ecomonitor.cz
verze pro tisk
Fórum Ekolistu: Jsou povodně, které Česká republika zažívá v posledních desetiletích, projevem měnícího se klimatu?
22. července 2009 10:10

PRAHA (Ekolist) - Redakce Ekolistu.cz si od několika odborníků vyžádala komentář k aktuálnímu tématu: povodním. Otázka zněla pro všechny stejně: Jsou povodně, které Česká republika zažívá v posledních desetiletích, projevem měnícího se klimatu?
(Celý text)

ScienceDaily: Našlo se konečně řešení pro Darwinovu hádanku evoluce kvetoucích rostlin?
22. července 2009 09:59

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Příčinou poměrně rychlého rozšíření kvetoucích rostlin na Zemi během druhohor mohla být jejich schopnost přizpůsobit svět svým vlastním potřebám, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Na podzim se bude ve Valašském Meziříčí opět jezdit bezplatně
21. července 2009 16:10

PRAHA (Ekolist) - Díky velkému úspěchu, který zaznamenalo Valašské Meziříčí s dopravou MHD zdarma, zopakuje radnice celou akci na podzim ještě jednou. Experiment, pro který se město rozhodlo kvůli extrémnímu zatížení automobilovým provozem a nevyužívaným autobusům, se nad očekávání osvědčil.
(Celý text)

Bez majitele krajinu nikdo nechrání
21. července 2009 10:32

PRAHA (Ekolist) - Česká krajina je poničená a proto jsou povodně tolik ničivé, svým rozsahem i svým dopadem na obyvatele a majetek. Jedním z důvodů je i špatné hospodaření s půdou, nejen s lesy, ale ve velké míře i se zemědělskou půdou. Zemědělství totiž stále sází na průmyslový provoz, kde mají přednost velké lány před rozdělenou krajinou. Tvrdí to společné memorandum nevládních organizací, které chce upozornit politiky na problémy se správou krajiny.
(Celý text)

Vláda schválila kontroverzní Politiku územního rozvoje
21. července 2009 09:01

PRAHA (Ekolist) - Vláda otevřela cestu pro další výstavbu strategických staveb typu dálnic nebo elektráren. Schválila totiž dokument ministerstva pro místní rozvoj (MMR) s názvem Politika územního rozvoje 2008, který vymezuje podmínky pro jejich vznik. Na tiskové konferenci o tom informoval Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj.
(Celý text)

BBC: Kočky manipulují svými majiteli pomocí vrnění
21. července 2009 08:55

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Kočky užívají specifické vrnění k upoutání pozornosti svých majitelů a k získání krmení, domnívají se výzkumníci ze Sussexské univerzity. "Na rozdíl od běžného vrnění je tento zvuk velmi podobný dětskému pláči, který se dá jen velmi těžko přehlížet," tvrdí Dr. Karen McCombová, vedoucí autorka studie, která byla zveřejněna v časopise Aktuální biologie, informuje BBC News.
(Celý text)

MMR: Politika územního rozvoje je koncepční a řádně připravený dokument
20. července 2009 13:19

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo pro místní rozvoj odmítá, že by o Politice územního rozvoje (PÚR) neměla rozhodovat současná vláda. "Přípravy na PÚR 2008 začaly již v roce 2006 a současný předkládaný návrh je tak výsledkem této dlouhodobé práce jednotlivých meziresortních týmů. Ministerstvo ho považuje za koncepční, propracovaný s řádně vypořádanými připomínkami veřejnosti," stojí v tiskové zprávě MMR, která byla vydána v reakci na tiskovou konferenci Ekologického právního servisu.
(Celý text)

Martin Bursík opouští vrcholnou politiku
20. července 2009 10:41

PRAHA (Ekolist) - Bývalý ministr životního prostředí a současně bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík zaslal médiím vyjádření ohledně své další politické kariéry. „V další životní etapě dám přednost konkrétní práci pro ochranu klimatu a životního prostředí před stranickou politikou. Členem Strany zelených zůstávám,“ píše Martin Bursík.
(Celý text)

BBC: Zazelená se poušť kvůli změnám klimatu?
20. července 2009 09:45

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Obecně se předpokládá, že změny klimatu povedou k dalšímu rozšiřování pouštních oblastí. Podle některých vědců ale může nastat pravý opak a do dnešní pustiny se pomalu začne navracet život. Ohromné oblasti pouští, jako je například Sahara, by se mohly začít pomalu zmenšovat. I když ještě není možné dokázat, že se tak skutečně děje, poslední satelitní snímky severní Afriky ukazují, že Sahara začíná ustupovat, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

EPS: O Politice územního rozvoje by neměli rozhodovat úředníci bez mandátu
17. července 2009 14:26

PRAHA (Ekolist) - Na jednání vlády, které se koná 20. července 2009, bude projednáván dokument Politika územního rozvoje České republiky (PÚR). „Vládě je úředníky ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva dopravu podsouván jakýsi trojský trůn, v němž je schovaná celá řada kontroverzních projektů. Jde o dopravní stavby nebo jadernou energetiku,“ tvrdí Ekologický právní servis (EPS).
(Celý text)

AllAfrica: V Ugandě chtějí vyrábět z odpadu dřevěné uhlí a hnojiva
17. července 2009 10:28

PRAHA/KAMPALA (Ecomonitor) - Devíti ugandským městům pomohou nové provozy pro recyklaci odpadu, píše server Allafrica.com. V rámci projektu budou města z odpadu vyrábět organická hnojiva a dřevěné uhlí určené k prodeji.
(Celý text)

Klimatický model pro každého
16. července 2009 12:41

PRAHA (Ekolist) - Změna klimatu zaměstnává jak vědce, tak politiky. Ti se shodují v jednom - je potřeba snížit emise, které pocházejí z lidské činnosti. Otázkou ale zůstává o kolik a za jak dlouho. Odborníci se obvykle shodují na hranici 2 °C, o které by se maximálně mělo oteplit globální klima planety. Jak se snížení emisí projeví na změnách teploty, ukazuje jednoduchá simulace před nedávnem zveřejněná projektem Climate interactive.
(Celý text)

Reuters: Exxon chce vyrábět zelený benzín z vodních řas
16. července 2009 09:15

PRAHA/HOUSTON (Ecomonitor) - Společnost Exxon Mobil investuje 600 milionů dolarů do rozvoje výroby biopaliva z vodních řas. Jde o největší investici do obnovitelného paliva, pro kterou se tato společnost ve své historii rozhodla. Přesto hlavní těžiště jejího zájmu zůstává u ropy, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Třídění bioodpadů je jen pro Pražany bydlící v rodinných domech se zahradou
15. července 2009 14:23

PRAHA (Ekolist) - Pražské služby nabízejí Pražanům svoz domovního bioodpadu. „Služba je určena především těm občanům, kteří mají rodinný domek nebo vilu s přilehlou zahradou, na které roste tráva, stromy, ovoce, zelenina, zkrátka to, co když odroste patří do kompostejneru,“ říká Jan Marisko z Pražských služeb. Službu pro lidi bydlící v činžovních domech zatím Pražské služby plošně nenabízejí.
(Celý text)

Guardian: Financování výzkumu včel se musí navýšit, upozorňují britští poslanci
15. července 2009 10:28

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Zemědělství by mohlo přijít až o 200 milionů liber kvůli alarmujícímu poklesu včelí populace, říká komise Dolní sněmovny Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Vláda musí financovat další výzkum kvůli značnému úbytku včel, uvedli poslanci. Informuje o tom deník Guardian.
(Celý text)

DiscoveryNews: Plot na americko-mexické hranici zabrání migraci zvířat
14. července 2009 09:17

PRAHA/LOS ANGELES (Ecomonitor) - Spíše než stát v cestě lidem, bude plot na americko-mexické hranici znemožňovat migraci zvířat. Nová studie, která se zaměřila hlavně na pouštní ovci tlustorohou a kulíška západního, tvrdí, že jejich již tak řídké populace se kvůli plotu pravděpodobně ocitnou v ohrožení, napsal server DiscoveryNews. Studie byla nedávno publikovaná v časopise Conservation Biology.
(Celý text)

Na potíže s kamiony lze upozornit v soutěži
14. července 2009 08:39

PRAHA (Ekolist) - Dopravní federace pořádá soutěž - To je on – kamion. Podle organizátorů má soutěž upozornit na neutěšený stav na českých silnicích a přispět tak k aktivitám požadujícím zásadní vylepšení mýtného systému a zlepšení kvality života v obcích. Silniční nákladní doprava zřejmě v příštích 10 letech vzroste až o 40 %, uvádí Dopravní federace.
(Celý text)

BBC: Útoky na nosorožce jsou nejhorší za posledních patnáct let
13. července 2009 10:20

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Nelegální lov nosorožců vzrostl nejvíce za posledních patnáct let, varuje WWF. Podle něj je důvodem vysoká poptávka po tradiční medicíně v asijských zemích. Ochránci přírody tvrdí, že v poslední době se počet zabitých nosorožců v oblasti jižní Afriky zvýšil až čtyřnásobně, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Harvey Locke: Myšlenka divočiny pochází z Evropy, nikoli z Ameriky
10. července 2009 14:44

PRAHA (Ekolist) - "Hodně rozšířeným nedorozuměním je představa, že Spojené státy jsou nekonečně rozlehlá země, a tím pádem je jednoduché mít tam divočinu. Jenomže ve Spojených státech jsou místa, kde je divočina chráněna ve velmi hustě obydlených oblastech - třeba ve státě New York. I na místech, kde byla divoká příroda kdysi poškozena a musí se teď zotavovat – jako je třeba stát Vermont, který byl kdysi celý odlesněn –, jsou dnes chráněné divoké lesy. Když se podíváte na mapu fragmentace světa, tak krajina na východě Spojených států vypadá podobně rozdrobeně jako mnoho oblastí v Evropě," říká v rozhovoru kanadský obhájce divočiny Harvey Locke a dodává: "Podle mě není žádný důvod, proč byste nemohli mít divočinu i tady v Evropě."
(Celý text)

Times: Britští zemědělci musí pomáhat přírodě, ale bez obav z pokut
10. července 2009 12:24

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Britským zemědělcům hrozilo, že přijdou o státní dotace, když nebudou na své půdě udržovat místa vhodná pro rozmnožování drobných živočichů a ptáků. Ministr životního prostředí ale překvapivě rozhodl, že to jak velké území bude vyhrazeno zvířatům si rozhodnou sami zemědělci, píše deník The Times.
(Celý text)

Times: Britští zemědělci musí pomáhat přírodě, ale bez obav z pokut
10. července 2009 12:24

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Britským zemědělcům hrozilo, že přijdou o státní dotace, když nebudou na své půdě udržovat místa vhodná pro rozmnožování drobných živočichů a ptáků. Ministr životního prostředí ale překvapivě rozhodl, že to jak velké území bude vyhrazeno zvířatům si rozhodnou sami zemědělci, píše deník The Times.
(Celý text)


Online diskuse
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Ústí odmítá prodloužení emisní výjimky pro Energy na Střekově
12. května 2025 01:07

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústecká rada nesouhlasí s prodloužením výjimky z emisních limitů pro oxidy dusíku, o které žádá společnost Energy na Střekově. Primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že teplárna nesplnila podmínku, když o výjimku žádala poprvé v roce 2021. Tehdy se zavázala, že do srpna 2026 nainstaluje speciální zařízení na snížení škodlivin. Z žádosti o prodloužení výjimky ale podle něj vyplynulo, že zařízení instalovat neplánuje.
(Celý text)

Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05

(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)

Případů boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014
11. května 2025 19:05

(ČTK) - Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).
(Celý text)