titulní strana > zpráva ecomonitoru
V Číně chovají medvědy pro jejich žluč. Vědci žádají zákaz farem
17. května 2012 02:33
HODONÍN/NEW YORK (Ecomonitor) - Medvěd ušatý patří mezi ohrožené druhy jihovýchodní Asie. Přesto údaj o 10 000 medvědech chovaných soukromě v Číně není optimistické číslo. Snaha o chov této šelmy má totiž úplně jiné motivy, než je záchrana vzácného živočicha. Číňané ve velkém chovají medvědy ušaté kvůli jejich žluči, kterou využívá tradiční medicína. Žluč se medvědům odebírá zaživa, píše Physorg.

Prostřednictvím prestižního časopisu Nature předkládají tři čínští badatelé Xia Sheng, Haolin Zhang a Qiang Weng otevřený dopis čínské vládě, v němž žádají zastavení této neetické praktiky. Prozatím však bez odpovědi.

Zajímavé je, že zmínění vědci sami v principu neodmítají prvky tradiční čínské medicíny. V podstatě jen žádají, aby byla žluč medvědům odebírána sofistikovanějším a méně krutým způsobem.

Medvědí žluč se v čínské lidové medicíně využívá nepřetržitě už po tři tisíciletí a zpracování této suroviny není jen doménou Číňanů. Moderní faremní chov funguje jako výrobní linka, kde „odčerpávaná“ zvířata dříve nebo později podlehnou nehojeným zraněním či rakovině. Zprávy aktivistů z organizace Animal Asia dokreslují obraz nehumánního zacházení se zvířaty: medvědi držení v malých klecích, s vytrhanými zuby. I když čínská veřejnost ochráncům v tomto případě straní, tradiční medicíny se stejně nehodlá vzdát.

Na znepokojující vlnu protestů ochránců zvířat reagovala i farmaceutická společnost Guizhentang, provozovatel medvědích farem. Ta by pochopitelně ráda pokračovala v odběru medvědí žluči i v budoucnu, ale tentokrát s aplikací chirurgického zákroku, který se má z hlediska zdraví zvířat jevit jako méně škodlivý a stresující. Argument tří čínských vědců, aby byla žluč odebírána jiným způsobem od volně chovaných zvířat nebo aby byla žádaná substance vyráběna synteticky, prakticky zapadl. Medvědí žluč by se totiž příliš prodražila.

Článek byl uveřejněn 26. 4. 2012 na serveru Physorg.com pod názvem „Chinese scientists call for ban on bear farming“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
17. 5. 2012 JZD
Tak mne ti tři badatelé přesvědčili.
17. 5. 2012 Viktor
Ach jo

< zpět na titulní stranu

Reklama