PRAHA (Ekolist) - Na počátku byla studentská iniciativa tří mladíků, kterým se posléze podařilo přesvědčit třináct velkých firem z oblasti stavebnictví, aby společně založili Českou radu pro šetrné budovy (Rada). Od září, kdy Rada vznikla, se počet členů zdvojnásobil. „Začátky americké rady pro šetrné budovy byly podobné jako v Česku,“ komentoval vznik Rady James Scott Brew, architekt zabývající se šetrnými stavbami, „u zrodu stála spousta vizí a ideálů malé skupinky lidí s odhodláním. Vaše Rada možná nebude tak velká, jako ta v USA, ale jistě bude úspěšná.“
(Celý text)
ČEZ: Příspěvek Prunéřova II ke změnám klimatu je marginální
17. prosince 2009 15:21
PRAHA (Ekolist) - Na začátku prosince požádala Mikronésie české ministerstvo životního prostředí, aby kvůli plánované modernizaci elektrárny Prunéřov II proběhlo mezinárodní posouzení vlivů na životní prostředí, tzv. EIA. V zaslaném dopise se říká, že po případné modernizaci a rozšíření provozu by se elektrárna podílela 0,021 procenty na celosvětových emisích oxidu uhličitého v dalších 25 letech, kdy bude elektrárna v provozu. Podle společnosti ČEZ jsou emise z Prunéřova z hlediska globálních emisí zcela marginální a není možné říct, že by svým vlivem prokazatelně ovlivňovaly území států nejvíce ohrožených změnami klimatu.
(Celý text)
Štěpánek rezignoval na post radního pro životní prostředí, magistrát zůstává v rukou ODS
17. prosince 2009 13:55
PRAHA (Ekolist) - Radní hlavního města pro životní prostředí Petr Štěpánek (Strana zelených) dnes ráno rezignoval na svůj úřad. Podle Štěpánka byla spolupráce v radě města ukončena ze strany ODS po kritice radního Blažka kvůli projektu Opencard.
(Celý text)
Projekt Zvíře v nouzi zachránil od září v Praze 90 zvířat
16. prosince 2009 16:23
PRAHA (Ekolist) - Od začátku prosince zachraňuje zvířata Prahy nové bílé vozidlo Českého svazu ochránců přírody s označením Zvíře v nouzi. Volat na pohotovostní telefon je možné 24 hodin denně. Dispečer poradí co dělat, pokud naleznete zraněné zvíře. Vyvarujete se tak chyb, které mohou být pro zvíře fatální.
(Celý text)
Mikronésie chce přeshraniční posouzení Prunéřova, používá čísla Jana Pretela
16. prosince 2009 14:14
PRAHA (Ekolist) - Na počátku prosince požádala Mikronésie české ministerstvo životního prostředí, aby kvůli plánované modernizaci elektrárny Prunéřov II. proběhlo mezinárodní posouzení vlivů na životní prostředí. Podle organizace Greenpeace, která dlouhodobě kritizuje majitele elektrárny společnost ČEZ kvůli nedostatečné modernizaci této elektrárny, je to "patrně poprvé, kdy se současné nebo budoucí oběti klimatických změn rozhodly právní cestou ovlivnit zahraniční projekt, který je ohrožuje svými emisemi skleníkových plynů".
(Celý text)
Na konferenci o pražském ovzduší se nejvíce probírala doprava
16. prosince 2009 10:54
PRAHA (Ekolist) - „Jsou tři zdroje prachu z dopravy. Jeden je ze spalin, druhý je z otěru pneumatik a třetí je ze znovuzviřování prachu. Emise z motoru lze snižovat tím, že se obnoví vozový park. Znovuzviřování je velmi významný zdroj znečišťování, které můžeme snižovat úklidem. Největší oříšek je v současné době otěr z pneumatik,“ řekl na nedávné konferenci věnované kvalitě ovzduší v Praze radní Petr Štěpánek.
(Celý text)
Potraviny nacestují tisíce kilometrů, píší Hospodářské noviny
15. prosince 2009 15:28
PRAHA (Ecomonitor) - Týdenní nákup potravin v hodnotě 795 korun nacestoval 68 077 kilometrů, než se dostal na pult českého supermarketu. Petra Pospěchová z Hospodářských novin (HN) pátrala po původu potravin a cestě, kterou musí vykonat, než se dostanou do našich obchodů.
(Celý text)
PlanetArk: Kodaň nerozhýbá trh s emisními povolenkami
15. prosince 2009 06:59
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Růstu ceny uhlíkových povolenek v rámci Evropského systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) pomůžou nákupy průmyslových podniků, ne nová klimatické dohoda, která vznikne v Kodani. Tvrdí to Louis Redshaw, ředitel trhů životního prostředí společnosti Barclays Capital . Podle něj možnost, že nová klimatická dohoda přinese růst cen uhlíku „není nemožná, ale je velmi nepravděpodobná,“ píše agentura Reuters.
(Celý text)
BBC: Velká Británie na kodaňském summitu varuje, že 'kyselé oceány' ohrožují potravinové zásoby
14. prosince 2009 16:08
PRAHA/KODAŇ (Ecomonitor) - Chemické složení oceánu se mění. Voda absorbuje příliš mnoho oxidu uhličitého (CO2) ze vzduchu a stává se kvůli tomu kyselejší. „Okyselení oceánů je velkou hrozbou pro mořský život a zásobování potravin,“ řekl podle BBC News britský ministr životního prostředí Hilary Benn na klimatickém summitu OSN.
(Celý text)
Aktuálně.cz: Zahrádkářským koloniím v Praze hrozí zánik
14. prosince 2009 14:34
PRAHA (Ecomonitor) - Pokud by pražští zastupitelé schválili současný návrh nového územního plánu, otevře se úřadům snadná cesta k tomu, jak zlikvidovat zahrádkářské kolonie, píše server Aktuálně.cz.
(Celý text)
Sobotní protesty v Kodani pohledem fotografa
14. prosince 2009 12:08
KODAŇ/PRAHA (Ekolist) - V sobotu 12.prosince 2009 se v Kodani konaly rozsáhlé demonstrace, upozorňující na nebezpečí spojená se změnou klimatu a požadující novou dohodu o snižování emisí CO2. Náladu sobotních protestů zaznamenal fotograf Jan Skalík.
(Celý text)
Divočina očima kybernetika: Lepší je do přírody nešmrdlat
14. prosince 2009 11:41
PRAHA (Ekolist) - Ve čtvrtek 10. prosince 2009 v posluchárně České zemědělské univerzity proběhla přednáška na téma „Proč potřebujeme chránit divočinu“. Možná trochu překvapivě nepřednášel žádný biolog, ale kybernetik - Juraj Lukáč. Přednášku pořádalo Hnutí Duha.
(Celý text)
Nová pravidla štítkování spotřebičů přinášejí třikrát plus
13. prosince 2009 12:47
PRAHA (Ekolist) - Okna, sprchy, vodovodní kohoutky, materiály na zateplení domácností ale i pneumatiky budou v zemích Evropské unie nově označeny energetickým štítkem. Značení by se mělo používat i v kategorii domácí elektrotechniky, kde přibude třetí stupeň kategorie A, tedy A+++. Zatímco dnes se spotřeba uvádí povinně jen u ledniček, myček nádobí, praček nebo spořivých zářivek, během příštího roku by se značení mělo rozšířit na řadu dalších elektrických zařízení, například televizory.
(Celý text)
SACOM: Dělníci v čínských továrnách na hračky pracují v nelidských podmínkách
10. prosince 2009 18:09
PRAHA (Ekolist) - Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel. Dělníci například pracují povinné až šesti hodinové přesčasy, dostávají nepatrnou mzdu a jakékoli protesty jsou tvrdě potlačeny. Rozsáhlou studii o pracovních podmínkách dělníků přinesla Organizace SACOM – Studenti a vědci proti nezákonnému chování korporace.
(Celý text)
PlanetArk: Baterie budoucnosti budou z papíru
9. prosince 2009 14:50
PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor) - Obyčejný papír by se jednou mohl používat jako lehká baterie, která bude pohánět moderní elektromobily a řadu dalších spotřebičů včetně těch, které si budeme oblékat. Pomoci tomu má také to, že tištěná slova nahradí emaily, elektronické knihy a internetové zpravodajství namísto tradičních novin, píše agentura Reuters.
(Celý text)
Poplatky za skládkování i park Křivoklátsko chce prosadit ministr Dusík
8. prosince 2009 17:20
PRAHA (Ekolist) - Jan Dusík během prvního týdne svého mandátu obhajoval novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí v Poslanecké sněmovně a vyhlásil výzvu pro čerpání eurodotací. Na své další plány, mezi které patří mimo jiné novela zákona o odpadech nebo novela zákona o obchodování s emisními povolenkami, má zhruba půl roku.
(Celý text)
Burza nepotřebných chemikálií má být prevencí nelegálních skládek
8. prosince 2009 15:40
PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes představilo burzu nespotřebovaných chemických látek – NECHELA. Na burze lze prodat zbytky chemikálií, které vzniknou při výrobě, ale podnik pro ně již nemá upotřebení. „Malá množství chemických látek mohou být pro někoho problém, někdo jiný je rád koupí a použije,“ říká Vladimír Tošovský, ministr MPO. Burza je zatím ve zkušebním provozu, měla by se na plno rozjet na jaře.
(Celý text)
ScienceDaily: Úbytek biologické rozmanitosti může být významnou příčinou šíření infekčních nemocí
7. prosince 2009 10:08
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Lidé čelili během své existence už několika obdobím, kdy se měnil jejich životní styl a objevovaly se a šířily nové choroby. Například zhruba před 10 000 lety, kdy lidé začali obdělávat půdu, nebo po průmyslové revoluci. Nyní se zdá, že může přijít další epidemiologická změna, zmiňuje server Science Daily. Objevují se nové infekční choroby a ostatní, například malárie, se rychle šíří.
(Celý text)
Studie Arniky: Pražané by byli ochotni platit za zachování zeleně
5. prosince 2009 08:39
PRAHA (Ekolist) - Sdružení Arnika zveřejnilo studii s názvem Stav a vývoj zeleně v Praze. Poukazuje na to, že jakkoli podle tvrzení úředníků a politiků zeleně přibývá, ve skutečnosti tomu tak není. Podle Jakuba Esterky, autora studie, neexistují žádné ucelené záznamy o skutečném aktuálním množství zeleně v Praze nebo jednotná metodika měření a evidence.
(Celý text)
ScienceDaily: Ptačí zpěv varuje i zastrašuje
4. prosince 2009 13:13
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Zpěvem dokážou ptáci varovat ostatní jedince před nebezpečím. A někteří ptáci dokonce ovládají břichomluvectví nebo zpěv ze strany zobáku, píše server ScienceDaily.
(Celý text)
ScienceDaily: Ptačí zpěv varuje i zastrašuje
4. prosince 2009 13:13
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Zpěvem dokážou ptáci varovat ostatní jedince před nebezpečím. A někteří ptáci dokonce ovládají břichomluvectví nebo zpěv ze strany zobáku, píše server ScienceDaily.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)