ecomonitor.cz
verze pro tisk
21.9.2021 - Startuje nová etapa programu Nová zelená úsporám, za kombinaci opatření bonus až 200 000 Kč
PRAHA (MŽP ČR) - Rozšíření programu na bytové domy po celé ČR, sloučení s programem Dešťovka a vysoké bonusy za kombinaci více opatření nebo s kotlíkovými dotacemi, tak by se daly shrnout stěžejní novinky nové etapy programu Nová zelená úsporám, kterou dnes vyhlásil ministr Richard Brabec při příležitosti stavebního veletrhu FOR ARCH. V prvních výzvách bude na energeticky úsporné renovace a stavby domů a zcela nově také na jejich adaptaci na měnící se klima k dispozici 11 miliard korun z Národního plánu obnovy. Příjem žádostí bude zahájen 12. října a plynule naváže na program stávající, kde příjem žádostí skončí den před tím. Už nyní ale mají zájemci o dotace k dispozici kompletní podmínky a mohou chystat projekty.

20.9.2021 - SPOLU zahájila horkou fázi kampaně: Máme jedinečnou šanci změnit Českou republiku k lepšímu. Teď jde o všechno
PRAHA (Koalice SPOLU) - Koalice SPOLU zahájila horkou fázi své předvolební kampaně. Lídr koalice SPOLU Petr Fiala ve svém projevu definoval pět nejdůležitějších priorit středopravé koalice: 1) zastavení hrozivého zadlužování České republiky, 2) jasnou demokratickou a prozápadní orientaci, 3) modernizaci země s důrazem na digitalizaci a debyrokratizaci státní správy, 4) vyřešení krize na trhu s byty, 5) modernizaci vzdělávání. Zároveň varoval před vládou populistů a extremistů, která by v případě svého vzniku posunula ČR na Východ a přinesla by v horizontu několika let bankrot státních financí. Koalice SPOLU dnešním dnem spustila také billboardovou kampaň „Teď jde o všechno".

20.9.2021 - Zelení při příležitosti výročí otravy řeky Bečvy odhalili bustu Andreji Babišovi
CHORYNĚ (Strana zelených) - Poblíž místa, kde přesně před rokem začala otrava řeky Bečvy, dnes odhalili Zelení pomník neschopnosti české vlády s názvem “Ryba smrdí od hlavy”. Betonová busta Andreje Babiše zde připomíná zodpovědnost vlády za nefunkčnost orgánů, které u nás mají přírodu chránit. “Za rok od otravy Bečvy jsme se nedozvěděli pachatele. Zjistili jsme ale tristní stav jak zákonů, tak institucí, které mají podobné havárie vyšetřovat, nebo jim předcházet,” komentovala odhalení volební lídryně Zelených Magdalena Davis.

20.9.2021 - Ministr Brabec: Výsledná zpráva vyšetřovací komise k Bečvě je naprosto zpolitizovaná a zmanipulovaná
PRAHA (MŽP ČR) - Vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce k dnes zveřejněné zprávě sněmovní Vyšetřovací komise k Bečvě: "Zprávu vyšetřovací komise považuji za zcela zpolitizovanou, s řadou neodborných závěrů vytržených navíc z kontextu, manipulací a jednoznačně tendenční vůči České inspekci životního prostředí. Poprvé v historii si Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k živé kauze vyšetřované Policií ČR, což považuji za skandální. To je bezprecedentní snaha ovlivnit nezávislé policejní vyšetřování v přímém přenosu, mj. také neustálým zpochybňováním práce soudního znalce či dokonce vyšetřovatele Policie ČR.

20.9.2021 - Komentář Dany Balcarové: Za každý den nezákonné těžby zaplatí Polsko půl milionu eur, rozhodl Evropský soudní dvůr
PRAHA (Česká pirátská strana) - Evropský soudní dvůr dnes konečně vydal rozhodnutí o udělení sankcí pro Polsko za pokračující těžbu v dole Turów ve výši 500 000 eur za den, dokud nebude těžba zastavena. Částka by měla zajistit, že bude polská strana motivována uzavřít dohodu s Českem a zastavit okamžitě nelegální těžbu v dole Turów.

20.9.2021 - Prohlášení hejtmana Martina Půty k rozhodnutí Evropského soudního dvoru o sankci pro Polsko za důl Turów
LIBEREC (Liberecký kraj) - „Rád bych věřil tomu, že dnešní rozhodnutí Evropského soudního dvoru uspíší mezivládní jednání o česko-polské dohodě. Jsem rád, že Evropský soudní dvůr dal tímto rozhodnutím České republice ve sporu o Turów znovu za pravdu. Pokuta uložená Polsku zůstane v evropské pokladně, nezaplatí se z ní ani jeden náhradní zdroj pitné vody, protihluková bariéra ani z ní nezaplatíme monitoring prašnosti nebo hluku. Také proto musíme dále s polskou stranou jednat. Chceme ochránit oprávněné zájmy lidí žijících v okolí dolu a k tomu potřebujeme dohodu, která dlouhodobě zajistí dodržování českých předpisů a českých limitů týkajících se ochrany životního prostředí. Náš cíl zůstává stále stejný – ochránit oprávněné zájmy obyvatel Libereckého kraje.“

20.9.2021 - František Elfmark: Jak předejít další Bečvě? Za vyšetřovací komisi navrhujeme upravit legislativu, vypracovat seznam výústí a stanovit jasné postupy
PRAHA (Česká pirátská strana) - Přesně rok od katastrofické ekologické havárie na řece Bečvě jsme zveřejnili závěrečnou zprávu vyšetřovací komise ke způsobu řešení úniku chemických látek, závažného poškození životního prostředí a úhynu 40 tun ryb. Komise nesuplovala práci policie a nehledala viníka – chtěli jsme zjistit, co se dělo bezprostředně po havárii a kde došlo k pochybením a nedostatkům při zjišťování příčin a nápravě série havárií.

20.9.2021 - Polsko bude muset kvůli Turówu platit sankce, bilaterální jednání o smlouvě na MŽP pokračují
PRAHA (MŽP ČR) - Soudní dvůr EU dnes stanovil výši denních sankcí pro Polsko za neplnění předběžného opatření, které nařídil do doby, než bude vynesen rozsudek k naší žalobě na Polsko za porušování evropského práva (viz TZ). ČR několik měsíců s Polskem vyjednává podmínky bilaterální smlouvy, která by konečně napravila, kompenzovala a i do budoucna minimalizovala vliv těžby v dole Turów zejména na životní prostředí obyvatel příhraničních oblastí Libereckého kraje. Navíc je na tuto smlouvu vázán další osud naší žaloby.

20.9.2021 - Osobnosti medicíny podporují stávku studentů za klima a vyzývají politiky k důsledné ochraně klimatu
PRAHA (Doctors for Future) - Podporu požadavkům studentské stávky hnutí Fridays for Future, která po politicích kandidujících v říjnových parlamentních volbách požaduje důslednou politiku ochrany klimatu, vyjádřily také významné osobnosti české medicíny. V otevřeném dopise upozorňují na skutečnost, že klimatická změna představuje zásadní ohrožení pro lidské zdraví ve 21. století.

20.9.2021 - Beton, odpadky, chemie... Nejcennější česká nížina ztratila za třicet let třetinu jedinečné přírody, varují vědci
Praha (Česká krajina) -

20.9.2021 - Pražské ovzduší stále trápí znečištění oxidem dusičitým způsobené auty
(Centrum pro životní prostředí a zdraví) -

20.9.2021 - Rada schválila pilotní projekt instalace fotovoltaiky na městské bytové domy
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hlavního města Prahy dnes schválila záměr veřejné zakázky s názvem „Instalace fotovoltaických systémů na bytové domy hl. m. Prahy“. Předmětem veřejné zakázky je provedení pilotního projektu instalace fotovoltaických systémů na bytové domy hl. m. Prahy metodou Design & Build s cílem otestovat koncept společných výroben elektřiny tzv. komunitní energetiky.

19.9.2021 - SPOLU za vyšetření ekologické havárie na Bečvě
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (Koalice SPOLU) - Zítra to bude přesně rok, co do řeky Bečvy v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov unikly jedovaté látky a poškodily životní podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie rybáři odvezli tehdy přes 40 tun ryb.

18.9.2021 - Ústecký kraj dá lidem čistou energii!
ÚSTÍ NAD LABEM (Koalice SPOLU) - Postupný odklon od uhlí se dotkne všech, ale nejvíce právě krajů, kterým tato surovina zajišťovala po desetiletí příjmy. Ústecký region mnoho let rostl a padal právě s těžebním a dalším těžkým průmyslem. Zdroj příjmů na straně jedné, ale na straně druhé také ekologická zátěž, která se dodnes podepisuje na zdraví občanů.

18.9.2021 - Liberecký kraj trápí dopravní obslužnost i ekologie
LIBEREC (Koalice SPOLU) - Bývalý vojenský újezd Ralsko je v současné době rozsáhlou oblastí kraje, ležící na 27 tisících hektarů převážně lesního charakteru. Území ještě není zcela vyčištěno od munice a je zde řada staveb, které musí být zbourány. Na druhé straně je to oblast s perspektivním rozvojovým územím, které je vhodné k výstavbě a je oblíbenou turistickou destinací. Velký problém vidí kraj i v dopravě. Dopravní spojení Libereckého kraje směrem na Hradec Králové je dlouhodobě nedostatečné a stavba D35 se připravuje dlouhá desetiletí. V budoucnu by měla tvořit severní páteřní trasu spojující Čechy a Moravu.

17.9.2021 - Šéfka německých Zelených Annalena Baerbock vystoupila v Lipsku společně s Magdalenou Davis a vyjádřila českým Zeleným podporu do voleb
LIPSKO (Strana zelených) - Annalena Baerbock se v pátek v Lipsku setkala s vedením české Strany zelených. Šéfka německé strany podpořila české Zelené před volbami a vyjádřila naději, že v české vládě usednou lidé, kteří budou ctít evropské hodnoty a brát klimatickou krizi vážně.

17.9.2021 - Třetina emisí olova v lesích pochází z odpalování ohňostrojů a pyrotechniky
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti) - Smrkové porosty mají větší potenciál zachytávat atmosférické znečištění než například buky a akumulovat jej v nadložním humusu, proto mohou vzhledem k masivnímu chřadnutí představovat riziko zvýšeného uvolňování potenciálně toxických látek do vodních zdrojů. Vědci zkoumali vliv smrku a buku na obsah kadmia, mědi, olova a zinku v lesních půdách v Jeseníkách.

16.9.2021 - Mauglího stopy vedou skrz zoo
LIBEREC (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) - Vydat se po stopách hrdinů z Knih džunglí Rudyarda Kiplinga můžete již od 11. září při návštěvě liberecké zoologické zahrady. Právě v jejích prostorách si mohou návštěvníci zahrát dobrodružnou hru Divadla F. X. Šaldy, Mauglího cesta za pokladem, inspirovanou baletním představením Mauglí, které bude mít světovou premiéru v Divadle F. X. Šaldy 24. a 26. září. Zábavnou hru ve stylu cesty za pokladem připravilo divadlo jako další formu netradiční propagace nové inscenace a propojení světa divadelního s tím skutečným.

16.9.2021 - Europoslanci chtějí ukončit testování na zvířatech. „Nepatří to do moderní společnosti,“ říká Peksa
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Konec testování na zvířatech a s ním spojeným utrpením pro miliony psů, koček, opic i potkanů dnes schválili europoslanci spolu s Piráty. Evropská komise musí podle schváleného usnesení vypracovat celoevropský akční plán s konkrétními cíli a milníky, jak co nejvíce omezit používání zvířat při pokusech. Evropský parlament chce přednostně podporovat výzkumné a inovační iniciativy, které nejsou založeny na zvířatech.

16.9.2021 - Tisková zpráva: VODA, ZELEŇ, MĚSTO, ČLOVĚK – Komentované vycházky
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) - S každým rokem stále intenzivněji zažíváme reálné dopady klimatických změn v podobě extremity počasí. Jaké jsou příčiny, důsledky a možná řešení v podobě zeleno-modré infrastruktury se dozvíte nad konkrétními příklady během komentovaných vycházek ve dnech 18., 19., 21. a 23. září 2021.

16.9.2021 - Mnišské louky navštívilo přes 60 lidí, aby viděli noční přírodu
ČESKÁ LÍPA (Česká společnost ornitologická) - První Noc v ptačím parku si o víkendu nenechali ujít zájemci o novou rezervaci ČSO a její zvířecí obyvatele. Většina z nich v parku zakempovala a vychutnala si tak večerní i ranní část.

16.9.2021 - Cestovat zdravě, cestovat udržitelně. Evropský týden mobility začíná
PRAHA (MŽP ČR) - Snídaně pro cyklisty, veřejná doprava zdarma, komentované prohlídky, cykloservis zdarma i festivaly na náměstích. Tak bude od 16. do 22. září vypadat Evropský týden mobility. Jubilejní 20. ročník se věnuje především těm druhům dopravy, které zvyšují kvalitu života a zlepšují zdraví občanů.

16.9.2021 - Transformace energetiky a zdražování energií
PRAHA (Hnutí DUHA) - Energie zdražují, protože jsme stále závislí na fosilních palivech a vláda neudělala dost pro to, aby tuto závislost snížila. Nyní se tak musíme postarat, aby zejména chudší lidé dostali okamžitou pomoc a zároveň my všichni možnost zbavit se fosilní závislosti.

16.9.2021 - K ochraně krajiny a obnově našich lesů v létě přispělo více než sto dobrovolníků. Účastníci 24. ročníku Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA v přírodě odpracovali přes 3500 hodin
PRAHA (Hnutí DUHA) - V rámci celoroční dobrovolnické akce “Týdny pro krajinu”, které každým rokem pořádá Hnutí DUHA, bylo pro zájemce připraveno celkem 8 turnusů napříč celou Českou republikou. Celková účast letošního ročníku dosáhla 109 dobrovolníků a dobrovolnic. Počet hodin odpracovaných pro dobro přírody v rámci všech 24 ročníků této akce letos dosáhl hranice 85 000.

16.9.2021 - Dálnice postavíme co nejrychleji
PARDUBICE (Koalice SPOLU) - Hnutí ANO za 8 let ve vládě nedokázalo otevřít v Pardubickém kraji ani jeden kilometr D35. Právě dálnice D35 má být nejdůležitější komunikací v kraji, která pomůže dopravní situaci v zemi a uleví mnoha lidem v regionu. Obyvatelé Vysokého Mýta, Litomyšle a dalších obcí na ni čekají už desítky let. Každé volby čtou stejné sliby, ale jejich městy projíždí stále statisíce automobilů. Koalice SPOLU chce urychlit výstavbu dálnic a ulevit tak Pardubickému kraji.

16.9.2021 - Liberecký kraj řeší svou uhlíkovou stopu, největší podíl tvoří spotřeba energie
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na jednoho obyvatele kraje vychází průměrně 9 tun emisí skleníkových plynů za rok, tento ukazatel se nazývá se uhlíková stopa. Vyplývá to z nové studie, kterou si nechal zpracovat Liberecký kraj, a to jako jeden z prvních regionů v České republice. Cílem je nejen stanovit uhlíkovou stopu, za kterou odpovídá Liberecký kraj (jeho obyvatelé, firmy a úřady), ale také určit a vyčíslit nejvýznamnější odvětví, která uhlíkovou stopu zvyšují. Uhlíková stopa Libereckého kraje je méně, než je národní průměr. Podle mezinárodních klimatických dohod má být do roku 2050 uhlíková stopa na nule.

16.9.2021 - Dostavba dálnic D11 a D35 jsou pro dopravu a rozvoj Královéhradeckého kraje prioritou
TRUTNOV (Koalice SPOLU) - V Královéhradeckém kraji dlouhodobě přetrvává problém dopravní infrastruktury. Přestože se za poslední období podařilo výrazně navýšit prostředky do oprav krajských silnic, stále chybí ze strany státu systémové financování. Rozvoj kraje také významně brzdí opakovaně prodloužený termín dostavby úseků dálnic D11 a D35 vedoucích na území Královéhradeckého kraje.

16.9.2021 - V Praze začne už ve čtvrtek Evropský týden mobility
PRAHA (Hl. město Praha) - Od čtvrtka 16. září v Praze opět začíná Evropský týden mobility - týden zaměřený na udržitelnou dopravu a všechny její souvislosti. Po celý týden budou mít Pražané možnost dozvědět se více o aktivních a šetrných způsobech dopravy a zapojit se do akcí, které se každoročně uskutečňují ve městech po celé Evropě. Hlavní město Praha, městské části a další partneři z řad městských a neziskových organizací uspořádali k této příležitosti řadu akcí a doprovodných aktivit.

15.9.2021 - Za Petrem Fialou přišli na brněnské setkání SPOLU i studentky a studenti z Fridays for Future. Chtěli diskuzi o klimatické politice, k té však nedošlo.
BRNO (Fridays for Future ČR) - Ve středu večer proběhlo v Brně na ulici Česká setkání s členkami a členy, příznivci a příznivkyněmi koalice SPOLU. Dorazilo na něj také několik aktivistů a aktivistek z hnutí Fridays for Future, kteří se členstva koalice SPOLU přišli ptát na otázky týkající se změn klimatu. “Vy jste jak Andrej Babiš!”, znělo z úst Petra Fialy.

15.9.2021 - Povedlo se: Lidovci se zasloužili o restart zelené energetiky v Česku
PRAHA (KDU-ČSL) - „Po 11 letech přichází průlomový obrat! Příští vlády konečně budou moci vyhlásit aukční podporu i pro solární elektrárny. Dnes prošla sněmovnou senátní verze novely zákona o podporovaných zdrojích, která právě dala šanci i restartu solární energetiky. O aukcích pro fotovoltaiku se například jednalo už od roku 2016, kdy se prezentovaly zkušenosti z Německa, Polska a dalších evropských zemí. Připravili jsme celou řadu pozměňovacích návrhů k vládnímu materiálu, který zcela nepochopitelně nejlevnější zdroj energie úplně vynechal. Dnešní den je pro moderní energetiku v České republice zlomovým,“ okomentoval dnešní úspěch Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL a současně i předkladatel řady pozměňovacích návrhů. A dodal, že je škoda, že restart zelené energetiky neproběhl rychleji, protože naše země by si to zasloužila.

15.9.2021 - Světový úklidový den proběhne již tuto sobotu
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Symbolickým zakončením letošní „bohaté“ úklidové sezóny bude sobotní World CleanUp Day, který se koná již čtvrtým rokem ve více než 150 zemích na všech kontinentech.

15.9.2021 - Světový úklidový den proběhne již tuto sobotu
PRAHA (MŽP ČR a Ukliďme Česko) - Symbolickým zakončením letošní „bohaté“ úklidové sezóny bude sobotní World CleanUp Day, který se koná již čtvrtým rokem ve více než 150 zemích na všech kontinentech.

15.9.2021 - Felix Weiβ – Ptáci. Rozpoznejte snadno 100 druhů ptáků
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Kniha Ptáci obsahuje 100 profilů středoevropských opeřenců. Informace jsou velmi přehledně uspořádané –každému druhu je věnována samostatná stránka s přehledným popisem a realistickými barevnými ilustracemi. Všechny důležité vlastnosti jednotlivých druhů jsou vysvětleny stručnými a srozumitelnými popisky přímo u obrázků. Doplňkové texty nabízejí další užitečné odborné informace, s nimiž budete skvěle vybaveni pro pozorování ptactva. Kapesní atlas ptáků vydává Nakladatelství KAZDA 30. září 2021.

15.9.2021 - Slow market v Plzni bude již potřetí
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) - Plzeňský Prazdroj se třetí sobotu v září opět stane hostitelem Slow marketu, který v Plzni pomalu získává tradici. V sobotu 18. září od 9 do 17 hodin se odehraje jeho třetí ročník.

15.9.2021 - Komise si uvědomuje řadu výzev, které musí řešit, teď záleží jak, říkají Piráti
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Pirátší europoslanci hodnotí veskrze pozitivně tradiční projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen o stavu Evropské unie. Podle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji je zásadní priorita jednotný digitální trh, v projevu ale chybělo, jak se Komise chce popasovat s problémem zeměpisného blokování například přístupu k mediálním obsahům. Mikuláš Peksa zase kritizuje, že předsedkyně neupozornila na rozdíly v plnění klimatických cílů u konkrétních zemí.

15.9.2021 - Kraj plánuje vytvořit mapu s místy těžby po kůrovcové kalamitě
LIBEREC (Liberecký kraj) - První jednání má za sebou Koordinační skupina pro zvládání kůrovcové kalamity v Libereckém kraji. Vznikla za účelem plánování společného postupu pro zvládání situace a především jejích následků.

15.9.2021 - Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou
BÍLÝ KOSTEL NAD NISOU (Liberecký kraj) - Liberecký kraj plánuje vybudovat cyklostezku vedoucí souběžně se silnicí I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele. Úsek měřící 1.254 metrů patří k jedné z páteřních cyklotras celého Libereckého kraje – Cyklostezce svaté Zdislavy. Práce by mohly začít ještě letos. Celkové náklady jsou 14.223.667,55 Kč včetně DPH. Kraj uspěl s žádostí o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

14.9.2021 - Přeshraniční plavba českých a německých Zelených: Labe potřebuje prostor a ochranu, ne umělé koryto a jezy!
ÚSTÍ NAD LABEM (Strana zelených) - Řeky potřebují prostor a ochranu, ne umělá koryta. Takové bylo hlavní sdělení společné plavby českých a německých Zelených po Labi z Děčína do německého Bad Schandau. Zelení varovali, že umělé prohlubování unikátního přírodního úseku Labe v CHKO Labské pískovce bude mít na řeku negativní vliv. V červenci tuto problematickou stavbu v rámci mezivládní dohody odsouhlasili ministři dopravy Scheuer a Havlíček. Zeleným z obou zemí vadí také přírodě škodlivá výstavba jezu u Děčína.

14.9.2021 - Letní kempy předčily naše očekávání
PRAHA (Pionýr) - Teď máte společný úkol… Vytvořte ve vašem týmu… Poslouchejte ostatní a zkuste se zamyslet nad tím, proč… To jsou úvodní věty, kterými začínala většina aktivit na letních kempech.

14.9.2021 - Chrudim hostí již poosmé Noc literatury
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Ve středu 22. září od 18 hodin bude Chrudim již poosmé hostit Noc literatury. Na akci spolupořádané Městskou knihovnou Chrudim a Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi přečtou ukázky z moderních českých překladů evropské literatury herečky Tereza Nekudová a Kristýna Kudrnáčová.

14.9.2021 - V rámci vyhlášení Cen SDGs se v Praze otevřou zahrady Černínského paláce s Hrami za lepší svět
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Rezervace divokých koní, tyčinky se cvrččím proteinem nebo třeba dioptrické brýle pro třetí svět. To je jen část vítězů loňského ročníku Cen SDGs. Jejich řady se nyní rozšíří o další zajímavé počiny s udržitelným a veřejně prospěšným přesahem. O jaké projekty jde, bude odtajněno již ve čtvrtek 16. září v rámci 5. ročníku Cen SDGs, které stejně jako v předchozích letech pořádá Asociace společenské odpovědnosti s podporou České rozvojové agentury. Slavnostní galavečer z Černínského paláce bude možné sledovat prostřednictvím online streamu na DVTV od 20.00 hod. Veřejnost se pak přímo na „místo činu“ bude moci podívat v sobotu 18. září, kdy se v zahradách Černínského paláce uskuteční zábavné rodinné odpoledne s podtitulem Hry za lepší svět.

14.9.2021 - MZe opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo území tzv. červené zóny. Jde o účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně silně zasažené až ohrožené kůrovcovou kalamitou. V červených zónách mohou vlastníci lesů upustit od některých opatření tak, aby měli kapacitu na zpracování kůrovcového dřeva a snižování následků kalamity. Rozšířením území Ministerstvo reaguje na další plošný postup kalamity od loňského roku.

14.9.2021 - Divokým koním se dnes poprvé otevřela celá rezervace Meandry Lužnice na Třeboňsku
Praha (Česká krajina) -

14.9.2021 - Vodní hospodářství v roce 2020: postaveno bylo 64 čistíren, na vodovody je napojeno 94,6 % obyvatel
PRAHA (MZe ČR) - V roce 2020 bylo v České republice postaveno s pomocí Ministerstva zemědělství (MZe) 64 nových čistíren odpadních vod, 121 kilometrů vodovodů a 531 kilometrů kanalizací. Na vodní hospodářství poskytlo loni MZe dotace ve výši 3,4 miliardy korun. Vyplývá to ze Zprávy o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2020, takzvané Modré zprávy, kterou dnes MZe předložilo vládě.

14.9.2021 - Reakce MŽP: Reportéři ČT opět plní manipulace
ČÁSLAV (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí se ohrazuje proti včerejší manipulativní a lživé reportáži v pořadu Reportéři ČT (zde) k problematice ukládání odpadu na skládky a doměřování poplatků městu Čáslav a dalším obcím po celé České republice. V duchu „účel světí prostředky“ se reportéři neštítí úmyslně zamlčovat klíčová fakta, neuvádět celou pravdu tak, aby před nadcházejícími volbami mohli pošpinit ministra životního prostředí a jím vedené ministerstvo.

14.9.2021 - V rámci vyhlášení Cen SDGs se v Praze otevřou zahrady Černínského paláce s Hrami za lepší svět
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Rezervace divokých koní, tyčinky se cvrččím proteinem nebo třeba dioptrické brýle pro třetí svět. To je jen část vítězů loňského ročníku Cen SDGs. Jejich řady se nyní rozšíří o další zajímavé počiny s udržitelným a veřejně prospěšným přesahem. O jaké projekty jde, bude odtajněno již ve čtvrtek 16. září v rámci 5. ročníku Cen SDGs, které stejně jako v předchozích letech pořádá Asociace společenské odpovědnosti s podporou České rozvojové agentury. Slavnostní galavečer z Černínského paláce bude možné sledovat prostřednictvím online streamu na DVTV od 20.00 hod. Veřejnost se pak přímo na „místo činu“ bude moci podívat v sobotu 18. září, kdy se v zahradách Černínského paláce uskuteční zábavné rodinné odpoledne s podtitulem Hry za lepší svět.

13.9.2021 - Kurt Kotrschal • Vlk – pes – člověk - Příběh tisíciletého vztahu
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Uznávaný etolog Kurt Kotrschalnám ve své knize Vlk – pes – člověk pomáhá lépe pochopit pradávné zaujetí vlkem a učí nás, jak správně přistupovat k našemu věrnému společníkovi – psovi. Kniha odpovídá na otázku, v čem se od sebe tito dva blízcí příbuzní liší, a zároveň poskytuje cenné poznatky o soužití člověka a jeho nejlepšího přítele. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 6. října 2021.

13.9.2021 - Probuďte své smysly!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku připravila v klášterní zahradě ve Vrchlabí v termínu od 13. do 17. září neobvyklý zážitkový program, který lze „zhlédnout“ pouze pomocí hmatu, sluchu a čichu. Každým rokem se akce Tma přede mnou aneb dotkněme se Krkonoš těší velkému zájmu návštěvníků a není tomu jinak ani letos.

13.9.2021 - Pozvánka na TK MŽP a spolku Ukliďme Česko. Ministr Brabec zve na World CleanUp Day
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - TK ve středu 15.9. od 13.30 na MŽP

13.9.2021 - Den čisté mobility v Českých Budějovicích
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - V rámci Evropského týdne mobility zve spolek Energy Centre České Budějovice širokou veřejnost na pravidelnou akci s názvem Den čisté mobility, která se letos uskuteční ve čtvrtek 16. září přímo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Tématem je ekologická doprava a bezpečnost silničního provozu. Na novinky z této oblasti se návštěvníci mohou těšit od 9:00 do 18:00 hodin.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 880 | Další

Online diskuse
21.9.2021 - Startuje nová etapa programu Nová zelená úsporám, za kombinaci opatření bonus až 200 000 Kč
PRAHA (MŽP ČR) - Rozšíření programu na bytové domy po celé ČR, sloučení s programem Dešťovka a vysoké bonusy za kombinaci více opatření nebo s kotlíkovými dotacemi, tak by se daly shrnout stěžejní novinky nové etapy programu Nová zelená úsporám, kterou dnes vyhlásil ministr Richard Brabec při příležitosti stavebního veletrhu FOR ARCH. V prvních výzvách bude na energeticky úsporné renovace a stavby domů a zcela nově také na jejich adaptaci na měnící se klima k dispozici 11 miliard korun z Národního plánu obnovy. Příjem žádostí bude zahájen 12. října a plynule naváže na program stávající, kde příjem žádostí skončí den před tím. Už nyní ale mají zájemci o dotace k dispozici kompletní podmínky a mohou chystat projekty.

20.9.2021 - SPOLU zahájila horkou fázi kampaně: Máme jedinečnou šanci změnit Českou republiku k lepšímu. Teď jde o všechno
PRAHA (Koalice SPOLU) - Koalice SPOLU zahájila horkou fázi své předvolební kampaně. Lídr koalice SPOLU Petr Fiala ve svém projevu definoval pět nejdůležitějších priorit středopravé koalice: 1) zastavení hrozivého zadlužování České republiky, 2) jasnou demokratickou a prozápadní orientaci, 3) modernizaci země s důrazem na digitalizaci a debyrokratizaci státní správy, 4) vyřešení krize na trhu s byty, 5) modernizaci vzdělávání. Zároveň varoval před vládou populistů a extremistů, která by v případě svého vzniku posunula ČR na Východ a přinesla by v horizontu několika let bankrot státních financí. Koalice SPOLU dnešním dnem spustila také billboardovou kampaň „Teď jde o všechno".

20.9.2021 - Zelení při příležitosti výročí otravy řeky Bečvy odhalili bustu Andreji Babišovi
CHORYNĚ (Strana zelených) - Poblíž místa, kde přesně před rokem začala otrava řeky Bečvy, dnes odhalili Zelení pomník neschopnosti české vlády s názvem “Ryba smrdí od hlavy”. Betonová busta Andreje Babiše zde připomíná zodpovědnost vlády za nefunkčnost orgánů, které u nás mají přírodu chránit. “Za rok od otravy Bečvy jsme se nedozvěděli pachatele. Zjistili jsme ale tristní stav jak zákonů, tak institucí, které mají podobné havárie vyšetřovat, nebo jim předcházet,” komentovala odhalení volební lídryně Zelených Magdalena Davis.

20.9.2021 - Ministr Brabec: Výsledná zpráva vyšetřovací komise k Bečvě je naprosto zpolitizovaná a zmanipulovaná
PRAHA (MŽP ČR) - Vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce k dnes zveřejněné zprávě sněmovní Vyšetřovací komise k Bečvě: "Zprávu vyšetřovací komise považuji za zcela zpolitizovanou, s řadou neodborných závěrů vytržených navíc z kontextu, manipulací a jednoznačně tendenční vůči České inspekci životního prostředí. Poprvé v historii si Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k živé kauze vyšetřované Policií ČR, což považuji za skandální. To je bezprecedentní snaha ovlivnit nezávislé policejní vyšetřování v přímém přenosu, mj. také neustálým zpochybňováním práce soudního znalce či dokonce vyšetřovatele Policie ČR.

20.9.2021 - Komentář Dany Balcarové: Za každý den nezákonné těžby zaplatí Polsko půl milionu eur, rozhodl Evropský soudní dvůr
PRAHA (Česká pirátská strana) - Evropský soudní dvůr dnes konečně vydal rozhodnutí o udělení sankcí pro Polsko za pokračující těžbu v dole Turów ve výši 500 000 eur za den, dokud nebude těžba zastavena. Částka by měla zajistit, že bude polská strana motivována uzavřít dohodu s Českem a zastavit okamžitě nelegální těžbu v dole Turów.

20.9.2021 - Prohlášení hejtmana Martina Půty k rozhodnutí Evropského soudního dvoru o sankci pro Polsko za důl Turów
LIBEREC (Liberecký kraj) - „Rád bych věřil tomu, že dnešní rozhodnutí Evropského soudního dvoru uspíší mezivládní jednání o česko-polské dohodě. Jsem rád, že Evropský soudní dvůr dal tímto rozhodnutím České republice ve sporu o Turów znovu za pravdu. Pokuta uložená Polsku zůstane v evropské pokladně, nezaplatí se z ní ani jeden náhradní zdroj pitné vody, protihluková bariéra ani z ní nezaplatíme monitoring prašnosti nebo hluku. Také proto musíme dále s polskou stranou jednat. Chceme ochránit oprávněné zájmy lidí žijících v okolí dolu a k tomu potřebujeme dohodu, která dlouhodobě zajistí dodržování českých předpisů a českých limitů týkajících se ochrany životního prostředí. Náš cíl zůstává stále stejný – ochránit oprávněné zájmy obyvatel Libereckého kraje.“

20.9.2021 - František Elfmark: Jak předejít další Bečvě? Za vyšetřovací komisi navrhujeme upravit legislativu, vypracovat seznam výústí a stanovit jasné postupy
PRAHA (Česká pirátská strana) - Přesně rok od katastrofické ekologické havárie na řece Bečvě jsme zveřejnili závěrečnou zprávu vyšetřovací komise ke způsobu řešení úniku chemických látek, závažného poškození životního prostředí a úhynu 40 tun ryb. Komise nesuplovala práci policie a nehledala viníka – chtěli jsme zjistit, co se dělo bezprostředně po havárii a kde došlo k pochybením a nedostatkům při zjišťování příčin a nápravě série havárií.

20.9.2021 - Polsko bude muset kvůli Turówu platit sankce, bilaterální jednání o smlouvě na MŽP pokračují
PRAHA (MŽP ČR) - Soudní dvůr EU dnes stanovil výši denních sankcí pro Polsko za neplnění předběžného opatření, které nařídil do doby, než bude vynesen rozsudek k naší žalobě na Polsko za porušování evropského práva (viz TZ). ČR několik měsíců s Polskem vyjednává podmínky bilaterální smlouvy, která by konečně napravila, kompenzovala a i do budoucna minimalizovala vliv těžby v dole Turów zejména na životní prostředí obyvatel příhraničních oblastí Libereckého kraje. Navíc je na tuto smlouvu vázán další osud naší žaloby.

20.9.2021 - Osobnosti medicíny podporují stávku studentů za klima a vyzývají politiky k důsledné ochraně klimatu
PRAHA (Doctors for Future) - Podporu požadavkům studentské stávky hnutí Fridays for Future, která po politicích kandidujících v říjnových parlamentních volbách požaduje důslednou politiku ochrany klimatu, vyjádřily také významné osobnosti české medicíny. V otevřeném dopise upozorňují na skutečnost, že klimatická změna představuje zásadní ohrožení pro lidské zdraví ve 21. století.

20.9.2021 - Beton, odpadky, chemie... Nejcennější česká nížina ztratila za třicet let třetinu jedinečné přírody, varují vědci
Praha (Česká krajina) -

20.9.2021 - Pražské ovzduší stále trápí znečištění oxidem dusičitým způsobené auty
(Centrum pro životní prostředí a zdraví) -

20.9.2021 - Rada schválila pilotní projekt instalace fotovoltaiky na městské bytové domy
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hlavního města Prahy dnes schválila záměr veřejné zakázky s názvem „Instalace fotovoltaických systémů na bytové domy hl. m. Prahy“. Předmětem veřejné zakázky je provedení pilotního projektu instalace fotovoltaických systémů na bytové domy hl. m. Prahy metodou Design & Build s cílem otestovat koncept společných výroben elektřiny tzv. komunitní energetiky.

19.9.2021 - SPOLU za vyšetření ekologické havárie na Bečvě
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (Koalice SPOLU) - Zítra to bude přesně rok, co do řeky Bečvy v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov unikly jedovaté látky a poškodily životní podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie rybáři odvezli tehdy přes 40 tun ryb.

18.9.2021 - Ústecký kraj dá lidem čistou energii!
ÚSTÍ NAD LABEM (Koalice SPOLU) - Postupný odklon od uhlí se dotkne všech, ale nejvíce právě krajů, kterým tato surovina zajišťovala po desetiletí příjmy. Ústecký region mnoho let rostl a padal právě s těžebním a dalším těžkým průmyslem. Zdroj příjmů na straně jedné, ale na straně druhé také ekologická zátěž, která se dodnes podepisuje na zdraví občanů.

18.9.2021 - Liberecký kraj trápí dopravní obslužnost i ekologie
LIBEREC (Koalice SPOLU) - Bývalý vojenský újezd Ralsko je v současné době rozsáhlou oblastí kraje, ležící na 27 tisících hektarů převážně lesního charakteru. Území ještě není zcela vyčištěno od munice a je zde řada staveb, které musí být zbourány. Na druhé straně je to oblast s perspektivním rozvojovým územím, které je vhodné k výstavbě a je oblíbenou turistickou destinací. Velký problém vidí kraj i v dopravě. Dopravní spojení Libereckého kraje směrem na Hradec Králové je dlouhodobě nedostatečné a stavba D35 se připravuje dlouhá desetiletí. V budoucnu by měla tvořit severní páteřní trasu spojující Čechy a Moravu.

17.9.2021 - Šéfka německých Zelených Annalena Baerbock vystoupila v Lipsku společně s Magdalenou Davis a vyjádřila českým Zeleným podporu do voleb
LIPSKO (Strana zelených) - Annalena Baerbock se v pátek v Lipsku setkala s vedením české Strany zelených. Šéfka německé strany podpořila české Zelené před volbami a vyjádřila naději, že v české vládě usednou lidé, kteří budou ctít evropské hodnoty a brát klimatickou krizi vážně.

17.9.2021 - Třetina emisí olova v lesích pochází z odpalování ohňostrojů a pyrotechniky
STRNADY (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti) - Smrkové porosty mají větší potenciál zachytávat atmosférické znečištění než například buky a akumulovat jej v nadložním humusu, proto mohou vzhledem k masivnímu chřadnutí představovat riziko zvýšeného uvolňování potenciálně toxických látek do vodních zdrojů. Vědci zkoumali vliv smrku a buku na obsah kadmia, mědi, olova a zinku v lesních půdách v Jeseníkách.

16.9.2021 - Mauglího stopy vedou skrz zoo
LIBEREC (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) - Vydat se po stopách hrdinů z Knih džunglí Rudyarda Kiplinga můžete již od 11. září při návštěvě liberecké zoologické zahrady. Právě v jejích prostorách si mohou návštěvníci zahrát dobrodružnou hru Divadla F. X. Šaldy, Mauglího cesta za pokladem, inspirovanou baletním představením Mauglí, které bude mít světovou premiéru v Divadle F. X. Šaldy 24. a 26. září. Zábavnou hru ve stylu cesty za pokladem připravilo divadlo jako další formu netradiční propagace nové inscenace a propojení světa divadelního s tím skutečným.

16.9.2021 - Europoslanci chtějí ukončit testování na zvířatech. „Nepatří to do moderní společnosti,“ říká Peksa
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Konec testování na zvířatech a s ním spojeným utrpením pro miliony psů, koček, opic i potkanů dnes schválili europoslanci spolu s Piráty. Evropská komise musí podle schváleného usnesení vypracovat celoevropský akční plán s konkrétními cíli a milníky, jak co nejvíce omezit používání zvířat při pokusech. Evropský parlament chce přednostně podporovat výzkumné a inovační iniciativy, které nejsou založeny na zvířatech.

16.9.2021 - Tisková zpráva: VODA, ZELEŇ, MĚSTO, ČLOVĚK – Komentované vycházky
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) - S každým rokem stále intenzivněji zažíváme reálné dopady klimatických změn v podobě extremity počasí. Jaké jsou příčiny, důsledky a možná řešení v podobě zeleno-modré infrastruktury se dozvíte nad konkrétními příklady během komentovaných vycházek ve dnech 18., 19., 21. a 23. září 2021.

16.9.2021 - Mnišské louky navštívilo přes 60 lidí, aby viděli noční přírodu
ČESKÁ LÍPA (Česká společnost ornitologická) - První Noc v ptačím parku si o víkendu nenechali ujít zájemci o novou rezervaci ČSO a její zvířecí obyvatele. Většina z nich v parku zakempovala a vychutnala si tak večerní i ranní část.

16.9.2021 - Cestovat zdravě, cestovat udržitelně. Evropský týden mobility začíná
PRAHA (MŽP ČR) - Snídaně pro cyklisty, veřejná doprava zdarma, komentované prohlídky, cykloservis zdarma i festivaly na náměstích. Tak bude od 16. do 22. září vypadat Evropský týden mobility. Jubilejní 20. ročník se věnuje především těm druhům dopravy, které zvyšují kvalitu života a zlepšují zdraví občanů.

16.9.2021 - Transformace energetiky a zdražování energií
PRAHA (Hnutí DUHA) - Energie zdražují, protože jsme stále závislí na fosilních palivech a vláda neudělala dost pro to, aby tuto závislost snížila. Nyní se tak musíme postarat, aby zejména chudší lidé dostali okamžitou pomoc a zároveň my všichni možnost zbavit se fosilní závislosti.

16.9.2021 - K ochraně krajiny a obnově našich lesů v létě přispělo více než sto dobrovolníků. Účastníci 24. ročníku Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA v přírodě odpracovali přes 3500 hodin
PRAHA (Hnutí DUHA) - V rámci celoroční dobrovolnické akce “Týdny pro krajinu”, které každým rokem pořádá Hnutí DUHA, bylo pro zájemce připraveno celkem 8 turnusů napříč celou Českou republikou. Celková účast letošního ročníku dosáhla 109 dobrovolníků a dobrovolnic. Počet hodin odpracovaných pro dobro přírody v rámci všech 24 ročníků této akce letos dosáhl hranice 85 000.

16.9.2021 - Dálnice postavíme co nejrychleji
PARDUBICE (Koalice SPOLU) - Hnutí ANO za 8 let ve vládě nedokázalo otevřít v Pardubickém kraji ani jeden kilometr D35. Právě dálnice D35 má být nejdůležitější komunikací v kraji, která pomůže dopravní situaci v zemi a uleví mnoha lidem v regionu. Obyvatelé Vysokého Mýta, Litomyšle a dalších obcí na ni čekají už desítky let. Každé volby čtou stejné sliby, ale jejich městy projíždí stále statisíce automobilů. Koalice SPOLU chce urychlit výstavbu dálnic a ulevit tak Pardubickému kraji.

16.9.2021 - Liberecký kraj řeší svou uhlíkovou stopu, největší podíl tvoří spotřeba energie
LIBEREC (Liberecký kraj) - Na jednoho obyvatele kraje vychází průměrně 9 tun emisí skleníkových plynů za rok, tento ukazatel se nazývá se uhlíková stopa. Vyplývá to z nové studie, kterou si nechal zpracovat Liberecký kraj, a to jako jeden z prvních regionů v České republice. Cílem je nejen stanovit uhlíkovou stopu, za kterou odpovídá Liberecký kraj (jeho obyvatelé, firmy a úřady), ale také určit a vyčíslit nejvýznamnější odvětví, která uhlíkovou stopu zvyšují. Uhlíková stopa Libereckého kraje je méně, než je národní průměr. Podle mezinárodních klimatických dohod má být do roku 2050 uhlíková stopa na nule.

16.9.2021 - Dostavba dálnic D11 a D35 jsou pro dopravu a rozvoj Královéhradeckého kraje prioritou
TRUTNOV (Koalice SPOLU) - V Královéhradeckém kraji dlouhodobě přetrvává problém dopravní infrastruktury. Přestože se za poslední období podařilo výrazně navýšit prostředky do oprav krajských silnic, stále chybí ze strany státu systémové financování. Rozvoj kraje také významně brzdí opakovaně prodloužený termín dostavby úseků dálnic D11 a D35 vedoucích na území Královéhradeckého kraje.

16.9.2021 - V Praze začne už ve čtvrtek Evropský týden mobility
PRAHA (Hl. město Praha) - Od čtvrtka 16. září v Praze opět začíná Evropský týden mobility - týden zaměřený na udržitelnou dopravu a všechny její souvislosti. Po celý týden budou mít Pražané možnost dozvědět se více o aktivních a šetrných způsobech dopravy a zapojit se do akcí, které se každoročně uskutečňují ve městech po celé Evropě. Hlavní město Praha, městské části a další partneři z řad městských a neziskových organizací uspořádali k této příležitosti řadu akcí a doprovodných aktivit.

15.9.2021 - Za Petrem Fialou přišli na brněnské setkání SPOLU i studentky a studenti z Fridays for Future. Chtěli diskuzi o klimatické politice, k té však nedošlo.
BRNO (Fridays for Future ČR) - Ve středu večer proběhlo v Brně na ulici Česká setkání s členkami a členy, příznivci a příznivkyněmi koalice SPOLU. Dorazilo na něj také několik aktivistů a aktivistek z hnutí Fridays for Future, kteří se členstva koalice SPOLU přišli ptát na otázky týkající se změn klimatu. “Vy jste jak Andrej Babiš!”, znělo z úst Petra Fialy.

15.9.2021 - Povedlo se: Lidovci se zasloužili o restart zelené energetiky v Česku
PRAHA (KDU-ČSL) - „Po 11 letech přichází průlomový obrat! Příští vlády konečně budou moci vyhlásit aukční podporu i pro solární elektrárny. Dnes prošla sněmovnou senátní verze novely zákona o podporovaných zdrojích, která právě dala šanci i restartu solární energetiky. O aukcích pro fotovoltaiku se například jednalo už od roku 2016, kdy se prezentovaly zkušenosti z Německa, Polska a dalších evropských zemí. Připravili jsme celou řadu pozměňovacích návrhů k vládnímu materiálu, který zcela nepochopitelně nejlevnější zdroj energie úplně vynechal. Dnešní den je pro moderní energetiku v České republice zlomovým,“ okomentoval dnešní úspěch Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL a současně i předkladatel řady pozměňovacích návrhů. A dodal, že je škoda, že restart zelené energetiky neproběhl rychleji, protože naše země by si to zasloužila.

15.9.2021 - Světový úklidový den proběhne již tuto sobotu
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Symbolickým zakončením letošní „bohaté“ úklidové sezóny bude sobotní World CleanUp Day, který se koná již čtvrtým rokem ve více než 150 zemích na všech kontinentech.

15.9.2021 - Světový úklidový den proběhne již tuto sobotu
PRAHA (MŽP ČR a Ukliďme Česko) - Symbolickým zakončením letošní „bohaté“ úklidové sezóny bude sobotní World CleanUp Day, který se koná již čtvrtým rokem ve více než 150 zemích na všech kontinentech.

15.9.2021 - Felix Weiβ – Ptáci. Rozpoznejte snadno 100 druhů ptáků
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Kniha Ptáci obsahuje 100 profilů středoevropských opeřenců. Informace jsou velmi přehledně uspořádané –každému druhu je věnována samostatná stránka s přehledným popisem a realistickými barevnými ilustracemi. Všechny důležité vlastnosti jednotlivých druhů jsou vysvětleny stručnými a srozumitelnými popisky přímo u obrázků. Doplňkové texty nabízejí další užitečné odborné informace, s nimiž budete skvěle vybaveni pro pozorování ptactva. Kapesní atlas ptáků vydává Nakladatelství KAZDA 30. září 2021.

15.9.2021 - Slow market v Plzni bude již potřetí
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) - Plzeňský Prazdroj se třetí sobotu v září opět stane hostitelem Slow marketu, který v Plzni pomalu získává tradici. V sobotu 18. září od 9 do 17 hodin se odehraje jeho třetí ročník.

15.9.2021 - Komise si uvědomuje řadu výzev, které musí řešit, teď záleží jak, říkají Piráti
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Pirátší europoslanci hodnotí veskrze pozitivně tradiční projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen o stavu Evropské unie. Podle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji je zásadní priorita jednotný digitální trh, v projevu ale chybělo, jak se Komise chce popasovat s problémem zeměpisného blokování například přístupu k mediálním obsahům. Mikuláš Peksa zase kritizuje, že předsedkyně neupozornila na rozdíly v plnění klimatických cílů u konkrétních zemí.

15.9.2021 - Kraj plánuje vytvořit mapu s místy těžby po kůrovcové kalamitě
LIBEREC (Liberecký kraj) - První jednání má za sebou Koordinační skupina pro zvládání kůrovcové kalamity v Libereckém kraji. Vznikla za účelem plánování společného postupu pro zvládání situace a především jejích následků.

15.9.2021 - Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou
BÍLÝ KOSTEL NAD NISOU (Liberecký kraj) - Liberecký kraj plánuje vybudovat cyklostezku vedoucí souběžně se silnicí I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele. Úsek měřící 1.254 metrů patří k jedné z páteřních cyklotras celého Libereckého kraje – Cyklostezce svaté Zdislavy. Práce by mohly začít ještě letos. Celkové náklady jsou 14.223.667,55 Kč včetně DPH. Kraj uspěl s žádostí o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

14.9.2021 - Přeshraniční plavba českých a německých Zelených: Labe potřebuje prostor a ochranu, ne umělé koryto a jezy!
ÚSTÍ NAD LABEM (Strana zelených) - Řeky potřebují prostor a ochranu, ne umělá koryta. Takové bylo hlavní sdělení společné plavby českých a německých Zelených po Labi z Děčína do německého Bad Schandau. Zelení varovali, že umělé prohlubování unikátního přírodního úseku Labe v CHKO Labské pískovce bude mít na řeku negativní vliv. V červenci tuto problematickou stavbu v rámci mezivládní dohody odsouhlasili ministři dopravy Scheuer a Havlíček. Zeleným z obou zemí vadí také přírodě škodlivá výstavba jezu u Děčína.

14.9.2021 - Letní kempy předčily naše očekávání
PRAHA (Pionýr) - Teď máte společný úkol… Vytvořte ve vašem týmu… Poslouchejte ostatní a zkuste se zamyslet nad tím, proč… To jsou úvodní věty, kterými začínala většina aktivit na letních kempech.

14.9.2021 - Chrudim hostí již poosmé Noc literatury
CHRUDIM (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - Ve středu 22. září od 18 hodin bude Chrudim již poosmé hostit Noc literatury. Na akci spolupořádané Městskou knihovnou Chrudim a Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi přečtou ukázky z moderních českých překladů evropské literatury herečky Tereza Nekudová a Kristýna Kudrnáčová.

14.9.2021 - V rámci vyhlášení Cen SDGs se v Praze otevřou zahrady Černínského paláce s Hrami za lepší svět
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Rezervace divokých koní, tyčinky se cvrččím proteinem nebo třeba dioptrické brýle pro třetí svět. To je jen část vítězů loňského ročníku Cen SDGs. Jejich řady se nyní rozšíří o další zajímavé počiny s udržitelným a veřejně prospěšným přesahem. O jaké projekty jde, bude odtajněno již ve čtvrtek 16. září v rámci 5. ročníku Cen SDGs, které stejně jako v předchozích letech pořádá Asociace společenské odpovědnosti s podporou České rozvojové agentury. Slavnostní galavečer z Černínského paláce bude možné sledovat prostřednictvím online streamu na DVTV od 20.00 hod. Veřejnost se pak přímo na „místo činu“ bude moci podívat v sobotu 18. září, kdy se v zahradách Černínského paláce uskuteční zábavné rodinné odpoledne s podtitulem Hry za lepší svět.

14.9.2021 - MZe opět rozšířilo území červené zóny lesů. Pro majitele to znamená lepší podmínky
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo území tzv. červené zóny. Jde o účelově vybrané oblasti, kde jsou lesy mimořádně silně zasažené až ohrožené kůrovcovou kalamitou. V červených zónách mohou vlastníci lesů upustit od některých opatření tak, aby měli kapacitu na zpracování kůrovcového dřeva a snižování následků kalamity. Rozšířením území Ministerstvo reaguje na další plošný postup kalamity od loňského roku.

14.9.2021 - Divokým koním se dnes poprvé otevřela celá rezervace Meandry Lužnice na Třeboňsku
Praha (Česká krajina) -

14.9.2021 - Vodní hospodářství v roce 2020: postaveno bylo 64 čistíren, na vodovody je napojeno 94,6 % obyvatel
PRAHA (MZe ČR) - V roce 2020 bylo v České republice postaveno s pomocí Ministerstva zemědělství (MZe) 64 nových čistíren odpadních vod, 121 kilometrů vodovodů a 531 kilometrů kanalizací. Na vodní hospodářství poskytlo loni MZe dotace ve výši 3,4 miliardy korun. Vyplývá to ze Zprávy o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2020, takzvané Modré zprávy, kterou dnes MZe předložilo vládě.

14.9.2021 - Reakce MŽP: Reportéři ČT opět plní manipulace
ČÁSLAV (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí se ohrazuje proti včerejší manipulativní a lživé reportáži v pořadu Reportéři ČT (zde) k problematice ukládání odpadu na skládky a doměřování poplatků městu Čáslav a dalším obcím po celé České republice. V duchu „účel světí prostředky“ se reportéři neštítí úmyslně zamlčovat klíčová fakta, neuvádět celou pravdu tak, aby před nadcházejícími volbami mohli pošpinit ministra životního prostředí a jím vedené ministerstvo.

14.9.2021 - V rámci vyhlášení Cen SDGs se v Praze otevřou zahrady Černínského paláce s Hrami za lepší svět
PRAHA (Česká rozvojová agentura) - Rezervace divokých koní, tyčinky se cvrččím proteinem nebo třeba dioptrické brýle pro třetí svět. To je jen část vítězů loňského ročníku Cen SDGs. Jejich řady se nyní rozšíří o další zajímavé počiny s udržitelným a veřejně prospěšným přesahem. O jaké projekty jde, bude odtajněno již ve čtvrtek 16. září v rámci 5. ročníku Cen SDGs, které stejně jako v předchozích letech pořádá Asociace společenské odpovědnosti s podporou České rozvojové agentury. Slavnostní galavečer z Černínského paláce bude možné sledovat prostřednictvím online streamu na DVTV od 20.00 hod. Veřejnost se pak přímo na „místo činu“ bude moci podívat v sobotu 18. září, kdy se v zahradách Černínského paláce uskuteční zábavné rodinné odpoledne s podtitulem Hry za lepší svět.

13.9.2021 - Kurt Kotrschal • Vlk – pes – člověk - Příběh tisíciletého vztahu
BRNO (Nakladatelství Kazda) - Uznávaný etolog Kurt Kotrschalnám ve své knize Vlk – pes – člověk pomáhá lépe pochopit pradávné zaujetí vlkem a učí nás, jak správně přistupovat k našemu věrnému společníkovi – psovi. Kniha odpovídá na otázku, v čem se od sebe tito dva blízcí příbuzní liší, a zároveň poskytuje cenné poznatky o soužití člověka a jeho nejlepšího přítele. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 6. října 2021.

13.9.2021 - Probuďte své smysly!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku připravila v klášterní zahradě ve Vrchlabí v termínu od 13. do 17. září neobvyklý zážitkový program, který lze „zhlédnout“ pouze pomocí hmatu, sluchu a čichu. Každým rokem se akce Tma přede mnou aneb dotkněme se Krkonoš těší velkému zájmu návštěvníků a není tomu jinak ani letos.

13.9.2021 - Pozvánka na TK MŽP a spolku Ukliďme Česko. Ministr Brabec zve na World CleanUp Day
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - TK ve středu 15.9. od 13.30 na MŽP

13.9.2021 - Den čisté mobility v Českých Budějovicích
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - V rámci Evropského týdne mobility zve spolek Energy Centre České Budějovice širokou veřejnost na pravidelnou akci s názvem Den čisté mobility, která se letos uskuteční ve čtvrtek 16. září přímo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Tématem je ekologická doprava a bezpečnost silničního provozu. Na novinky z této oblasti se návštěvníci mohou těšit od 9:00 do 18:00 hodin.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 880 | Další