PRAHA (Ekolist) - Film Carla-A. Fechnera Čtvrtá generace – energetická soběstačnost ukazuje, jak by mohla vypadat výroba energie již za několik desítek let: jen obnovitelné zdroje a energetická nezávislost. Podle Fechnera bude prim hrát solární energie, vyspělý svět omezí své emise skleníkových plynů a v rozvojových zemích se díky dostupné energii zlepší životní úroveň.
(Celý text)
České Greenpeace povede Čestmír Hrdinka
13. října 2010 19:46
PRAHA (Ekolist) - Českou pobočku mezinárodní organizace Greenpeace od října vede Čestmír Hrdinka. V křesle výkonného ředitele vystřídal po více než deseti letech Jiřího Tuttera. Organizace dnes zprávu zveřejnila na svých internetových stránkách.
(Celý text)
Dostavba Temelína se odkládá, ekologičtí aktivisté jásají
13. října 2010 18:59
PRAHA (Ekolist) - Hospodářské noviny přinesly v úterý zprávu, podle které ČEZ odkládá dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Tendr se podle zdroje z představenstva společnosti může zpozdit i o několik let. Podle předsedy vlády však o dostavbě či pozastavení výstavby nových reaktorů může rozhodnout pouze a jedině vláda.
(Celý text)
Smart Grids – první česká „chytrá síť“ vzniká ve Vrchlabí
13. října 2010 15:23
VRCHLABÍ (Ekolist) - Trochu nejasný pojem Smart Grids, česky často uváděný jako „chytrá síť“, začíná v severočeském Vrchlabí poprvé v ČR dostávat jasnější obrysy. Společnost ČEZ se tady za spolupráce místní samosprávy rozhodla vybudovat tzv. Smart Region – tedy oblast, v níž by se mělo daleko účinněji než dosud nakládat s distribucí i spotřebou elektřiny. Celý projekt byl minulý čtvrtek poprvé představen vrchlabské veřejnosti.
(Celý text)
CNN: Studie varuje, že ohrožena je pětina rostlinných druhů
13. října 2010 10:20
PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Po celém světě hrozí vyhynutí více než pětině rostlinných druhů, informuje studie britských vědců z Královských botanických zahrad (Royal Botanic Gardens) v londýnském Kew. Výzkum, který označil za ohrožené více než 380 000 druhů rostlin, probíhal po dobu pěti let.
(Celý text)
Vertikální zahrady: města na zeleno, záhony na svislo
12. října 2010 10:28
PRAHA (Ekolist) - V rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu moderní a současné architektury ArchitectureWeek navštívil Prahu i Patrick Blanc. Patrick Blanc je biolog. Neprojektuje budovy, nestaví domy. Navrhuje zahrady - na svislých plochách.
(Celý text)
Ve vodách španělského národního parku je kokain a extáze, píše ScienceDaily
11. října 2010 14:32
PRAHA/VALENCIE (Ecomonitor) - Pravděpodobně „nejveselejší“ vodu na světě nalezneme v zavlažovacích kanálech národního parku L´Albufera ve Valencii. S jistým druhem nadsázky tak mohou znít závěry výzkumu univerzity ve Valencii, která při kontrolních odběrech vody na území parku v roce 2010 narazila v šestnácti různých kanálech na přítomnost 14 druhů rozpuštěných drog, píše server ScienceDaily.
(Celý text)
Amazonie jako fenomén a Amazonie jako osud
11. října 2010 14:00
PRAHA / PUCALLPA (Peru) (Ekolist) - "Amazonská příroda je vůči člověku neobyčejně penetrantní, muší larvy pronikají do jeho kůže, tisícerými sosáky sají mračna moskytů, muchniček a dalších hmyzů krev," píše ve své rozsáhlé reportáži o Amazonii Stanislav Komárek. Věnuje se v ní nejen pralesu či požívání halucinogenní ayahuasky, ale i amazonské společnosti: "Mezi lidmi je zde obrovská touha po všem nepřírodním – girlandách žárovek, hrajících mobilech, televizích, též umělých květinách. Zdá se, že na místě animálního, dusného a hlučného pralesa bude po jeho zničení obrovité animální, dusné a hlučné město."
(Celý text)
Ochrana biodiverzity stojí dvě miliardy korun ročně, říkají ochránci přírody
8. října 2010 11:00
PRAHA (Ekolist) - Do ochrany druhové rozmanitosti v České republice se každý rok investují dvě miliardy korun. Jen na jednorázová opatření bude prý potřeba v příštích deseti letech sehnat deset miliard korun. Podle ochránců přírody se s těmito finančními prostředky zřejmě nepodaří zvrátit negativní trend ubývání druhů, ale podaří se alespoň zachovat současnou rozmanitost v chráněných oblastech, zaznělo na včerejší konferenci k mezinárodnímu roku biodiverzity.
(Celý text)
Napojte se i vy! Video láká na používání vody z kohoutku
8. října 2010 10:25
PRAHA (Ekolist) - Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, informuje brněnský Ekologický institut Veronica. A k pití vody z vodovodu láká i prostřednictvím videa.
(Celý text)
Fórum Ekolistu: Na kolik nás přijde fotovoltaický boom?
8. října 2010 07:30
PRAHA (Ekolist) - Debata o vlivu fovotovoltaického boomu na cenu elektrické energie je hodně divoká. Čísla jsou buď chlácholivá, nebo naopak alarmující. Jak to tedy je? Ekolist.cz oslovil vybrané odborníky s otázkou, o kolik příští rok kvůli povinnému výkupu energie z fotovolatických elektráren zdraží cena elektřiny pro domácnosti. Přečtěte si odpovědi ekonoma Miroslava Zajíčka, Edvarda Sequense z Cally, Bronislava Bechníka z Czech RE Agency a Martina Schreiera z ČEZu.
(Celý text)
Smart Grids – dokážeme účinněji řídit spotřebu energie?
7. října 2010 14:00
PRAHA (Ekolist) - V celém světě se nyní hovoří o Smart Grids. Jedná se o tzv. „chytré sítě“ pro distribuci elektrické energie. Jejich zavedení se plánuje v celé Evropě a kromě kladů, jako je možnost řídit spotřebu energie a snadněji zapojit obnovitelné zdroje energie, nesou i zápory. Těmi jsou vysoké náklady potřebné pro jejich vybudování.
(Celý text)
Invazní rostliny - máme v boji proti nim řešení?
7. října 2010 10:25
PRAHA (Ekolist) - V České republice se vyskytuje na 90 invazních rostlin, tzv. neofytů. Profesionální ochránci přírody je na mnoha místech s obtížemi a nákladně likvidují. A varují, že invazní rostliny mohou být vážný problém. Někteří biologové naopak upozorňují, že bychom se s neofyty měli naučit žít. Jak se u nás proti těmto rostlinám postupuje? A má to vůbec smysl?
(Celý text)
Pavoučí samci jsou oproti samicím menší, aby mohli surfovat, píše ScienceDaily
7. října 2010 10:21
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Dosud se obecně mělo za to, že samičky pavouků jsou větší než jejich samčí protějšky kvůli tomu, že větší samice je schopna odchovat více potomků. Španělští vědci nabízejí i jiné vysvětlení. Podstatná je právě malá velikost samců, která umožňuje jakési surfování na vlákně za pomoci proudu vzduchu. Díky tomuto neobvyklému způsobu přepravy se malí pavouci lépe dostávají za fertilními samicemi, píše server ScienceDaily.
(Celý text)
Zástupci osmi ministerstev našli společnou řeč v přístupu ke krajině
6. října 2010 18:08
PRAHA (Ekolist) - „Česká krajina v minulosti utrpěla velké rány a šrámy. Ale stále je to hodnotná a pestrá krajina,“ řekl Tomáš Tesař, tajemník ministra životního prostředí, a dodal: „Kdo zná například Porúří, ví, že jsme na tom ještě velmi dobře.“ Řekl to v souvislosti s dnešním setkáním zástupců osmi ministerstev, na kterém se dohadovalo, jak naplňovat Evropskou úmluvu o krajině.
(Celý text)
Předvolební debata: 15% podíl cyklistů na dopravě v roce 2020 nebude ani náhodou
6. října 2010 16:49
PRAHA (Ekolist) - Jakým směrem by se mohla v Praze ubírat (nejen) cyklistická doprava? Zástupci ČSSD, SNK-ED/SZ, VV a TOP 09 naznačili své vize a plány před volbami do zastupitelstva pražského magistrátu. Předvolební debatu uspořádalo ve čtvrtek 30. září sdružení Auto*Mat.
(Celý text)
Advokát Sokol: Ostrava se letos o čistý vzduch se státem soudit nezačne
6. října 2010 13:20
PRAHA (Ekolist) - Žaloba města Ostravy na stát kvůli kvalitě ovzduší se letos zřejmě před soud nedostane. Na tiskové konferenci to včera prohlásil právník Tomáš Sokol, který Ostravu ve sporu s vládou a ministerstvy životního prostředí a dopravy zastupuje. Jeho advokátní kancelář vystřídala původní kancelář Pyšný, Weber & Partneři, ve které dříve působil současný ministr životního prostředí Pavel Drobil.
(Celý text)
Expedice do nitra egyptské pouště potvrdila místo dopadu meteoritu, píše ScienceDaily
6. října 2010 11:57
PRAHA/ROCKVILLE (Ecomonitor) - Je to už pár tisíc let, co rychlostí 12 000 kilometrů v hodině narazil desetitunový meteorit do zemského povrchu v místech, která dnes nazýváme Saharskou pouští. Jsou to teprve dvě léta, co geo-historikové a mineralogové s pomocí programu GoogleEarth narazili na pravděpodobné místo dopadu, kráter nazývaný Kamil. A je to pár měsíců, co expedice výzkumníků dorazila na určené místo a sběrem vzorků potvrdila, že výzkum dopadu vesmírných těles lze uskutečnit i s pomocí takových prostředků, jako je GoogleEarth, píše server ScienceDaily.
(Celý text)
Děti pečují o kulturní dědictví svého regionu
6. října 2010 09:01
PRAHA (BEZK) - Kulturně historické dědictví nemusí pro děti zůstat prázdným pojmem, stejně tak jako trvale udržitelný rozvoj. Otázkou jen je, jak tyto pojmy dětem přiblížit, a vtáhnout je do konkrétních aktivit směřujících například k ochraně kulturních památek. A dostane-li podobná aktivita ještě navíc „komunitní“ rozměr, třeba tím, že na jednom konkrétním případu spojí své síly škola s místní samosprávou a odbornou institucí typu regionálního muzea, může najednou dětská hra připravená učiteli pro své žáky přesáhnout svůj původní účel, a přinést zcela konkrétní výsledky. Smyslem tak přestane být pouze samotné vzdělávání realizované prostřednictvím dnes tolik populárního projektového vyučování, ale výstup, který bude přinášet užitek i dlouho po skončení samotného školního projektu.
(Celý text)
Drobil: Porotu Ekofilmu jsem neovlivňoval
5. října 2010 16:14
PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Pavel Drobil dnes rozhodně odmítl obvinění, že se snažil ovlivňoval porotu filmového festivalu Ekofilm. „Nikdy jsem se nezajímal o jediný film, který soutěží na Ekofilmu. Nikdy jsem se nezabýval tím, kdo jsou porotci a žádného z porotců jsem neoslovil ani já a ani moji spolupracovníci,“ prohlásil dnes Pavel Drobil.
(Celý text)
Drobil: Porotu Ekofilmu jsem neovlivňoval
5. října 2010 16:14
PRAHA (Ekolist) - Ministr životního prostředí Pavel Drobil dnes rozhodně odmítl obvinění, že se snažil ovlivňoval porotu filmového festivalu Ekofilm. „Nikdy jsem se nezajímal o jediný film, který soutěží na Ekofilmu. Nikdy jsem se nezabýval tím, kdo jsou porotci a žádného z porotců jsem neoslovil ani já a ani moji spolupracovníci,“ prohlásil dnes Pavel Drobil.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist) - Předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek je teď na jaře v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
(Celý text)
Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
15. května 2025 02:43
LIBEREC (ČTK) - Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti, svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Hlasovat je možné do 3. června.
(Celý text)
Vlaky by se na poškozenou trať v Hustopečích nad Bečvou měly vrátit v červnu
15. května 2025 01:10
(ČTK) - Na trati přes Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, kde koncem února vykolejila souprava s benzenem, by měly začít vlaky znovu jezdit v červnu, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na místě pokračuje sanace. Z prostoru tratě odborníci těží kontaminovanou zeminu, jsou tam již připraveny provizorní trakční brány. Konkrétní datum zprovoznění trati se bude odvíjet od postupu prací na obnově poškozeného úseku, uvedl Gavenda. Železniční trať mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím by tak měla být znovu otevřená zhruba čtyři měsíce od havárie cisteren s toxickým benzenem.
(Celý text)
Jedovaté řasy otrávily v Austrálii více než 200 mořských druhů, píše BBC
15. května 2025 00:52
CANBERRA (ČTK) - Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám, píše stanice BBC. Oběťmi rychle se množících řas jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých vodních organismů stojí vysoké teploty.
(Celý text)
V Hané ve Vyškově jsou mrtvé ryby, voda ničím kontaminovaná není
14. května 2025 22:08
VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.
Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02
(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09
PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07
BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)
Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03
(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)