WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Drobné býložravé „blešky“ rodu Phyllotreta, česky nazývané dřepčíci, dokážou potlačit rozšíření pryšce obecného, invazivní rostliny. Špatná zpráva je, že na takto uvolněná místa se dřív než původní vegetace usadí jiná invazní rostlina, píše ScienceDaily.
(Celý text)
ScienceDaily: Vztahy mezi predátorem a kořistí jsou na pevnině a v oceánu podobné
23. listopadu 2010 13:19
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Z porovnání vztahů mezi vlky a jeleny wapiti v Yellowstonském národním parku a mezi žraloky tygřími a morony indickými v australské Shark Bay vyplývá, že interakce mezi predátory a kořistmi jsou si jak na pevnině, tak v moři velice podobné, informuje ScienceDaily.
(Celý text)
Ochrana biodiverzity je otázka politická, říkají odborníci
23. listopadu 2010 10:43
PRAHA (Ekolist) - Jak v českých lesích udržet biodiverzitu? Podle odborníků je třeba najít optimální styl hospodaření.
(Celý text)
Němečtí celníci zabavili 40 tisíc žárovek, dovážených jako tepelné koule, píše Aktuálně.cz
22. listopadu 2010 10:47
PRAHA (Ecomonitor) - Celníci zabavili na letišti v Kolíně nad Rýnem 40 tisíc žárovek, které si v Číně objednali podnikatel Siegfried Rotthäuser a jeho bratr. Úřady nyní budou zkoumat, zda žárovky označené jako zdroj tepla neobsahují výbušniny. To je ale jen formální trik, jak zastavit zakázané zboží, píše server Aktuálně.cz. Pokus obejít zákaz prodeje klasických žárovek v Evropské unii tak narazil.
(Celý text)
Studenti budou hledat „Chytrá řešení pro životní prostředí“
19. listopadu 2010 09:55
PRAHA (Ekolist) - Nápady, jak odstranit znečištění vody, snížit emise, rozpoznat škodliviny nebo zlepšit recyklaci, by měla přinést soutěž Chytrá řešení. Ta se obrací na studenty středních a vysokých škol, kteří v případě úspěchu dostanou šanci svůj nápad realizovat v komerčních podmínkách.
(Celý text)
Během deseti let byly zabaveny kůže a kosti z tisícovky tygrů, píše ScienceDaily
19. listopadu 2010 07:30
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Od roku 2000 byly při kontrolách a raziích ve třinácti zemích Asie zabaveny pozůstatky z více jak tisíce tygrů. Jednalo se nejčastěji o kožešiny, kosti na výrobu dekoračních předmětů, zuby a penisy pro potřeby „tradiční“ lidové medicíny, ale i celé uhynulé kusy k dalšímu zpracování a několik živých, ve volné přírodě odchycených jedinců, píše ScienceDaily. Podle ochránců zvířat sankce pytláky neodrazují. Záchranu tygrů prý může přinést omezení poptávky ze strany spotřebitelů.
(Celý text)
Komerční banka je připravená na financování kogeneračních jednotek
19. listopadu 2010 04:53
() - V dnešní době hledání nových, ekologických možností výroby elektrické energie je kogenerace zajímavou podnikatelskou příležitostí se značným budoucím potenciálem.
(Celý text)
El País: Nejvyšší větrná elektrárna na světě bude v Zaragoze
18. listopadu 2010 11:13
PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Německá firma plánuje v Zaragoze výstavbu největší větrné elektrárny na světě o výšce 198,5 m. Společnosti chtějí zastaralá zařízení nahradit větrnými giganty.
(Celý text)
ScienceDaily: Ve Švédsku sledují orly pomocí satelitů
17. listopadu 2010 07:30
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Unikátní projekt monitorování pohybu orlů skalních byl odstartován švédskou zemědělskou univerzitou. Kromě zjištění, jak tito velcí dravci využívají krajinu, se studie zabývá i tím, jaký vliv na ně mohou mít větrné farmy, píše ScienceDaily.
(Celý text)
Budou české silnice zaplaveny elektromobily?
16. listopadu 2010 12:26
PRAHA (Ekolist) - Auta na elektrický pohon zřejmě čeká skvělá budoucnost. Alespoň podle většiny automobilek, které se snaží vyvinout vlastní sériově vyráběné modely. Budou příští roky ve znamení prudkého nástupu těchto vozů na české silnice, nebo se tyto modely stanou raritou pro pár vyvolených? Ekolist.cz oslovil odborníky s žádostí o odhad, kolik v ČR bude za pět let jezdit elektromobilů a kolik zde vznikne nabíjecích stanic.
(Celý text)
BBC: Dva druhy delfínů našly společnou řeč
16. listopadu 2010 05:12
PUERTO RICO/HODONÍN (Ecomonitor) - Delfín skákavý a delfín brazilský, dva rozdílné druhy delfínů, při vzájemném setkání používají k dorozumění třetí jazyk, píše server BBC Earth News. Mořská bioložka Laura May-Colladová studovala mezidruhovou akustickou komunikaci při četných setkáních těchto dvou druhů delfínů u pobřeží Kostariky v Karibiku.
(Celý text)
Jaderná renesance? Nejsou lidi!
15. listopadu 2010 15:19
BRUSEL (Ekolist) - Technické obory univerzit hlásí velmi nízké počty zájemců o studium. Situace začíná být kritická například v oblasti jaderné energetiky. Problémy se ale týkají energetiky všeobecně a prakticky po celé Evropě. Nejde přitom jen o to, zda se firmám podaří shánět pracovníky pro budoucí plánované stavby, ale také zda se najde dostatek zaměstnanců do stávajících provozů nebo do úřadů, které mají na bezpečnost energetického sektoru dohlížet.
(Celý text)
ScienceDaily: Pití zeleného čaje nemá vliv na výskyt rakoviny prsu
15. listopadu 2010 11:02
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Rozsáhlá studie zaměřená na výzkum prevence rakoviny prsu, která pracovala s úctyhodným počtem respondentek, neprokázala, že by pití zeleného čaje mělo pozitivní, nebo negativní vliv na výskyt tohoto druhu nádorového bujení. Japonská laboratoř uveřejnila své výsledky na serveru ScienceDaily.
(Celý text)
Záblesk v očích prozradí šílenou krávu, píše RedOrbit
15. listopadu 2010 10:58
DES MOINES/HODONÍN (Ecomonitor) - Že šílenství je někomu vidět na očích, může platit nejen o lidech, ale i o kravách. Výzkumníci z univerzity v Iowě vedení Jacobem Petrichem odhalili souvislost mezi projevy spongiformní encefalopatie, známější jako nemoc šílených krav (BSE), a odrazivostí světelných paprsků od sítnice očí potenciálně nakaženého skotu. V aplikované podobě by se tak nemoc u nemocných zvířat dala zjišťovat bez nákladného pitevního rozboru mozkových tkání, píše RedOrbit.
(Celý text)
Zelené nadále vede Liška, v předsednictvu bude i Stropnický
14. listopadu 2010 21:58
PRAHA (Ekolist) - V Praze se o víkendu uskutečnil sjezd Strany zelených, kde mělo být v reakci na neúspěch v květnových volbách zvoleno nové vedení. Křeslo předsedy nakonec, i přes mnoho kritických hlasů, obhájil Ondřej Liška, prvním a druhým místopředsedou se stal Přemysl Rabas a Petra Kolínská. V předsednictvu zasedne také kritik strany Martin Stropnický.
(Celý text)
Bezdězsko-Dokesko, krajina mezi odolností a stagnací
12. listopadu 2010 17:32
BEZDĚZSKO (Ekolist) - Předmětem tohoto textu jsou první výsledky výzkumného projektu, jehož objektem je asi 400 kilometrů čtverečních velké lesnaté území zhruba ohraničené městy Česká Lípa, Stráž pod Ralskem, Bakov nad Jizerou a Doksy (viz podrobněji první obrázek ve fotogalerii pod článkem). Časovým vymezením objektu zkoumání je celý holocén (holocén je současné geologické období, které začalo po konci poslední doby ledové – pozn. red. Ekolistu); ovšem s tím, že děje drobné a nedávné se chovají zásadně jinak a znamenají pro vysvětlení přítomnosti něco jiného než ony velké a vzdálené.
(Celý text)
ENN: Stromy bojují se zločinností
12. listopadu 2010 07:42
OREGON/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Že stromy a lesy jsou plícemi naší planety, slyšel už asi každý. Ale málokdo tuší, že velikost a stáří stromů v městské zástavbě má výrazný vliv na míru kriminality. Podle závěrů studie Severozápadní lesní správy v USA, které zveřejnil server Environmental News Network, vzrostlé stromy ve městech snižují množství závažných trestných činů.
(Celý text)
Evropská komise chce investovat bilion euro do trhu s energií
11. listopadu 2010 15:46
PRAHA (Ekolist) - Evropská komise včera představila novou strategii pro konkurenceschopnou, udržitelnou a bezpečnou energetiku nazvanou "Energie 2020". Tento dokument navazuje na první akční plán EU v oblasti energetiky z března 2003 a vymezuje cíle energetiky na příštích deset let. Je v ní kladen důraz na úspory energie a vytvoření celoevropského energetického trhu.
(Celý text)
Divočina, knížky a prefabrikovaní indiáni: tři kapitoly z amerického environmentálního myšlení
11. listopadu 2010 15:42
BRNO /SPOJENÉ STÁTY (Ekolist) - "Divočina v USA úzce souvisí se základními kategoriemi americké identity, jako jsou svoboda a patriotismus. I největší environmentálně smýšlející rebelové a kritici své země byli a jsou ve skutečnosti tělem i duší vlastenci. Pokud se na celou věc podíváme optikou známého pravidla, že environmentalismus jde ruku v ruce s industrialismem, nemůžeme se divit, že se toto hnutí tak rozšířilo právě v zemi, která ještě donedávna byla největším znečišťovatelem na světě." Ekolist.cz přináší esej Anny Fischerové o environmentalismu ve Spojených státech.
(Celý text)
ScienceDaily: Tabák a nikotin jsou velmi prospěšné – jako pesticid
11. listopadu 2010 15:30
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - To, že tabák měl dříve víc než jen konzumní kuřácké využití, bylo v průběhu století téměř zapomenuto. V minulosti ale zahradníci dobře věděli, že z listů tabáku lze získat roztok, který zároveň likviduje hmyzí škůdce na pěstovaných plodinách. Studie uveřejněná serverem ScienceDaily však tuto polozapomenutou zkušenost s novými závěry oprášila. Tabák dnes po chemické úpravě pyrolýzou může nalézt využití v přírodním zahradničení jako organický pesticid.
(Celý text)
ScienceDaily: Tabák a nikotin jsou velmi prospěšné – jako pesticid
11. listopadu 2010 15:30
WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - To, že tabák měl dříve víc než jen konzumní kuřácké využití, bylo v průběhu století téměř zapomenuto. V minulosti ale zahradníci dobře věděli, že z listů tabáku lze získat roztok, který zároveň likviduje hmyzí škůdce na pěstovaných plodinách. Studie uveřejněná serverem ScienceDaily však tuto polozapomenutou zkušenost s novými závěry oprášila. Tabák dnes po chemické úpravě pyrolýzou může nalézt využití v přírodním zahradničení jako organický pesticid.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist) - Předosevní příprava semen a jejich expedice do lesních školek je teď na jaře v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí v plném proudu. Sazenice vypěstované z tohoto osiva využívá většina vlastníků a správců lesů v zemi.
(Celý text)
Technologie čištění vody z liberecké univerzity mezi finalisty LIFE Awards 2025
15. května 2025 02:43
LIBEREC (ČTK) - Unikátní technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, se dostala mezi devět evropských finalistů soutěže LIFE Awards 2025 v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. Uchází se o cenu veřejnosti, svůj hlas může dát projektu každý na stránce https://www.lifeawards.eu/project/lifepopwat/, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Hlasovat je možné do 3. června.
(Celý text)
Vlaky by se na poškozenou trať v Hustopečích nad Bečvou měly vrátit v červnu
15. května 2025 01:10
(ČTK) - Na trati přes Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, kde koncem února vykolejila souprava s benzenem, by měly začít vlaky znovu jezdit v červnu, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na místě pokračuje sanace. Z prostoru tratě odborníci těží kontaminovanou zeminu, jsou tam již připraveny provizorní trakční brány. Konkrétní datum zprovoznění trati se bude odvíjet od postupu prací na obnově poškozeného úseku, uvedl Gavenda. Železniční trať mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím by tak měla být znovu otevřená zhruba čtyři měsíce od havárie cisteren s toxickým benzenem.
(Celý text)
Jedovaté řasy otrávily v Austrálii více než 200 mořských druhů, píše BBC
15. května 2025 00:52
CANBERRA (ČTK) - Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám, píše stanice BBC. Oběťmi rychle se množících řas jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých vodních organismů stojí vysoké teploty.
(Celý text)
V Hané ve Vyškově jsou mrtvé ryby, voda ničím kontaminovaná není
14. května 2025 22:08
VYŠKOV (ČTK) - V řece Hané ve Vyškově se v těchto dnech objevily mrtvé ryby, zřejmě je vyplavily předchozí silné srážky. Voda ničím kontaminovaná není. Město o tom informovalo na facebooku. Jde o uhynulé karasy.
Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu
14. května 2025 22:02
(ČTK) - Sucho ohrožuje letošní úrodu, zemědělci očekávají, že se negativně projeví do letošní úrody, o kolik by případně mohly klesnout výnosy a jak výrazné budou dopady sucha, ale zatím spekulovat nechtějí. V boji se suchem jsou pěstitelé často bezmocní, mohou například přizpůsobit osevní postupy nebo využívat závlahy, účinnost opatření je ale zejména při dlouhodobějším suchu omezená a závlahy jim navíc zvyšují náklady. Vyplývá to z odpovědí zemědělských organizací a odborníků, které ČTK oslovila. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Sněmovní výbor odmítl vyškrtnout vyhlášení NP Křivoklátsko z novely zákona
14. května 2025 19:09
PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes odmítl pozměňovací návrh, kterým by z připravované novely vyškrtnul část o zřízení národního parku (NP) Křivoklátsko. Jeho vyhlášení je v návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny, který je po druhém čtení ve Sněmovně. Výbor dnes projednal 47 pozměňovacích návrhů.
(Celý text)
Evropská komise navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii
14. května 2025 19:07
BRUSEL (ČTK) - Kontroly zemědělců by se měly podle Evropské komise snížit na jednu za rok. Díky omezení zbytečné administrativní zátěže by se pak zemědělci mohli místo papírování soustředit na svou práci, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.
(Celý text)
Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody
14. května 2025 19:03
(ČTK) - Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Novela zákona o pyrotechnice prošla prvním čtením. Zpřísní prodej a udává vzdálenost odpalování od určitých objektů
14. května 2025 14:50
PRAHA (Ekolist) - Novela zákona o pyrotechnice, kterou gesčně zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a Ministerstvem zemědělství (MZe), prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny s výjimkou nejméně nebezpečné kategorie F1, upravuje online prodej a zpřísňuje pravidla u vyšších kategorií. Dále také posiluje pravomoci obcí při její regulaci a stanovuje minimální ochrannou vzdálenost při odpalování pyrotechnických výrobků od určitých objektů. Regulace má za cíl snížit nebezpečí častých úrazů při používání pyrotechniky a riziko založení požárů v přírodě. V neposlední řadě se zlepší také kvalita ovzduší.
(Celý text)
Hladík představil dotace pro obce v plánovaném NP, většina obcí je odmítá
14. května 2025 12:20
SÝKOŘICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce obcím v plánovaném národním parku Křivoklátsko rozdělit dotace na infrastrukturu 100 milionů korun. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes dotační výzvu představil v Sýkořici na Rakovnicku. Většina obcí dotace stejně jako národní park odmítá, řekli novinářům zástupci 26 obcí Křivoklátska, kteří dnes přišli k sýkořickému obecnímu úřadu protestovat proti plánu vyhlášení parku. Dotační výzva se týká 16 obcí, na jejichž katastru má park vzniknout. Naopak například starosta obce Sýkořice Jaroslav Schneider (bezpp.) dotace vítá.
(Celý text)
Lidé zbytečně zachraňují mláďata, která se zdají opuštěná
14. května 2025 12:01
PARDUBICE (ČTK) - Obyvatelé Pardubic opakovaně zachraňují mláďata divokých zvířat, která to nepotřebují. Zdají se jim být opuštěná, tak si je vezmou domů a pak zavolají strážníky, aby se o zajíčky nebo srnky postarali. Kvůli nevědomosti lidí se dostanou do útulku a šanci na návrat do volné přírody už nemají, řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora.
(Celý text)
Elektrárna Ledvice na Teplicku neplní limit pro vypouštění rtuti, upozorňují ekologické organizace
14. května 2025 11:57
(ČTK) - Hnědouhelná elektrárna Ledvice na Teplicku podle ekologických organizací stále neplní limit pro vypouštění rtuti do ovzduší. Krajský úřad Ústeckého kraje nyní rozhodl o prodloužení výjimky. Ekologické organizace společně s expertní skupinou Frank Bolt prosadily omezení výjimky na rok, tedy do června 2026, místo termínu do konce příštího roku, který požadoval provozovatel.
(Celý text)
Jeden z nejkřehčích ekosystémů světa a změna klimatu: Vegetace v Arktidě na ni reaguje nepředvídatelně
14. května 2025 05:18
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)