PRAHA (Ekolist) - Už popáté pořádala ZO ČSOP Ginkgo malou ochutnávku toho nejlepšího z právě proběhnutého ročníku filmového festivalu Ekofilm. Přehlídka čtyř filmů, které bodovaly v letošním 35. ročníku tohoto festivalu převážně dokumentárních filmů o životním prostředí, se uskutečnila 3. prosince již tradičně ve Strašnickém divadle v Praze.
(Celý text)
Dusík: Kodaň závaznou smlouvu nepřinese
4. prosince 2009 10:06
PRAHA (Ekolist) - Co se dá čekávat od jednání v Kodani, kde v pondělí začíná konference zemí Rámcové dohody OSN o změnách klimatu? Podle českého ministra životního prostředí Jana Dusíka zřejmě v Dánsku nevznikne žádná právně závazná dohoda, přestože ji Evropská unie bude prosazovat. Ministr to řekl na úterní debatě Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ).
(Celý text)
Debata: Jaké je české ekologické hnutí po dvaceti letech?
3. prosince 2009 15:49
PRAHA (Ekolist) - České ekologické hnutí „vyměklo a ztratilo své cíle“, tvrdí Bohuslav Binka. Dostatek radikality u ekologických organizací postrádá i Martin Bursík. Vojtěch Kotecký říká, že je potřeba zopakovat porevoluční úspěch ekologického hnutí a prosadit nové ekologické zákony. Podle Ivana Ryndy se ekologické hnutí od revoluce zprofesionalizovalo a specializovalo, ale je málo kritické ke konzumní společnosti. To a mnoho dalšího zaznělo na úterní panelové debatě věnované dvaceti letům českého ekologického hnutí.
(Celý text)
BBC: Bhópál je prý dnes bezpečný tvrdí stát, nevládky nesouhlasí
3. prosince 2009 13:04
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Před dvaceti pěti lety došlo k největší průmyslové nehodě na světě, když v indickém Bhópálu uniklo více než 40 tun smrtícího plynu z továrny na pesticidy. Indické úřady po čtvrtstoletí prohlašují, že továrna je bezpečná a k žádným únikům nebezpečných látek nedochází. Nevládní organizace ale tvrdí, že se jedy stále dostávají do pitné vody, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)
Konference: Jak na úspory v podniku?
2. prosince 2009 15:42
PRAHA (Ekolist) - Asi každý podnik řeší, jak snížit své náklady na energie. Řešení je několik – ve správném okamžiku nakoupit energii za výhodnou cenu, vyrobit si vlastní energii, snížit spotřebu energie prostřednictvím úspor. Na konferenci Hospodaření s energií v podnicích, která se konala 23. a 24. listopadu, se tato témata probírala. Konferenci pořádala společnost BID Services.
(Celý text)
Telegraph: Kodaň je poslední šancí na záchranu Země, říká Nicolas Stern
2. prosince 2009 15:34
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Britský ekonom Nicolas Stern prohlásil, že nastávající summit zemí UNFCC v Kodani je poslední šancí, jak zachránit Zemi. Podle něj bez mezinárodní dohody může vzrůst teplota na zeměkouli do konce století až o 5 stupňů Celsia, píše deník Telegraph.
(Celý text)
GLOBE-Net: Zemědělské farmy se budou stěhovat do mrakodrapů
1. prosince 2009 14:31
PRAHA (Ecomonitor) - Městské zemědělství ve vysokopodlažních budovách... v New Yorku, na pouštích nebo Měsíci. Že to zní nereálně? Přestože si na měsíční salát budeme muset pravděpodobně ještě nějaký čas počkat, tzv. vertikální zemědělské technologie jsou další možností, jak pěstovat plodiny mnohem účinněji než je tomu nyní, píše GLOBE-Net.
(Celý text)
Jan Dusík převzal úřad ministra životního protředí
30. listopadu 2009 18:44
PRAHA (Ekolist) - Prezident Václav Klaus dnes dopoledne jmenoval novým ministrem životního prostředí Jana Dusíka. V budově ministerstva životního prostředí předal pak odpoledne Ladislav Miko svůj úřad novému nástupci. Ten přislíbil hájit do budoucna zájmy životního prostředí v souladu s ostatními resorty vlády.
(Celý text)
Worldwatch Institute: Měnící se oceány pohltí méně oxidu uhličitého
27. listopadu 2009 15:04
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Moře mají největší podíl na vyvazování uhlíku z atmosféry. Nejsou ale schopná pohltit všechen oxid uhličitý spojený se spalováním fosilních paliv. Nedávná studie dokonce ukazuje, že oceány svou schopnost vázat uhlík ztrácejí. Nyní pohltí oceánské vody téměř o 10 procent méně oxidu uhličitého, než tomu bylo v roce 2000, píše server Worldwatch Institute.
(Celý text)
Investice stovek miliard do ochrany ovzduší se během posledních 20 let vyplatila
27. listopadu 2009 11:26
PRAHA (Ekolist) - Největší úspěch posledních 20 let je podle odborníků pokles koncentrací oxidů siřičitého. V Teplicích bylo 17. listopadu 1989 naměřeno mnohonásobné překročení norem, 700 mikrogramů na metr krychlový. Zato v roce 2007 byl překonán imisní limit pro stejnou látku pouze třikrát v Mostě a o mnoho méně, pouhých 125 mikrogramů na metr krychlový.
(Celý text)
Úložiště jaderného odpadu: MPO nabízí miliony, obce chtějí právo veta
26. listopadu 2009 18:41
PRAHA (Ekolist) - „Letošní rok končí moratorium, které vláda přijala v roce 2004 a které odložilo geologický průzkum hlubinných úložišť jaderného odpadu. Nyní je na stole otázka, jak dál s hlubinným úložištěm,“ zahájil dnešní tiskovou konferenci Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.
(Celý text)
Kreslená výstava vyzývá humorem k boji s klimatickými změnami
26. listopadu 2009 18:17
PRAHA (Ekolist) - V pražské Café Therapy mohou zájemci navštívit až do 18. prosince 2009 výstavu kresleného humoru, jenž tematizuje boj s klimatickými změnami. Expozice 12 velkoformátových kreseb devíti předních českých kreslířů a karikaturistů nese název „Kodaň 2009: Šance pro klima“. Akci pořádá British Council a Informační centrum OSN v Praze ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice.
(Celý text)
ScienceDaily: Ptáci a tuleni pomohli vytvořit nový atlas
26. listopadu 2009 14:46
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Záznam ze satelitních vysílačů připevněných na tělech tučňáků, albatrosů, lachtanů a dalších mořských živočichů pomohl Wildlife Conservation Society (WCS) a BirdLife International během přípravy prvního atlasu Patagonského moře – dosud ne příliš známého ekosystému Jižní Ameriky. Informace přinesl server ScienceDaily.
(Celý text)
Miko: Operační program Životní prostředí a Zelená úsporám pomáhají proti krizi
25. listopadu 2009 23:22
PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí dnes představil průběžný stav Operačního programu Životní prostředí a programu Zelená úsporám. Podle jeho slov jsou oba programy užitečné jak pro ochranu životního prostředí, tak pomáhají zmírňovat dopady ekonomické krize.
(Celý text)
Miko: Abychom dostáli závazkům ČR vůči EU, podpoříme spoluspalování odpadu
25. listopadu 2009 22:01
PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Ladislav Miko dnes zveřejnil výzvu Státního fondu životního prostředí na předkládání projektů na spoluspalování komunálního odpadu. Cílem je vybudovat kapacitu, která by zpracovávala jeden milion tun komunálního odpadu ročně.
(Celý text)
O územním plánu Prahy přišly diskutovat stovky občanů, odešli nespokojeni
25. listopadu 2009 20:50
PRAHA (Ekolist) - První a jediné veřejné projednání nového konceptu územního plánu Prahy se odehrálo toto pondělí na pražském magistrátu. Zúčastnily se ho stovky lidí, kteří po osmi hodinách jednání odcházeli nespokojeni. Vedení magistrátu se zúčastnilo jen zahájení projednávání.
(Celý text)
Guardian: Vědci odmítají, že ukradené emaily ukazují na manipulaci s daty o oteplování
25. listopadu 2009 12:59
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Minulý týden odcizili hackeři ze serverů výzkumného ústavu univerzity Východní Anglie stovky emailů, které si za posledních třináct let vyměnili někteří přední světoví klimatologové. Kritici teorie globální klimatické změny, kteří korespondenci prostudovali, tvrdí, že některé texty ukazují snahu manipulovat s daty tak, aby se potvrdila teorie o oteplování zeměkoule, píše deník Guardian.
(Celý text)
BBC: Klima je hlavním spouštěčem ozbrojených konfliktů v Africe
25. listopadu 2009 06:01
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Klima je hlavním spouštěčem ozbrojených konfliktů v Africe. Tvrdí to studie kalifornské univerzity zveřejněná v Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Podle ní se více než polovina konfliktů odehrála v neobvykle horkých letech. Důvodem je podle studie především obava z nedostatků zdrojů potravy, píše zpravodajství BBC.
(Celý text)
ScienceDaily: Na pouštích se za vyšších teplot vypařuje dusík
24. listopadu 2009 10:57
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Teplejší podnebí způsobuje, že se ze suchých půd vypařuje dusík. Další zvýšení teploty by mohlo vést k pouštím, kde by rostlo ještě méně rostlin, než je tomu dnes. O výsledcích nové studie informuje server ScienceDaily.
(Celý text)
ScienceDaily: Vývoj netopýřího putování
23. listopadu 2009 07:00
PRAHA (Ecomonitor) - Podobně jako tažní ptáci, migrují i některé druhy netopýrů. Na rozdíl od ptáků, kteří během zimního období odlétají za většími zdroji potravy, většina netopýrů hledá lepší podmínky ke spánku. Informace přinesl server ScienceDaily.
(Celý text)
ScienceDaily: Vývoj netopýřího putování
23. listopadu 2009 07:00
PRAHA (Ecomonitor) - Podobně jako tažní ptáci, migrují i některé druhy netopýrů. Na rozdíl od ptáků, kteří během zimního období odlétají za většími zdroji potravy, většina netopýrů hledá lepší podmínky ke spánku. Informace přinesl server ScienceDaily.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)