titulní strana > zpráva ecomonitoru
Skutečně škodí horolezci skalničkám?
13. května 2011 01:18
REGENSBURG/HODONÍN (Ecomonitor) - Obecné tvrzení, že horolezci narušují porosty na vápencových skalách, platí i nadále. Výsledky výzkumu univerzity v Regensburgu, uveřejněné na serveru ScienceDaily, ale ukazují, že u některých rostlin horolezci naopak přispívají ke zvýšení genetické diverzity.

V oblasti švábských Alp a francké Jury, dvou nejznámějších lezeckých lokalit Německa, se nachází poslední evropské útočiště nenápadné, žlutě kvetoucí skalničky chudiny vždyzelené. Univerzitní badatelský tým se původně pokoušel určit status jednotlivých lokálních populací a porovnat mezi sebou chudiny ze skal, které nejsou slézány, s těmi, jež jsou na skalách lezci naopak hojně navštěvovanými. Součástí výzkumu bylo i stanovení genetické příbuznosti a populační stability roztroušených jednotlivých trsů. Provedená studie ukázala na to, že na skalách, kudy vedou jednotlivé lezecké cesty, se chudiny vyskytují v menším počtu a i vzrůstem jsou menší než na chráněných stanovištích.

„Lezení na těchto stanovištích negativně ovlivňuje populace rostlin na skalách,“ tvrdí výzkumník Christoph Reisch. „Abraze a obrušování skalisek při lezení poškozuje vegetaci na strmých plotnách. Nicméně v suti pod jednotlivými trasami se jich vyskytuje poměrně velké množství.“ Mezi lokálními populacemi chudiny jsou ale genetické rozdíly. Horolezci totiž nevědomky přispívají k transportu semen z horních, exponovaných partií dolů pod útesy, a tím geneticky obohacují nově vznikající populace.

Pro svou nepřístupnost zůstala skaliska v průběhu staletí relativně nedotčeným ekosystémem. „Nyní bude zapotřebí vytyčit některé zóny, kam nebude umožněn lezcům přístup, aby se podařilo zachovat původní vegetaci,“ říká Reisch. Faktem ale zůstává, že horolezci pomohli obohatit stávající vegetaci a napomohli i jejímu úspěšnému šíření do nižších poloh.

Zpráva byla otištěna 4. 5. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Climbers Leave Rare Plants' Genetic Variation on the Rocks“.

Radomír Dohnal

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev
13. 5. 2011 muschak
Zajímavé
13. 5. 2011 Lukas B.
scabiosa trenta

< zpět na titulní stranu

Reklama