titulní strana > zpráva ecomonitoru
BBC: Populaci ptáků žijících v mokřadech na jihovýchodě Anglie ohrožuje sucho
26. července 2005 11:39
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Královská společnost na ochranu ptactva (RSPB) oznámila, že brodiví ptáci na jihovýchodě Anglie padnou za oběť letošním suchům. Populace čejky, vodouše rudonohého a sluky klesla v pěti rezervacích v okolí Kentu a Sussexu přibližně o 80 procent. Informuje o tom agentura BBC.

Pro svá hnízda a hledání potravy potřebují tito ptáci bažinatý travnatý terén nebo vlhké louky. Kvůli klimatickým změnám a nízkým dešťovým srážkám však počet ptáků za posledních 25 let zejména v nížinách výrazně klesl, oznámila RSPB. "Ptáci v místech, kde je nedostatek vody největší, už pouze přežívají," říká Phil Burston, hlavní konzultant pro vodní politiku Královské společnosti na ochranu ptactva. "Jihovýchod nepochybně vysychá. Abychom zachránili mokřady a divokou zvěř, která je na nich závislá, musíme přestat plýtvat vodou v našich domovech a na našich zahradách," dodává Burston.

Úbytek vlhkosti
Podle průzkumu z roku 2002 populace sluky v jihovýchodní Anglii klesla o 96 % na pouhých 10 párů, počty čejky o 61 % a vodouše rudonohého o 42 %, informuje dále BBC. Tehdy začali pracovníci RSPB s rozsáhlým záchranným programem ve svých rezervacích, ovšem ani tato opatření nepomohla ustát letošní zimu a suché léto bez problémů. "Pokud v zimě nebude dostatečně pršet, praskliny se nezacelí a voda se pouze vsákne místo toho, aby zůstala na povrchu a vytvořila bažiny, které brodiví ptáci potřebují k životu," varuje Alan Johnson, správce rezervace RSPB v severním Kentu.

Lidé z Královské společnosti na ochranu ptactva se obávají stavby tisíců nových domů v nejsušších částech Anglie a následné další poptávky po vodě. Taková situace podle nich může vážně ohrozit záchranu brodivých ptáků jihovýchodní Anglie. "Jsme schopni ušetřit ročně až 10 miliard litrů vody, pokud budou nové příbytky vybudovány v souladu s přísnými vodohospodářskými standardy a pokud do stávajících domácností nainstalujeme zařízení na úsporu vody," upozorňuje Phil Burston.

“Klimatické změny a nedostatek vody představují velkou hrozbu, ale včasný zásah vlády, stavebních firem a odběratelů vody by mohl mokřady a divokou přírodu, která je na nich závislá, zachránit. Zároveň by došlo ke snížení tisíců účtů za vodu," dodává Burston.

Podle článku BBC z 19. 7. 2005

Jan Šatoplet

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama