titulní strana > zpráva ecomonitoru
Swissinfo: Sibiř se otepluje a ledovce tají
24. února 2006 10:46
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Teplota v hornatém regionu Střední Asie stoupla víc, než se čekalo, zjistil tým švýcarských a ruských vědců. Na základě analýzy vzorků provedené ve švýcarském Institutu Paula Scherrera vědci zjistili, že teplota ledovce Bělucha se za posledních 150 letech zvýšila o 2,5 °C, napsal server Swissinfo.

Jezero Šavlo v altajských horách.
Jezero Šavlo v altajských horách.
Foto: /wikipedia.org
To je skoro třikrát více než průměrný přírůstek teploty na severní polokouli. Podle Margit Schwikowské, vedoucí sekce analytické chemie v Institutu Paula Scherrera (PSI), takový výsledek nikdo z vědců neočekával. "Je všeobecně známé, že ledovce jsou na ústupu. Tak vysoký nárůst teploty je však překvapující," řekla Schwikowská pro Swissinfo.

Ledovec Bělucha se nachází v Altaji, na pomezí Ruska, Číny, Kazachstánu a Mongolska. Podle Schwikowské byla tamní krajina do roku 1940 lidmi prakticky nedotčená. "Stalinova politika však na Sibiř přesunula množství lidí a také průmysl. A s ním přišlo znečištění," vysvětlila.

Podle vědců z Institutu je ledovec Bělucha ležící v nadmořské výšce nad 4 000 m skvělým archivem klimatu a životního prostředí. Region má kontinentální klima, které se považuje za zvláště citlivé vůči oteplování způsobenému skleníkovými plyny. A analýza vzorků z ledovce tuto náchylnost potvrdila.

Sběr vzorků proběhl v roce 2001. Tým vědců očekával, že region bude zasažen znečištěním jen málo, protože nejbližší průmysl se nachází nejméně 500 kilometrů daleko. Byli však překvapeni. "Znečištění na Altaji bylo téměř srovnatelné se znečištěním v Alpách, které jsou ovšem obklopené průmyslovými zeměmi," řekla Margit Schwikowská. Navíc v Evropě začala industrializace podstatně dřív, již v 19. století. Vědci zjistili, že největší znečištění Altaje přinesla 80. léta minulého století, píše Swissinfo.

Margit Schwikowská dále řekla, že pokud bude oteplování pokračovat stále stejným tempem, nebo se dokonce zrychlí, budou ohroženy vodní zdroje. "Ledovce jsou rezervoárem vody. Voda se uvolňuje tím, jak tají," řekla pro Swissinfo. Kdyby ledovce roztály úplně, zmizí také jejich ochranná funkce a důsledkem budou extrémní výkyvy počasí jako povodně a prudké deště. "Stálý zdroj vody zmizí spolu s ledovcem, následně se dají očekávat prudké deště prostřídané dlouhými obdobími sucha," vysvětlila a zdůraznila, že podobná situace čeká i Švýcarsko. "Budeme potřebovat více přehrad, abychom zajistili stálý dostatek vody," dodala.

Podle článku Faryala Mirzy na serveru Swissinfo ze dne 20. 2. 2006

Hanka Hermová

Další zprávy ecomonitoru:
8.8.2016 01:10
15.4.2016 15:55
9.3.2016 01:27
4.3.2016 12:14
1.3.2016 01:37

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama