titulní strana > tisková zpráva
Keňa: Země bez elektřiny stagnuje
19. července 2016
Praha (Agentura J.L.M.) - Keňa je považována za průmyslově nejvyspělejší zemi východní Afriky, nedávno vzbudilo rozruch objevení nového naleziště ropy v oblasti jezera Turkana a předpokládá se, že v neprobádaných oblastech země mohou existovat další dosud neobjevená naleziště nerostných surovin i ropy. Průmyslový rozvoj země od začátku 80. let minulého století přesto stagnuje. Ekonomický růst brzdí energetická chudoba. Keňská vláda proto přijala program "Go nuclear" a v roce 2027 by země měla mít první jadernou elektrárnu s instalovaným výkonem 1000 MW.

Zatímco v České republice dosahuje instalovaný výkon téměř 22 000 MW na 10 milionů obyvatel, v africké republice o rozloze 582,646 km2 je to zhruba 2 200 MW na cca 45 milionů. Druhá největší populace v rámci zemí Východoafrického společenství (EAC) se rozrůstá asi o milion lidí ročně. Přibližně tři čtvrtiny obyvatel Keni přitom stále nemají přístup k elektrické energii, chybí infrastruktura a civilizovanější oblasti se musejí vyrovnávat s vysokými spotřebitelskými cenami a častými výpadky dodávek. Tradiční řešení - spalování dřeva při vytápění a vaření - situaci ještě zhoršuje. Těžba dřeva negativně ovlivňuje vodní zdroje, navíc ohrožované obdobími sucha, a tím i vodní energetiku.

Vodní elektrárny, které se na celkové výrobě elektřiny podílejí asi 40%, nejsou považovány za spolehlivé a výkyvy ve výrobě někdy vyrovnávají elektrárny tepelné (podíl kolem 30%). Třetím nejvyužívanějším zdrojem v Keni je geotermální energie, jejíž největší potenciál se nachází v oblasti sopečného údolí Rift. Celkově se kapacita geotermálních zdrojů odhaduje na 10.000 MW. Stavba a zprovoznění vysoce výkonných geotermálních elektráren ale vyžaduje značné počáteční investice (hrubým odhadem kolem 250 milionů dolarů). S problémem investic se potýká i rozvoj solární energetiky, pro niž má Keňa díky své poloze na rovníku a dobré průměrné době slunečního záření ideální podmínky, a využity zatím nejsou ani lokality vhodné pro stavbu větrných elektráren.

Vláda pod vedením prezidenta Uhuru Kenyatta si je vědoma toho, že bez dostatku a stabilních dodávek elektrické energie nelze nastartovat a posilovat průmysl a ekonomiku, zajistit hospodářský růst nebo podpořit začínající rozvoj střední třídy. A závisí na nich i zájem zahraničních investorů o možnosti těžby nerostných surovin. Vládní program pro rozvoj energetiky a elektrických sítí s názvem Vize 2030 počítá s navýšením kapacity do roku 2030 na 16.000 MW. Prioritu představuje vedle obnovitelných zdrojů i výstavba tří jaderných elektráren jako ekologického, spolehlivého a stabilního zdroje pro základní zatížení. Přípravou jaderné energetické budoucnosti je pověřena Keňská rada pro elektřinu z jádra (Kenya Nuclear Electricity Board, KNEB), která připravuje potřebnou legislativu a regulační orgán, vytipovává vhodná místa pro jaderný zdroj a vypracovává studii proveditelnosti. Vzdělaná akademická sféra jádro podporuje, zároveň je však trochu skeptická. Jazyk kisvahili nezná žádné fyzikální a technické termíny a získávání odborníků a budoucího personálu je problematické. KNEB proto spolupracuje s univerzitami v USA, Jižní Koreji a Ghaně, kde také studují budoucí keňští odborníci.

Energetický zdroj Instalovaný výkon *
Vodní zdroje 820,6 MW
Termální zdroje 717 MW
Geotermální zdroje 588 MW
Vítr 25.5 MW
Kogenerace 26 MW
Ostatní (isolated grids) 26 MW
* Údaje z března 2015

Zdroje:
http://www.energy.go.ke/index.php
http://www.erc.go.ke/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=435
http://www.nuclear.co.ke/press-release/76-speech-by-h-e-william-ruto-egh-during-presentataion-of-the-intergrated-nuclear-infrastructure-review-report-of-kenya-s-nuclear-power-programme-by-the-iaea-on-21st-april-2016.html
http://www.ids.ac.uk/publication/cost-and-returns-of-renewable-energy-in-sub-saharan-africa-a-comparison-of-kenya-and-ghana
http://www.knbs.or.ke/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=435
http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/kena-zakladni-charakteristika-teritoria-ekonomicky-18134.html


Další tiskové zprávy:
28. března 2024 13:34
28. března 2024
27. března 2024 16:00
27. března 2024 14:47
27. března 2024 14:46

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama