ecomonitor.cz
verze pro tisk
O nás bez nás - obce se domáhají účasti v řízeních, které se týkají jejich katastru
10. listopadu 2008 17:43

PRAHA (Ekolist) - Každá obec v ČR má právo spolurozhodovat o tom, co se děje na jejím území - například podle zákona o územním plánování a stavebním řádu se automaticky stává účastníkem územního řízení, pokud se má nějaký záměr uskutečnit v jejím katastru. Z této běžné demokratické zvyklosti jsou ovšem v ČR učiněny dvě výjimky - jedna se v atomovém zákoně týká výstavby úložiště jaderného odpadu, druhá v horním zákoně stanovení chráněného ložiskového území. Obcím se to nelíbí a po vládě a poslancích požadují, aby se o nich nerozhodovalo bez nich.
(Celý text)

BBC: Pěstování palem pomáhá chránit biodiverzitu tropických pralesů
10. listopadu 2008 09:41

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Tradiční pěstování palem v jihovýchodní Indii může pomoci ochraně druhového bohatství tropických pralesů, tvrdí zpráva amerických a indických vědců. Podle jejich zkoumání na farmách, kde se pěstuje palma areka obecná, žije 90 % druhů ptactva žijích v nedotčených částech zdejšího tropického lesa. Tradiční zemědelský způsob se používá více než dva tisíce let a podle vědců by mohl být klíčem jak ochránit tropické porosty v budoucnu, píše zpravodajství BBC Online.
(Celý text)

Spiegel Online: Tropická houba produkuje bionaftu
6. listopadu 2008 09:52

HAMBURK/PRAHA (Ecomonitor) - Dokáže takřka změnit slámu ve zlato - totiž udělat z rostlinných zbytků biodiesel. Americký výzkumník objevil v jihoamerickém lese houbu, která může přinést revoluci ve výrobě biopaliv. Možná také naznačí odpověď na otázku, jak vlastně vznikla nafta.
(Celý text)

Nový prezident USA slibuje velké změny ekologické politiky
5. listopadu 2008 12:35

PRAHA (Ekolist) - „Je to vaše vítězství,“ řekl svým voličům vítěz prezidentských voleb v USA Barack Obama. Ve svém prvním projevu jako budoucí prezident také zmínil ekologická témata. „Dnes sice slavíme, ale zítřek nám přinese největší výzvy našeho života – dvě války, planetu v ohrožení a finanční krizi století,“ řekl v Chicagu Obama. Ve své řeči také dodal, že je potřeba rozvíjet nové zdroje energie. Obama by měl podle svých předvolebních slibů přinést podstatnou změnu ekologické politiky, očekávání navíc podporuje fakt, že Demokratická strana potvrdila svoji většinu v Kongresu i v Senátu.
(Celý text)

Times: Londýn instaluje odpadkové koše, které odolají výbuchu bomby
5. listopadu 2008 09:19

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Chodci na ulicích Londýna i cestující na nádraží a v metru budou po mnoha letech konečně moci opět vyhodit přečtené noviny nebo zbytky od svačiny do odpadkového koše. Londýnská radnice jim nabídne koše, které nejen počítají s odděleným sběrem papíru, plastů a kovu, ale také vydrží případný výbuch bomby, píše deník Times Online.
(Celý text)

IHT: Nový americký prezident musí rychle prosadit zákon o ochraně klimatu
4. listopadu 2008 12:59

PRAHA (Ecomonitor) - Oba kandidáti na post amerického prezidenta slibují velké změny v politice ochrany klimatu, oba plánují rozsáhlé snížení emisí skleníkových plynů. Příští prezident, kterého dnes Američané zvolí, však bude čelit řadě administrativních překážek a navíc ho bude tlačit čas, aby se mu podařilo prosadit zákon na ochranu klimatu již v příštím roce, píše agentura Reuters
(Celý text)

Hlasování ve sněmovně: Kraje můžou bojovat proti znečištěnému ovzduší
3. listopadu 2008 21:50

PRAHA (Ekolist) - V pátek 31. října Poslanecká sněmovna odsouhlasila novelu zákona o ochraně ovzduší, která mimo jiné umožňuje, aby si kraje, jež tíží zhoršená kvalita ovzduší, stanovily emisní strop, který musejí znečišťovatelé splnit. S tímto pozměňovacím návrhem přišel sněmovní výbor pro životní prostředí a v dolní komoře parlamentu pro něj zvedali zákonodárci ruku zcela bez ohledu na příslušnost k politickým stranám.
(Celý text)

V Kodani se potřebujeme dohodnout se světem na ochraně klimatu, shodli se evropští politici
3. listopadu 2008 15:05

PRAHA (Ekolist) - V Praze se v pátek sešli hlavní hráči evropské ekologické politiky pro příští rok. Ten bude klíčový nejen kvůli předsednictví České republiky při příjímání klimaticko-energetického balíčku, ale především kvůli konferenci v Kodani v roce 2009, kde se bude rozhodovat o budoucnosti mezinárodní smlouvy, která má nahradit dohodu z Kjóta.
(Celý text)

Historie Soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros
31. října 2008 18:00

PRAHA (Ekolist) - Ke zprávě Gabčíkovo: patálie bez konce vydáváme tuto doplňující zprávu, obsahující přehled historie projektu, mapku původního projektu a základní parametry přehrady v Gabčíkovu.
(Celý text)

Gabčíkovo: patálie bez konce
31. října 2008 18:00

PRAHA (Ekolist) - Soustava vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros (SVD G-N) vešla ve všeobecnou známost nejen jako obří, sporné a finančně náročné dědictví socialismu. Stala se rovněž synonymem maďarsko-slovenské rozepře, která v různých modifikacích nepřestává zaměstnávat nacionalisty z obou stran hranic. Na začátku přitom stál optimistický plán mezinárodní spolupráce při protipovodňové ochraně. V roce 1989, kdy bylo na slovenském území hotových 90 % prací, však Maďarsko stavební práce pozastavilo a roku 1992 se pokusilo smlouvu vypovědět. Vedly jej k tomu obavy z možných ekologických dopadů – jedná se totiž o oblast s velkými zásobami pitné vody a vzácnými ekosystémy. Kvůli tomu ostatně proti výstavbě vodního díla protestovali i mnozí milovníci přírody a vědci z dalších zemí včetně Slovenska. Jak vlastně celý spor probíhal a jaká je situace s dokončením soustavy Gabčíkovo-Nagymaros dnes?
(Celý text)

Nové senátory životní prostředí jako politické téma moc nezajímá
31. října 2008 17:35

PRAHA (Ekolist) - Včera proběhla poslední schůze šestého funkčního období Senátu. Té příští už se budou účastnit i senátoři, kteří byli zvoleni 24. a 25. října. Naprostá většina z nich zvítězila na kandidátce ČSSD - sociální demokraté získali 23 z 27 možných mandátů. Z oficiálních prezentací vítězných kandidátů všech stran je přitom zřejmé, že životní prostředí jako politické téma není přiliš důležité ani pro jednoho z nich a aspoň trochu podrobněji se mu jich věnuje jen hrstka.
(Celý text)

PlanetArk: V bohatých zemích klesá prodej balené vody
31. října 2008 09:47

PRAHA/ZURICH (Ecomonitor) - Jedničky na světovém trhu s balenými nápoji se pokoušejí odradit spotřebitele v bohatých zemích od pití vody z plastových lahví a vrátit je k pitné vodě z vodovodu. Důvodem jejich snahy jsou prý ohledy na životní prostředí a zdravotní důvody. Mezitím ale firmy expandují na trhy v rozvíjejících se zemích, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Rok jinak pomůže budování lesních cyklostezek i šetrnému turismu
30. října 2008 13:33

PRAHA (Ekolist) - Nadace Vodafone ČR dnes vyhlásila výsledky prvního ročníku projektu Rok jinak. Ten umožní pěti lidem z komerční sféry a státní správy jeden rok pracovat pro vybranou neziskovou organizaci s tím, že jejich výplatu uhradí Nadace Vodafone. Díky penězům telefonního operátora se příští rok, kromě jiných oblastí, dočkají rozvoje přírodě blízké cyklostezky v českých lesích, nebo oblast Českého Švýcarska, kde by se měla rozvíjet k přírodě šetrná turistika.
(Celý text)

CBS: Lepší ovzduší, voda a domácí vytápění by Mexičanům přidaly pět měsíců života
30. října 2008 10:00

PRAHA/MEXICO (Ecomonitor) - Mexičané by v průměru mohli žít téměř o pět měsíců déle, kdyby je neohrožovalo znečištěné ovzduší, nekvalitní kanalizace a domácí spalování tuhých paliv. Tvrdí to zpráva Harvard Initiative for Global Health zveřejněná tento týden. Podle ní v letech 2001-2005 každoročně předčasně zemřelo 14 000 obyvatel na nemoci spojené se znečištěným ovzduším a kontaminovanou vodou, což představuje tři procenta roční úmrtnosti v celém Mexiku, napsala agentura AP.
(Celý text)

Petr Hejtmánek: Africké savany - nekonečné prostory, jaké si v Čechách ani nedovedeme představit
29. října 2008 17:54

JABLONEC NAD NISOU (Ekolist) - "Ticho bylo snad to nejnádhernější, co jsem v Africe zažil," vypravuje v rozhovoru pro Ekolist cestovatel, fotograf a horolezec Petr Hejtmánek, který na černém kontinentě strávil úhrnem přibližně tři roky. Podnikal tam i dlouhé cesty na kole, nezřídka úplně sám: "Divočina, tedy obrovský prostor, do něhož nikdo nezasahuje, nebo jen minimálně, v Africe ještě stále existuje. Jsou tam ale i místa, která mají statut národního parku, a stejně se v nich lidé snaží přírodu regulovat - což je většinou špatně."
(Celý text)

Star Online: Klimatické změny jsou podle Nicolase Sterna nebezpečnější než finanční krize
29. října 2008 10:28

PRAHA/HONGKONG (Ecomonitor) - Nebezpečí, které představuje rezignace na snahy omezit dopady změny klimatu, daleko převyšuje bouře vyvolané současnou světovou finanční krizi, prohlásil na počátku tohoto týdne Nicholas Stern. Podle něj je krize naopak výbornou příležitostí pro investice do nízkouhlíkové ekonomiky, napsal The Star Online.
(Celý text)

Steiner: Nevidím politickou objednávku na nové Kjóto
27. října 2008 13:33

PRAHA (Ekolist) - Na jednodenní návštěvu ČR přijel v polovině svého čtyřletého mandátu ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Achim Steiner. Důvodem návštěvy, která proběhla v první polovině října, bylo jednání s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem o přípravě na 25. zasedání Řídící rady UNEP/10, Globálního fóra ministrů životního prostředí, které se uskuteční v únoru příštího roku v keňském Nairobi. Česká republika tam jako předsednická země bude reprezentovat ekologickou politiku celé Evropské unie. Výkonný ředitel UNEPu, který je zároveň náměstkem generálního tajemníka OSN, si během krátkého výletu udělal čas na přednášku v Ústavu mezinárodních vztahů i na setkání s českými novináři.
(Celý text)

Jordan Times: Zemi hrozí vyhubení římských olivovníků
27. října 2008 12:00

PRAHA/AMMÁN (Ecomonitor) - Jordánští farmáři se obávají o osud historických olivovníků z římských dob, které jsou považovány za národní poklad. Podle Faleha Smadiho z města Anjara jsou římské olivovníky velmi cenné, protože poskytují ten nejlepší olej a současně jsou mimořádně odolné vůči škůdcům a nemocem. Někteří lidé to však nevědí a kácejí je, nebo jim neposkytují náležitou péči.
(Celý text)

Výroba, nebo spotřeba: čím zatěžuje automobil více?
24. října 2008 11:11

PRAHA (Ekolist) - V televizní reklamě se za jedoucím autem hrne zelený koberec trávy a květin a podmanivý hlas slibuje, že v budoucnu nebudou vozidla na Zemi zanechávat žádné stopy. Automobilka tak láká zákazníky na ekologické kvality svého modelu, který slibuje nízké emise a tím také nižší příspěvek ke klimatickým změnám. Pokud se mluví o neekologičnosti automobilové dopravy, téměř vždy se týká provozu aut a emisí skleníkových plynů, které vznikají při spalování nafty nebo benzínu během jízdy. Další spotřeba energie a tím i produkce skleníkových plynů je ale navázaná na výrobu auta, těžbu surovin, zpracování ropy nebo likvidaci nepojízdného vraku. Při čem vzniká víc škodlivin?
(Celý text)

Jsou stejné normy pro jakost obyčejných potravin a biopotravin?
23. října 2008 07:00

PRAHA (Ekolist) - „Zajímalo by mne, zda-li jsou speciální normy na jakost biopotravin. Vím (i když nechápu), že biovýrobky nesmějí obsahovat GMO. Ale co se týká syntetických/přírodních pesticidů, mykotoxinů a dusičnanů, měl jsem za to, že pro biovýrobky platí stejné normy jako pro jiné potraviny. Jak je to doopravdy?“ napsal nám dotaz čtenář Tomáš Moravec. O odpověď jsme požádali Alexandru Kvasničkovou z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Z její odpovědi a doporučených odkazů jsme pak sestavili následující text.
(Celý text)

Jsou stejné normy pro jakost obyčejných potravin a biopotravin?
23. října 2008 07:00

PRAHA (Ekolist) - „Zajímalo by mne, zda-li jsou speciální normy na jakost biopotravin. Vím (i když nechápu), že biovýrobky nesmějí obsahovat GMO. Ale co se týká syntetických/přírodních pesticidů, mykotoxinů a dusičnanů, měl jsem za to, že pro biovýrobky platí stejné normy jako pro jiné potraviny. Jak je to doopravdy?“ napsal nám dotaz čtenář Tomáš Moravec. O odpověď jsme požádali Alexandru Kvasničkovou z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Z její odpovědi a doporučených odkazů jsme pak sestavili následující text.
(Celý text)


Online diskuse
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)

Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)