjednávat o americkém návrhu na využití propadů a obvinila USA z hledání cestiček, jak obejít závazky plynoucí z Kjótského protokolu. "Spojené státy se snažily zničit naši práci za poslední tři roky," řekla Voynetová včera na brífingu Evropské unie, které nyní Francie předsedá.
(Celý text)

Třetina Karlovarska získala kvalitní pitnou vodu
21. listopadu 2000 17:40

KARLOVY VARY (ČIA) - Kvalitní pitnou vodu má od dneška západní část Karlovarska a město Ostrov. V Karlových Varech dopoledne přívodním kohoutem otočil ministr zemědělství Jan Fencl, který tak uvedl tak do provozu největší investiční akci v oblasti vodárenství posledních deseti let.
(Celý text)

Indiánka Uwa: Ropa je pro nás svatá
21. listopadu 2000 17:19

HAAG (zvláštní zpravodajka EkoListu) - Jak jsme již informovali, v pátek 17. 11. 2000 před budovou Soudního dvoru v Haagu proběhla demonstrace na podporu kolumbijského indiánského kmene Uwa. Požádali jsme o rozhovor jednu z členek kmene a organizátorek pátečního protestu Doris Cristanchovou.
(Celý text)

Thomas Klestil se musel i v Bratislavě vyjadřovat k Temelínu
21. listopadu 2000 16:45

PRAHA, BRATISLAVA (<A HREF="http://cia.atlas.cz" TARGET="_blank">ČIA</A>, SITA) - Otázky týkající se spuštění Jaderné elektrárny Temelín (JETE) provázely i návštěvu rakouského prezidenta Thomase Klestila na Slovensku. Na dnešní tiskové konferenci po jednání se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem rakouský prezident řekl, že v česko-rakouském sporu nejde o to, zda jaderná energie "ano či ne", ale o to, aby se pro jaderné elektrárny přijaly závazné bezpečnostní standardy, které by museli dodržovat všichni.
(Celý text)

Stát stanovil podmínky úpravy splátek zemědělských půjček
21. listopadu 2000 15:45

PRAHA (ČIA) - Ministerstva zemědělství a financí stanovila podmínky úpravy splátek návratných finančních výpomocí. Tyto půjčky poskytoval stát zemědělcům v letech 1991 až 1995. Zemědělci mohou požádat o další rozložení, odložení splátek o jeden až tři roky a požádat o zvýšenou bonifikaci. "Žadatel však nesmí být dlužníkem státu," oznámil dnes ČIA mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář.
(Celý text)

USA a EU se v Haagu handrkují
21. listopadu 2000 13:30

PRAHA/HAAG (EkoList) - Necelé tři dny zbývají do pátku - tedy posledního dne, kdy by se konference v Haagu mohla ještě dobrat k úspěchu, tedy k uzavření dohody o konkrétních realizacích závazků z Kjóta. Americká delegace včera přišla s návrhy, kterými chce vyjednávání s Evropskou unií posunout z mrtvého bodu, na němž mezitím uvízlo.
(Celý text)

Haag: Chirac otevřeně kritizoval USA
21. listopadu 2000 10:30

PRAHA/HAAG (EkoList) - Francouzský prezident Jacques Chirac včera v Haagu, kde začala ministerská část 6. Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, vystoupil s projevem, který byl kriticky zaměřen proti klimatické politice Spojených států. Chirac Američanům vyčinil za to, že na celosvětovém objemu emisí skleníkových plynů se podílejí celou čtvrtinou. "Každý Američan vyprodukuje třikrát víc skleníkových plynů než Francouz," upřesnil Chirac a dodal: "Je proto především na Američanech, aby se naplnily naše naděje na účinné omezení emisí skleníkových plynů v globálním měřítku." Prezident také vyzval Spojené státy, aby se spojily s ostatními rozvinutými zeměmi "v boji proti klimatické změně, nové hranici našeho rozvoje".
(Celý text)

Hanzelka a Zikmund dostali Cenu ministra životního prostředí
21. listopadu 2000 09:05

PRAHA (EkoList) - Na pražském Žofíně udělil včera, před svým odjezdem na světovou konferenci o klimatu do Haagu, ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) již tradiční Ceny ministra. Ty se od roku 1994 udělují za přínos pro životní prostředí. Laureáty hlavní Ceny ministra se letos stali cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Podle ministra Kužvarta ji získali "za celoživotní dílo v publikační činnosti o životním prostředí."
(Celý text)

Meacher: Dohoda je v zájmu USA
21. listopadu 2000 09:00

PRAHA (EkoList, BBC) - Přestože zejména v otázce obchodování s emisemi a využití tzv. propadů rozpory mezi Spojenými státy a Evropskou unií v Haagu stále přetrvávají, zůstává náměstek britského ministra životního prostředí Michael Meacher, jak sám říká, "mírně optimistický", a stále věří, že v Haagu vznikne konkrétní mezinárodní dohoda o boji proti klimatickým změnám. Meacher zároveň včera připomněl, že druhý týden v Haagu přinese velmi důležité záležitosti právě proto, že se USA a EU dosud nebyly schopny dohodnout, jak nejlépe realizovat to, na čem se dohodly v roce 1997 v Kjótu.
(Celý text)

Ranní únik kyseliny ve Spolaně nezpůsobil větší škody
20. listopadu 2000 17:25

NERATOVICE (ČIA) - Bez vážnějších následků na životní prostředí i zdraví lidí zřejmě zůstane ranní únik padesáti litrů kyseliny chlorsulfonové v areálu akciové společnosti Spolana v Neratovicích na Mělnicku. Po kontaktu s mlhou se sice vytvořil hustý dým, který musela zlikvidovat zvláštní hasičská jednotka, podle posledních informací z okresního úřadu však nešlo o nic vážného.
(Celý text)

Na ostravském Transportu se bude mluvit především o D47
20. listopadu 2000 14:25

OSTRAVA (ČIA) - Již více než 250 odborníků ze střední a východní Evropy potvrdilo účast na čtvrtém ročníku mezinárodní konference Transport 2000, která proběhne 21. a 22. listopadu v ostravském hotelu Atom. Konferenci pořádá Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska, záštitu nad letošním ročníkem konference převzala Evropská komise v Bruselu, ministr dopravy a spojů Jaromír Schling a primátor města Ostravy Evžen Tošenovský.
(Celý text)

V Hřensku hrozí zřícení dalších útvarů
20. listopadu 2000 14:15

HŘENSKO (ČIA) - Ještě do poloviny prosince potrvají dopravní omezení způsobená sanací tisíc tun vážícího a zřícením hrozícího skalního bloku v Hřensku na Děčínsku. Sanační práce jsou v současnosti asi v polovině. Pro ČIA to uvedl Jan Pokorný ze specializované firmy zajišťující sanaci pískovcového masívu pomocí krátkých odstřelů a postupného rozebírání.
(Celý text)

V Haagu v sobotu vyrostla hráz proti klimatickým změnám
20. listopadu 2000 14:08

HAAG (zvláštní zpravodajka EkoListu) - V sobotu 18. listopadu postavilo téměř šest tisíc aktivistů mezinárodních ekologických organizací (především Friends of the Earth či Greenpeace) půlkilometrovou zeď kolem haagského Kongresového centra, kde právě probíhá 6. zasedání stran Rámcové konvence OSN o klimatických změnách (UNFCCC). Následující fotografie přibližují celou sobotní akci, která trvala zhruba dvě hodiny.
(Celý text)

Jednání o klimatických změnách ještě zesílí
20. listopadu 2000 08:00

PRAHA (EkoList) - Haagská jednání o způsobech, jak čelit globálnímu oteplování zeměkoule, se zítřejším příjezdem ministrů vlád zemí OSN ještě zesílí. Minulý týden utráceli delegáti hodně námahy na překonání rozdílů mezi Spojenými státy a Evropskou unií, aby došlo k realizaci protokolu z Kjóta. Tam průmyslové země souhlasily s redukcí skleníkových plynů o 5 procent do roku 2012. V Haagu se ovšem vytvořila silná evropská opozice proti americkým návrhům dosáhnout svého závazku z Kjóta obchodováním s emisními úvěry a využitím propadů.
(Celý text)

Konferenci v Haagu obklíčila písečná hráz
19. listopadu 2000 17:50

HAAG (zvláštní zpravodajka EkoListu) - Čtyři sta metrů dlouhá a 160 cm vysoká hráz, postavená z více než 50 tisíc jutových pytlů s pískem, vyrostla včera odpoledne před haagským kongresovým centrem, kde se od pondělka koná 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (COP6). Hráz, která byla rozdělena na vnitřní část, před vchodem do kongresového centra, a vnější část, na okraji silnice souběžné s budovou, postavilo na pět tisíc aktivistů z celé Evropy, kteří se do Haagu sjeli na výzvu mezinárodní ekologické organizace Friends of the Earth International (Přátelé Země), kterou v České republice reprezentuje Hnutí DUHA.
(Celý text)

Konferenci v Haagu obklíčila písečná hráz
19. listopadu 2000 17:50

HAAG (zvláštní zpravodajka EkoListu) - Čtyři sta metrů dlouhá a 160 cm vysoká hráz, postavená z více než 50 tisíc jutových pytlů s pískem, vyrostla včera odpoledne před haagským kongresovým centrem, kde se od pondělka koná 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (COP6). Hráz, která byla rozdělena na vnitřní část, před vchodem do kongresového centra, a vnější část, na okraji silnice souběžné s budovou, postavilo na pět tisíc aktivistů z celé Evropy, kteří se do Haagu sjeli na výzvu mezinárodní ekologické organizace Friends of the Earth International (Přátelé Země), kterou v České republice reprezentuje Hnutí DUHA.
(Celý text)


Online diskuse
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)