PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí své nedávné kladné stanovisko v procesu posuzování vlivů uhelné elektrárny Prunéřov II na životní prostředí (EIA) podmínilo splněním 51 bodů. Nejdůležitější podmínkou je, že ČEZ musí po celou dobu životnosti elektrárny uspořit 205 tisíc tun CO2 ročně.
(Celý text)
Guardian: Případy trávení dravců ve Skotsku jsou nejvyšší za posledních 20 let
20. srpna 2010 06:19
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Celkem 46 prokazatelných útoků na dravé ptáky, zejména káňata a velmi ohrožené orly skalní, bylo zaznamenáno ke konci minulého roku v oblasti skotských slatin. Počet útoků je nejvyšší za poslední dvě dekády a zahrnuje jak střelbu na kroužící ptáky, tak nástrahy a pasti obsahující jed, likvidaci hnízd nebo návnady v podobě otrávených mršin. Časopis Guardian přináší pohled místní organizace přírody RBSP (Královská společnost pro ochranu ptactva), podle nichž současný model lokální ochrany dravých ptáků nefunguje.
(Celý text)
Guardian: Kolonie papuchalků po záhadném poklesu opět utěšeně narůstá
19. srpna 2010 12:09
PRAHA/FARNE ISLAND (Ecomonitor) - Největší anglická kolonie papuchalků ploskozobých úspěšně bojuje o přežití. A to díky moderní GPS technologii, píše deník Guardian. Po několika neradostných letech lze dnes konečně sledovat nárůst počtu hnízdících párů. Takový je aspoň hlavní závěr studie prováděné sdružením ochránců přírody National trust v oblasti Farne Island.
(Celý text)
Guardian: V pralesích nalezen primát považovaný šedesát let za vyhynulého - video
18. srpna 2010 09:55
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Chtěli byste vyfotografovat zvíře, které je považováno už desítky let za vyhynulé? To potom musíte mít spoustu štěstí. Přesně „štěstí“ bylo podle časopisu Guardian tím, co rozhodně nechybělo Craigu Turnerovi ze Zoologické společnosti v Londýně. Náhodou se mu podařilo v pralesích Srí Lanky nafotit druh outloně, malé noční opičky, jenž byl po šedesát let považován za vyhynulý.
(Celý text)
Mongabay.com: Dálnice národním parkem Serengeti „zabije“ migraci
17. srpna 2010 09:01
PRAHA (Ecomonitor) - Chystaná výstavba dálnice spojující města Arusha a Musoma v Tanzanii naráží na odpor jednotlivců, turistů i ochránců přírody. Rozvojový projekt za 480 milionů dolarů, který je součástí realizace předvolebních plánů prezidenta Jakaya Kikweteho, totiž zahrnuje vedení dopravní tepny severním cípem národního parku Serengeti.
(Celý text)
Yale Environment 360: Konec ledních medvědů z Hudsonova zálivu je na dohled
16. srpna 2010 09:37
PRAHA (Ecomonitor) - Lední medvědi jsou již dlouhou dobu symbolem škod způsobených globálním oteplováním. Biolog Andrew E. Derocher a jeho kolegové vypočítali, jak dlouho se jižní populace ledních medvědů může ještě udržet. Ne déle než několik desetiletí, píše server Yale Environment 360.
(Celý text)
Nejhorší je dilema, jestli varovat, nebo ne, říká šéf hydrometeorologů Ivan Obrusník
14. srpna 2010 08:00
PRAHA (Ekolist) - O nelehkém rozhodování hydrometeorologů, o tom, jak funguje informování o riziku povodní, proč letos na Liberecku selhala komunikace nebo o důležitosti obyčejné intuice jsme hovořili s ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Ivanem Obrusníkem.
(Celý text)
Přístup k nezávadné vodě je podle Rezoluce OSN základním lidským právem. Česká republika rezoluci nepodpořila
13. srpna 2010 14:54
PRAHA (Ekolist) - Podle OSN téměř 900 milionů lidí na celém světě nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Více než 2,6 miliardy lidí nemá k dispozici základní kanalizaci a zhruba 1,5 milionu dětí pouze ve věku do pěti let každoročně zemře na onemocnění způsobená špatnou kvalitou vody. Hluboké znepokojení nad tímto stavem vedlo OSN ke vzniku dokumentu, podle kterého je přístup k čisté a nezávadné vodě základním lidským právem. Česká republika dokument nepodepsala.
(Celý text)
Mongabay.com: Indonésie má plán na záchranu svých pralesů
13. srpna 2010 09:09
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Koncem loňského roku vyhlásila Indonésie za cíl snížit masivní odlesňování, které si od začátku devadesátých let vyžádalo 28 milionů hektarů lesů. Odlesňování má na svědomí 80 % celkových místních emisí skleníkových plynů v oblasti. Prezident Bambang Yudhoyono ale tvrdí, že Indonésie dokáže snížit emise o 26 %, a s mezinárodní finanční pomocí dokonce o 41 %, píše server Mongabay.com.
(Celý text)
Meteorologové: Předpovědi počasí v ČR nikdy nebudou stoprocentní
12. srpna 2010 17:27
PRAHA (Ekolist) - O uplynulém víkendu se kvůli silným dešťům ocitlo několik českých obcí pod vodou. O možnosti vydatné srážky a následné povodně včas předpovědět se dnes zajímal ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) při návštěvě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zmíněny byly i plánované úspory v resortu, které se dotknou také hydrometeorologů.
(Celý text)
BBC: Za rozpálenou Moskvu mohou částečně i klimatické změny - video
12. srpna 2010 07:55
PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor) - Globální změna klimatu částečně může za neobvykle teplé a suché počasí v Moskvě, říkají vědci. Ruské hlavní město je v těchto dnech zahaleno v kouři z lesních požárů, které kolem něho zuří, píše BBC. Podle britské meteorologické organizace UK Met Office bude extrémně vysokých teplot do budoucna přibývat.
(Celý text)
BBC: Madagaskarské lesy jsou ničeny kvůli těžbě „růžového dřeva“
11. srpna 2010 13:06
PRAHA/MASOALA (Ecomonitor) - V březnu 2009 se vlády na Madagaskaru ujal Andry Rajoelina. Jeho režim ale nebyl uznán EU, USA a Světovou bankou, které zastavily kromě humanitární pomoci veškerou další podporu. To mělo dramatické dopady i na tamní přírodu. Víc jak polovina rozpočtu země totiž pocházela od zahraničních dárců. Místní lidé svou ekonomickou situaci řeší tak, že v národním parku nelegálně těží palisandr, nazývaný „růžové dřevo“, a tito dřevaři na svých výpravách do pralesa loví pro svou obživu divokou zvěř, mimo jiné i chráněné lemury, informuje BBC.
(Celý text)
Jak učit o přírodě?
10. srpna 2010 12:30
HORKA NAD MORAVOU (Ekolist) - Několikero zamyšlení nad nezodpověditelnou otázkou v environmentálním vzdělávání.
(Celý text)
iDNES.cz: Polévka ze žraločích ploutví ohrožuje světový ekosystém
10. srpna 2010 11:50
PRAHA (Ecomonitor) - Nelegální obchod se sušenými žraločími ploutvemi, ze kterých se ve východní Asii připravuje polévka, ohrožuje počty žraloků v mořích. Tím je ohrožen i ekosystém, protože žraloci v mořích hrají podobnou roli, jako lvi či tygři na pevnině – udržují rovnováhu ostatních živočišných i rostlinných populací, píše server iDNES.cz.
(Celý text)
Výstava Městské zásahy: Jak znovu zlidštit město?
6. srpna 2010 13:13
PRAHA (Ekolist) - DOX – Centrum současného umění v Praze prodloužilo výstavu Městské zásahy Praha 2010. Návrhy, jak architektonicky vylepšit konkrétní problematické místo v pražské městské zástavbě, budou veřejnosti přístupny nově do 30. srpna 2010.
(Celý text)
Prunéřov II: Podle ČEZ půjde po získání EIA vše hladce, podle EPS ale ČEZ narazí
4. srpna 2010 13:30
PRAHA (Ekolist) - ČEZ získal koncem dubna souhlasné stanovisko v procesu posuzování vlivů „obnovy“ uhelné elektrárny Prunéřov II na životní prostředí (tzv. EIA). Po 22 měsíců dlouhém čekání se tak může pustit do dalších povolovacích procedur. Podle Ekologického právního servisu by měl ale ČEZ narazit v návazných povolovacích procesech – pokud budou úřady postupovat tak, jak mají. Podle ČEZu žádný problém nenastane, protože jde jen o modernizaci, nikoliv nové zařízení.
(Celý text)
Guerilla gardening: partyzánský způsob městského zahradničení
3. srpna 2010 14:50
PRAHA (Ekolist) - Občanská angažovanost, společenský protest i prostá záliba v zahradničení – to jsou hlavní důvody, proč se lidé ve městech rozhodnou vytáhnout motyčky a osadí zanedbané místo ve svém okolí květinami. Rostliny sázejí na vlastní pěst, bez svolení či vědomí majitele pozemku. Odměnou jim je jen dobrý pocit. Takové je kouzlo guerilla gardeningu.
(Celý text)
Absolut Green – ekopísmo od Greenpeace, které šetří toner. Nesmysl, říkají odborníci
29. července 2010 15:16
PRAHA (Ekolist) - Ekologická organizace Greenpeace v červenci představila „ekologické“ písmo Absolut Green, které má uspořit až 30 % toneru či inkoustu při tisku dokumentu. Podle odborníků na písma a tisk je to nesmysl. Výpočet také ukázal, že mnohem úspornějším písmem než Absolut Green je obyčejný Times New Roman. Organizace Greenpeace si je omezení svého písma vědoma a připravuje úsporný font typu Times New Roman.
(Celý text)
NYT: Navzdory řadě opatření se znečištění v Číně zhoršuje
29. července 2010 15:06
PRAHA/PEKING (Ecomonitor) - Čína prožívá stále nevídaný ekonomický růst, ale stále není schopná snížit jeho negativní dopad na životní prostředí. A to navzdory řadě nejrůznějších opatření, říká vládní zpráva zveřejněná tento týden. Města trápí znečištěné ovzduší kvůli uhelným elektrárnám, prachu ze stavební činnosti a milionům automobilů na přecpaných silnicích. Nově se ukazuje velký nárůst případů průmyslových havárií a znečištění vodních toků, píše deník The New York Times.
(Celý text)
LAP: Nelegální těžba mahagonu ruší nedotčené pralesní kmeny
28. července 2010 15:57
PRAHA/LIMA (Ecomonitor) - Motorové pily ničí přirozené prostředí původních obyvatel Peru, kteří žijí v dobrovolné izolaci v jihovýchodní Amazonii. Ilegální těžba přitom probíhá navzdory zákazům na národní úrovní i mezinárodním smlouvám, informuje server Latina America Press.
(Celý text)
LAP: Nelegální těžba mahagonu ruší nedotčené pralesní kmeny
28. července 2010 15:57
PRAHA/LIMA (Ecomonitor) - Motorové pily ničí přirozené prostředí původních obyvatel Peru, kteří žijí v dobrovolné izolaci v jihovýchodní Amazonii. Ilegální těžba přitom probíhá navzdory zákazům na národní úrovní i mezinárodním smlouvám, informuje server Latina America Press.
(Celý text)
VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.
Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02
(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09
PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07
BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)
Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03
(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Skuteč připravuje sanaci skládky po Velamosu, potrvá to minimálně tři roky
13. května 2025 15:01
(ČTK) - Město Skuteč na Chrudimsku připravuje výběrové řízení na sanaci skládky po firmě Velamos, která vyráběla jízdní kola. Podnik už neexistuje a v minulosti zavezl odpadem starý lom v místní části Horka u Skutíčka. ČTK to řekl starosta Jaroslav Hetfleiš (Patrioti). Skládka je několik set metrů od prameniště pitné vody.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)