titulní strana > zpráva ecomonitoru
MSNBC: USA čeká nový zákon o energetice
15. listopadu 2004 12:47
PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Po třech letech přehazování v jednotlivých výborech v Kongresu Spojených států vstal z mrtvých návrh Bushovy vlády nového zákona o energiích. Díky silné pozici republikánů v horní komoře zřejmě dojde k velkým změnám pro výrobce energie, investory, zákazníky, ale i pro životní prostředí.

Projednávání dokumentu o rozsahu 1200 stran se zaseklo na počátku tohoto roku, když Senát odmítl návrh, který počítá s dotacemi pro výrobce energie v celkové výši 31 miliard dolarů. Nový zákon chce podpořit těžbu ropy a zemního plynu, hledání nových nalezišť a také dává volnou ruku v těžbě a využití uhlí. Mělo by dojít k revizi současného systému regulací a dotací směřujících do energetiky. Zároveň se počítá s větším využitím obnovitelných zdrojů energie jako je vítr nebo slunce.

„V současnosti kulminuje vlna šestiletého vyjednávání energetiků s parlamentem, Senátem a prezidentem,“ říká republikánský poslanec Joe Barton, který doufá, že k hlasování o návrhu dojde ještě před koncem roku. Podle něj je velká šance na úspěch, protože republikáni mají po vyhraných volbách lepší pozici. Navíc se po projednávaní z návrhu zákona vyřadily nejkontroverznější pasáže, například povolení těžby ropy v Aljašském národním parku. Minulý měsíc prezident Bush podepsal zákon o zdanění velkých společností, který obsahuje i tučné dotace na podporu těžby ropy a zemního plynu, což bylo původně součástí zákona o energiích.

Klíčovým problémem však bude překonání politických šarvátek, které ochromují snahu zcela přehodnotit energetickou politiku země. Mezi hlavní body, které vyvolávají největší rozepře, patří případ benzínové příměsi MTBE. Petrochemický průmysl byl totiž ze zákona osvobozen od nutnosti zaplatit likvidaci tohoto aditiva, které se přidávalo do pohonných látek proto, aby zplodiny obsahovaly menší objem škodlivých látek. Jenže tato látka kontaminovala podzemní vody v nejméně 28 státech USA. Škody jsou odhadovány na 30 miliard dolarů. Podle Joe Bartona by nějaký ústupek v jiné kapitole mohl ihned přinést peníze na rekultivaci poškozeného území. „Máme na stole celou řadu nejrůznějších dodatečných návrhů, které se snaží zákon někam posunout,“ dodává.

Jenže není stále jisté, že většina 54 republikánských senátorů bude skutečně dostatečně silná na to, aby přišla s přijatelným návrhem zákona, který zatím uvízl na mrtvém bodě. „Energetická politika je v zásadě především politikou regionální,“ říká Jason Grumet, ředitel Národní komise pro energetickou politiku. „Nejsilnější odpůrci návrhu zákona v loňském roce pocházeli především z severozápadu země, kde jsou největší problémy se znečištěním MTBE. Když se tento problém odstraní, zbývající většina nebude mít nic proti tomu vrátit zákon zase do hry.“

Co navrhuje nový zákon o energiích:

Ropa a zemní plyn Mnoho daňových úlev pro těžební společnosti, včetně garantované půjčky ve výši 400 milionů dolarů na vybudování ropovodu na Aljašce. Návrh zákona obsahuje i nadále dotace pro těžaře, které je mají povzbudit v hledání nových nalezišť.

Uhlí Kvůli snížení závislosti země na vnějších zdrojích by se mělo začít ve velkém těžit uhlí, které je stále na území USA. Důležité je pálit uhlí efektivnějším způsobem a vypouštět při tom do ovzduší méně škodlivých látek jako je síra a CO 2. Průmyslové podniky, které budou používat nové technologie, se od státu dočkají určitých kompenzací. Stejně tak zákon navrhuje zavést obchodování s emisními limity (na stejném principu, který začne platit od roku 2005 v Evropské unii) v souvislosti se zákonem o ovzduší (Clear Skies Act), který by měl podpořit čisté technologie.

Elektrická energie V otázce rozvodných sítí by podle nového návrhu mělo dojít ke změnám v zákoně o soukromých společnostech ve veřejné sféře z roku 1935. Někteří kritici se obávají, že by mohlo dojít k roztříštění platných regulací a ke zhoršení situace v transportu energie mezi jednotlivými státy.

Obnovitelné zdroje Jelikož závislost Spojených států na zahraniční ropě rok od roku roste a domácí zdroje se zmenšují, doufá současná vláda v rozvoj obnovitelných zdrojů energie jako je vítr nebo slunce. Návrh zákona počítá s financemi na výzkum a vývoj nových technologií, stejně jako s dotacemi pro uživatele.

Vzhledem k ceně benzínu, která se vyšplhala na tři dolary za galon (75 Kč za 3,7853 litru), se snaží největší automobilky v USA vyvinout vozy poháněné motory, které budou částečně využívat elektrickou energii nebo zemní plyn. Velké naděje se vkládají do vývoje vodíkového pohonu a výroby palivových článků. Podle velmi optimistických předpokladů by použitelné stroje mohly vyjet na silnice za nějakých deset až dvacet let.

Ochrana životního prostředí

Ochrana přírody není pro americké politiky ani energetické průmyslové podniky důležitým tématem. Viceprezident Dick Cheney jasně formuloval republikánský postoj k problematice ochrany prostředí v projevu z dubna 2001. „Ochrana přírody může být osobní ctností, nicméně nikdy se nestane základním tématem, které by ovlivnilo energetickou politiku.“ Návrh nového zákona se ochranou přírody nijak zvlášť nezabývá. Bill O´Grady, analytik společnosti A.G. Edwards celou situaci shrnuje slovy: „Jestliže jsme chtěli někoho, kdo by zvýšil nároky na ochranu životního prostředí, měli jsme volit Demokraty.“

Podle článku Johna W. Schoena MSNBC 09. 11. 2004.

Hugo Charvát

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama