titulní strana > zpráva ecomonitoru
Guardian: Ropný průmysl financuje kampaň, která má popírat klimatické změny
31. ledna 2005 12:52
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci varují, že se lobbistické skupiny podporované americkým ropným průmyslem, snaží znevážit hrozbu klimatických změn a zastavit akce směřující ke snížení emisí skleníkových plynů, napsal britský deník Guardian.

Profesor Bob May, prezident Královské společnosti, Guardianu řekl, že tyto lobbistické skupiny obracejí svou pozornost na Británii, která nyní v této záležitosti hraje důležitou úlohu. Během svého předsednictví ve skupině G8 se totiž britská vládla rozhodla věnovat problému globálního oteplování.

Profesor May vyslovil své varování právě v době, kdy se v Londýně koná setkání odpůrců teorie klimatických změn, organizované britskou skupinou nazvanou Vědecká aliance (Scientific Alliance), která je propojená s americkou naftařskou společností ExxonMobil. Minulý měsíc Vědecká aliance publikovala společně s washingtonským Institutem George Marshalla zprávu, která má znevážit hrozbu klimatických změn. Institut George Marshalla dostal v roce 2003 na svůj „program pro globální změny klimatu“ od firmy ExxonMobil 51 000 liber a tento měsíc obdržel další nespecifikovanou částku.

Současně s tím, píše v Guardianu David Adam, britští vědci publikovali v časopise Nature novou studii, která zjistila, že emise skleníkových plynů mohou mít vážnější dopad na klima, než se myslelo. Oznámili, že průměrná teplota může vzrůst až o 11°C.

Profesor May napsal, že během devadesátých let některé americké naftařské společnosti finančně podporovaly skupinu nazvanou Koalice globálního klimatu (Global Climate Coalition), která klimatické změny popírala. Tato skupina byla „deaktivována“ v roce 2001, když se George Bush vyjádřil, že hodlá Kjótský protokol zamítnout. Lidé z této lobby však nyní přesunuli svou aktivitu do Londýna, domnívá se profesor May.

Vědecká aliance byla založena v roce 2001 a je řízena Markem Adamsem, který byl mimo jiné šest měsíců po volbách v roce 1997 asistentem Tonyho Blaira. Mluvčí Vědecké aliance oznámil, že sponzory setkání právě probíhajícího v Londýně nebude jmenovat. Společnost ExxonMobil sdělila, že mezi sponzory není. Jedním z poradců aliance je Sallie Baliunasová, astrofyzička z Harvard-Smithsonian centra, známá odpůrkyně teorie globálního oteplování a vědecká pracovnice Marshallova institutu. V roce 1998 byla Sallie Baliunasová spoluautorkou článku, který argumentoval pro větší objem emisí oxidu uhličitého. Zmíněný článek vypadal jako dokument americké Národní akademie věd a byl hromadně rozeslán americkým vědcům spolu s peticí za odmítnutí Kjótského protokolu, napsal David Adam, dopisovatel Guardianu.

Larry Elliot, zpravodaj Guardianu, který v Davosu sleduje Světové ekonomické fórum, napsal: Ve středu Tony Blair zmírnil svou snahu přimět George Bushe, aby se ke globální dohodě připojil. Dále Blair řekl, že klimatické změny nejsou akceptovány univerzálně. Publiku, ve kterém bylo mnoho ředitelů amerických firem, řekl: „Důkazy jsou stále předmětem diskuze.“ Důkazy hrozby změn klimatu byly „jasně a přesvědčivě podány“ velkým množstvím „zcela nezávislých hlasů... jsou ve většině, většina nemusí mít vždy pravdu, zaslouží si však, aby byla vyslyšena“, reprodukoval slova Tonyho Blaira Larry Elliott.

Podle článku Davida Adamse v deníku The Guardian ze dne 27. 1. 2005

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama