titulní strana > tisková zpráva
Protitankové jehlany i betonové panely. V rezervaci divokých koní ochranáři odklízeli zbytky po armádě
26. února 2021
(Česká krajina) - Úklidu různých pozůstatků po sovětské armádě se dnes věnovali ochránci přírody v rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Z pastvin odklidili a nechali odvézt protitankové jehlany nebo betonové panely. Ty byly původně skryté v husté vegetaci. Velcí kopytníci ji ale po několika letech pastvy potlačili, takže betonové zbytky byly dobře viditelné.

Dnes je proto ochranáři nechali odstranit. Odklidili přitom i betonovou suť po armádě, která se nacházela mimo rezervaci, ale kazila návštěvníkům dojem z její návštěvy. „Důležité pro nás je, že betonové zbytky neskončí na skládce, ale budou zrecyklovány pro další použití ve stavebnictví,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Kromě betonových trosek ochranáři odklízeli také další zbytky, především různé kovové a plechové díly z vojenských vozidel nebo plechovky od konzerv, kterými se vojáci před desetiletími stravovali. Dobrovolníci neodstraňovali jen historické odpadky. Sbírali také igelitové sáčky nebo lehké plastové obaly, které do rezervace opakovaně přináší vítr z nedaleké skládky.

Díky dnešní práci v terénu objevili ochranáři i nebezpečný objekt. Zhruba osm až deset metrů hlubokou šachtu, jejíž ústí je z části zakryté, ale do níž by se mohl člověk snadno zřítit. Vypadá velmi zrádně, jako vchod do zvířecí nory. Působí zároveň jako smrtící past na zvířata. „Hned jsme upozornili vědce, kteří v rezervaci dělají různé výzkumy, aby na toto nebezpečné místo dali pozor. V nejbližších dnech necháme šachtu zdokumentovat členy klubů vojenské historie a zahrnout zeminou,“ doplnil Dalibor Dostál.

Největší objem práce věnovali ochranáři odklízení mrtvých křovin, které vyvrátily nebo těžce poškodily pojezdy vojenské techniky. „V bývalých vojenských prostorech se úspěšně používají k potlačování náletových křovin tanky. Jejich pásy křoviny rozdrtí a zatlačí do země, takže je zároveň odstraní i odklidí. V naší rezervaci se nám bohužel za šest let nepodařilo získat na pojezdy těžký tank, přestože jsme oslovovali potenciální zájemce od Rokycan po Hradec Králové. Podobně dopadli i odborníci, kteří se této oblasti dlouhodobě věnují,“ konstatoval Dalibor Dostál.

Lehké kolové nebo pásové transportéry nebo offroady, které zkoušely křoviny potlačovat, je bohužel dokázali jen vyvrátit. Někdy úplně, jindy jen částečně. Na pastvinách tak zůstalo mnoho mrtvých křovin, které zabraňovali zvířatům procházet krajinou a spásat některá místa. „Po šesti letech čekání na těžký tank a neúspěšného oslovování provozovatelů vojenské techniky jsme se proto rozhodli mrtvé křoviny odstranit, přestože je to velmi pracné a nákladné,“ uzavřel Dalibor Dostál. Z části větví a kořenů vznikají v rezervaci biotopy pro hmyz a další živočichy.

Na dnešní práce naváže dobrovolnický den, do kterého se zapojí členové klubů vojenské historie. V jeho rámci budou odstraněny například plastové izolace z kabelů, které se v rezervaci nacházejí ve velkém množství jako zbytky po elektrickém připojení či elektroinstalaci někdejších vojenských objektů. Dnes je nebylo možné odklidit, protože je k přezimování využívá hmyz nebo plazi. Tyto organismy v budoucnu najdou útočiště právě v nově vytvořených biotopech z mrtvých křovin.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.
Další tiskové zprávy:
28. března 2024 13:34
28. března 2024
27. března 2024 16:00
27. března 2024 14:47
27. března 2024 14:46

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama