ecomonitor.cz
verze pro tisk
PlanetArk: Velký australský útes přežije, jen když se emise sníží o čtvrtinu
20. listopadu 2009 12:51

PRAHA/SYDNEY (Ecomonitor) - Velký bariérový útes v Austrálii má jen poloviční šanci na přežití, pokud se nesníží emise oxidu uhličitého o čtvrtinu do roku 2020. Tvrdí to skupina australských přírodovědců a klimatologů, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Fórum Ekolistu: Je vhodná doba pro národní park Jeseníky?
19. listopadu 2009 15:35

PRAHA (Ekolist) - Z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky by se mohl stát v budoucnu národní park. Ministerstvo životního prostředí tomuto záměru bránit nechce, jak v září potvrdil ministr Ladislav Miko. Vznikla i petice občanů, kteří chtějí chránit zejména centrální části Hrubého Jeseníku. Petici zatím podepsalo podle organizátorů pět tisíc lidí. Redakce Ekolistu.cz si od několika odborníků vyžádala komentář k otázce, zda je to pro národní park vhodná lokalita a hlavně vhodná doba.
(Celý text)

Atlas České republiky ukazuje minulost i budoucnost krajiny
19. listopadu 2009 15:03

PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Ladislav Miko dnes představil Atlas krajiny České republiky. Úctyhodné dílo vznikalo posledních šest let a představuje soubor zcela nových map, které zachycují dosavadní vývoj krajiny i představy o její podobě v budoucnu. A slovo úctyhodné je skutečně na místě, kniha formátu šedesát na padesát centimetrů váží přes deset kilo. „Vzrostlejší čtenář knihu unese v podpaždí, pro menší budeme rozdávat nosítka,“ vtipkoval dnes na představení knihy Miko.
(Celý text)

PlanetArk: Evropa bude lepit energetické štítky na televize, sprchy a okna
18. listopadu 2009 14:42

PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Okna, sprchy, vodovodní kohoutky nebo materiály na zateplení domácností budou v zemích Evropské unie nově označeny ekologickým štítkem. Značení by se mělo používat i v kategorii domácí elektrotechniky, píše agentura Reuters.


(Celý text)

Josefovské louky - první soukromá ptačí "rezervace" v ČR
18. listopadu 2009 11:29

JAROMĚŘ (Ekolist) - Kousek od Jaroměře se už několik let připravuje ojedinělý pokus o ochranu ptáků – vzniká tam první soukromý ornitologický park v České republice. Oficiálně bylo jeho budování zahájeno letos 8. října a duchovní otec celé myšlenky, amatérský ornitolog Miloslav Hromádko, doufá, že tady za pár let budou k vidění kolihy, břehouši, vodouši, bekasiny, čejky a další ptáci, kteří z české krajiny rychle mizí. Překážek, často úředních, ovšem mají iniciátoři parku před sebou ještě hodně.
(Celý text)

DiscoveryNews: Znečištěné ovzduší ohrožuje plíce nejmenších dětí
16. listopadu 2009 15:27

PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Vystavení dětí znečištěnému ovzduší oslabuje jejich imunitní systém a zvyšuje riziko onemocnění, píše server DiscoveryNews.
(Celý text)

ENN: Úspěch v obnově populace hnědých pelikánů
16. listopadu 2009 10:40

PRAHA/NEW ORLEANS (Ecomonitor) - Zástupci vlády Spojených států a úřadů ochrany přírody oznámili, že počet pelikánů hnědých, jejichž populace byla před lety zdecimována pesticidem DDT, se opět zvýšil. Druh tedy může být odstraněn ze Seznamu ohrožených druhů podle zákona o ohrožených druzích. Informoval o tom server ENN.
(Celý text)

Lidovky.cz: V Rakousku prodávali biomouku s nadlimitním množstvím pesticidů
13. listopadu 2009 17:14

PRAHA (Ecomonitor) - V Rakousku byla prodávána biomouka s nadlimitních množstvím pesticidů. Pesticidy překročily i normy povolené pro konvenční potraviny, píše server Lidovky.cz.
(Celý text)

Miko: Denně přicházíme o deset hektarů půdy
13. listopadu 2009 16:43

PRAHA (Ekolist) - Posledních dvacet let v České republice ubývá deset hektarů orné půdy denně. Hlavním důvodem je urbanizace krajiny, tedy rozšiřování měst a stavba dopravních tepen. Vyplývá to ze zprávy „Příroda a krajina České republiky“, kterou dnes představil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Podle ní je v ČR jen 17 % ploch s relativně dobře zachovanými biotopy.
(Celý text)

ScienceDaily: K čemu je živočichům dobré pestré zbarvení?
13. listopadu 2009 12:29

PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Proč má tolik živočišných druhů a zejména jejich samečků tak pestré zbarvení, obrovské rohy a další výrazné znaky? Má pravdu Darwin nebo Lorenz? O nově publikovaném výzkumu informuje server ScienceDaily.
(Celý text)

SZ: Novým ministrem životního prostředí bude Jan Dusík
12. listopadu 2009 17:11

PRAHA (Ekolist) - Strana zelených se domluvila s premiérem Janem Fischerem na jméně nového ministra životního prostředí. Tím by se měl stát dosavadní náměstek ministra Jan Dusík. Ekolistu to potvrdil mluvčí strany zelených René Kubášek s tím, že Ondřej Liška již dvakrát jednal s premiérem.
(Celý text)

Na Praze 5 je zkušebně rozmístěno pouliční LED diodové osvětlení
12. listopadu 2009 17:00

PRAHA (Ekolist) - Úderem včerejší páté hodiny večerní se v Praze 5 poprvé ve větší míře rozsvítilo LED diodové pouliční osvětlení ve vybraných ulicích. V rámci pilotního projektu chce Magistrát hl. m. Prahy sledovat jejich efektivitu v praxi, vyzkoušet servisní systém i to, jak budou jednotlivé světelné odstíny LED diod působit na chodce i řidiče.
(Celý text)

Trávení ptáků řeší už i ministerstvo životního prostředí, policie nezasahuje
12. listopadu 2009 16:58

PRAHA (Ekolist) - Koncem září byla na Voticku nalezena uhynulá samice orla skalního, vypuštěná v roce 2007 v rámci projektu Návrat orla skalního do ČR. Zemřela na otrávení karbofuranem jako již mnoho ptáků před ní. Na včerejší tiskové konferenci vyjádřil ministr životního prostředí Ladislav Miko své rozhořčení nad situací a vyzval Policii ČR, aby začala jednat.
(Celý text)

Vítězem disciplíny o "nejvyšší znečištění vzduchu" je Ostrava-Bartovice
12. listopadu 2009 10:00

PRAHA/OSTRAVA (Ekolist) - Nejvyšším znečištěním drobnými částicemi ve vzduchu je na Ostravsku zasažena periferie zdejšího největšího města - Ostrava-Bartovice. Vypovídá o tom výzkumná studie Program Ostrava, která sledovala působení prachových částic a toxických kovů na lidský organismus na Ostravsku, v nejznečištěnější části České republiky. Projekt podpořilo ministerstvo životního prostředí a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
(Celý text)

Reuters: Australské koaly velmi rychle mizí z přírody
12. listopadu 2009 09:48

PRAHA/CANBERRA (Ecomonitor) - Početnost populace australského medvídka koala prudce klesá. Důvodem je ubývání eukalyptových porostů kvůli rozšiřování zástavby, lesním požárům a klimatickým změnám. Podle vědců z Australské nadace pro koaly (Australian Koala Foundation - AKF) by tato zvířata mohla zcela vymizet během několika desetiletí, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Guardian: Britské domácnosti vyhodí ročně jídlo za miliardy liber
11. listopadu 2009 11:03

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Jídlo a pití za více než 12 miliard liber (více než 4 biliony korun) skončí V Británii každý rok v domácím odpadu. Podle výzkumu organizace Wrap jen mléko, limonády nebo polévky, které Britové vylévají do umyvadla, přidají každý rok více než milion tun k celkovému objemu odpadů, píše deník Guardian.
(Celý text)

MŽP nesouhlasí s návrhem energetické koncepce z dílny MPO
10. listopadu 2009 17:16

PRAHA (Ekolist) - V říjnu ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský představil aktualizaci Státní energetické koncepce. MPO navrhuje mimo jiné podporu jádra a prolomení limitů těžby uhlí. Ministerstvo životního prostředí v rámci připomínkového řízení odmítá vizi energetiky, která je spojená s tvorbou jaderného odpadu a s bouráním měst.
(Celý text)

BBC: Větrání a zhasínání může uspořit polovinu emisí
10. listopadu 2009 11:12

LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor) - Lepší vytápění a chlazení obchodů, restaurací nebo úřadů jim může ušetřit až polovinu vypouštěných emisí skleníkových plynů. Tedy zhruba stejné množství, jako kdyby ze silnic zmizely čtyři miliony automobilů, tvrdí britská Agentura pro životní prostředí (EIA). Podle ní je možné v obchodech, službách a při dopravě uštědřit až 11,6 milionu tun oxidu uhličitého, píše zpravodajství BBC.
(Celý text)

Radiofórum: Debata se pohnula, na Šumavě možná bude lanovka, lyžovat by se nemělo
9. listopadu 2009 16:17

PRAHA (Ecomonitor) - V pořadu Radiofórum Českého rozhlasu 1 se minulý čtvrtek mluvilo o prolomení zablokované debaty o lanovce v Národním parku Šumava, ale také o jejích alternativách či možnosti lyžování na Šumavě a daných slibech. V pořadu hovořil starosta Horní Plané Jiří Hůlka, šéf odboru péče o národní parky ministerstva životního prostředí Vladimír Dolejský a Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Voláková: Sláma má coby palivo velký potenciál
9. listopadu 2009 14:30

PRAHA (Ekolist) - Pavlína Voláková o sobě říká, že je zřejmě jediná „kotelnice“ v Česku. Pracuje jako ředitelka Žlutické teplárenské, která ze 70 % zásobuje teplem dvou a půl tisícové město Žlutice. Teplem vyrobeným z obnovitelných zdrojů – slámy a dřevní štěpky. Jaké jsou její zkušenosti s teplárnou na obnovitelné zdroje?
(Celý text)

Voláková: Sláma má coby palivo velký potenciál
9. listopadu 2009 14:30

PRAHA (Ekolist) - Pavlína Voláková o sobě říká, že je zřejmě jediná „kotelnice“ v Česku. Pracuje jako ředitelka Žlutické teplárenské, která ze 70 % zásobuje teplem dvou a půl tisícové město Žlutice. Teplem vyrobeným z obnovitelných zdrojů – slámy a dřevní štěpky. Jaké jsou její zkušenosti s teplárnou na obnovitelné zdroje?
(Celý text)


Online diskuse
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)

Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15

STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)

MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)

Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)