titulní strana > tisková zpráva
Národní park Šumava míří do škol
18. října 2019 13:45
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Správa Národního parku Šumava realizuje environmentální vzdělávání pro mateřské, základní, střední a vysoké školy již 26 let a každým rokem se učebních programů zúčastňuje více než 12 tisíc dětí. Řada těchto programů je navíc podpořena z dotačních projektů, díky kterým je možné provádět tuto činnost v široké nabídce.

Letos odstartoval projekt „Národní park Šumava míří do škol", který je realizován díky finanční podpoře ze Státního fondu životního prostředí a prioritně podporuje spolupráci s partnerskými školami a školkami regionu.

„Dotační tituly ze Státního fondu životního prostředí ČR využíváme pro rozvoj environmentálního vzdělávání nejčastěji. Je jisté, že bez těchto prostředků bychom nemohli realizovat tak širokou nabídku výukových programů, soutěží. Díky těmto projektům podporujeme školy také formou didaktických materiálů, které seznamují všechny cílové skupiny s významem Národního parku Šumava," vysvětluje vedoucí informačních středisek a středisek environmentální výchovy Správy NP Šumava Martina Kučerová.

Díky aktuálnímu programu mohla Správa NP Šumava zajistit partnerským školám, kterých je v současnosti 16, sešity pro všechny žáky, kteří se v předchozím školním roce účastnili výukových programů.

„Výjimečnost sešitů spočívá v tom, že se nejedná o běžnou školní pomůcku, ale desky sešitů pomocí ilustrací a fotografií představují faunu, flóru, biotopy Šumavy a také význam a jedinečnost tohoto chráněného území. Mnoholetou tradicí v regionu je, že sešity v partnerských školách dostávají jako motivaci a výbavu pro vstup do „světa školáků" také žáci prvních ročníků ZŠ. Slavnostně jim je vždy předává ředitel Správy Národního parku, přičemž navštíví každý rok jinou partnerskou školu, letos zavítal do partnerské základní školy v Sušici," říká lektor střediska environmentální výchovy Správy NP Šumava Stanislav Čtvrtník.

V rámci tohoto projektu byl vydán originální ilustrovaný sešit pro malé předškoláky „Malé učení pro velké skřítky". Tento materiál získají zdarma partnerské školky, které jej zapojí do jejich vzdělávacího plánu.

„Velice nás potěšilo, že partnerské školky mají velký zájem o zapojení tohoto materiálu do výuky, je to opět další možnost jak zvýšit vzdělávání dětí. Mateřské školy k nám dochází celoročně na výukové programy, díky tomuto materiálu si děti budou moci opakovat znalosti, které se naučily formou hry u nás ve středisku environmentální výchovy," uvádí Martina Maunová, ze Střediska environmentální výchovy NP Šumava ve Vimperku.

„Co se týká samotné publikace „Malé učení pro velké skřítky", ta je plná hravých úkolů propojuje učení o šumavské přírodě s dovednostmi, které děti získávají v době, kdy opouští školku a stávají se malými školáky. S výtvarnými, čtenářskými i počtářskými aktivitami jim v sešitě pomáhají nejen skřítkové a víly, ale také šumavská zvířátka a rostlinky," dodává.
V příštím roce bude vydán pracovní sešit ke knize „Světem šumavské přírody", se kterou již nyní mohou pracovat všechny děti partnerských škol.

Další aktivitou letošního roku, podpořenou z tohoto projektu, je zajištění autobusové dopravy pro partnerské školy na území NP a CHKO Šumava.

„V rámci tohoto projektu realizujeme terénní programy za účelem zvýšení povědomí o příchodu vlka obecného do šumavské přírody. Díky této finanční podpoře mohli vycestovat v roce 2019 všichni žáci partnerských škol do návštěvnického centra Srní, kde se zúčastnili přednášky, výukového programu ale také komentované prohlídky do výběhu vlků. Celkem 36 autobusů v projektu během 2 let dopraví žáky do území NP Šumava," vysvětluje Martina Kučerová.

Správa NP Šumava realizuje environmentální vzdělávání ve čtyřech střediscích. Programy v rozsahu dvou hodin až celodenní je možné navštívit v Kašperských Horách a ve Vimperku. Týdenní pobyty spojené s environmentálním vzděláváním nabízíme v, Horské Kvildě a ve Stožci. Správa NP Šumava má uzavřeny partnerské smlouvy se 16 školami a školkami na Šumavě a pošumaví a zároveň má certifikovaný seminář „Pojďme na to od lesa", který je určen pro lektory vyučující ekologickou výchovu a lesní pedagogiku.
Další tiskové zprávy:
28. března 2024 13:34
28. března 2024
27. března 2024 16:00
27. března 2024 14:47
27. března 2024 14:46

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama