ecomonitor.cz
verze pro tisk

Online diskuse
Krásné rozkvetlé záhony bez invazních druhů. Odborníci našli náhrady za problematické květiny
2. června 2024 05:01

PRAHA (Ekolist) - Okrasné zahrady a záhony jsou častým zdrojem invazních nepůvodních druhů, které se posléze šíří do volné krajiny. Zahradní kompozice je ale možné mít pestré i bez pěstování druhů s invazním potenciálem, ukázal projekt Fakulty životního prostředí ČZU v Praze.
(Celý text)

Meteorologové začali znovu zveřejňovat mapu ukazující pravděpodobný růst hub
2. června 2024 01:29

(ČTK) - Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) se začátkem houbařské sezony začal tento týden na svém webu znovu zveřejňovat průběžně aktualizovanou mapu republiky, na níž s ohledem na srážky, půdní vlhkost či teploty posledních dnů odhaduje pravděpodobnost růstu nejčastěji sbíraných hub v zemi. Meteorologové nicméně upozornili na to, že faktický výskyt hub závisí na konkrétní lokalitě a tamních podmínkách, a proto je třeba brát mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou.
(Celý text)

Správa KRNAP otevřela turistické cesty uzavřené na jaře kvůli ochraně tetřívka
2. června 2024 01:22

(ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opět zpřístupnila turistické cesty, které na jarní období pravidelně uzavírá kvůli ochraně tetřívka obecného při toku a hnízdění. Národní park o tom informoval na webu. Otevření se netýká zimní cesty mezi Luční boudou a Malým Šišákem přes Stříbrný hřbet, protože jde o cestu zimní. Opatření platilo od 15. března, dočasně bylo uzavřeno 11 turistických cest. Jejich seznam je webu.
(Celý text)

V lokalitě zasažené tornádem se lidem otevřel Dům přírody Hodonínské Dúbravy
2. června 2024 01:20

HODONÍN (ČTK) - Národní přírodní památku Hodonínská Dúbrava mohou nyní lidé poznávat i díky novému Domu přírody v Hodoníně. Vznikl přestavbou někdejší školky v části zvané Bažantnice, kterou v roce 2021 poničilo tornádo. Na budovu za 109 milionů korun přispěl stát i nadace podnikatele Karla Komárka. Na první pohled zaujme především nadstavba. Má celoskleněnou dřevěnou konstrukci a její vnitřní prostor zdobí stylizované ztvárnění světlého lesa typického pro tuto oblast. Novinářům to řekl starosta města Libor Střecha (Pro Hodonín).
(Celý text)

Moonshot Platform, kterou založil Yemi A.D., podruhé ocení mladé inovátory
2. června 2024 01:05

PRAHA (ČTK) - Projekt Moonshot Platform, který založil před třemi lety český umělec Yemi A.D., vyhlásil druhý ročník ocenění Moonshot Awards. Ceny jsou určeny mladým inovátorům, kteří aktivně pracují na řešení cílů udržitelného rozvoje OSN a svými projekty či nápady zlepšují společnost nebo životní prostředí. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni v prosinci v New Yorku, informovali organizátoři. První ročník soutěže se konal v roce 2022.
(Celý text)

Brněnský magistrát má na střeše jedné z budov první městský holubník
2. června 2024 00:59

BRNO (ČTK) - Nevyužívaná expanzní nádrž na střeše budovy brněnského magistrátu v Kounicově ulici ukrývá první městský holubník v Brně. Zatím se v dřevěných kójích zabydlel jeden holubí pár, může jich tam žít ale až třicítka. Městské holubníky mají umožnit řízené a humánní snižování populace holubů ve městě, řekl radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Na ochozu vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě najdou zázemí včely
2. června 2024 00:37

OSTRAVA (ČTK) - Na ostravské Nové radnici najdou zázemí včely. Město je bude chovat na ochozu radniční věže, kde už jsou instalovány čtyři úly, řekla ČTK mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
(Celý text)

Školáci v Olomouci odevzdali do sběru bezmála 4500 mobilních telefonů
2. června 2024 00:08

OLOMOUC (ČTK) - Téměř 4500 starých mobilních telefonů odevzdali v dubnu do sběru žáci základních škol v Olomouci. Do sběrové akce Odlož mobil ve škole, kterou uspořádal odbor městské zeleně a odpadového hospodářství magistrátu ve spolupráci s kolektivním systémem Asekol, se zapojily bezmála dvě desítky vzdělávacích institucí. Vysloužilé mobilní telefony, z nichž nejstarší byly vyrobeny před více než 30 lety, čeká recyklace, sdělil primátorův náměstek Otakar Štěpán Bačák (spOLečně).
(Celý text)

KLDR podle Soulu do Jižní Koreje opět poslala balóny s odpadky a výkaly
1. června 2024 23:09

SOUL (ČTK) - Severní Korea poslala přes ostře střeženou hranici do Jižní Koreje další balóny s odpadky a výkaly, oznámila dnes jihokorejská armáda.
(Celý text)

Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších by mohlo odtát do deseti dnů
1. června 2024 20:25

(ČTK) - Sněhové pole známé jako Mapa republiky na úbočí Studniční hory ve východních Krkonoších odtaje zřejmě v příštích deseti dnech, tedy zhruba o měsíc dříve než loni. Podle odhadů je tam stále až jeden metr sněhu, řekl ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Loni sněhové pole roztálo 8. července.
(Celý text)

Mykologové: V Česku začíná houbařská sezona. Lze tu najít i houby ze Středomoří
1. června 2024 20:20

(ČTK) - Počasí posledních deseti dnů bylo příznivé pro růst hub, řekla ČTK mykoložka Markéta Vlčková. Houby podle České mykologické společnosti rostou aktuálně například na Dobříšsku, Karlovarsku nebo Rokycansku, i když jen v určitých lokalitách. Poměrně optimistický je podle Vlčkové i výhled na další týden až dva. Pravděpodobnost růstu hub si mohou lidé nově ověřit na mapě zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Vlčková dodala, že mykologové pozorují v souvislosti s klimatickou změnou častější výskyt některých druhů hub ze Středomoří, které v ČR dříve nerostly.
(Celý text)

K čemu jsou umělé plovoucí ostrovy? Vědci jich dvacet otestovali
1. června 2024 05:22

PRAHA (Ekolist) - Tým Zuzany Musilové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze úspěšně otestoval dvacítku umělých plovoucích ostrovů, které nyní nabízejí více možností k hnízdění vodních ptáků. Na obhospodařovaných rybnících v jižních Čechách, tradičních hnízdištích vodních ptáků, plovoucí ostrovy využívají racci chechtaví, rybáci obecní a některé druhy kachen.
(Celý text)

Do washingtonské zoo se do konce roku vrátí pandy velké z Číny
1. června 2024 01:08

(ČTK) - Čína do konce roku pošle do Spojených států dvě mláďata pand velkých, oznámila podle agentury Reuters Národní zoologická zahrada ve Washingtonu. Krok navazuje na snahu Washingtonu a Pekingu zlepšit vzájemné vztahy poté, co se v loňském roce dostaly podle Reuters na historicky nejnižší úroveň. Téměř všechny dříve zapůjčené pandy se musely vrátit zpátky do Číny, když se vztahy mezi oběma zeměmi začaly zhoršovat a vypršely smlouvy o zapůjčení.
(Celý text)

Pro Švédy je nejdůležitějším tématem před volbami do Evropského parlamentu klima
1. června 2024 01:00

Malmö (Švédsko) (ČTK) - Švédsko je jedinou zemí v Evropské unii, kde voliči považují za nejdůležitější téma před volbami do Evropského parlamentu ochranu klimatu. Uvedl to švédský veřejnoprávní rozhlas a ČTK to v rozhovoru v jihošvédském městě Malmö potvrdili i představitel strany Zelených Per-Ola Valastig a kandidát sociálních demokratů do Evropského parlamentu Arwin Sohrabi.
(Celý text)

Nadace na Liberecku vysadí dalších téměř 60 000 sazenic listnáčů a jedlí
1. června 2024 00:57

LIBEREC (ČTK) - Lesy na Liberecku obohatí letos téměř 60 000 sazenic listnáčů a jedlí. Vysadí je místní Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Jde o součást dlouhodobého projektu. Včetně vybudování oplocenek na to nadace vydá v tomto roce zhruba 2,5 milionu korun, informoval její ředitel Ondřej Petrovský.
(Celý text)

Stav známé lipové aleje v Jičíně založené Albrechtem z Valdštejna posoudí lesníci z Mendelovy univerzity
1. června 2024 00:56

JIČÍN (ČTK) - Město Jičín by chtělo na průzkumu stavu známé lipové aleje vedoucí z Jičína k Valdicím spolupracovat s Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně. Spolupráce by se mohla týkat i případného budoucího postupu při údržbě aleje. Čtyřřadou a téměř dva kilometry dlouhou lipovou alej založil v první polovině 17. století vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Alej čítá asi 1200 stromů.
(Celý text)

Zoo Hodonín přišla o měsíční mládě lva berberského
1. června 2024 00:56

HODONÍN (ČTK) - Zoo Hodonín přišla o mládě lva berberského, ani druhý pokus o odchov tak nebyl úspěšný, uvedl mluvčí zahrady Ivo Cencinger. Dvojice lvů berberských v expozici zoo loni nahradila smetanově zbarvené lvy jihoafrické.
(Celý text)

Poptávka po masožravých rostlinách roste. Kupují je hlavně mladí, říká pěstitelka
1. června 2024 00:42

OLOMOUC (ČTK) - Masožravé rostliny už dávno nejsou jen chloubou sbírek zkušených pěstitelů, ale stále častěji zdobí i tuzemské domácnosti. Poptávka po masožravkách výrazně roste hlavně mezi mladými. Masožravé rostliny odvděčí amatérské pěstitele nejen svých nevšedním vzhledem, ale pomůžou jim doma i v boji s obtížnými octomilkami, moly, mouchami či vosami. ČTK to řekla pěstitelka masožravých rostlin Markéta Aubrechtová, která spolu s olomouckým Výstavištěm Flora připravila výstavu Živé pasti.
(Celý text)

Myslivci na Liberecku našli a ulovili šest divočáků nakažených africkým morem
1. června 2024 00:03

(ČTK) - Divokých prasat nakažených africkým morem na Liberecku přibývá. V uplynulých dnech byla nákaza postupně potvrzena u pěti nalezených prasat divokých a jednoho uloveného. Čtyři uhynulé kusy našli myslivci v katastrálním území Oldřichova v Hájích, dalšího uhynulého divočáka objevili v nedalekém Mníšku. Africký mor se potvrdil také u kusu, který ulovili v nedaleké Raspenavě, informoval zastupující mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Majer.
(Celý text)

Globální oteplování ovlivňuje kvalitu spánku divokých zvířat
31. května 2024 19:12

PRAHA (ČTK) - Měnící se roční období a dramatické změny v povětrnostních podmínkách ovlivňují spánek divokých zvířat. Vyplývá to z mezinárodního výzkumu, na kterém spolupracovali čeští vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze. Podle studie působí nejhůře na spánek divokých zvířat teplejší letní teploty, naopak lépe působí chladnější teploty nebo déšť. Nekvalitní spánek pak má vliv na celkové zdraví a pohodu zvířat.
(Celý text)

Globální oteplování ovlivňuje kvalitu spánku divokých zvířat
31. května 2024 19:12

PRAHA (ČTK) - Měnící se roční období a dramatické změny v povětrnostních podmínkách ovlivňují spánek divokých zvířat. Vyplývá to z mezinárodního výzkumu, na kterém spolupracovali čeští vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze. Podle studie působí nejhůře na spánek divokých zvířat teplejší letní teploty, naopak lépe působí chladnější teploty nebo déšť. Nekvalitní spánek pak má vliv na celkové zdraví a pohodu zvířat.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2156 | Další