PRAHA (Ekolist) - V některých západních zemích je samozřejmostí, že host restaurace dostane k objednanému jídlu i džbán obyčejné pitné vody zdarma. S tím se v Česku setkáte jen výjimečně. Vodárna Veolia se snaží přesvědčit kavárníky a restauratéry, aby vodu z vodovodu svým zákazníkům dávali.
(Celý text)
Guardian: IBM chce vytápět budovy pomocí tepla z počítačů
25. června 2009 13:38
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - První zkouška ve velkém měřítku, která chce otestovat možnosti vytápění budov pomocí tepelné energie z počítačů, začala ve Švýcarsku. Výzkumníci doufají, že se jim podaří srazit o 85 % emise skleníkových plynů, které vznikají kvůli nutnosti jednak chladit počítačové procesory, jednak vytápět budovy, píše deník The Guardian.
(Celý text)
Šetrnébudovy.cz – encyklopedie pro laiky i odborníky
24. června 2009 16:20
PRAHA (Ekolist) - „Naším cílem je, aby lidé hospodařili s přírodou a energetickými zdroji inteligentně, v rámci možností, které nám současné technologie dávají,“ říká Jakub Holovský, jeden ze zatím tříčlenného týmu projektu encyklopedie www.setrnebudovy.cz, o smyslu encyklopedie zaměřené na projektování a stavbu šetrných domů a jejich šetrného využívání. Provoz encyklopedie byla zahájen včera.
(Celý text)
Žárovky končí. Čím je nahradit?
24. června 2009 15:32
PRAHA (Ekolist) - V září zmizí z prodejen čiré i matné klasické 100 W žárovky. Každý další rok k prvnímu září pak skončí prodej čirých žárovek o výkonu 75 W, 60 W a 25 W. Evropská komise tak chce zavést úspornější zdroje světla.
(Celý text)
BBC: Znečištění ze silniční dopravy představuje pro děti velké riziko
24. června 2009 10:29
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Pro děti mohou být mikroskopické částice z dopravy větším nebezpečím, než se původně předpokládalo, uvedl zpravodajský server BBC News.
(Celý text)
CVVM: Lidé třídí odpady, ale jízdy autem neomezují
24. června 2009 08:00
PRAHA (Ekolist) - Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo v květnu výzkum nakolik se české domácnosti chovají ekologicky šetrně. Chování šetrné k životnímu prostředí deklarují spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé s dobrou životní úrovní – více třídí odpady, nakupují biopotraviny a výrobky šetrné k životnímu prostředí.
(Celý text)
Do Zelené úsporám vstupují banky, stát si slibuje více žádostí
23. června 2009 16:25
PRAHA (Ekolist) - Od začátku léta budou moci lidé žádat o dotaci z programu Zelená úsporám přes pět vybraných bank. Žadatelům by se tak měla zkrátit cesta, jak získat peníze od státu. Zároveň mohou využít půjčky od bank, které jsou o něco vhodnější oproti běžným půjčkám. Navíc se na své žádosti mohou podívat na stovkách míst, vedle bank, hypotéčních ústavů a sítě stavebních spořitelen také na některých pobočkách pošt. Stát si slibuje, že se do programu zapojí podstatně více lidí. Od začátku dubna podalo žádost o dotace jen pětatřicet projektů.
(Celý text)
CVVM: Spokojenost veřejnosti se životním prostředím v ČR roste
23. června 2009 08:00
PRAHA (Ekolist) - Podle zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) roste spokojenost veřejnosti s kvalitou životního prostředí v České republice. V roce 2002 bylo se životním prostředím spokojeno 40 % respondentů, v roce 2009 je spokojeno 58 %. V konkrétních věcech jsou respondenti se stavem nespokojeni.
(Celý text)
CVVM: Globální ekologické problémy hodnotí česká veřejnost jako závažné
22. června 2009 11:18
PRAHA (Ekolist) - Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vnímá veřejnost jako nejzávažnější problémy hromadění odpadů a znečišťování pitné vody (96 %). Nejméně vyhraněný názor má pak k provozu jaderných elektráren, který těsná většina respondentů (48 %) nepovažuje za problém.
(Celý text)
BBC: Tajemství mravenčího spánku odhaleno
22. června 2009 10:44
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Mravenčím královnám se mohou zdát sny, dělnice zase odpočívají ve stovkách malých zdřímnutí, tyto informace přináší první studie o spánkovém režimu mravenců publikovaná v časopise Journal of Insect Behavior, píše BBC News.
(Celý text)
Klíčová místa světa, kde původní obyvatelstvo bojuje o své právo na půdu a proti zásahům do životního prostředí
19. června 2009 15:31
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Brazílie, Peru a Paraguyai: V současné době se zde vyskytuje pět „izolovaných“ indiánských kmenů, které žijí v hlubinách pralesa. Organizace Survival International tvrdí, že jejich přežití je ohroženo aktivitami dřevařských a ropných společností, píše deník Guardian.
(Celý text)
Hlasování ve sněmovně: Poslanci věnovali elektrárenským společnostem, především ČEZu, skoro 70 miliard, které měly být příjmem státu
19. června 2009 14:08
PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna ve středu odhlasovala, že elektrárenské společnosti, především státem ovládaný ČEZ, nebudou muset po roce 2013 nakupovat část povolenek na vypouštění emisí skleníkových plynů. Podle odhadů budoucích cen povolenek tak připravili stát o téměř 70 miliard Kč budoucích příjmů – pokud by totiž firmy musely povolenky nakupovat, plynuly by příjmy z jejich prodeje České republice. Návrh prosadili společnými silami především poslanci ODS a ČSSD, k nimž se přidalo i několik komunistů a lidovců. Proti hlasovali především zelení a ostře ho kritizoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.
(Celý text)
The Independent: Obyvatele Iráku trápí sucho a hadi
18. června 2009 11:55
PRAHA/BAGDÁD (Ecomonitor) - Nebývalý pokles vody v řekách Eufrat a Tigris ponechal venkovské obyvatele na milost a nemilost horku, suchu a hadům, píše Patrick Cockburn ve své reportáži na The Independent.
(Celý text)
Independent: Nad Alpami se láme klima Evropy
16. června 2009 15:44
PRAHA/MILÁNO (Ecomonitor) - Alpská oblast se dramaticky mění v důsledku klimatických změn. Podle studie Úmluvy o ochraně Alp rozděluje pásmo hor Evropu na dvě zcela rozdílné klimatické zóny. Což přináší horám rozdílné problémy, píše deník The Independent.
(Celý text)
AllAfrica: Jižní Afrika chce recyklovat odpadní vodu
15. června 2009 11:10
PRAHA/KAPSKÉ MĚSTO (Ecomonitor) - Jižní Afrika čelí chronickému nedostatku vody. Obrovské množství vody se však každý den splachuje do kanalizací. Jako jedna z nejsušších zemí světa by přitom měla Jižní Afrika ochraňovat své vodních zdroje a vodohospodářství by mělo být pro tamní vládu prioritou, píše server AllAfrica.com.
(Celý text)
EEA: V Evropě emise klesají, v ČR rostou
14. června 2009 14:14
PRAHA (Ekolist) - Emise skleníkových plynů v zemích Evropské unie zřejmě klesají. Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) se celkový příspěvek evropské sedmadvacítky ke klimatickým změnám snížil o 9,3 % od roku 1990. Emise klesají v posledních letech téměř ve všech zemích. Jednou z výjimek je Česká republika, kde emise začaly růst. Problém je ale v tom, že poslední data pocházejí z roku 2007.
(Celý text)
BBC: Japonský závazek snižování emisí je slabý
12. června 2009 10:34
PRAHA/TOKIO (Ecomonitor) - Japonsko oznámilo, že do roku 2020 sníží své emise o 15 %. Podle některých ochránců životního prostředí je to ale závazek zcela nedostačující, znamená totiž pokles o osm procent oproti roku 1990. Vůči stejnému roku chce ale např. Evropská unie snížit svoje emise o 20 %, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)
Voda byla loni čistá na většině koupališť v Evropě
12. června 2009 07:00
PRAHA (Ekolist) - Hygienickým normám vyhověla v minulém roce většina koupališť v Evropské unii. Přibližně 96 procent oblastí v pobřežních vodách a 92 procent koupališť na řekách a jezerech splňovalo normy. Informuje o tom výroční zpráva Evropské komise a Evropské agentura pro životní prostředí (EEA) týkající se vod určených ke koupání. Miliony občanů, kteří každé léto navštěvují evropské pláže, si ve zprávě mohou najít užitečné informace ohledně kvality vod.
(Celý text)
Divočina v Evropě – jak ji chránit? A jak podporovat?
11. června 2009 15:37
PRAHA (Ekolist) - „Divoká příroda je součást našeho společného bohatství, naší identity. Měli bychom být na její poslední zbytky pyšní,“ prohlásil ministr životního prostředí Ladislav Miko na dvoudenní konferenci o divočině a rozsáhlých přírodních oblastech, která se v Praze konala na konci května. Výsledkem jednání přibližně dvou set odborníků, úředníků, zástupců nevládních organizací, ale i obchodníků nebo majitelů pozemků bylo doporučení Evropské unii, aby se o evropskou divočinu lépe starala – například tím, že nebude chránit jen konkrétní biologické druhy nebo konkrétní přírodní stanoviště, ale taky přírodní procesy, jež v nich probíhají.
(Celý text)
Al Džazíra: Shell zaplatí miliony za soudní řízení, vinu za zabíjení v Nigérii odmítá
11. června 2009 10:36
PRAHA/KATAR (Ecomonitor) - Ropný gigant Royal Dutch Shell odsouhlasil zaplacení 15,5 milionu dolarů na urovnání soudního řízení, ve kterém byla firma obviněna ze spoluúčasti na popravě devíti aktivistů za lidská práva v Nigérii, uvedla Al Džazíra.
(Celý text)
Al Džazíra: Shell zaplatí miliony za soudní řízení, vinu za zabíjení v Nigérii odmítá
11. června 2009 10:36
PRAHA/KATAR (Ecomonitor) - Ropný gigant Royal Dutch Shell odsouhlasil zaplacení 15,5 milionu dolarů na urovnání soudního řízení, ve kterém byla firma obviněna ze spoluúčasti na popravě devíti aktivistů za lidská práva v Nigérii, uvedla Al Džazíra.
(Celý text)
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07
ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)
Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05
(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)