ecomonitor.cz
verze pro tisk
22.4.2024 - Přečtěte si ke Dni Země novinky o krkonošské přírodě a vyrazte za ní
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Oslavy Dne Země každoročně připadají na 22. dubna. Letos kromě řady akcí a programů pro školy, které v těchto dnech organizujeme, jsme u příležitosti dnešního svátku připravili uvedení tří nových titulů, které Správa KRNAP vydala. Jsou jimi Atlas neživé přírody Krkonoš, Životopis Krkonoš a Krkonoše v době ledové. Jak názvy napovídají, všechno to jsou tiskoviny spojené se „zemí“, s její historií a současností.

22.4.2024 - New Food Forum: Češi a Češky nakupují rostlinné alternativy častěji. Snižují svou spotřebu masa ve prospěch zdraví
Praha (ProVeg Česko) - 18.4.2024, Praha - Češi a Češky nakupují rok od roku více rostlinných alternativ kvůli zdraví a životnímu prostředí. Na konferenci New Food Forum zazněly plány retailových řetězců navýšit nabídku rostlinných alternativ za dostupnou cenu. Rozhodujícím faktorem bude i české legislativní prostředí.


22.4.2024 - Prosím, myslete na přírodu. Děti svými obrázky oslovily prezidenta, poslance, senátory, vládu, soudce, velké firmy i nadace
Praha (Česká krajina) - Více než pět stovek osobností, které rozhodují o budoucnosti České republiky, oslovily v souvislosti s dnešním Dnem Země děti z několika mateřských a základních škol. Namalovaly pro ně obrázky s motivy přírody nebo zničeného životního prostředí a adresovaly jim tak prosbu: Prosím, myslete na přírodu.

22.4.2024 - Den Země: méně masa v jídelníčku může pomoci snížit emise a omezit globální oteplování
Praha (ProVeg Česko) - Méně masa v jídelníčku může dle nové studie z března vést ke snížení emisí skleníkových plynů a pomoci omezit globální oteplování na 1,5 °C. Stravovací návyky hrají při ochraně Země klíčovou roli, kdy současná nadspotřeba masa nejen v Česku výrazně přispívá ke klimatické krizi. Snížení naší ekologické stopy tak nemusí znamenat pouze investici do elektromobilu nebo fotovoltaiky, ale například omezení naší spotřeby masa.


20.4.2024 - Zubři z milovické rezervace budou dnes součástí programu dvacátého Ekofestu v Praze
Praha (Česká krajina) - Přednáška Zubři za Prahou bude dnes součástí jubilejního dvacátého Ekofestu, který se koná v Malešickém parku v Praze. Zúčastní se ho pražské i celostátně působících organizace z oblastí ochrany životního prostředí, přírody a živočichů, udržitelného rozvoje a šetrného a zdravého životního stylu.

19.4.2024 - Krkonošské Louky získaly Magnesii Literu
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Kniha Louky – dobrodružství poznávání autorů Stanislava Březiny, Sylvie Pecháčkové, Hany Skálové a Františka Krahulce získala prestižní ocenění Magnesia Litera v kategorii za naučnou literaturu. Kniha vychází z poznání krkonošských luk a nabízí vzácnou příležitost rozkrýt děje probíhající uvnitř louky a hledat jejich paralely s děním v lidské společnosti. A život luk líčí téměř jako dobrodružnou výpravu.

19.4.2024 - Společnost RAJA se stala již podruhé patronem Dne Země
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Kampaň měla nebývalý ohlas a jejím výsledkem byl vznik Dne Země, který se každý rok 22. dubna slaví po celém světě jako mezinárodního svátek životního prostředí. Od roku 1990 slavíme tento svátek i v České republice.

19.4.2024 - V Národním parku Podyjí se nově pasou pratuři, jména pro ně vybraly děti z mašovické školy
Praha (Česká krajina, Národní park Podyjí) -

19.4.2024 - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová spolu s Ondřejem Krutílkem navštívili Pardubický kraj
PARDUBICE (ODS) - Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek se ve středu 17. dubna vydali do Pardubického kraje. Hlavním tématem Alexandra Vondry byl průmysl, Veronika Vrecionová diskutovala s místními farmáři, Ondřej Krutílek se v kraji zaměřil zejména na inovace a nové technologie.

19.4.2024 - Další zastávkou Alexandra Vondry, Veroniky Vrecionové a Ondřeje Krutílka byl Královéhradecký kraj, diskutovali s místními zemědělci i se zástupci technologického průmyslu
HRADEC KRÁLOVÉ (ODS) - V rámci kontaktní kampaně se Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek ve čtvrtek 18. dubna vydali také do Královéhradeckého kraje. Mezi hlavní témata jejich návštěvy patřilo zemědělství, životní prostředí, ale i inovace. Celou návštěvu zakončili setkáním a veřejnou debatou s občany.

18.4.2024 - Výhodnějšími podmínkami v programu LIFE motivujeme zájemce. Nově jde na přípravu a spolufinancování projektů rekordních 100 milionů
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 18. dubna 2024 národní výzvu k předkládání žádostí o podporu z národních zdrojů alokovaných pro program LIFE 2024 v tématech Životní prostředí a Opatření v oblasti klimatu. Součástí výzvy je také finanční příspěvek na přípravu a zpracování projektové dokumentace i podpora spolufinancování partnera projektu. Podpora z národní výzvy se během posledních let výrazně vyplácí. I díky ní došlo k navýšení počtu podaných žádostí do národní výzvy, a i do výzvy evropské.

18.4.2024 - Piráti představili plán „Republika v pohybu“: 20 cílů pro rozhýbání české ekonomiky a prosperity
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes představili spolu s experty plán Republika v pohybu. Jde o ekonomickou mapu, jak rozhýbat české hospodářství a prosperitu, aby se Česko dostalo na cestu do první ligy mezi vyspělé země. „Náš plán stojí na třech strategických pilířích a 20 ekonomických cílech, které lze provést či nastartovat v tomto volebním období. Růst ekonomiky by tím mohl následně posílit až o čtyři procenta ročně. Naše ekonomická mapa obsahuje například cíl dostat mzdu běžného zaměstnance, tedy její medián, na 50 tisíc korun měsíčně. Zajistit 100 tisíc nových míst v předškolní péči či spustit vratné státem garantované granty pro mladé nadané lidi, aby se mohli věnovat studiu,“ uvedl Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.

18.4.2024 - Frosch EKO prací prostředek na funkční i jemné prádlo s vůní mandlí
Praha (Muniga s.r.o.) - Dopřejte svému prádlu výjimečnou péči s ekologickým pracím prostředkem s mandlovým olejem. Frosch EKO prací prostředek s vůní mandlí s účinným přírodním složením se skvěle postará o jemné materiály, ke kterým patří například vlna, hedvábí nebo umělé hedvábí, a hlavně funkční prádlo.

17.4.2024 - Nejvyšší krajské ocenění získal ředitel prvního hospice v republice Miroslav Wajsar a kardinál Dominik Duka
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

17.4.2024 - Na středočeské tratě míří první RegioPanter PID
PRAHA (České dráhy) - Veřejnost si prohlédne první vlak RegioPanter v barvách PID v sobotu 20. dubna na Regionálním dni PID v Benešově u Prahy. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.

17.4.2024 - Z krabiček do trsů kostřav, tak se vracejí okáči skalní do Českého středohoří
Litoměřice (AOPK ČR) - Šest set housenek motýla okáče skalního našlo nový domov na kopcích Oblík a Vraníky v lounské části Českého středohoří. Housenky na ně doputovaly v krabičkách až z Královéhradecka, kde probíhá jejich specializovaný odchov Českým svazem ochránců přírody JARO Jaroměř. Okáč skalní dnes patří mezi kriticky ohrožené druhy a k jeho záchraně byl připraven regionální akční plán [1,2]. Jeho součástí je i vypouštění housenek na vhodná místa.

16.4.2024 - IUCN vítá propuštění ochranářů, uvězněných v Íránu (IUCN welcomes release of conservationists imprisoned in Iran)
GLAND (IUCN) - The International Union for Conservation of Nature (IUCN) welcomes the announcement of the release of four IUCN Member conservationists who had been imprisoned in the Islamic Republic of Iran since 2018.

16.4.2024 - Liška jezdí do Pardubic, školí se další strojvedoucí
PARDUBICE/HAVLÍČKŮV BROD (České dráhy) - Školení zaměstnanců na nové vlaky ve východních Čechách pokračuje. Vedle strojvedoucích z Havlíčkova Brodu se nyní školí na nové vlaky RegioFox také strojvedoucí z Pardubic. K tomu stále slouží jednotka 847.007 v barvách PID z depa v Rakovníku. Od pondělí do pátku je plánované nasazení nového vlaku na třech párech spojů mezi Havlíčkovým Brodem a Pardubicemi. O víkendech je nasazení jednotky operativní a nejčastěji se objevuje na trati z Havlíčkova Brodu do Humpolce.

16.4.2024 - Užijte si Netopýří večírek o detektorování a pak vezměte děti ven s Netopýřími výzkumníky!
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Ve čtvrtek 18. dubna se od 18:00 hod. uskuteční 5. díl ze série webinářů „Netopýří večírky online“. Tentokrát v něm zoolog Martin Ceľuch přiblíží metody zkoumání netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Unikátní příležitost vyzkoušet si sledování netopýrů s pomocí těchto přístrojů v praxi mají i letos organizované dětské skupiny díky programu České společnosti pro ochranu netopýrů „Netopýří výzkumníci“. Badatelské batohy s vybavením si mohou zdarma vypůjčit již na 6 místech – v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích.

16.4.2024 - Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek navštívili Ústecký kraj. Řešili energetiku, zemědělství a inovace
LOUNY (ODS) - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová spolu s expertem na EU Ondřejem Krutílkem navštívili Ústecký kraj. Hlavním tématem Alexandra Vondry byla energetika, Veronika Vrecionová diskutovala se zástupci za místní zemědělství, Ondřej Krutílek se v kraji zaměřil zejména na inovace a nové technologie. Celý výjezd zakončili společnou debatou s veřejností v lounském pivovaru ZLoun.

16.4.2024 - Chceme dát lidem v exekucích druhou šanci. Nastavujeme jasnou regulaci pro návykové látky. V lex OZE III přinášíme efektivnější využívání obnovitelných zdrojů
PRAHA (STAN) - Zákon o insolvencích, který Starostové dlouhodobě tlačí, se konečně dostane na pořad schůze ve druhém čtení. Ten zásadním způsobem pomůže lidem v exekucích a urychlí jejich návrat zpět na trh práce. Po zákazu prodeje výrobku s látkou HHC český trh zavalily produkty s podobnými riziky. Skupina poslanců v čele Michaelou Šebelovou (Starostové) také připravila novelu zákona o návykových látkách, která zavádí speciální kategorii psychomodulačních látek, které nejsou zakázané, ale jejich prodej, zejména dětem, bude omezený. Lex OZE 3, které představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, přinese zvýšení podílu obnovitelné energie vyrobené a spotřebované v Česku. Soustředí se na zavedení pravidel pro akumulaci, tedy ukládání energie, a na agregaci flexibility.

16.4.2024 - Zbývá šedesát sklizní
(CIWF Česko) - Světovou půdu můžeme ztratit během jediného lidského života! S tímhle mrazivým varováním přišlo už před časem OSN. Jednoduše řečeno, bez půdy nebudou potraviny a bez potravin nebudeme my. Nejen o tom pojednává kniha s názvem Zbývá šedesát sklizní. Ta, mimo jiné, odhaluje, jak potravinářský průmysl ohrožuje planetu.

15.4.2024 - Premiér Fiala jednal v Bílém domě s prezidentem USA Bidenem. Řešili strategickou, obrannou a ekonomickou spolupráci, energetiku a bezpečnostní situaci ve světě
WASHINGTON, D.C. (Úřad Vlády ČR) - V Oválné pracovně v Bílém domě přijal v pondělí 15. dubna 2024 americký prezident Joe Biden předsedu vlády ČR Petra Fialu. Oba lídři spolu jednali zejména o strategické, bezpečnostní, obranné a ekonomické spolupráci, energetice, ale i o podpoře českých firem na americkém trhu. Dotkli se i bezpečnostní situace ve světě, zejména válečnému konfliktu na Blízkém východě a na Ukrajině. V této souvislosti americký prezident velmi ocenil českou muniční iniciativu.

15.4.2024 - Dobrovolníci v Brně našli doposud nejstarší „odpad“
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Hlavní termín dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým byla sobota 6. dubna, je sice již za námi, přesto úklidové akce pokračují i v následujících týdnech. V Brně nalezli dobrovolníci při úklidu rozsáhlé černé skládky doposud nejstarší „odpad“ v podobě zkamenělin trilobitů. Potěšujícím zjištěním je, že odpadů ve veřejném prostoru meziročně ubývá…

15.4.2024 - Ekocentrum Vydra v Třeboni navazuje na třicetiletou tradici a zve na své jarní akce
Třeboň (Český nadační fond pro vydru) - Nadace pro vydru, Český nadační fond pro vydru, Třeboňská záchranná stanice, Vydry – pod všemi těmito jmény lidé znají neziskovou organizaci z Třeboně, která se už více než 30 let zabývá ochranou přírody a ekovýchovou. Od března 2024 používá nový název, Ekocentrum Vydra, které tímto zve na nejbližší akce pro veřejnost: 24. 4. Benefiční koncert Dua Bárka a Štěpána Kojana ze skupiny KEKS v třeboňském Divadle J. K. Tyla, 28. 4. Vítání ptačího zpěvu v Lutové, ve spolupráci s ČSO, a 4. 5. tradiční Zahájení letní návštěvnické sezóny v areálu ekocentra a záchranné stanice v Jateční ulici v Třeboni.

15.4.2024 - Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci
MLADÉ BUKY (Správa KRNAP) - Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP pravidelně školí své strážce v první pomoci. Koncem minulého týdne odborníci z Life Support strážce opět proškolili na Rýchorské boudě.

15.4.2024 - Európska priemyselná dohoda: Výzva k podpore investovania v Európe
- Brusel 11. apríla 2024: 1000 organizácií spoločne vyzýva lídrov EÚ, aby podporili ekonomické zdôvodnenie investovania v Európe prostredníctvom Európskej priemyselnej dohody.

13.4.2024 - Zahájili jsme kampaň do Evropského parlamentu
PRAHA (SOCDEM) - Lidé, kteří pracují, musí mít na slušný život. Platí to bez ohledu na zemi, ve které žijí. Evropa musí být dobrým domovem pro všechny evropské národy.

12.4.2024 - Evropa je náš domov. Zelení zveřejnili program do evropských voleb
PRAHA (Strana zelených) - Zveřejnili jsme volební program do voleb do Evropského parlamentu.

12.4.2024 - Děti pečují o vzácné botanické lokality
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Jarní měsíce jsou čas, kdy děti ze základních a středních škol pravidelné pomáhají krkonošské přírodě, konkrétně krkonošským loukám. Letos s jejich pomocí na 14 lokalitách vyhrabeme stařinu, odstraníme napadané větve a nálety dřevin. Hrabání letos vzhledem k teplému počasí začalo již před třemi týdny xerotermní loukou ve Víchové nad Jizerou a v závislosti na počasí předpokládáme, že jarní výpomoc na ostatních lokalitách skončí příští týden.

12.4.2024 - Hnutí Brontosaurus slaví 50 let: v dubnu proběhnou Dny pro přírodu a krajinu po celém Česku
Praha (Hnutí Brontosaurus) - Hnutí Brontosaurus, jedna z předních dobrovolnických organizací v Česku v oblasti ochrany přírody a práce s mládeží, přináší v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne Země přes 30 akcí po celé České republice pod názvem Dny pro přírodu a krajinu. Tyto události nabízejí zejména mladým lidem konkrétní příležitosti zapojit se do péče o přírodu a ochrany životního prostředí.

12.4.2024 - Krajina a umění: Ekologické dny Olomouc 2024 jako inspirativní prostor pro všechny
Horka nad Moravou (Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce) - Festival Ekologické dny Olomouc, který proběhne od 12. do 27. dubna, nabízí tradičně bohatý program a je pozvánkou do jarní přírody – na výlety, besedy, výstavy nebo edojarmark. Tématem letošního 34. ročníku je pestrost v krajině a společnosti a volně se inspiruje básní Bohuslava Reynka „Blázen jsem ve své vsi“.


11.4.2024 - Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2023 získalo sedm oceněných
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při v pořadí čtrnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP se laureáty stalo sedm význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi bývalý starosta Lánova Jiří Vancl, lesník a bývalý pracovník Správy KRNAP Oldřich Šimek, zakladatelé Muzea krkonošských řemesel v Poniklé Jana a Rostislav Pičmanovi, bývalý člen Horské služby Krkonoše Ludvík Strejček, sportovec a bývalý pracovník Správy KRNAP Bohumil Zemánek, bývalý majitel harrachovského panství, propagátor ochrany přírody Krkonoš Jan Nepomuk František hrabě Harrach, in memoriam. Cenu veřejnosti získal bývalý starosta Rudníka Aleš Maloch.

11.4.2024 - Do Sbírky potravin se zapojí více než 180 obchodů Tesco po celé ČR a také Tesco Online nákupy
Praha - Tesco se opět připojuje k jarní Sbírce potravin, která se koná již tuto sobotu 13. dubna. Do sbírky se zapojí jak všechny prodejny Tesco po celé ČR, tak i Tesco Online nákupy. Online sbírka bude probíhat v termínu od 9. do 23. dubna. K dispozici budou také předpřipravené balíčky pro rychlý a pohodlný příspěvek.

10.4.2024 - Bas Eickhout v Česku: Nejvýznamnější zelený politik přijel podpořit Johannu Nejedlovou
PRAHA (Strana zelených) - Dva měsíce před klíčovými volbami do Evropského parlamentu se Strana zelených dočkala významné podpory z Bruselu. Bas Eickhout, uznávaný europoslanec a spitzenkandidát evropských zelených, zavítal do České republiky, aby vyjádřil svou podporu čelní kandidátce Strany zelených, Johanně Nejedlové, a připojil se k diskuzi o budoucnosti zelené politiky v Česku i v Evropě.

10.4.2024 - Tajné jednání českého miliardáře v Moskvě odhaleno: Křetínský, Gazprom a sankce
BRNO (Deník Referendum) - Exkluzivní investigace Deníku Referendum odhaluje nečekané detaily o schůzce Daniela Křetínského s vedením Gazpromu v Moskvě v roce 2016, kterou domlouval sankcionovaný ruský politik. Toto odhalení vyvolává otázky o etice podnikání Křetínského energetické korporace EPH. Je to vůbec první případ, kdy se podařilo firmě EPH prokázat nekorektní vazby na Rusko.

10.4.2024 - Oslava naší planety se přesune na filmové plátno
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Celý měsíc duben je ve znamení oslav naší planety Země. Kromě dalších akcí jsou novinkou letošního roku i filmová představení.

10.4.2024 - Konference New Food Forum otevře dveře inovacím v sektoru rostlinných alternativ
Praha (ProVeg Česko) - New Food Forum představí inovativní řešení v rostlinném sektoru a jejich rostoucí význam v budoucnosti potravinářství. Tato jedinečná B2B událost se uskuteční 18. dubna v Praze a zodpoví řadu otázek o nejnovějších trendech v udržitelném stravování, označování rostlinných produktů nebo o tom, jak vypadá evoluce výrobních procesů potravin.

10.4.2024 - Konference New Food Forum otevře dveře inovacím v sektoru rostlinných alternativ
Praha (ProVeg Česko) - New Food Forum představí inovativní řešení v rostlinném sektoru a jejich rostoucí význam v budoucnosti potravinářství. Tato jedinečná B2B událost se uskuteční 18. dubna v Praze a zodpoví řadu otázek o nejnovějších trendech v udržitelném stravování, označování rostlinných produktů nebo o tom, jak vypadá evoluce výrobních procesů potravin.

10.4.2024 - Investice v Norsku? Na výběr není jen těžba ropy a zemního plynu
Praha (Investing Fox) - Norsko je bohatá a rozvinutá země, která je zajímavá nejen pro milovníky severské panenské přírody nebo lovu ryb. Stává se zajímavou i pro stále rozmanitější skupinu investorů. Přestože by se podle makroekonomických čísel mohlo zdát, že investice v Norsku rovnají se investicím do těžebního sektoru, není to pravda. Investovat lze do poměrně široké škály odvětví, a to jak prostřednictvím akcií, tak prostřednictvím fondů.

9.4.2024 - Za kulturou levněji. Systém eLpass nabízí zvýhodněné hromadné vstupné
LIBEREC (Liberecký kraj) - Zvýhodněné vstupné do všech kulturních příspěvkových organizací v regionu nabízí projekt eLpass. Spolu s Libereckým krajem do projektu společné vstupenky zapojily kromě ZOO Liberec také Botanická zahrada Liberec, Muzeum Českého ráje v Turnově, Oblastní galerie Liberec, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a Severočeské muzeum v Liberci.

9.4.2024 - V Kambodži probíhá úspěšně projekt podporující místní vesničany k přechodu na čistou energii
Praha (Česká rozvojová agentura) - S podporou Evropské unie a České rozvojové agentury začala společnost Člověk v tísni už před čtyřmi lety realizovat projekt s názvem SWITCH to Solar, který pomůže celkově více než milionu Kambodžanům převážně z venkovských oblastí k přechodu na čistou energii. Dostupnost elektřiny je totiž pro spotřebitele i podnikatele v chudších oblastech Kambodže stále na nízké úrovni. Převažující zdroje energie se zde obvykle vyznačují vysokou cenou a zároveň neudržitelností z hlediska životního prostředí.

9.4.2024 - Nejmodernější ComfortJety přijíždí na české koleje. Cestující by mohly svézt ještě před létem
PRAHA (České dráhy) - Už před létem by se první cestující mohli svézt v nejmodernějším vlaku Českých drah pro dálkové trasy ComfortJet. České dráhy počítají s jejich prvním nasazením v provozu na vybraných spojích Praha – Bohumín a Bohumín – Praha – Františkovy Lázně, v přechodném osmivozovém řazení bez řídicího a restauračního vozu. Aktuálně probíhají kroky k předání první soupravy vyrobené konsorciem společností Siemens Mobility a Škoda Group do vlastnictví Českých drah. Celkem 180 vozů včetně řídících a restauračních bude tvořit celkem 20 devítivozových souprav s kapacitou 555 míst k sezení a nejvyšší provozní rychlostí 230 km/h, které budou představovat novou „vlajkovou loď“ dálkové flotily Českých drah. Dopravce je v následujících letech využije na nejvýznamnější mezinárodní linky do Berlína, Hamburku, Vídně nebo Budapešti.

9.4.2024 - Zubři z milovické rezervace se dnes představí v Národním muzeu na filmovém festivalu Nechme se překvapovat
Praha (Česká krajina) -

9.4.2024 - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová navštívili středočeské zemědělce i zástupce automobilového průmyslu
PRAHA (ODS) - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová se vydali na cestu do Středočeského kraje. Alexandr Vondra navštívil malou vodní elektrárnu Libomyšl, stanici CNG Company s.r.o. a společnost Piston Rings Komarov s.r.o. Veronika Vrecionová zaměřila svou cestu na zemědělství – setkala se například se zástupci společnosti PAL-KR, spol. s.r.o., která se zaměřuje na lesnictví a vše s ním spojené. Její poslední zastávkou byl Statek Hudlice. Výjezd oba europoslanci zakončili společnou debatou se širokou veřejností.

9.4.2024 - Legislativa ochrany zemědělského půdního fondu upravuje ochranu cenné půdy a reguluje například i výstavbu velkých logistických parků
PRAHA (Koalice SPOLU) - Poslanci se scházejí na 98. řádné schůzi Poslanecké sněmovny. Prioritou koalice SPOLU na plénu je zákon o sociálních službách i novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který mimo jiné podporuje výstavbu agrivoltaiky, neboli speciálního typu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě, tím umožňuje dvojí využití zemědělské půdy. V počátku 99. mimořádné schůze ve čtvrtek by podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy nemělo dojít ke schválení programu.

9.4.2024 - Lobbingu dáváme pravidla, týkat se bude i asistentů zákonodárců. Pokračujeme také v důležitých změnách v sociální oblasti a ochraně půdy
PRAHA (STAN) -

9.4.2024 - Předseda Senátu v Lusace: Zambii považujeme za klíčového a spolehlivého partnera v jihoafrickém regionu
LUSAKA (Senát PČR) - Předseda Senátu Miloš Vystrčil zahájil pracovní cestu v Zambii. Dopoledne ho v hlavním městě v Lusace přijal prezident Zambie Hakainda Hichilema, poté společně se senátní delegací jednal s předsedkyní Národního shromáždění Zambie Nelly Butete Kashumba Mutti. Tématy jednání byly pokračující rozvojová a humanitární spolupráce, klimatické změny, aktuální rozsáhlé sucho v Zambii či meziparlamentní spolupráce. Za účasti předsedy Vystrčila byla rovněž podepsaná dvě memoranda o porozumění a zambijský Červený kříž převzal finanční dar na pomoc se suchem.

8.4.2024 - Zveme vás na společnou cyklovyjížďku na sdílených kolech
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Od dnešního dne mohou Kopřivničané využít službu půjčování sdílených kol. K dispozici jim je 75 kol společnosti Nextbike, která si lze vypůjčit a vrátit na 30 stanovištích. Díky podpoře města je prvních 30 minut z každé jízdy zdarma. Přijďte kola otestovat například při společné cyklovyjížďce se starostou, kterou plánujeme na 15. dubna.

8.4.2024 - Údržbové práce přeruší železniční dopravu na trati mezi Červeným Kostelcem a Jaroměří. České dráhy zajistí náhradní autobusovou dopravu
JAROMĚŘ/ČERVENÝ KOSTELEC (České dráhy) - Plánovaná údržbová činnost Správy železnic přeruší železniční dopravu na trati Jaroměř – Starkoč – Červený Kostelec. Ve dnech 12. – 15. dubna budou vlaky nahrazeny autobusy v úseku mezi Jaroměří a Červeným Kostelcem. Na tuto výluku bude navazovat výluka v úseku Jaroměř – Česká Skalice – Starkoč, která bude trvat od 16. dubna do 11. května 2024.


1 | 2 | 3 | 4 | .. | 945 | Další

Online diskuse
22.4.2024 - Přečtěte si ke Dni Země novinky o krkonošské přírodě a vyrazte za ní
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Oslavy Dne Země každoročně připadají na 22. dubna. Letos kromě řady akcí a programů pro školy, které v těchto dnech organizujeme, jsme u příležitosti dnešního svátku připravili uvedení tří nových titulů, které Správa KRNAP vydala. Jsou jimi Atlas neživé přírody Krkonoš, Životopis Krkonoš a Krkonoše v době ledové. Jak názvy napovídají, všechno to jsou tiskoviny spojené se „zemí“, s její historií a současností.

22.4.2024 - New Food Forum: Češi a Češky nakupují rostlinné alternativy častěji. Snižují svou spotřebu masa ve prospěch zdraví
Praha (ProVeg Česko) - 18.4.2024, Praha - Češi a Češky nakupují rok od roku více rostlinných alternativ kvůli zdraví a životnímu prostředí. Na konferenci New Food Forum zazněly plány retailových řetězců navýšit nabídku rostlinných alternativ za dostupnou cenu. Rozhodujícím faktorem bude i české legislativní prostředí.


22.4.2024 - Prosím, myslete na přírodu. Děti svými obrázky oslovily prezidenta, poslance, senátory, vládu, soudce, velké firmy i nadace
Praha (Česká krajina) - Více než pět stovek osobností, které rozhodují o budoucnosti České republiky, oslovily v souvislosti s dnešním Dnem Země děti z několika mateřských a základních škol. Namalovaly pro ně obrázky s motivy přírody nebo zničeného životního prostředí a adresovaly jim tak prosbu: Prosím, myslete na přírodu.

22.4.2024 - Den Země: méně masa v jídelníčku může pomoci snížit emise a omezit globální oteplování
Praha (ProVeg Česko) - Méně masa v jídelníčku může dle nové studie z března vést ke snížení emisí skleníkových plynů a pomoci omezit globální oteplování na 1,5 °C. Stravovací návyky hrají při ochraně Země klíčovou roli, kdy současná nadspotřeba masa nejen v Česku výrazně přispívá ke klimatické krizi. Snížení naší ekologické stopy tak nemusí znamenat pouze investici do elektromobilu nebo fotovoltaiky, ale například omezení naší spotřeby masa.


20.4.2024 - Zubři z milovické rezervace budou dnes součástí programu dvacátého Ekofestu v Praze
Praha (Česká krajina) - Přednáška Zubři za Prahou bude dnes součástí jubilejního dvacátého Ekofestu, který se koná v Malešickém parku v Praze. Zúčastní se ho pražské i celostátně působících organizace z oblastí ochrany životního prostředí, přírody a živočichů, udržitelného rozvoje a šetrného a zdravého životního stylu.

19.4.2024 - Krkonošské Louky získaly Magnesii Literu
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Kniha Louky – dobrodružství poznávání autorů Stanislava Březiny, Sylvie Pecháčkové, Hany Skálové a Františka Krahulce získala prestižní ocenění Magnesia Litera v kategorii za naučnou literaturu. Kniha vychází z poznání krkonošských luk a nabízí vzácnou příležitost rozkrýt děje probíhající uvnitř louky a hledat jejich paralely s děním v lidské společnosti. A život luk líčí téměř jako dobrodružnou výpravu.

19.4.2024 - Společnost RAJA se stala již podruhé patronem Dne Země
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Kampaň měla nebývalý ohlas a jejím výsledkem byl vznik Dne Země, který se každý rok 22. dubna slaví po celém světě jako mezinárodního svátek životního prostředí. Od roku 1990 slavíme tento svátek i v České republice.

19.4.2024 - V Národním parku Podyjí se nově pasou pratuři, jména pro ně vybraly děti z mašovické školy
Praha (Česká krajina, Národní park Podyjí) -

19.4.2024 - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová spolu s Ondřejem Krutílkem navštívili Pardubický kraj
PARDUBICE (ODS) - Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek se ve středu 17. dubna vydali do Pardubického kraje. Hlavním tématem Alexandra Vondry byl průmysl, Veronika Vrecionová diskutovala s místními farmáři, Ondřej Krutílek se v kraji zaměřil zejména na inovace a nové technologie.

19.4.2024 - Další zastávkou Alexandra Vondry, Veroniky Vrecionové a Ondřeje Krutílka byl Královéhradecký kraj, diskutovali s místními zemědělci i se zástupci technologického průmyslu
HRADEC KRÁLOVÉ (ODS) - V rámci kontaktní kampaně se Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek ve čtvrtek 18. dubna vydali také do Královéhradeckého kraje. Mezi hlavní témata jejich návštěvy patřilo zemědělství, životní prostředí, ale i inovace. Celou návštěvu zakončili setkáním a veřejnou debatou s občany.

18.4.2024 - Výhodnějšími podmínkami v programu LIFE motivujeme zájemce. Nově jde na přípravu a spolufinancování projektů rekordních 100 milionů
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 18. dubna 2024 národní výzvu k předkládání žádostí o podporu z národních zdrojů alokovaných pro program LIFE 2024 v tématech Životní prostředí a Opatření v oblasti klimatu. Součástí výzvy je také finanční příspěvek na přípravu a zpracování projektové dokumentace i podpora spolufinancování partnera projektu. Podpora z národní výzvy se během posledních let výrazně vyplácí. I díky ní došlo k navýšení počtu podaných žádostí do národní výzvy, a i do výzvy evropské.

18.4.2024 - Piráti představili plán „Republika v pohybu“: 20 cílů pro rozhýbání české ekonomiky a prosperity
PRAHA (Česká pirátská strana) - Piráti dnes představili spolu s experty plán Republika v pohybu. Jde o ekonomickou mapu, jak rozhýbat české hospodářství a prosperitu, aby se Česko dostalo na cestu do první ligy mezi vyspělé země. „Náš plán stojí na třech strategických pilířích a 20 ekonomických cílech, které lze provést či nastartovat v tomto volebním období. Růst ekonomiky by tím mohl následně posílit až o čtyři procenta ročně. Naše ekonomická mapa obsahuje například cíl dostat mzdu běžného zaměstnance, tedy její medián, na 50 tisíc korun měsíčně. Zajistit 100 tisíc nových míst v předškolní péči či spustit vratné státem garantované granty pro mladé nadané lidi, aby se mohli věnovat studiu,“ uvedl Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.

18.4.2024 - Frosch EKO prací prostředek na funkční i jemné prádlo s vůní mandlí
Praha (Muniga s.r.o.) - Dopřejte svému prádlu výjimečnou péči s ekologickým pracím prostředkem s mandlovým olejem. Frosch EKO prací prostředek s vůní mandlí s účinným přírodním složením se skvěle postará o jemné materiály, ke kterým patří například vlna, hedvábí nebo umělé hedvábí, a hlavně funkční prádlo.

17.4.2024 - Nejvyšší krajské ocenění získal ředitel prvního hospice v republice Miroslav Wajsar a kardinál Dominik Duka
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

17.4.2024 - Na středočeské tratě míří první RegioPanter PID
PRAHA (České dráhy) - Veřejnost si prohlédne první vlak RegioPanter v barvách PID v sobotu 20. dubna na Regionálním dni PID v Benešově u Prahy. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.

17.4.2024 - Z krabiček do trsů kostřav, tak se vracejí okáči skalní do Českého středohoří
Litoměřice (AOPK ČR) - Šest set housenek motýla okáče skalního našlo nový domov na kopcích Oblík a Vraníky v lounské části Českého středohoří. Housenky na ně doputovaly v krabičkách až z Královéhradecka, kde probíhá jejich specializovaný odchov Českým svazem ochránců přírody JARO Jaroměř. Okáč skalní dnes patří mezi kriticky ohrožené druhy a k jeho záchraně byl připraven regionální akční plán [1,2]. Jeho součástí je i vypouštění housenek na vhodná místa.

16.4.2024 - IUCN vítá propuštění ochranářů, uvězněných v Íránu (IUCN welcomes release of conservationists imprisoned in Iran)
GLAND (IUCN) - The International Union for Conservation of Nature (IUCN) welcomes the announcement of the release of four IUCN Member conservationists who had been imprisoned in the Islamic Republic of Iran since 2018.

16.4.2024 - Liška jezdí do Pardubic, školí se další strojvedoucí
PARDUBICE/HAVLÍČKŮV BROD (České dráhy) - Školení zaměstnanců na nové vlaky ve východních Čechách pokračuje. Vedle strojvedoucích z Havlíčkova Brodu se nyní školí na nové vlaky RegioFox také strojvedoucí z Pardubic. K tomu stále slouží jednotka 847.007 v barvách PID z depa v Rakovníku. Od pondělí do pátku je plánované nasazení nového vlaku na třech párech spojů mezi Havlíčkovým Brodem a Pardubicemi. O víkendech je nasazení jednotky operativní a nejčastěji se objevuje na trati z Havlíčkova Brodu do Humpolce.

16.4.2024 - Užijte si Netopýří večírek o detektorování a pak vezměte děti ven s Netopýřími výzkumníky!
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Ve čtvrtek 18. dubna se od 18:00 hod. uskuteční 5. díl ze série webinářů „Netopýří večírky online“. Tentokrát v něm zoolog Martin Ceľuch přiblíží metody zkoumání netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Unikátní příležitost vyzkoušet si sledování netopýrů s pomocí těchto přístrojů v praxi mají i letos organizované dětské skupiny díky programu České společnosti pro ochranu netopýrů „Netopýří výzkumníci“. Badatelské batohy s vybavením si mohou zdarma vypůjčit již na 6 místech – v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích.

16.4.2024 - Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek navštívili Ústecký kraj. Řešili energetiku, zemědělství a inovace
LOUNY (ODS) - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová spolu s expertem na EU Ondřejem Krutílkem navštívili Ústecký kraj. Hlavním tématem Alexandra Vondry byla energetika, Veronika Vrecionová diskutovala se zástupci za místní zemědělství, Ondřej Krutílek se v kraji zaměřil zejména na inovace a nové technologie. Celý výjezd zakončili společnou debatou s veřejností v lounském pivovaru ZLoun.

16.4.2024 - Chceme dát lidem v exekucích druhou šanci. Nastavujeme jasnou regulaci pro návykové látky. V lex OZE III přinášíme efektivnější využívání obnovitelných zdrojů
PRAHA (STAN) - Zákon o insolvencích, který Starostové dlouhodobě tlačí, se konečně dostane na pořad schůze ve druhém čtení. Ten zásadním způsobem pomůže lidem v exekucích a urychlí jejich návrat zpět na trh práce. Po zákazu prodeje výrobku s látkou HHC český trh zavalily produkty s podobnými riziky. Skupina poslanců v čele Michaelou Šebelovou (Starostové) také připravila novelu zákona o návykových látkách, která zavádí speciální kategorii psychomodulačních látek, které nejsou zakázané, ale jejich prodej, zejména dětem, bude omezený. Lex OZE 3, které představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, přinese zvýšení podílu obnovitelné energie vyrobené a spotřebované v Česku. Soustředí se na zavedení pravidel pro akumulaci, tedy ukládání energie, a na agregaci flexibility.

16.4.2024 - Zbývá šedesát sklizní
(CIWF Česko) - Světovou půdu můžeme ztratit během jediného lidského života! S tímhle mrazivým varováním přišlo už před časem OSN. Jednoduše řečeno, bez půdy nebudou potraviny a bez potravin nebudeme my. Nejen o tom pojednává kniha s názvem Zbývá šedesát sklizní. Ta, mimo jiné, odhaluje, jak potravinářský průmysl ohrožuje planetu.

15.4.2024 - Premiér Fiala jednal v Bílém domě s prezidentem USA Bidenem. Řešili strategickou, obrannou a ekonomickou spolupráci, energetiku a bezpečnostní situaci ve světě
WASHINGTON, D.C. (Úřad Vlády ČR) - V Oválné pracovně v Bílém domě přijal v pondělí 15. dubna 2024 americký prezident Joe Biden předsedu vlády ČR Petra Fialu. Oba lídři spolu jednali zejména o strategické, bezpečnostní, obranné a ekonomické spolupráci, energetice, ale i o podpoře českých firem na americkém trhu. Dotkli se i bezpečnostní situace ve světě, zejména válečnému konfliktu na Blízkém východě a na Ukrajině. V této souvislosti americký prezident velmi ocenil českou muniční iniciativu.

15.4.2024 - Dobrovolníci v Brně našli doposud nejstarší „odpad“
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Hlavní termín dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým byla sobota 6. dubna, je sice již za námi, přesto úklidové akce pokračují i v následujících týdnech. V Brně nalezli dobrovolníci při úklidu rozsáhlé černé skládky doposud nejstarší „odpad“ v podobě zkamenělin trilobitů. Potěšujícím zjištěním je, že odpadů ve veřejném prostoru meziročně ubývá…

15.4.2024 - Ekocentrum Vydra v Třeboni navazuje na třicetiletou tradici a zve na své jarní akce
Třeboň (Český nadační fond pro vydru) - Nadace pro vydru, Český nadační fond pro vydru, Třeboňská záchranná stanice, Vydry – pod všemi těmito jmény lidé znají neziskovou organizaci z Třeboně, která se už více než 30 let zabývá ochranou přírody a ekovýchovou. Od března 2024 používá nový název, Ekocentrum Vydra, které tímto zve na nejbližší akce pro veřejnost: 24. 4. Benefiční koncert Dua Bárka a Štěpána Kojana ze skupiny KEKS v třeboňském Divadle J. K. Tyla, 28. 4. Vítání ptačího zpěvu v Lutové, ve spolupráci s ČSO, a 4. 5. tradiční Zahájení letní návštěvnické sezóny v areálu ekocentra a záchranné stanice v Jateční ulici v Třeboni.

15.4.2024 - Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci
MLADÉ BUKY (Správa KRNAP) - Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP pravidelně školí své strážce v první pomoci. Koncem minulého týdne odborníci z Life Support strážce opět proškolili na Rýchorské boudě.

15.4.2024 - Európska priemyselná dohoda: Výzva k podpore investovania v Európe
- Brusel 11. apríla 2024: 1000 organizácií spoločne vyzýva lídrov EÚ, aby podporili ekonomické zdôvodnenie investovania v Európe prostredníctvom Európskej priemyselnej dohody.

13.4.2024 - Zahájili jsme kampaň do Evropského parlamentu
PRAHA (SOCDEM) - Lidé, kteří pracují, musí mít na slušný život. Platí to bez ohledu na zemi, ve které žijí. Evropa musí být dobrým domovem pro všechny evropské národy.

12.4.2024 - Evropa je náš domov. Zelení zveřejnili program do evropských voleb
PRAHA (Strana zelených) - Zveřejnili jsme volební program do voleb do Evropského parlamentu.

12.4.2024 - Děti pečují o vzácné botanické lokality
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Jarní měsíce jsou čas, kdy děti ze základních a středních škol pravidelné pomáhají krkonošské přírodě, konkrétně krkonošským loukám. Letos s jejich pomocí na 14 lokalitách vyhrabeme stařinu, odstraníme napadané větve a nálety dřevin. Hrabání letos vzhledem k teplému počasí začalo již před třemi týdny xerotermní loukou ve Víchové nad Jizerou a v závislosti na počasí předpokládáme, že jarní výpomoc na ostatních lokalitách skončí příští týden.

12.4.2024 - Hnutí Brontosaurus slaví 50 let: v dubnu proběhnou Dny pro přírodu a krajinu po celém Česku
Praha (Hnutí Brontosaurus) - Hnutí Brontosaurus, jedna z předních dobrovolnických organizací v Česku v oblasti ochrany přírody a práce s mládeží, přináší v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne Země přes 30 akcí po celé České republice pod názvem Dny pro přírodu a krajinu. Tyto události nabízejí zejména mladým lidem konkrétní příležitosti zapojit se do péče o přírodu a ochrany životního prostředí.

12.4.2024 - Krajina a umění: Ekologické dny Olomouc 2024 jako inspirativní prostor pro všechny
Horka nad Moravou (Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce) - Festival Ekologické dny Olomouc, který proběhne od 12. do 27. dubna, nabízí tradičně bohatý program a je pozvánkou do jarní přírody – na výlety, besedy, výstavy nebo edojarmark. Tématem letošního 34. ročníku je pestrost v krajině a společnosti a volně se inspiruje básní Bohuslava Reynka „Blázen jsem ve své vsi“.


11.4.2024 - Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2023 získalo sedm oceněných
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při v pořadí čtrnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP se laureáty stalo sedm význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi bývalý starosta Lánova Jiří Vancl, lesník a bývalý pracovník Správy KRNAP Oldřich Šimek, zakladatelé Muzea krkonošských řemesel v Poniklé Jana a Rostislav Pičmanovi, bývalý člen Horské služby Krkonoše Ludvík Strejček, sportovec a bývalý pracovník Správy KRNAP Bohumil Zemánek, bývalý majitel harrachovského panství, propagátor ochrany přírody Krkonoš Jan Nepomuk František hrabě Harrach, in memoriam. Cenu veřejnosti získal bývalý starosta Rudníka Aleš Maloch.

11.4.2024 - Do Sbírky potravin se zapojí více než 180 obchodů Tesco po celé ČR a také Tesco Online nákupy
Praha - Tesco se opět připojuje k jarní Sbírce potravin, která se koná již tuto sobotu 13. dubna. Do sbírky se zapojí jak všechny prodejny Tesco po celé ČR, tak i Tesco Online nákupy. Online sbírka bude probíhat v termínu od 9. do 23. dubna. K dispozici budou také předpřipravené balíčky pro rychlý a pohodlný příspěvek.

10.4.2024 - Bas Eickhout v Česku: Nejvýznamnější zelený politik přijel podpořit Johannu Nejedlovou
PRAHA (Strana zelených) - Dva měsíce před klíčovými volbami do Evropského parlamentu se Strana zelených dočkala významné podpory z Bruselu. Bas Eickhout, uznávaný europoslanec a spitzenkandidát evropských zelených, zavítal do České republiky, aby vyjádřil svou podporu čelní kandidátce Strany zelených, Johanně Nejedlové, a připojil se k diskuzi o budoucnosti zelené politiky v Česku i v Evropě.

10.4.2024 - Tajné jednání českého miliardáře v Moskvě odhaleno: Křetínský, Gazprom a sankce
BRNO (Deník Referendum) - Exkluzivní investigace Deníku Referendum odhaluje nečekané detaily o schůzce Daniela Křetínského s vedením Gazpromu v Moskvě v roce 2016, kterou domlouval sankcionovaný ruský politik. Toto odhalení vyvolává otázky o etice podnikání Křetínského energetické korporace EPH. Je to vůbec první případ, kdy se podařilo firmě EPH prokázat nekorektní vazby na Rusko.

10.4.2024 - Oslava naší planety se přesune na filmové plátno
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Celý měsíc duben je ve znamení oslav naší planety Země. Kromě dalších akcí jsou novinkou letošního roku i filmová představení.

10.4.2024 - Konference New Food Forum otevře dveře inovacím v sektoru rostlinných alternativ
Praha (ProVeg Česko) - New Food Forum představí inovativní řešení v rostlinném sektoru a jejich rostoucí význam v budoucnosti potravinářství. Tato jedinečná B2B událost se uskuteční 18. dubna v Praze a zodpoví řadu otázek o nejnovějších trendech v udržitelném stravování, označování rostlinných produktů nebo o tom, jak vypadá evoluce výrobních procesů potravin.

10.4.2024 - Konference New Food Forum otevře dveře inovacím v sektoru rostlinných alternativ
Praha (ProVeg Česko) - New Food Forum představí inovativní řešení v rostlinném sektoru a jejich rostoucí význam v budoucnosti potravinářství. Tato jedinečná B2B událost se uskuteční 18. dubna v Praze a zodpoví řadu otázek o nejnovějších trendech v udržitelném stravování, označování rostlinných produktů nebo o tom, jak vypadá evoluce výrobních procesů potravin.

10.4.2024 - Investice v Norsku? Na výběr není jen těžba ropy a zemního plynu
Praha (Investing Fox) - Norsko je bohatá a rozvinutá země, která je zajímavá nejen pro milovníky severské panenské přírody nebo lovu ryb. Stává se zajímavou i pro stále rozmanitější skupinu investorů. Přestože by se podle makroekonomických čísel mohlo zdát, že investice v Norsku rovnají se investicím do těžebního sektoru, není to pravda. Investovat lze do poměrně široké škály odvětví, a to jak prostřednictvím akcií, tak prostřednictvím fondů.

9.4.2024 - Za kulturou levněji. Systém eLpass nabízí zvýhodněné hromadné vstupné
LIBEREC (Liberecký kraj) - Zvýhodněné vstupné do všech kulturních příspěvkových organizací v regionu nabízí projekt eLpass. Spolu s Libereckým krajem do projektu společné vstupenky zapojily kromě ZOO Liberec také Botanická zahrada Liberec, Muzeum Českého ráje v Turnově, Oblastní galerie Liberec, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a Severočeské muzeum v Liberci.

9.4.2024 - V Kambodži probíhá úspěšně projekt podporující místní vesničany k přechodu na čistou energii
Praha (Česká rozvojová agentura) - S podporou Evropské unie a České rozvojové agentury začala společnost Člověk v tísni už před čtyřmi lety realizovat projekt s názvem SWITCH to Solar, který pomůže celkově více než milionu Kambodžanům převážně z venkovských oblastí k přechodu na čistou energii. Dostupnost elektřiny je totiž pro spotřebitele i podnikatele v chudších oblastech Kambodže stále na nízké úrovni. Převažující zdroje energie se zde obvykle vyznačují vysokou cenou a zároveň neudržitelností z hlediska životního prostředí.

9.4.2024 - Nejmodernější ComfortJety přijíždí na české koleje. Cestující by mohly svézt ještě před létem
PRAHA (České dráhy) - Už před létem by se první cestující mohli svézt v nejmodernějším vlaku Českých drah pro dálkové trasy ComfortJet. České dráhy počítají s jejich prvním nasazením v provozu na vybraných spojích Praha – Bohumín a Bohumín – Praha – Františkovy Lázně, v přechodném osmivozovém řazení bez řídicího a restauračního vozu. Aktuálně probíhají kroky k předání první soupravy vyrobené konsorciem společností Siemens Mobility a Škoda Group do vlastnictví Českých drah. Celkem 180 vozů včetně řídících a restauračních bude tvořit celkem 20 devítivozových souprav s kapacitou 555 míst k sezení a nejvyšší provozní rychlostí 230 km/h, které budou představovat novou „vlajkovou loď“ dálkové flotily Českých drah. Dopravce je v následujících letech využije na nejvýznamnější mezinárodní linky do Berlína, Hamburku, Vídně nebo Budapešti.

9.4.2024 - Zubři z milovické rezervace se dnes představí v Národním muzeu na filmovém festivalu Nechme se překvapovat
Praha (Česká krajina) -

9.4.2024 - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová navštívili středočeské zemědělce i zástupce automobilového průmyslu
PRAHA (ODS) - Europoslanci Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová se vydali na cestu do Středočeského kraje. Alexandr Vondra navštívil malou vodní elektrárnu Libomyšl, stanici CNG Company s.r.o. a společnost Piston Rings Komarov s.r.o. Veronika Vrecionová zaměřila svou cestu na zemědělství – setkala se například se zástupci společnosti PAL-KR, spol. s.r.o., která se zaměřuje na lesnictví a vše s ním spojené. Její poslední zastávkou byl Statek Hudlice. Výjezd oba europoslanci zakončili společnou debatou se širokou veřejností.

9.4.2024 - Legislativa ochrany zemědělského půdního fondu upravuje ochranu cenné půdy a reguluje například i výstavbu velkých logistických parků
PRAHA (Koalice SPOLU) - Poslanci se scházejí na 98. řádné schůzi Poslanecké sněmovny. Prioritou koalice SPOLU na plénu je zákon o sociálních službách i novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který mimo jiné podporuje výstavbu agrivoltaiky, neboli speciálního typu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě, tím umožňuje dvojí využití zemědělské půdy. V počátku 99. mimořádné schůze ve čtvrtek by podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy nemělo dojít ke schválení programu.

9.4.2024 - Lobbingu dáváme pravidla, týkat se bude i asistentů zákonodárců. Pokračujeme také v důležitých změnách v sociální oblasti a ochraně půdy
PRAHA (STAN) -

9.4.2024 - Předseda Senátu v Lusace: Zambii považujeme za klíčového a spolehlivého partnera v jihoafrickém regionu
LUSAKA (Senát PČR) - Předseda Senátu Miloš Vystrčil zahájil pracovní cestu v Zambii. Dopoledne ho v hlavním městě v Lusace přijal prezident Zambie Hakainda Hichilema, poté společně se senátní delegací jednal s předsedkyní Národního shromáždění Zambie Nelly Butete Kashumba Mutti. Tématy jednání byly pokračující rozvojová a humanitární spolupráce, klimatické změny, aktuální rozsáhlé sucho v Zambii či meziparlamentní spolupráce. Za účasti předsedy Vystrčila byla rovněž podepsaná dvě memoranda o porozumění a zambijský Červený kříž převzal finanční dar na pomoc se suchem.

8.4.2024 - Zveme vás na společnou cyklovyjížďku na sdílených kolech
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Od dnešního dne mohou Kopřivničané využít službu půjčování sdílených kol. K dispozici jim je 75 kol společnosti Nextbike, která si lze vypůjčit a vrátit na 30 stanovištích. Díky podpoře města je prvních 30 minut z každé jízdy zdarma. Přijďte kola otestovat například při společné cyklovyjížďce se starostou, kterou plánujeme na 15. dubna.

8.4.2024 - Údržbové práce přeruší železniční dopravu na trati mezi Červeným Kostelcem a Jaroměří. České dráhy zajistí náhradní autobusovou dopravu
JAROMĚŘ/ČERVENÝ KOSTELEC (České dráhy) - Plánovaná údržbová činnost Správy železnic přeruší železniční dopravu na trati Jaroměř – Starkoč – Červený Kostelec. Ve dnech 12. – 15. dubna budou vlaky nahrazeny autobusy v úseku mezi Jaroměří a Červeným Kostelcem. Na tuto výluku bude navazovat výluka v úseku Jaroměř – Česká Skalice – Starkoč, která bude trvat od 16. dubna do 11. května 2024.


1 | 2 | 3 | 4 | .. | 945 | Další