ecomonitor.cz
verze pro tisk
15.8.2022 - „Bez vody to nepůjde,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Nová vlna dotací z OPŽP za 24 miliard na vodovody i zadržování vody v krajině
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Příspěvek na nové čistírny odpadních vod, včetně domovních čistíren pro jednotlivé domy, nebo na jejich modernizaci, výstavbu vodovodů, kanalizace a úpraven pitné vody, nabízí právě otevřené výzvy z nového Operačního programu Životní prostředí.

12.8.2022 - Minibary Českých drah začaly prodávat pivní speciál Matylda, za prvních sedm měsíců letošního roku rozvezly už 35 tisíc litrů kávy
PRAHA (České dráhy) - Pivní speciál Matylda, jehož koupí zákazníci přispějí na opravu legendární lokomotivy, to je žhavá novinka v minibarech Českých drah. Nedávno začali stevardky a stevardi prodávat i křupavé červy a cvrčky. Nejoblíbenější položkou ale dlouhodobě zůstává káva, kterou zákazníci pořídí za 15 korun, v letních měsících stoupá zájem o chlazené nápoje.

11.8.2022 - Zlatý špendlík Google pro KPN (Złota Pinezka Google dla KPN)
JELENIA GÓRA - SOBIESZÓW (Dyrekcja KPN) - Karkonoski Park Narodowy znalazł się wśród 15 przyrodniczych laureatów Złotych Pinezek Google Map. Wyróżnienie zostało przyznane na podstawie opinii użytkowników Map. Liczba opinii użytkowników w Polsce to ponad milion dziennie. Karkonoski Park Narodowy, Ślężański Park Krajobrazowy i Rezerwat Wodospadu Wilczki to trzy obiekty przyrodnicze na Dolnym Śląsku, które zostały laureatami Pinezek. Nasz region jest pod tym względem na drugim miejscu w kraju, po województwie małopolskim, które otrzymało 5 wyróżnień.

11.8.2022 - V sobotu se evakuovaní obyvatelé z NP České Švýcarsko vrátí domů, turisté budou moci park navštěvovat, ale jen po vyznačených turistických trasách
PRAHA (MŽP ČR) - Po dnešním jednání pracovní skupiny ve Hřensku informovala ministryně Anna Hubáčková novináře o tom, že v sobotu se evakuovaní obyvatelé postižených obcí budou moci vrátit do svých domovů. Ministerstvo životního prostředí navíc rozhodlo o novém vymezení vybraných turistických tras s výjimkou nočních hodin. Nařízení potrvá od 13. do 31. srpna.

11.8.2022 - České dráhy zkoušejí delší předprodej rezervací, data o rezervacích se do vlaků nahrávají automaticky
PRAHA (České dráhy) - O 1,5 hodiny se prodlouží doba předprodeje rezervací, která bude u vybraných vlaků nově možná až do 30 minut před odjezdem vlaku. Data o rezervovaných místech se do vlaku automaticky nahrají a zobrazí na displejích u obsazených míst. Cestující budou mít k dispozici širší výběr míst i krátce před odjezdem vlaku z výchozí stanice.

11.8.2022 - Startuje 1. ročník Anticeny o nejbizarnější obal. Nominovat obaly mají možnost všichni
PRAHA (Zerowasters) - Organizace Zerowasters (původně osvětová část Bezobalu) vyhlašuje 1. ročník soutěže o nejbizarnější obal roku. Jejím cílem je poukázat na nesmyslné, nadměrné, nerecyklovatelné nebo klamavé obaly a upozornit výrobce, že vzniklý odpad po nákupu zboží nemůže ležet pouze na bedrech spotřebitelů.

10.8.2022 - Konec jednorázových plastů dnes schválil Senát
PRAHA (MŽP ČR) - Senát dnes schválil zákon zakazující jednorázové plasty v České republice. Poté, co ho prezident podepíše, by měl začít platit v průběhu podzimu. Nová legislativa zahrnuje hned několik typů opatření – od úplného zákazu výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst.

10.8.2022 - Cestující se vrací do vlaků, České dráhy přepravily o 25 milionů cestujících víc
PRAHA (České dráhy) - České dráhy přepravily v 1. pololetí roku 2022 celkem 75 milionů cestujících, kteří ve vlacích ujeli 3,6 miliardy kilometrů. Rychle roste zájem o cestování na větší vzdálenost. Průměrná přepravní vzdálenost meziročně poskočila skoro o 10 kilometrů.

9.8.2022 - Senátorka Vítková: Podařilo se dlouhodobé úsilí a dotace na čistírny odpadních vod pro obce v CHKO budou
KOTVRDOVICE (KDU-ČSL) - Dlouhodobá snaha senátorky Jaromíry Vítkové pomoci obcím v oblasti čistíren odpadních vod se vyplatila. Připravují se dotace, které obcím pomohou. V loňském roce se senátorka Vítková intenzivněji věnovala specifické chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Díky jejímu tlaku a dlouhodobému úsilí nyní ministerstvo životního prostředí připravuje dotační výzvu.

9.8.2022 - Kraj poskytne dotaci statutárnímu městu Liberec na protipovodňová opatření na Lužické Nise
LIBEREC (Liberecký kraj) - Liberecký kraj schválil poskytnutí individuální dotace statutárnímu městu Liberec na protipovodňová opatření na Lužické Nise k ochraně města Liberec, konkrétně na dokumentaci k územnímu rozhodnutí 1. etapy. Finanční podpora bude tvořit polovinu nákladů, a to 1.125.905 korun. Peníze budou využity zejména na dokumentaci pro územní rozhodnutí a analýzu dat.

9.8.2022 - Střechu parkovacího domu v blízkosti krajského úřadu pokryje zeleň
LIBEREC (Liberecký kraj) - Projekt revitalizace dolního centra Liberce zahrne výstavbu nového parkovacího domu, lávky přes Nisu, náplavky či kultivaci okolí sídla krajského úřadu pomocí sadových úprav. Součástí projektu je také stavba vegetační střechy na parkovacím domě, která by měla být financována z Národního plánu obnovy v rámci Národního programu Životního prostředí. Kraj předpokládá, že na ni obdrží dotaci ve výši 100 % způsobilých výdajů. Na podání projektu do výzvy Národního plánu obnovy se včera na svém jednání shodli krajští radní. Práce začnou ještě letos na podzim.

9.8.2022 - Senátoři žádají Ministerstvo zemědělství o změnu doby lovu spárkaté zvěře
PRAHA (Senát Parlamentu ČR) - Senátní komise pro rozvoj venkova vyzvala Ministerstvo zemědělství ke změně doby lovu spárkaté zvěře. Na tiskovém briefingu to uvedl její předseda Jiří Vosecký a předseda Stálé komise pro sdělovací prostředky Václav Chaloupek. Senátoři požadují úpravu vyhlášky, která umožnuje lovit celoročně zvěř do dvou let věku bez rozdílu na pohlaví, aby nedocházelo k trýznění.

8.8.2022 - Na faře v Poděbradech vyrobí elektřinu ze slunce
PODĚBRADY (Českobratrská církev evangelická) - Solární fotovoltaické panely pomohou evangelickému farnímu sboru v Poděbradech vyrovnat se s rostoucími cenami energií. Jejich pořízení podpořila církev prostřednictvím dotace z programu tzv. Diakonických a rozvojových projektů.

8.8.2022 - Komentář Dany Balcarové: Pokud se z Hřenska nepoučíme, v ochraně lesů neobstojíme
PRAHA (Česká pirátská strana) - Rozsáhlé lesní požáry budou stále častější a ničivější. Klima se mění a my se musíme adaptovat. Devastující požár v Hřensku ukázal nutnost připravit se na extrémní projevy počasí, které k podobným událostem přispívají. Jakkoliv je požár důsledkem lidské chyby a nedbalosti, jeho rozsah a rychlosti šíření souvisí s klimatickou změnou.

5.8.2022 - Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero
LIBEREC (Liberecký kraj) - Rok uplynul od doby, kdy se Jizerskohorské bučiny staly první přírodní památkou České republiky, zapsanou na seznam UNESCO. K příležitosti tohoto výročí vzniklo osvětové video pod taktovkou tvůrců , kteří společně s poutníkem a fotografem přibližují, jak se v přírodě správně chovat. Vzniklo tak turistické desatero.

4.8.2022 - Praha finalizuje přípravy na výstavbu nové lávky, která zajistí pohodlný přístup k železniční zastávce Rajská zahrada
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu bude mít její konstrukce. Lávka povede přes ulici Chlumecká a propojí zastávku i s ulicí Borská, tím umožní snazší průchod územím a usnadní přestup mezi vlaky a metrem.

4.8.2022 - Praha otestuje nový způsob získávání anonymizovaných statistických dopravních dat, aby lépe zvládala dopravní situaci ve městě a mohla ji snáze plánovat
PRAHA (Hl. město Praha) - Městská společnost Operátor ICT začne v Praze testovat pokročilou videoanalýzu dopravního proudu. Hlavní město díky tomu do budoucna získá dopravně-analytické podklady pro rozhodování o územním rozvoji, změně dopravního značení či úpravě signálních plánů nebo o stavebních úpravách. Rada hl. m. Prahy začátkem týdne na svém zasedání schválila smlouvu o poskytování služeb otestování technologie pro získávání anonymizovaných statistických dopravních dat.

3.8.2022 - Dálnice D52 na Mikulov projde novým hodnocením vlivů
(Děti Země) - Závěry zjišťovacího řízení uložilo dvacet jedna podmínek

2.8.2022 - O 17 živočišných a 5 rostlinných navíc: unijní seznam ode dneška čítá 88 invazních nepůvodních druhů
PRAHA (MŽP ČR) -

2.8.2022 - Nejčtenější jednička na trhu? Kam míří nový EnviWeb.cz
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Oblíbený český portál specializující se na témata spojená s životním prostředím a ekologií mění svůj design a reaguje na poptávku nových témat.

Co vás čeká?

• svěží, uživatelsky přívětivý design,
• zbrusu nové rubriky - CSR, klimatická změna,
• posílení expertního týmu Enviweb


2.8.2022 - Novela Pražských stavebních předpisů
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy včera odsouhlasila znění věcné novelizace Pražských stavebních předpisů, které stanoví požadavky na stavby nebo pravidla pro vznik kvalitních veřejných prostranství. Novelizace nově navrhuje umožnit například snadnější obnovu a zřizování stromořadí v ulicích, a to především díky upraveným pravidlům pro umísťování technických sítí v podzemí. Stanovuje také pravidla pro hospodaření s dešťovou vodou a celkově se pečlivěji věnuje tématu adaptace na klimatickou změnu. Na střechách se sklonem do 20° se například nově navrhuje povinnost umísťovat vegetační vrstvu.

2.8.2022 - V rodinnom dome majú miesto rôzne druhy OZE
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

2.8.2022 - Jan Bureš: Zásobníky jsou plynem naplněny už z osmdesáti procent, energetický tarif pomůže těm nejpotřebnějším
PRAHA (ODS) - Česká republika má zásobníky plynu naplněné už přes osmdesát procent. Jejich plnění v posledních týdnech probíhá velmi intenzivně a nejrychleji v celé Evropě. Podle poslance Jana Bureše ale dlouhodobě nejde jen o cenu plynu, ale také o oblast bezpečnosti. Oceňuje proto probíhající rozhovory s Polskem.

2.8.2022 - Film Planeta Praha vstupuje do kin. Snímek podpořilo i hlavní město Praha
PRAHA (Hl. město Praha) - Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který má dnes slavnostní premiéru a do českých kin vstupuje 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích. Dobrodružná výprava za příběhy zvířat a rostlin je dílem režiséra Jana Hoška, producenta Radima Procházky a deseti kameramanů v čele s Jiřím Petrem.

2.8.2022 - Praha hledá projektanty pro Hloubětínský tunel, který do sedmi let odlehčí přetížené dopravě kolem Průmyslové a Kbelské ulice
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město včera v podvečer oficiálně vyhlásilo veřejnou zakázku na vypracování projektové dokumentace a s tím souvisejících prací k plánované stavbě Hloubětínského tunelu. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je ve výši 320 milionů korun bez DPH. V úseku tzv. Průmyslového polookruhu, kde se nachází dvě přetížené křižovatky, tak bude po dokončení stavebních prací v roce 2029 doprava převedena pod zem. Nová stavba zvýší plynulost a bezpečnost dopravy a také pomůže zlepšit životní prostředí v celé oblasti.

2.8.2022 - K netopýrům ještě blíž, aneb hurá do nitra hráze Švihov
Hulice (ČSOP Vlašim) - Navštívit nitro hráze vodní nádrže Švihov můžete jen jednou za rok. Letošní rok netopýra k tomu přímo láká. Komentované prohlídky si můžete zarezervovat na webových stránkách Vodního domu.
Dne 11. srpna 2022 se lidem naskytne jedinečná příležitost nahlédnout do revizní štoly hráze vodní nádrže Švihov.


1.8.2022 - Více než miliardu z Národního plánu obnovy na energetické úspory i využívání vody posílá ministryně Hubáčková obcím
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - ČR potřebuje lépe hospodařit se zdroji energie. Energetické úspory u veřejných budov, efektivní hospodaření s dešťovou vodou nebo fotovoltaika na střechy – na to se zaměřují projekty, které se už brzy rozeběhnou v sedmi desítkách českých a moravských obcí. Dotaci ve výši přes jednu miliardu korun pro ně z Národního plánu obnovy schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

1.8.2022 - Praha aktualizovala dopravně – architektonickou studii pro připravovanou rekonstrukci Libeňského mostu
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání schválila aktualizaci dopravně – architektonické studie celého Libeňského soumostí, které se nachází na pomezí Prahy 7 a Prahy 8. Dokument vznikl pro potřeby zakázky na kompletní obnovu stavby, která se uskutečnila formou Design and Build, kdy zhotovitel je zároveň projektantem i realizátorem. Díky tomu se rekonstrukce urychlí, po dobu opravy bude zároveň také zachován pěší a cyklistický provoz.

1.8.2022 - Který z projektů je lépe připravený na oteplování, sucho, lijáky nebo energetickou soběstačnost? Hlasujte online v soutěži Adapterra
PRAHA (Hl. město Praha) - Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Není divu, že opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší z nich. Do finále letos postoupilo 18 projektů, nejčastěji z Jihomoravského kraje a Prahy. Od začátku srpna do 15. října může veřejnost hlasovat online na webu www.adapterraawards.cz a udělit některému z nich Cenu sympatie.

1.8.2022 - Praha upraví projekt dostavby Radlické radiály, aby byl v souladu se schválenými koncepčními dokumenty
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o nezbytnosti přepracovat projekt chystaného úseku Radlické radiály Jihozápadní město – Smíchov do podoby, která bude v souladu se schválenými koncepčními a strategickými dokumenty hl. m. Prahy jako jsou Strategický plán, Manuál veřejných prostranství a další. Podobný postup zvolilo hlavní město už při plánování dostavby východní části vnitřního Městského okruhu. Zároveň byly schváleny technické studie, které prověřují možnosti spojení Butovického a Jinonického tunelu a řeší i úpravy v oblasti mimoúrovňové křižovatky Jinonice a v úseku mezi mimoúrovňovými křižovatkami Bucharova a Butovice.

29.7.2022 - Ministryně Hubáčková se včera dohodla s hasiči na částečném uzavření vstupu do NP České Švýcarsko
KRÁSNÁ LÍPA (MŽP ČR) - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) se včera po zvážení všech okolností rozhodla vyhovět požadavku hasičů na aktuální uzavření přesně vymezených částí Národního parku České Švýcarsko.

29.7.2022 - Praha připravuje druhou etapu proměny Smetanova nábřeží. Dokončena bude v roce 2024
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha plánuje pokračovat v revitalizaci prostoru Smetanova nábřeží na protější straně nové promenády a nejen tam. Úpravou by měl projí úsek od Mánesa, okolo Karlova mostu přes Křižovnické náměstí, a dále Křižovnickou ulicí až k náměstí Jana Palacha. Jedná se o druhou etapu úspěšného projektu revitalizace Smetanova nábřeží. Technická správa komunikací (TSK) zde vybudovala nové tramvajové zastávky Karlovy lázně a Národní divadlo a širokou pěší promenádu s nově vysazeným stromořadím na Smetanově nábřeží. Práce byly rozdělené na tři samostatné akce, které na sebe zároveň navazovaly a vzájemně se koordinovaly.

29.7.2022 - Odpady v Horoměřicích se promění díky chytrým technologiím
Praha (meneodpadu.cz ) -

29.7.2022 - REMA v roce 2021: Přes 23 tisíc tun vysbíraného elektra, nové sběrné nádoby i spokojenost klientů
Praha (REMA Systém, a. s.) -

28.7.2022 - Jak se v Národním parku České Švýcarsko předchází vzniku požárů? Mohlo odklizení kůrovcového dřeva ovlivnit požár?
PRAHA (MŽP ČR) - Ani budovaná protipožární prevence, ani odklizení kůrovcového dříví není ochranou před ničivými požáry. Národní park České Švýcarsko se letitě aktivně věnuje protipožární prevenci. Před třemi lety Správa Národního parku České Švýcarsko mimo jiné zabezpečila část území proti šíření požárů vykácením bezpečnostních čtyřicet metrů širokých pásů. Šířícímu se ohni nenapomáhá ležící kůrovcové dříví, jak bývá laicky interpretováno, ale lesní hrabanka a propojené koruny stromů.

27.7.2022 - Vláda schválila návrh nového státního rozpočtu na letošní rok, premiér Fiala poděkoval všem, kteří v okolí Hřenska bojují s obřím požárem
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Vláda Petra Fialy navrhne Poslanecké sněmovně navýšení schodku státního rozpočtu na letošní rok o 50 miliard korun v reakci především na mimořádné výdaje způsobené dopady ruské agrese na Ukrajině na českou ekonomiku. Na jednání ve středu 27. července 2022 se zabývala také situací v Českém Švýcarsku, kde hasiči s mezinárodní pomocí bojují s obřím požárem lesa v nepřístupném terénu.

27.7.2022 - Jakost pitné vody v ČR se stále zlepšuje, dlouhodobě přibývá lidí napojených na vodovody a kanalizace
PRAHA (MZe ČR) - Na vodovody veřejných sítí v ČR bylo loni připojeno 96 % obyvatel. V posledních letech se podle celostátního monitoringu zlepšuje kvalita vody z vodovodů. Údaje vycházejí z nově zpracovaného materiálu Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva zdravotnictví, který dnes projednala vláda.

27.7.2022 - Senát stojí za vládou, podpořil úsporný energetický tarif
PRAHA (KDU-ČSL) - Senát dnes schválil energetický úsporný tarif, který domácnostem pomůže s vysokými platbami za elektřinu, plyn a teplo. Pro senátory Josefa Bazalu a Petra Šilara je pomoc občanům v této těžké době nezbytná.

27.7.2022 - Senát schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti
PRAHA (TOP 09) - Senát dnes schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti. Ten reaguje na rostoucí ceny energií a má lidem pomoci snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Představuje podle novely státní dotaci obchodníkům s energiemi, kteří o ni sníží domácnostem zálohy nebo platby. Předloha také umožní odpuštění poplatku za podporované zdroje energie.

27.7.2022 - Senátorský klub ODS a TOP 09: Energetický zákon vítáme, lidem ušetří peníze bez velkých administrativních procesů
PRAHA (ODS) - Na programu Senátu je dnes pokračování 27. schůze. Senátoři se setkají například nad novelou zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, projednají senátní návrh o volbách do zastupitelstev obcí nebo očekávaný energetický balíček.

27.7.2022 - Ministr Bartoš pro svůj rezort vyjednal necelé tři miliardy korun navíc, pomohou nejen oblastem postiženým živelními pohromami
PRAHA (MMR ČR) - Vláda dnes schválila novelu zákona o státním rozpočtu pro letošní rok. Místopředsedovi vlády pro digitalizaci a ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi se podařilo pro svůj resort získat navíc 2,75 miliardy korun na již připravené projekty. Pomoci se díky těmto financím dočkají nejen oblasti postižené živelními pohromami.

26.7.2022 - Záchranná stanice ARCHA vypouští zpět do volné přírody odchovaná mláďata káňat, poštolek a puštíků
LIBEREC (Zoo Liberec) - Každý rok se v Záchranné stanici při Zoo Liberec ARCHA podaří odchovat několik mláďat dravých ptáků. Jejich rodiči jsou hendikepovaní jedinci, kteří by kvůli svým komplikovaným zraněním nebyli schopni přežít ve volné přírodě, a tak trvale zůstávají v péči ošetřovatelů záchranné stanice. Jejich pravidelné hnízdění dokládá, že se jim v Arše daří a navzdory svým trvalým následkům po úrazech prospívají. Jen v letošním roce se ve stanici vylíhla tři káňata lesní a prvně v historii také dva puštíci obecní. Adoptivní páry poštolek obecných odchovaly 9 osiřelých mláďat. Všechna ptáčata jsou postupně vypouštěna zpět do volné přírody v okolí Archy.

26.7.2022 - Ministryně Hubáčková: Pro požárem postižený Národní park České Švýcarsko máme 100 milionů k okamžité pomoci i pozdější obnově
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí je připraveno zabezpečit některé aktuální i budoucí potřeby v území požárem zmítaného Národního parku České Švýcarsko. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) proto dnes svolala jednání krizového štábu MŽP.

26.7.2022 - Postoj dosluhujícího kladenského primátora Volfa zdraží lidem cestování veřejnou dopravou, upozorňuje koalice Opravíme Kladno (Piráti a STAN)
KLADNO (Česká pirátská strana) - Odmítnutí vedení kladenské radnice dohodnout se na spolufinancování veřejné dopravy se Středočeským krajem bude mít od 1. září 2022 výrazné dopady na komfort cestujících i jejich peněženky.

25.7.2022 - Další finanční injekci do vody, úspor energií a jejích nových obnovitelných zdrojů nebo odpadů pustí nový Operační program Životní prostředí
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - V srpnu startuje nový Operační program Životní prostředí, který nabídne 61 miliard korun především obcím a krajům, ale i firmám a domácnostem. Desítky miliard investic míří například na rekonstrukce a snižování spotřeby energií veřejných budov, ochranu přírody a městskou zeleň nebo budování nových zdrojů obnovitelné energie. Největší část dotací půjde na hospodaření s vodou v obcích, výstavbu kanalizací a čistíren odpadních vod nebo modernizace vodovodů a nové zdroje pitné vody. Návrh programu schválila Evropská komise 18. července.

25.7.2022 - Ministryně Hubáčková odjela do Hřenska kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko
HŘENSKO (MŽP ČR) - Od nedělního rána hoří v okolí obce Hřensko lesní porosty. Kvůli pondělnímu zesílení větru došlo k výraznému zrychlení požáru, na místě zasahují desítky jednotek hasičů. Z oblasti byli evakuováni obyvatelé i turisti. Na místo hned v pondělí odpoledne dorazila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která se zúčastnila jednání krizového štábu ve Hřensku.

24.7.2022 - Město jako mozaika – velkoformátová výstava na hrázi Boleveckého rybníka
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) -

22.7.2022 - Škody na ovcích na Jablunkovsku jsou nižší, než se předpokládalo. Většinou jim lze předcházet
JABLUNKOV (Hnutí DUHA) - V posledních týdnech došlo na Jablunkovsku k nárůstu počtu škod způsobených vlky na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Souvisí to zřejmě s narozením vlčat, které se ve Slezských Beskydech podařilo potvrdit v rámci terénního monitoringu Hnutí DUHA a Mendelovy univerzity. Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu. Některá média informovala (často bez uvedení zdroje informace) o až 200 zabitých ovcích. Hnutí DUHA proto 14. července požádalo město Jablunkov o data, týkající se škodních událostí způsobených vlky na hospodářských zvířatech v jeho správním obvodu.

22.7.2022 - V liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené
LIBEREC (Zoo Liberec) - Jen v letošním roce přivítala liberecká zoo na světě více než 70 mláďat. Po levhartech, zebrách, takinech, koních Převalského, sobech, žirafě, margayovi, paviánech, kosmanovi, tamarínovi nebo výrech nové přírůstky přibyly i ve výběhu pand červených. Dvojčata pandy červené se narodila 8. června a zatím stále zůstávají skryta s matkou v zázemí svého výběhu. Kdy se ukážou veřejnosti, zatím neumí chovatelé odhadnout.

21.7.2022 - Vedra v tuto chvíli neohrožují půdní vláhu. Ta je zatím v normálu. MZe poskytlo v posledních letech na ochranu proti suchu 71,5 miliardy korun
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) vydalo mezi lety 2016 až 2021 na opatření, která omezují dopady sucha, přibližně 71,5 miliardy korun. Za pomoci dotací z MZe a EU se budují rybníky, vodovody, kanalizace i závlahy. Současná vedra zatím neohrožují půdní vláhu, která díky letošním jarním dešťům dosáhla normálu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 901 | Další

Online diskuse
15.8.2022 - „Bez vody to nepůjde,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Nová vlna dotací z OPŽP za 24 miliard na vodovody i zadržování vody v krajině
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Příspěvek na nové čistírny odpadních vod, včetně domovních čistíren pro jednotlivé domy, nebo na jejich modernizaci, výstavbu vodovodů, kanalizace a úpraven pitné vody, nabízí právě otevřené výzvy z nového Operačního programu Životní prostředí.

12.8.2022 - Minibary Českých drah začaly prodávat pivní speciál Matylda, za prvních sedm měsíců letošního roku rozvezly už 35 tisíc litrů kávy
PRAHA (České dráhy) - Pivní speciál Matylda, jehož koupí zákazníci přispějí na opravu legendární lokomotivy, to je žhavá novinka v minibarech Českých drah. Nedávno začali stevardky a stevardi prodávat i křupavé červy a cvrčky. Nejoblíbenější položkou ale dlouhodobě zůstává káva, kterou zákazníci pořídí za 15 korun, v letních měsících stoupá zájem o chlazené nápoje.

11.8.2022 - Zlatý špendlík Google pro KPN (Złota Pinezka Google dla KPN)
JELENIA GÓRA - SOBIESZÓW (Dyrekcja KPN) - Karkonoski Park Narodowy znalazł się wśród 15 przyrodniczych laureatów Złotych Pinezek Google Map. Wyróżnienie zostało przyznane na podstawie opinii użytkowników Map. Liczba opinii użytkowników w Polsce to ponad milion dziennie. Karkonoski Park Narodowy, Ślężański Park Krajobrazowy i Rezerwat Wodospadu Wilczki to trzy obiekty przyrodnicze na Dolnym Śląsku, które zostały laureatami Pinezek. Nasz region jest pod tym względem na drugim miejscu w kraju, po województwie małopolskim, które otrzymało 5 wyróżnień.

11.8.2022 - V sobotu se evakuovaní obyvatelé z NP České Švýcarsko vrátí domů, turisté budou moci park navštěvovat, ale jen po vyznačených turistických trasách
PRAHA (MŽP ČR) - Po dnešním jednání pracovní skupiny ve Hřensku informovala ministryně Anna Hubáčková novináře o tom, že v sobotu se evakuovaní obyvatelé postižených obcí budou moci vrátit do svých domovů. Ministerstvo životního prostředí navíc rozhodlo o novém vymezení vybraných turistických tras s výjimkou nočních hodin. Nařízení potrvá od 13. do 31. srpna.

11.8.2022 - České dráhy zkoušejí delší předprodej rezervací, data o rezervacích se do vlaků nahrávají automaticky
PRAHA (České dráhy) - O 1,5 hodiny se prodlouží doba předprodeje rezervací, která bude u vybraných vlaků nově možná až do 30 minut před odjezdem vlaku. Data o rezervovaných místech se do vlaku automaticky nahrají a zobrazí na displejích u obsazených míst. Cestující budou mít k dispozici širší výběr míst i krátce před odjezdem vlaku z výchozí stanice.

11.8.2022 - Startuje 1. ročník Anticeny o nejbizarnější obal. Nominovat obaly mají možnost všichni
PRAHA (Zerowasters) - Organizace Zerowasters (původně osvětová část Bezobalu) vyhlašuje 1. ročník soutěže o nejbizarnější obal roku. Jejím cílem je poukázat na nesmyslné, nadměrné, nerecyklovatelné nebo klamavé obaly a upozornit výrobce, že vzniklý odpad po nákupu zboží nemůže ležet pouze na bedrech spotřebitelů.

10.8.2022 - Konec jednorázových plastů dnes schválil Senát
PRAHA (MŽP ČR) - Senát dnes schválil zákon zakazující jednorázové plasty v České republice. Poté, co ho prezident podepíše, by měl začít platit v průběhu podzimu. Nová legislativa zahrnuje hned několik typů opatření – od úplného zákazu výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst.

10.8.2022 - Cestující se vrací do vlaků, České dráhy přepravily o 25 milionů cestujících víc
PRAHA (České dráhy) - České dráhy přepravily v 1. pololetí roku 2022 celkem 75 milionů cestujících, kteří ve vlacích ujeli 3,6 miliardy kilometrů. Rychle roste zájem o cestování na větší vzdálenost. Průměrná přepravní vzdálenost meziročně poskočila skoro o 10 kilometrů.

9.8.2022 - Senátorka Vítková: Podařilo se dlouhodobé úsilí a dotace na čistírny odpadních vod pro obce v CHKO budou
KOTVRDOVICE (KDU-ČSL) - Dlouhodobá snaha senátorky Jaromíry Vítkové pomoci obcím v oblasti čistíren odpadních vod se vyplatila. Připravují se dotace, které obcím pomohou. V loňském roce se senátorka Vítková intenzivněji věnovala specifické chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Díky jejímu tlaku a dlouhodobému úsilí nyní ministerstvo životního prostředí připravuje dotační výzvu.

9.8.2022 - Kraj poskytne dotaci statutárnímu městu Liberec na protipovodňová opatření na Lužické Nise
LIBEREC (Liberecký kraj) - Liberecký kraj schválil poskytnutí individuální dotace statutárnímu městu Liberec na protipovodňová opatření na Lužické Nise k ochraně města Liberec, konkrétně na dokumentaci k územnímu rozhodnutí 1. etapy. Finanční podpora bude tvořit polovinu nákladů, a to 1.125.905 korun. Peníze budou využity zejména na dokumentaci pro územní rozhodnutí a analýzu dat.

9.8.2022 - Střechu parkovacího domu v blízkosti krajského úřadu pokryje zeleň
LIBEREC (Liberecký kraj) - Projekt revitalizace dolního centra Liberce zahrne výstavbu nového parkovacího domu, lávky přes Nisu, náplavky či kultivaci okolí sídla krajského úřadu pomocí sadových úprav. Součástí projektu je také stavba vegetační střechy na parkovacím domě, která by měla být financována z Národního plánu obnovy v rámci Národního programu Životního prostředí. Kraj předpokládá, že na ni obdrží dotaci ve výši 100 % způsobilých výdajů. Na podání projektu do výzvy Národního plánu obnovy se včera na svém jednání shodli krajští radní. Práce začnou ještě letos na podzim.

9.8.2022 - Senátoři žádají Ministerstvo zemědělství o změnu doby lovu spárkaté zvěře
PRAHA (Senát Parlamentu ČR) - Senátní komise pro rozvoj venkova vyzvala Ministerstvo zemědělství ke změně doby lovu spárkaté zvěře. Na tiskovém briefingu to uvedl její předseda Jiří Vosecký a předseda Stálé komise pro sdělovací prostředky Václav Chaloupek. Senátoři požadují úpravu vyhlášky, která umožnuje lovit celoročně zvěř do dvou let věku bez rozdílu na pohlaví, aby nedocházelo k trýznění.

8.8.2022 - Na faře v Poděbradech vyrobí elektřinu ze slunce
PODĚBRADY (Českobratrská církev evangelická) - Solární fotovoltaické panely pomohou evangelickému farnímu sboru v Poděbradech vyrovnat se s rostoucími cenami energií. Jejich pořízení podpořila církev prostřednictvím dotace z programu tzv. Diakonických a rozvojových projektů.

8.8.2022 - Komentář Dany Balcarové: Pokud se z Hřenska nepoučíme, v ochraně lesů neobstojíme
PRAHA (Česká pirátská strana) - Rozsáhlé lesní požáry budou stále častější a ničivější. Klima se mění a my se musíme adaptovat. Devastující požár v Hřensku ukázal nutnost připravit se na extrémní projevy počasí, které k podobným událostem přispívají. Jakkoliv je požár důsledkem lidské chyby a nedbalosti, jeho rozsah a rychlosti šíření souvisí s klimatickou změnou.

5.8.2022 - Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero
LIBEREC (Liberecký kraj) - Rok uplynul od doby, kdy se Jizerskohorské bučiny staly první přírodní památkou České republiky, zapsanou na seznam UNESCO. K příležitosti tohoto výročí vzniklo osvětové video pod taktovkou tvůrců , kteří společně s poutníkem a fotografem přibližují, jak se v přírodě správně chovat. Vzniklo tak turistické desatero.

4.8.2022 - Praha finalizuje přípravy na výstavbu nové lávky, která zajistí pohodlný přístup k železniční zastávce Rajská zahrada
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu bude mít její konstrukce. Lávka povede přes ulici Chlumecká a propojí zastávku i s ulicí Borská, tím umožní snazší průchod územím a usnadní přestup mezi vlaky a metrem.

4.8.2022 - Praha otestuje nový způsob získávání anonymizovaných statistických dopravních dat, aby lépe zvládala dopravní situaci ve městě a mohla ji snáze plánovat
PRAHA (Hl. město Praha) - Městská společnost Operátor ICT začne v Praze testovat pokročilou videoanalýzu dopravního proudu. Hlavní město díky tomu do budoucna získá dopravně-analytické podklady pro rozhodování o územním rozvoji, změně dopravního značení či úpravě signálních plánů nebo o stavebních úpravách. Rada hl. m. Prahy začátkem týdne na svém zasedání schválila smlouvu o poskytování služeb otestování technologie pro získávání anonymizovaných statistických dopravních dat.

3.8.2022 - Dálnice D52 na Mikulov projde novým hodnocením vlivů
(Děti Země) - Závěry zjišťovacího řízení uložilo dvacet jedna podmínek

2.8.2022 - O 17 živočišných a 5 rostlinných navíc: unijní seznam ode dneška čítá 88 invazních nepůvodních druhů
PRAHA (MŽP ČR) -

2.8.2022 - Nejčtenější jednička na trhu? Kam míří nový EnviWeb.cz
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Oblíbený český portál specializující se na témata spojená s životním prostředím a ekologií mění svůj design a reaguje na poptávku nových témat.

Co vás čeká?

• svěží, uživatelsky přívětivý design,
• zbrusu nové rubriky - CSR, klimatická změna,
• posílení expertního týmu Enviweb


2.8.2022 - Novela Pražských stavebních předpisů
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy včera odsouhlasila znění věcné novelizace Pražských stavebních předpisů, které stanoví požadavky na stavby nebo pravidla pro vznik kvalitních veřejných prostranství. Novelizace nově navrhuje umožnit například snadnější obnovu a zřizování stromořadí v ulicích, a to především díky upraveným pravidlům pro umísťování technických sítí v podzemí. Stanovuje také pravidla pro hospodaření s dešťovou vodou a celkově se pečlivěji věnuje tématu adaptace na klimatickou změnu. Na střechách se sklonem do 20° se například nově navrhuje povinnost umísťovat vegetační vrstvu.

2.8.2022 - V rodinnom dome majú miesto rôzne druhy OZE
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

2.8.2022 - Jan Bureš: Zásobníky jsou plynem naplněny už z osmdesáti procent, energetický tarif pomůže těm nejpotřebnějším
PRAHA (ODS) - Česká republika má zásobníky plynu naplněné už přes osmdesát procent. Jejich plnění v posledních týdnech probíhá velmi intenzivně a nejrychleji v celé Evropě. Podle poslance Jana Bureše ale dlouhodobě nejde jen o cenu plynu, ale také o oblast bezpečnosti. Oceňuje proto probíhající rozhovory s Polskem.

2.8.2022 - Film Planeta Praha vstupuje do kin. Snímek podpořilo i hlavní město Praha
PRAHA (Hl. město Praha) - Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který má dnes slavnostní premiéru a do českých kin vstupuje 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích. Dobrodružná výprava za příběhy zvířat a rostlin je dílem režiséra Jana Hoška, producenta Radima Procházky a deseti kameramanů v čele s Jiřím Petrem.

2.8.2022 - Praha hledá projektanty pro Hloubětínský tunel, který do sedmi let odlehčí přetížené dopravě kolem Průmyslové a Kbelské ulice
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město včera v podvečer oficiálně vyhlásilo veřejnou zakázku na vypracování projektové dokumentace a s tím souvisejících prací k plánované stavbě Hloubětínského tunelu. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je ve výši 320 milionů korun bez DPH. V úseku tzv. Průmyslového polookruhu, kde se nachází dvě přetížené křižovatky, tak bude po dokončení stavebních prací v roce 2029 doprava převedena pod zem. Nová stavba zvýší plynulost a bezpečnost dopravy a také pomůže zlepšit životní prostředí v celé oblasti.

2.8.2022 - K netopýrům ještě blíž, aneb hurá do nitra hráze Švihov
Hulice (ČSOP Vlašim) - Navštívit nitro hráze vodní nádrže Švihov můžete jen jednou za rok. Letošní rok netopýra k tomu přímo láká. Komentované prohlídky si můžete zarezervovat na webových stránkách Vodního domu.
Dne 11. srpna 2022 se lidem naskytne jedinečná příležitost nahlédnout do revizní štoly hráze vodní nádrže Švihov.


1.8.2022 - Více než miliardu z Národního plánu obnovy na energetické úspory i využívání vody posílá ministryně Hubáčková obcím
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - ČR potřebuje lépe hospodařit se zdroji energie. Energetické úspory u veřejných budov, efektivní hospodaření s dešťovou vodou nebo fotovoltaika na střechy – na to se zaměřují projekty, které se už brzy rozeběhnou v sedmi desítkách českých a moravských obcí. Dotaci ve výši přes jednu miliardu korun pro ně z Národního plánu obnovy schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

1.8.2022 - Praha aktualizovala dopravně – architektonickou studii pro připravovanou rekonstrukci Libeňského mostu
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání schválila aktualizaci dopravně – architektonické studie celého Libeňského soumostí, které se nachází na pomezí Prahy 7 a Prahy 8. Dokument vznikl pro potřeby zakázky na kompletní obnovu stavby, která se uskutečnila formou Design and Build, kdy zhotovitel je zároveň projektantem i realizátorem. Díky tomu se rekonstrukce urychlí, po dobu opravy bude zároveň také zachován pěší a cyklistický provoz.

1.8.2022 - Který z projektů je lépe připravený na oteplování, sucho, lijáky nebo energetickou soběstačnost? Hlasujte online v soutěži Adapterra
PRAHA (Hl. město Praha) - Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Není divu, že opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší z nich. Do finále letos postoupilo 18 projektů, nejčastěji z Jihomoravského kraje a Prahy. Od začátku srpna do 15. října může veřejnost hlasovat online na webu www.adapterraawards.cz a udělit některému z nich Cenu sympatie.

1.8.2022 - Praha upraví projekt dostavby Radlické radiály, aby byl v souladu se schválenými koncepčními dokumenty
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o nezbytnosti přepracovat projekt chystaného úseku Radlické radiály Jihozápadní město – Smíchov do podoby, která bude v souladu se schválenými koncepčními a strategickými dokumenty hl. m. Prahy jako jsou Strategický plán, Manuál veřejných prostranství a další. Podobný postup zvolilo hlavní město už při plánování dostavby východní části vnitřního Městského okruhu. Zároveň byly schváleny technické studie, které prověřují možnosti spojení Butovického a Jinonického tunelu a řeší i úpravy v oblasti mimoúrovňové křižovatky Jinonice a v úseku mezi mimoúrovňovými křižovatkami Bucharova a Butovice.

29.7.2022 - Ministryně Hubáčková se včera dohodla s hasiči na částečném uzavření vstupu do NP České Švýcarsko
KRÁSNÁ LÍPA (MŽP ČR) - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) se včera po zvážení všech okolností rozhodla vyhovět požadavku hasičů na aktuální uzavření přesně vymezených částí Národního parku České Švýcarsko.

29.7.2022 - Praha připravuje druhou etapu proměny Smetanova nábřeží. Dokončena bude v roce 2024
PRAHA (Hl. město Praha) - Praha plánuje pokračovat v revitalizaci prostoru Smetanova nábřeží na protější straně nové promenády a nejen tam. Úpravou by měl projí úsek od Mánesa, okolo Karlova mostu přes Křižovnické náměstí, a dále Křižovnickou ulicí až k náměstí Jana Palacha. Jedná se o druhou etapu úspěšného projektu revitalizace Smetanova nábřeží. Technická správa komunikací (TSK) zde vybudovala nové tramvajové zastávky Karlovy lázně a Národní divadlo a širokou pěší promenádu s nově vysazeným stromořadím na Smetanově nábřeží. Práce byly rozdělené na tři samostatné akce, které na sebe zároveň navazovaly a vzájemně se koordinovaly.

29.7.2022 - Odpady v Horoměřicích se promění díky chytrým technologiím
Praha (meneodpadu.cz ) -

29.7.2022 - REMA v roce 2021: Přes 23 tisíc tun vysbíraného elektra, nové sběrné nádoby i spokojenost klientů
Praha (REMA Systém, a. s.) -

28.7.2022 - Jak se v Národním parku České Švýcarsko předchází vzniku požárů? Mohlo odklizení kůrovcového dřeva ovlivnit požár?
PRAHA (MŽP ČR) - Ani budovaná protipožární prevence, ani odklizení kůrovcového dříví není ochranou před ničivými požáry. Národní park České Švýcarsko se letitě aktivně věnuje protipožární prevenci. Před třemi lety Správa Národního parku České Švýcarsko mimo jiné zabezpečila část území proti šíření požárů vykácením bezpečnostních čtyřicet metrů širokých pásů. Šířícímu se ohni nenapomáhá ležící kůrovcové dříví, jak bývá laicky interpretováno, ale lesní hrabanka a propojené koruny stromů.

27.7.2022 - Vláda schválila návrh nového státního rozpočtu na letošní rok, premiér Fiala poděkoval všem, kteří v okolí Hřenska bojují s obřím požárem
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Vláda Petra Fialy navrhne Poslanecké sněmovně navýšení schodku státního rozpočtu na letošní rok o 50 miliard korun v reakci především na mimořádné výdaje způsobené dopady ruské agrese na Ukrajině na českou ekonomiku. Na jednání ve středu 27. července 2022 se zabývala také situací v Českém Švýcarsku, kde hasiči s mezinárodní pomocí bojují s obřím požárem lesa v nepřístupném terénu.

27.7.2022 - Jakost pitné vody v ČR se stále zlepšuje, dlouhodobě přibývá lidí napojených na vodovody a kanalizace
PRAHA (MZe ČR) - Na vodovody veřejných sítí v ČR bylo loni připojeno 96 % obyvatel. V posledních letech se podle celostátního monitoringu zlepšuje kvalita vody z vodovodů. Údaje vycházejí z nově zpracovaného materiálu Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva zdravotnictví, který dnes projednala vláda.

27.7.2022 - Senát stojí za vládou, podpořil úsporný energetický tarif
PRAHA (KDU-ČSL) - Senát dnes schválil energetický úsporný tarif, který domácnostem pomůže s vysokými platbami za elektřinu, plyn a teplo. Pro senátory Josefa Bazalu a Petra Šilara je pomoc občanům v této těžké době nezbytná.

27.7.2022 - Senát schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti
PRAHA (TOP 09) - Senát dnes schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti. Ten reaguje na rostoucí ceny energií a má lidem pomoci snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Představuje podle novely státní dotaci obchodníkům s energiemi, kteří o ni sníží domácnostem zálohy nebo platby. Předloha také umožní odpuštění poplatku za podporované zdroje energie.

27.7.2022 - Senátorský klub ODS a TOP 09: Energetický zákon vítáme, lidem ušetří peníze bez velkých administrativních procesů
PRAHA (ODS) - Na programu Senátu je dnes pokračování 27. schůze. Senátoři se setkají například nad novelou zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, projednají senátní návrh o volbách do zastupitelstev obcí nebo očekávaný energetický balíček.

27.7.2022 - Ministr Bartoš pro svůj rezort vyjednal necelé tři miliardy korun navíc, pomohou nejen oblastem postiženým živelními pohromami
PRAHA (MMR ČR) - Vláda dnes schválila novelu zákona o státním rozpočtu pro letošní rok. Místopředsedovi vlády pro digitalizaci a ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi se podařilo pro svůj resort získat navíc 2,75 miliardy korun na již připravené projekty. Pomoci se díky těmto financím dočkají nejen oblasti postižené živelními pohromami.

26.7.2022 - Záchranná stanice ARCHA vypouští zpět do volné přírody odchovaná mláďata káňat, poštolek a puštíků
LIBEREC (Zoo Liberec) - Každý rok se v Záchranné stanici při Zoo Liberec ARCHA podaří odchovat několik mláďat dravých ptáků. Jejich rodiči jsou hendikepovaní jedinci, kteří by kvůli svým komplikovaným zraněním nebyli schopni přežít ve volné přírodě, a tak trvale zůstávají v péči ošetřovatelů záchranné stanice. Jejich pravidelné hnízdění dokládá, že se jim v Arše daří a navzdory svým trvalým následkům po úrazech prospívají. Jen v letošním roce se ve stanici vylíhla tři káňata lesní a prvně v historii také dva puštíci obecní. Adoptivní páry poštolek obecných odchovaly 9 osiřelých mláďat. Všechna ptáčata jsou postupně vypouštěna zpět do volné přírody v okolí Archy.

26.7.2022 - Ministryně Hubáčková: Pro požárem postižený Národní park České Švýcarsko máme 100 milionů k okamžité pomoci i pozdější obnově
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí je připraveno zabezpečit některé aktuální i budoucí potřeby v území požárem zmítaného Národního parku České Švýcarsko. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) proto dnes svolala jednání krizového štábu MŽP.

26.7.2022 - Postoj dosluhujícího kladenského primátora Volfa zdraží lidem cestování veřejnou dopravou, upozorňuje koalice Opravíme Kladno (Piráti a STAN)
KLADNO (Česká pirátská strana) - Odmítnutí vedení kladenské radnice dohodnout se na spolufinancování veřejné dopravy se Středočeským krajem bude mít od 1. září 2022 výrazné dopady na komfort cestujících i jejich peněženky.

25.7.2022 - Další finanční injekci do vody, úspor energií a jejích nových obnovitelných zdrojů nebo odpadů pustí nový Operační program Životní prostředí
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - V srpnu startuje nový Operační program Životní prostředí, který nabídne 61 miliard korun především obcím a krajům, ale i firmám a domácnostem. Desítky miliard investic míří například na rekonstrukce a snižování spotřeby energií veřejných budov, ochranu přírody a městskou zeleň nebo budování nových zdrojů obnovitelné energie. Největší část dotací půjde na hospodaření s vodou v obcích, výstavbu kanalizací a čistíren odpadních vod nebo modernizace vodovodů a nové zdroje pitné vody. Návrh programu schválila Evropská komise 18. července.

25.7.2022 - Ministryně Hubáčková odjela do Hřenska kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko
HŘENSKO (MŽP ČR) - Od nedělního rána hoří v okolí obce Hřensko lesní porosty. Kvůli pondělnímu zesílení větru došlo k výraznému zrychlení požáru, na místě zasahují desítky jednotek hasičů. Z oblasti byli evakuováni obyvatelé i turisti. Na místo hned v pondělí odpoledne dorazila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která se zúčastnila jednání krizového štábu ve Hřensku.

24.7.2022 - Město jako mozaika – velkoformátová výstava na hrázi Boleveckého rybníka
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) -

22.7.2022 - Škody na ovcích na Jablunkovsku jsou nižší, než se předpokládalo. Většinou jim lze předcházet
JABLUNKOV (Hnutí DUHA) - V posledních týdnech došlo na Jablunkovsku k nárůstu počtu škod způsobených vlky na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Souvisí to zřejmě s narozením vlčat, které se ve Slezských Beskydech podařilo potvrdit v rámci terénního monitoringu Hnutí DUHA a Mendelovy univerzity. Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu. Některá média informovala (často bez uvedení zdroje informace) o až 200 zabitých ovcích. Hnutí DUHA proto 14. července požádalo město Jablunkov o data, týkající se škodních událostí způsobených vlky na hospodářských zvířatech v jeho správním obvodu.

22.7.2022 - V liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené
LIBEREC (Zoo Liberec) - Jen v letošním roce přivítala liberecká zoo na světě více než 70 mláďat. Po levhartech, zebrách, takinech, koních Převalského, sobech, žirafě, margayovi, paviánech, kosmanovi, tamarínovi nebo výrech nové přírůstky přibyly i ve výběhu pand červených. Dvojčata pandy červené se narodila 8. června a zatím stále zůstávají skryta s matkou v zázemí svého výběhu. Kdy se ukážou veřejnosti, zatím neumí chovatelé odhadnout.

21.7.2022 - Vedra v tuto chvíli neohrožují půdní vláhu. Ta je zatím v normálu. MZe poskytlo v posledních letech na ochranu proti suchu 71,5 miliardy korun
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) vydalo mezi lety 2016 až 2021 na opatření, která omezují dopady sucha, přibližně 71,5 miliardy korun. Za pomoci dotací z MZe a EU se budují rybníky, vodovody, kanalizace i závlahy. Současná vedra zatím neohrožují půdní vláhu, která díky letošním jarním dešťům dosáhla normálu.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 901 | Další