ecomonitor.cz
verze pro tisk
PlanetArk: Newyorský starosta napadl americký zákon o kukuřičném etanolu
12. února 2008 12:26

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Nový americký zákon o energiích způsobí nárůst světových cen potravin a povede k případům smrti hladem po celém světě, protože pokračuje v podpoře ethanolu vyráběného z kukuřice, řekl v pondělí newyorský starosta Michael Bloomberg. Informuje o tom agentura Reuters.
(Celý text)

AP: Podle Austrálie je japonský lov velryb nelítostným zabíjením
11. února 2008 09:37

SYDNEY/PRAHA (Ecomonitor) - Austrálie ve čtvrtek zveřejnila fotografie dokumentující kruté způsoby japonského lovu velryb. Na fotografiích jsou zachyceny krvácející mrtvoly velryb usmrcených harpunou nakládané na palubu velrybářské lodi. Japonsko v reakci na zveřejnění těchto snímků obvinilo Austrálii ze šíření propagandy, jež může velice negativně ovlivnit vzájemné vztahy obou zemí. Zprávu přinesla agentura AP.
(Celý text)

AllAfrica: Odlesňování vážně ohrožuje vodstvo v oblasti Harare
8. února 2008 09:12

HARARE/PRAHA (Ecomonitor) - Pokračující masivní odlesňování má dlouhodobý a dalekosáhlý dopad na vodstvo a jeho kvalitu, tvrdí Zimbabwský národní vodohospodářský úřad (ZINWA). Podle jeho mluvčí Marjory Munyongaové však již byl přijat strategický plán, který má zajistit zlepšení situace. Informoval o tom deník The Herald.
(Celý text)

Hana Hudcová: Dunaj je stále krásný, lidskou činností už byl ale pozměněn opravdu hodně
7. února 2008 13:40

BRNO (Ekolist) - "Hlavní problémy čistoty Dunaje jsou velká města a průmyslový odpad. Kolegové biologové ale zároveň s potěšením zjišťovali, že příroda má sílu se zotavovat a občas byli až překvapeni, jak bohatý a pestrý život v Dunaji nacházeli," říká Hana Hudcová z brněnské pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.M., která se jako jediná z ČR vloni zúčastnila vědecké expedice Společný průzkum Dunaje 2. V rozhovoru vypravuje nejen o vědecké práci na lodi, ale i o problémech, s kterými se musí řeka vyrovnávat, a o přírodě kolem toku.
(Celý text)

Independent: Je Tichý oceán největším smetištěm světa?
7. února 2008 09:27

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Plastová polévka - tak někteří z vědců přezdívají obrovskému množství odpadků, které se shlukuje v severním Pacifiku asi 500 námořních mil od kalifornského pobřeží směrem k Japonsku. Odpadky vytvořily v oceánu skvrnu přibližně dvakrát větší, než je rozloha USA. Informoval o tom zpravodajský server The Independent.
(Celý text)

BBC: Kolaps ekosystémů kvůli změnám klimatu může přijít již v tomto století
6. února 2008 10:00

LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor) - Řada klimatických systémů na celé zeměkouli je pod tlakem a hrozí, že dosáhnou kritického bodu, za kterým již nebude návratu. Důvodem je dopad klimatických změn vyvolaných lidskou činností. Podle britských vědců se zhroucení některých ekosystémů může lidstvo dočkat již v tomto století, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Rozložitelné sny o rozložitelných plastech
6. února 2008 08:00

PRAHA (Ekolist) - Rok 2004 byl bohatý na zprávy o rozložitelných plastech. Zdálo se, že už brzy budou běžnou součástí života v České republice. Nic takového se ale zatím nestalo. Co je toho příčinou?
(Celý text)

Edmonton Journal: Kanadská Alberta vybíjí tisíce jelenů kvůli nemoci
5. února 2008 09:15

PRAHA/CALGARY (Ecomonitor) - Kanadské úřady vybíjejí stovky jelenů kvůli prionové nemoci známé jako chronické chřadnutí (CWD) a podobné nemoci šílených krav. Jenže zabíjení zvířat v Albertě, západní provincii Kanady, se nelíbí zdejším obyvatelům. Za poslední dva měsíce vystříleli lovci všechny jeleny v okruhu deseti kilometrů od čtyř míst, kde byla nalezena nakažená zvířata, píše deník Edmonton Journal.
(Celý text)

Poslanci navrhli zmírnit ochranu zvířat před týráním
4. února 2008 13:23

PRAHA (Ekolist) - Na počátku 90. let minulého století vznikl zákon, který má chránit zvířata proti týrání, jež jim způsobují lidé. Od loňského dubna prochází sněmovnou jeho novela, která má tuto normu sladit s legislativou Evropské unie. Jenže podle některých poslanců i podle některých nevládních organizací by nakonec mohl omlazený zákon chránit zvířata míň, než tomu bylo dřív.
(Celý text)

BBC: V Norsku vzniká nová semenná banka
4. února 2008 09:01

NORSKO/ŠPICBERKY (Ecomonitor) - Na Špicberských ostrovech v Severním ledovém oceánu vznikne nová semenná banka. Ta má zajistit možnost obnovení potravinových zdrojů v případě, že by celou Zemi či některý region postihla závažná živelná nebo nukleární katastrofa. Do Norska byla vědci z Mezinárodního institutu pro tropické zemědělství se sídlem v Nigérii zaslána zásilka skládající se z jedenadvaceti schránek, které obsahují 7 000 semen z třiceti šesti afrických států. Informovala o tom agentura BBC.
(Celý text)

RIA Novosti: Ruský vědec tvrdí, že by Zemi měla brzy zasáhnout nová doba ledová
1. února 2008 09:01

PRAHA/PETROHRAD (Ecomonitor) - Ruský vědec Chabibulo Abdusamatov v rozhovoru pro informační server RIA Novosti uvedl, že se teplota na Zemi v posledních letech stabilizovala a že v budoucnu naši planetu čeká namísto globálního oteplování příchod malé doby ledové.
(Celý text)

BBC: Desítky milionů směřují na ozdravení africké půdy
31. ledna 2008 09:06

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - V Nairobi byl zahájen pětiletý projekt, který má napomoci ozdravění zemědělské půdy v Africe. Program Aliance pro zelenou revoluci v Africe (AGRA) nabízí 180 milionů dolarů, které v následujících letech využije 4,1 milionu farmářů. Ozdravná kúra se dotkne 6,3 milionu hektarů zemědělské půdy, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

National Geographic: V tělech tasmánských čertů byly nalezeny zpomalovače hoření
30. ledna 2008 09:15

NEW YORK (Ecomonitor) - Výzkumníci objevili v tělech australských tasmánských čertů zpomalovače hoření, které jsou považovány za karcinogenní, napsal National Geographic. Studie, kterou provedl australský Národní metrologický institut, zkoumala vzorky tělesného tuku šestnácti žijících a uhynulých tasmánských čertů, z nichž někteří trpěli tvářovým tumorem, fatálním onemocněním známým pod zkratkou DFTD.
(Celý text)

Canada.com: Velká kanadská jezera ohrožuje invaze korýšů
29. ledna 2008 09:08

GREAT LAKES (Ecomonitor) - Velká kanadská jezera zaplavilo množství korýšů Hemimysis anomala, napsal server Canada.com. Nepůvodní korýši budou mít pravděpodobně negativní dopad na život v jezerech. "Rozšířili se víc, než jsme předpokládali," řekl Marten Koops, výzkumný specialista z Fisheries and Oceans Canada. Ten nyní dokončuje celkové posouzení rizik spojených s těmito korýši. Podle škod, které napáchali v Evropě, ale představují vysoké riziko pro rybí populace a přemnožení vodních řas. Ještě je však příliš brzo odhadovat, jak velký dopad bude tento nepůvodní živočich na Velká jezera mít.
(Celý text)

Českým drahám na Hrbaté zatím konkurence nehrozí
28. ledna 2008 18:30

PRAHA (Ekolist) - Od prosince loňského roku měli mít cestující na železniční trati Praha - Rudná u Prahy - Beroun v sobotu možnost svézt se na české poměry luxusními motorovými vozy RegioShuttle. Společnost Veolia Transport (v autobusové dopravě známá spíše díky své dceřinné firmě Connex Morava, a.s.) tak hodlala na této železniční trati, přezdívané též "Hrbatá", propagovat svůj záměr provozovat zde od roku 2009 veřejnou osobní dopravu namísto Českých drah. O záměru Veolie jsme informovali v červnu 2007 a nyní jsme zjišťovali, proč její vlaky v prosinci nevyjely.
(Celý text)

BBC: Klima je v nerovnováze a může za to člověk, říká AGU
28. ledna 2008 09:10

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Celosvětové klima "je jednoznačně v nerovnováze a ohřívá se", tvrdí studie Americké geofyzikální unie (AGU). Vědecké těleso říká, že tyto změny "nejsou přirozené", píše internetové zpravodajství BBC. Změny teplot, úrovně mořské hladiny a srážek se dají nejlépe vysvětlit jako následek růstu koncentrace skleníkových plynů v atmosféře v důsledku lidské činnosti, říká studie AGU. Podle Geofyzikální unie je potřeba snížit celosvětové emise o 50 % do roku 2100. Je to od roku 2003 poprvé, co vědecká unie AGU změnila svoje stanovisko. Do nedávna totiž tvrdila, že je potřeba širší studie, která by ozřejmila, jak lidská činnost ovlivňuje klima zeměkoule. Geofyzikální unie má 50 000 členů ve 137 zemích světa.
(Celý text)

Zelený pás - dědictví železné opony
25. ledna 2008 11:18

PRAHA (Ekolist) - Železná opona rozdělovala v době studené války Evropu nejen politicky a ideologicky, ale představovala i významnou fyzickou bariéru. Přísně střežený pás území okolo „drátů“ byl prakticky lidem nepřístupný a nevyužívaný, jeho původní obyvatelé byli vystěhováni a sídla zničena. Díky tomu si ale příroda v těchto oblastech paradoxně oddychla a přírodovědné výzkumy už koncem 70. let minulého století prokázaly, že je v poměrně dobrém stavu. Co se v oblasti bývalé železné opony děje dnes?
(Celý text)

Guardian: Britský řetězec B&Q přestává prodávat terasové ohřívače
25. ledna 2008 09:15

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Britský řetězec B&Q, který prodává domácí potřeby, oznámil, že po vyčerpání současných zásob přestane nabízet terasové ohřívače, napsal deník Guardian.
(Celý text)

National Geographic: Antarktický ledovec ohřívá zřejmě i sopka
24. ledna 2008 08:50

PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Ojedinělá sopečná erupce prorazila před více než dvěma tisíci lety ledovou pokrývku a rozprášila po zmrzlé krajině popel. Byla to největší erupce v Antarktidě v posledních 10 tisících letech, napsal National Geographic. Vulkán stále ještě může vydávat teplo a rozehřívat spodní část ledovce. Může tak být i částečně zodpovědný za rychlé tání okolních ledovců. David Vaughan a Hugh Corr z Britského antarktického výzkumu, který sídlí v Cambridgi, si všimli známek erupce díky radaru, který objevil v ledovci vrstvu sopečných kamenů. "Musela to být obrovská rána, jak oblak popela a páry prorazil led," podle National Geographic řekl David Vaughan. "Pak začal na ledový povrch pršet popel," dodal. Jak další staletí padal sníh, přikrýval sopečnou vrstvu, která se nyní nachází zhruba uprostřed ledové pokrývky.
(Celý text)

Proti hluku, proti zvěři
23. ledna 2008 11:20

PRAHA (Ekolist) - Hluk se postupně stává významným problémem životního prostředí. Plíživě ovlivňuje naše fyzické i duševní zdraví a téměř se před ním nedá utéct ani skrýt. Uši nemůžeme, na rozdíl od očí, zavřít ani při spaní – centrální nervová soustava musí nepřetržitě přijímat a zpracovávat všechny zvukové podněty. Zároveň ubývá tichých míst, protože hluk se zvyšující se dopravní zátěží proniká do stále větší dálky i do vzdálenějších oblastí. Asi nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším zdrojem hluku je právě doprava: silniční, železniční a letecká. Bránit se hluku z dopravy však není vůbec nic snadného.
(Celý text)

Proti hluku, proti zvěři
23. ledna 2008 11:20

PRAHA (Ekolist) - Hluk se postupně stává významným problémem životního prostředí. Plíživě ovlivňuje naše fyzické i duševní zdraví a téměř se před ním nedá utéct ani skrýt. Uši nemůžeme, na rozdíl od očí, zavřít ani při spaní – centrální nervová soustava musí nepřetržitě přijímat a zpracovávat všechny zvukové podněty. Zároveň ubývá tichých míst, protože hluk se zvyšující se dopravní zátěží proniká do stále větší dálky i do vzdálenějších oblastí. Asi nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším zdrojem hluku je právě doprava: silniční, železniční a letecká. Bránit se hluku z dopravy však není vůbec nic snadného.
(Celý text)


Online diskuse
Práce lesních semenářů vrcholí. Osivo je připraveno k jarní výsadbě
15. května 2025 05:15

PRAHA (Ekolist) - Předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek je teď na jaře v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
(Celý text)

Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
15. května 2025 02:43

LIBEREC (ČTK) - Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti, svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Hlasovat je možné do 3. června.
(Celý text)

Vlaky by se na poškozenou trať v Hustopečích nad Bečvou měly vrátit v červnu
15. května 2025 01:10

(ČTK) - Na trati přes Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, kde koncem února vykolejila souprava s benzenem, by měly začít vlaky znovu jezdit v červnu, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na místě pokračuje sanace. Z prostoru tratě odborníci těží kontaminovanou zeminu, jsou tam již připraveny provizorní trakční brány. Konkrétní datum zprovoznění trati se bude odvíjet od postupu prací na obnově poškozeného úseku, uvedl Gavenda. Železniční trať mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím by tak měla být znovu otevřená zhruba čtyři měsíce od havárie cisteren s toxickým benzenem.
(Celý text)

Jedovaté řasy otrávily v Austrálii více než 200 mořských druhů, píše BBC
15. května 2025 00:52

CANBERRA (ČTK) - Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám, píše stanice BBC. Oběťmi rychle se množících řas jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých vodních organismů stojí vysoké teploty.
(Celý text)

V Hané ve Vyškově jsou mrtvé ryby, voda ničím kontaminovaná není
14. května 2025 22:08

VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.


(Celý text)

Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02

(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.


(Celý text)

Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09

PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)

Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07

BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)

Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03

(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50

PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)

Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20

SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)

Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01

PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)

Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57

(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)

Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)

Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15

STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)

MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)

Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)