titulní strana > co píší jiní
Běžné zelené trávníky jsou ekologický nesmysl. Nechte je zdivočet!
19. října 2018 02:10

PRAHA (Ekolist) - Klasické trávníky pokrývají pětinu rozlohy měst, ale jsou si do krajnosti podobné. Ve Švédsku jako v Austrálii. Unifikované parametry i druhové složení ale při měnících se klimatických podmínkách neobstojí. Jak píše Science, je čas na změnu.
(Celý text)

Klimatologové paří střílečku Fortnite a hučí přitom do hráčů o klimatických změnách
19. října 2018 01:54

PRAHA (Ekolist) - Teď se možná dozvíte něco, co jste dosud nevěděli - a vůbec vám to nechybělo. Fortnite je momentálně ta nejvíc online střílečka, jakou můžete na počítači pařit. Oproti jiným střílečkám se liší tím, že se nesnaží o co nejvěrnější nápodobu reality. Sází na nadsázku a stylizaci. A Twitch je služba, kde můžete sledovat (nebo streamovat) průběh různých online her. Takové YouTube pro pařany. Sledovat tu můžete třeba právě Fortnite. A klimatologové si na Twitchi založili účet, kde streamují svou hru Fortnite a přitom si s ostatními hráči povídají o tom, co jsou klimatické změny. Máte nabito? Jdeme.


(Celý text)

Meziplodiny chrání pole a vylepšují půdu
19. října 2018 01:47

PRAHA (Žít krajinou) - Půda je bohatství nás všech. Pro zemědělce je prostředkem k úspěchu, tedy k velké a kvalitní sklizni, a z té se nakonec těšíme i my ostatní. Zásoby živin v půdě však nejsou nevyčerpatelné, a proto se o ni musíme dobře starat. Použití meziplodin je jedním z opatření, která pomáhají zachovat, nebo i vylepšit kvalitu půdy. A co to vlastně jsou ty meziplodiny?
(Celý text)

Vyrazte na výlet do Jizerských hor a cestou buďte užiteční. Sbírejte odpadky
19. října 2018 00:50

PRAHA (Ekolist) - O tomto víkendu proběhne tradiční akce Ukliďme Jizerky. Počasí by mělo podle předpovědi vydržet slunečné a pro dobrovolníky bude tak sběr odpadů probíhat za příznivých podmínek. Dobrovolníci mají další šanci pomoci Jizerským horám být čisté a pouklízet, co tam po letní sezoně zůstalo po neukázněných návštěvnících.
(Celý text)

Francouzský výrobce nabízí voňavku z odpadu parfémového průmyslu
19. října 2018 00:39

(ČTK) - Francouzský výrobce luxusních parfémů Etat Libre d’Orange prodává voňavku vyráběnou za použití odpadu po produkci jiných voňavek. Novou vůni nazval I am Trash: Les Fleurs du Dechet (Jsem smetí: Květy odpadu). Receptura zahrnuje recyklované výtažky z jablek, cedru atlaského a růže, dále pomeranče a jahody, uvádí výrobce.
(Celý text)

Ochránci přírody dali podnět inspekci na prošetření tří těžebních firem
19. října 2018 00:31

PRAHA (ČTK) - Hnutí Duha podalo k České inspekci životního prostředí (ČIŽP) podnět k prošetření tří firem těžících hnědé uhlí kvůli možnému porušení zákona o ekologické újmě. Severočeské doly ze skupiny ČEZ a Vršanská uhelná a Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy podle právní analýzy firmy Frank Bold neplní povinnost finančně se zajistit pro případ akutních problémů, jako je zamoření vody a půdy při nehodě. Hnutí Duha to včera sdělilo v tiskové zprávě. Severočeské doly se k tomu nechtěly vyjádřit a skupina Sev.en Energy uvedla, že předpisy plní. Obě těžařské skupiny sdělily, že budou s ČIŽP spolupracovat.
(Celý text)

Vědci vytvořili elektronický atlas prachových částic
19. října 2018 00:26

(ČTK) - Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin a Geologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) vytvořili elektronický atlas prachových částic. Je to první aplikace zaměřená konkrétně na složky usazeného prachu, určena je pro odborníky i laiky. Atlas vznikl za podpory Strategie AV21 v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby. V tiskové zprávě to uvedl Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR.
(Celý text)

Brněnská botanická zahrada vystavuje desítky citrusů
19. října 2018 00:17

BRNO (ČTK) - V botanické zahradě přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity je počínaje včerejškem k vidění asi 100 rostlin z tropických a subtropických oblastí, převládají ty citrusové. Počasí v České republice letos citrusům přálo, rostliny mají spoustů plodů, řekla vedoucí botanické zahrady Magdaléna Chytrá. Výstava je prodejní, potrvá do neděle.
(Celý text)

V Zoo Děčín pro návštěvníky přichystají Stezku stromů
19. října 2018 00:16

(ČTK) - Na Den stromů, který připadá na 20. října, přichystá Zoologická zahrada Děčín takzvanou Stezku stromů. Svátek se v České republice slaví od roku 1906 a jeho úkolem je připomenout lidem to, jak důležité stromy pro naši planetu jsou, a že právě díky nim se zde udržuje příznivé bioklima pro život člověka.
(Celý text)

Slovensko výrazněji zdraží skládkovné, chce tak podpořit třídění
19. října 2018 00:12

BRATISLAVA (ČTK) - Sazby poplatků za uložení odpadu na skládkách na Slovensku v průběhu tří let výrazněji stoupnou. Předpokládá to návrh zákona, který ve středu schválil slovenský parlament. Zdražením chtějí slovenské úřady podpořit třídění odpadu, ve kterém země zaostává za EU.
(Celý text)

Státy V4 podpořily kroky na zmírnění dopadů rizik v zemědělství
19. října 2018 00:11

BRATISLAVA (ČTK) - Státy Evropské unie by měly vytvořit komplexní systém opatření na zmírnění dopadů rizik v zemědělství a v potravinářském sektoru. Na konferenci v Bratislavě se na tom shodli zástupci čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4). ČR na jednání zastupoval ministr zemědělství Miroslav Toman.
(Celý text)

Asociace: Lidé letos vyprodukují 50 milionů tun elektroodpadu
19. října 2018 00:09

(ČTK) - Lidstvo letos vyprodukuje 50 milionů tun elektroodpadu, polovinu tvoří osobní zařízení jako počítače, obrazovky, mobilní telefony, tablety a televizory. Zbytek jsou větší domácí spotřebiče, například pračky, lednice, přímotopy nebo mobilní klimatizační jednotky. Vyplývá to z dat evropské asociace kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum.
(Celý text)

Vláda schválila plány strategických dokumentů k udržitelnému rozvoji
18. října 2018 07:17

PRAHA (ČTK) - Vláda včera schválila implementační plány pro naplnění Strategického rámce Česká republika 2030 a Agendy 2030, které se věnují tématu udržitelného rozvoje a mají vést ke zvýšení kvality života všech obyvatel. Dokumenty zapracovávají cíle udržitelného rozvoje, jako je vymýcení extrémní chudoby, udržení míru a partnerství mezi státy nebo reagování na změny klimatu.
(Celý text)

Špatné zprávy pro pivaře: klimatické změny pivo prodraží
18. října 2018 01:10

PRAHA (Ekolist) - Globální oteplování, klimatické změny. Že vás tyhle věci netrápí, dokud máte svůj půllitr s pivem? Právě kvůli nim nás ale bude tekuté štěstí nejspíš stát o něco víc. Nárůst teploty neohrožuje jen naše zdraví nebo faunu a flóru. Vede i k omezení dostupnosti potravin. A to včetně piva. Píše o BussinesInsider.
(Celý text)

Odchytová klec na medvěda míří do terénu, lákat ho bude na jablka
18. října 2018 00:46

VSETÍN (ČTK) - Zástupci obcí na Vsetínsku a ochránci přírody dnes instalují do terénu odchytovou klec na medvěda. Medvěd se v regionu pohybuje od září, zabil již dvě desítky ovcí, také kozy či kohouta, poškodil i včelíny. Starostové dnes spolu s ochránci přírody při jednání v Oznici vybrali místo, kam klec umístí. Veřejnosti však její polohu nesdělí. "Snažíme se, aby tato informace zůstala jen u pár lidí, není žádoucí, aby lidé klec vyhledávali, aby se akce pokud možno zdařila co nejdřív a co nejlíp," řekl dnes v Oznici novinářům Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.
(Celý text)

V Japonsku nečekaně rozkvetly sakury, mohou za to asi tajfuny
18. října 2018 00:40

PRAHA (ČTK) - Japonské sakury, které každé jaro přilákají do země tisíce turistů, letos nečekaně rozkvetly na podzim. Podle meteorologů vzácný fenomén mohly zapříčinit tajfuny, které zemi letos zasáhly, napsal dnes zpravodajský server BBC News. Meteorologický web Weathernews zaznamenal více než 300 hlášení o rozkvetlých stromech.
(Celý text)

Botanik Vild: Tradiční hospodaření působí pozitivně na vegetaci
18. října 2018 00:37

(ČTK) - Tradiční formy hospodaření, jakými byly pařezení, pastva nebo hrabání stromové opadanky, mohou mít pozitivní vliv na biodiverzitu lesů. V rozhovoru to řekl Ondřej Vild z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), který v úterý získal Cenu AV ČR v kategorii vědeckých pracovníků do 35 let. Na rozmanitost vegetace má podle něj částečně kladný účinek i lesní zvěř.
(Celý text)

Teplárna Přerov ročně spotřebuje až 114.000 tun paliva z odpadu
18. října 2018 00:33

PŘEROV (ČTK) - Teplárna na okraji Přerova bude moci po plánované modernizaci ročně spálit až 114.000 tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů. Informace byla získána z databáze EIA. Nová spalovací technologie podle města i společnosti Veolia Energie ČR splní nejpřísnější limity a výrazně sníží emise z teplárny. Zhruba dvoumiliardovou investici zaplatí skupina Veolia, které teplárna patří. Nové zdroje tepla by měly v Přerově začít fungovat do konce roku 2022.
(Celý text)

Studie: Toxické látky z elektroodpadu se dostávají do zboží
18. října 2018 00:30

PRAHA (ČTK) - Nebezpečné látky z elektroodpadu se recyklací dostávají do spotřebního zboží, jako jsou hračky, kadeřnické a kancelářské potřeby či kuchyňské náčiní. Vyplývá to ze studie, jejímiž autory jsou ekologická organizace Arnika, Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL) a mezinárodní síť IPEN. Na včerejší tiskové konferenci její výsledky představila autorka Jitka Straková.
(Celý text)

Švýcarské ledovce v létě ztratily 2,5 procenta masy
18. října 2018 00:26

PRAHA (ČTK) - Švýcarské ledovce přišly během letošního horkého léta o 2,5 procenta své celkové ledové masy. Přibližně 1500 ledovců se tak zmenšilo o 1,4 miliardy krychlových metrů ve srovnání s loňským zářím, informovala v úterý švýcarská akademie věd. Ještě dramatičtější úbytek podle vědců nenastal jen díky vydatnému sněžení během minulé zimy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 897 | Další
Další články:
16. října 2018 12:52
15. října 2018 01:00
11. října 2018 09:46
9. října 2018 01:00
5. října 2018 12:17

Online diskuse
Běžné zelené trávníky jsou ekologický nesmysl. Nechte je zdivočet!
19. října 2018 02:10

PRAHA (Ekolist) - Klasické trávníky pokrývají pětinu rozlohy měst, ale jsou si do krajnosti podobné. Ve Švédsku jako v Austrálii. Unifikované parametry i druhové složení ale při měnících se klimatických podmínkách neobstojí. Jak píše Science, je čas na změnu.
(Celý text)

Klimatologové paří střílečku Fortnite a hučí přitom do hráčů o klimatických změnách
19. října 2018 01:54

PRAHA (Ekolist) - Teď se možná dozvíte něco, co jste dosud nevěděli - a vůbec vám to nechybělo. Fortnite je momentálně ta nejvíc online střílečka, jakou můžete na počítači pařit. Oproti jiným střílečkám se liší tím, že se nesnaží o co nejvěrnější nápodobu reality. Sází na nadsázku a stylizaci. A Twitch je služba, kde můžete sledovat (nebo streamovat) průběh různých online her. Takové YouTube pro pařany. Sledovat tu můžete třeba právě Fortnite. A klimatologové si na Twitchi založili účet, kde streamují svou hru Fortnite a přitom si s ostatními hráči povídají o tom, co jsou klimatické změny. Máte nabito? Jdeme.


(Celý text)

Meziplodiny chrání pole a vylepšují půdu
19. října 2018 01:47

PRAHA (Žít krajinou) - Půda je bohatství nás všech. Pro zemědělce je prostředkem k úspěchu, tedy k velké a kvalitní sklizni, a z té se nakonec těšíme i my ostatní. Zásoby živin v půdě však nejsou nevyčerpatelné, a proto se o ni musíme dobře starat. Použití meziplodin je jedním z opatření, která pomáhají zachovat, nebo i vylepšit kvalitu půdy. A co to vlastně jsou ty meziplodiny?
(Celý text)

Vyrazte na výlet do Jizerských hor a cestou buďte užiteční. Sbírejte odpadky
19. října 2018 00:50

PRAHA (Ekolist) - O tomto víkendu proběhne tradiční akce Ukliďme Jizerky. Počasí by mělo podle předpovědi vydržet slunečné a pro dobrovolníky bude tak sběr odpadů probíhat za příznivých podmínek. Dobrovolníci mají další šanci pomoci Jizerským horám být čisté a pouklízet, co tam po letní sezoně zůstalo po neukázněných návštěvnících.
(Celý text)

Francouzský výrobce nabízí voňavku z odpadu parfémového průmyslu
19. října 2018 00:39

(ČTK) - Francouzský výrobce luxusních parfémů Etat Libre d’Orange prodává voňavku vyráběnou za použití odpadu po produkci jiných voňavek. Novou vůni nazval I am Trash: Les Fleurs du Dechet (Jsem smetí: Květy odpadu). Receptura zahrnuje recyklované výtažky z jablek, cedru atlaského a růže, dále pomeranče a jahody, uvádí výrobce.
(Celý text)

Ochránci přírody dali podnět inspekci na prošetření tří těžebních firem
19. října 2018 00:31

PRAHA (ČTK) - Hnutí Duha podalo k České inspekci životního prostředí (ČIŽP) podnět k prošetření tří firem těžících hnědé uhlí kvůli možnému porušení zákona o ekologické újmě. Severočeské doly ze skupiny ČEZ a Vršanská uhelná a Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy podle právní analýzy firmy Frank Bold neplní povinnost finančně se zajistit pro případ akutních problémů, jako je zamoření vody a půdy při nehodě. Hnutí Duha to včera sdělilo v tiskové zprávě. Severočeské doly se k tomu nechtěly vyjádřit a skupina Sev.en Energy uvedla, že předpisy plní. Obě těžařské skupiny sdělily, že budou s ČIŽP spolupracovat.
(Celý text)

Vědci vytvořili elektronický atlas prachových částic
19. října 2018 00:26

(ČTK) - Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin a Geologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) vytvořili elektronický atlas prachových částic. Je to první aplikace zaměřená konkrétně na složky usazeného prachu, určena je pro odborníky i laiky. Atlas vznikl za podpory Strategie AV21 v rámci výzkumného programu Přírodní hrozby. V tiskové zprávě to uvedl Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR.
(Celý text)

Brněnská botanická zahrada vystavuje desítky citrusů
19. října 2018 00:17

BRNO (ČTK) - V botanické zahradě přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity je počínaje včerejškem k vidění asi 100 rostlin z tropických a subtropických oblastí, převládají ty citrusové. Počasí v České republice letos citrusům přálo, rostliny mají spoustů plodů, řekla vedoucí botanické zahrady Magdaléna Chytrá. Výstava je prodejní, potrvá do neděle.
(Celý text)

V Zoo Děčín pro návštěvníky přichystají Stezku stromů
19. října 2018 00:16

(ČTK) - Na Den stromů, který připadá na 20. října, přichystá Zoologická zahrada Děčín takzvanou Stezku stromů. Svátek se v České republice slaví od roku 1906 a jeho úkolem je připomenout lidem to, jak důležité stromy pro naši planetu jsou, a že právě díky nim se zde udržuje příznivé bioklima pro život člověka.
(Celý text)

Slovensko výrazněji zdraží skládkovné, chce tak podpořit třídění
19. října 2018 00:12

BRATISLAVA (ČTK) - Sazby poplatků za uložení odpadu na skládkách na Slovensku v průběhu tří let výrazněji stoupnou. Předpokládá to návrh zákona, který ve středu schválil slovenský parlament. Zdražením chtějí slovenské úřady podpořit třídění odpadu, ve kterém země zaostává za EU.
(Celý text)

Státy V4 podpořily kroky na zmírnění dopadů rizik v zemědělství
19. října 2018 00:11

BRATISLAVA (ČTK) - Státy Evropské unie by měly vytvořit komplexní systém opatření na zmírnění dopadů rizik v zemědělství a v potravinářském sektoru. Na konferenci v Bratislavě se na tom shodli zástupci čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (V4). ČR na jednání zastupoval ministr zemědělství Miroslav Toman.
(Celý text)

Asociace: Lidé letos vyprodukují 50 milionů tun elektroodpadu
19. října 2018 00:09

(ČTK) - Lidstvo letos vyprodukuje 50 milionů tun elektroodpadu, polovinu tvoří osobní zařízení jako počítače, obrazovky, mobilní telefony, tablety a televizory. Zbytek jsou větší domácí spotřebiče, například pračky, lednice, přímotopy nebo mobilní klimatizační jednotky. Vyplývá to z dat evropské asociace kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum.
(Celý text)

Vláda schválila plány strategických dokumentů k udržitelnému rozvoji
18. října 2018 07:17

PRAHA (ČTK) - Vláda včera schválila implementační plány pro naplnění Strategického rámce Česká republika 2030 a Agendy 2030, které se věnují tématu udržitelného rozvoje a mají vést ke zvýšení kvality života všech obyvatel. Dokumenty zapracovávají cíle udržitelného rozvoje, jako je vymýcení extrémní chudoby, udržení míru a partnerství mezi státy nebo reagování na změny klimatu.
(Celý text)

Špatné zprávy pro pivaře: klimatické změny pivo prodraží
18. října 2018 01:10

PRAHA (Ekolist) - Globální oteplování, klimatické změny. Že vás tyhle věci netrápí, dokud máte svůj půllitr s pivem? Právě kvůli nim nás ale bude tekuté štěstí nejspíš stát o něco víc. Nárůst teploty neohrožuje jen naše zdraví nebo faunu a flóru. Vede i k omezení dostupnosti potravin. A to včetně piva. Píše o BussinesInsider.
(Celý text)

Odchytová klec na medvěda míří do terénu, lákat ho bude na jablka
18. října 2018 00:46

VSETÍN (ČTK) - Zástupci obcí na Vsetínsku a ochránci přírody dnes instalují do terénu odchytovou klec na medvěda. Medvěd se v regionu pohybuje od září, zabil již dvě desítky ovcí, také kozy či kohouta, poškodil i včelíny. Starostové dnes spolu s ochránci přírody při jednání v Oznici vybrali místo, kam klec umístí. Veřejnosti však její polohu nesdělí. "Snažíme se, aby tato informace zůstala jen u pár lidí, není žádoucí, aby lidé klec vyhledávali, aby se akce pokud možno zdařila co nejdřív a co nejlíp," řekl dnes v Oznici novinářům Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.
(Celý text)

V Japonsku nečekaně rozkvetly sakury, mohou za to asi tajfuny
18. října 2018 00:40

PRAHA (ČTK) - Japonské sakury, které každé jaro přilákají do země tisíce turistů, letos nečekaně rozkvetly na podzim. Podle meteorologů vzácný fenomén mohly zapříčinit tajfuny, které zemi letos zasáhly, napsal dnes zpravodajský server BBC News. Meteorologický web Weathernews zaznamenal více než 300 hlášení o rozkvetlých stromech.
(Celý text)

Botanik Vild: Tradiční hospodaření působí pozitivně na vegetaci
18. října 2018 00:37

(ČTK) - Tradiční formy hospodaření, jakými byly pařezení, pastva nebo hrabání stromové opadanky, mohou mít pozitivní vliv na biodiverzitu lesů. V rozhovoru to řekl Ondřej Vild z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), který v úterý získal Cenu AV ČR v kategorii vědeckých pracovníků do 35 let. Na rozmanitost vegetace má podle něj částečně kladný účinek i lesní zvěř.
(Celý text)

Teplárna Přerov ročně spotřebuje až 114.000 tun paliva z odpadu
18. října 2018 00:33

PŘEROV (ČTK) - Teplárna na okraji Přerova bude moci po plánované modernizaci ročně spálit až 114.000 tun tuhého alternativního paliva vyrobeného z vytříděných komunálních a ostatních odpadů. Informace byla získána z databáze EIA. Nová spalovací technologie podle města i společnosti Veolia Energie ČR splní nejpřísnější limity a výrazně sníží emise z teplárny. Zhruba dvoumiliardovou investici zaplatí skupina Veolia, které teplárna patří. Nové zdroje tepla by měly v Přerově začít fungovat do konce roku 2022.
(Celý text)

Studie: Toxické látky z elektroodpadu se dostávají do zboží
18. října 2018 00:30

PRAHA (ČTK) - Nebezpečné látky z elektroodpadu se recyklací dostávají do spotřebního zboží, jako jsou hračky, kadeřnické a kancelářské potřeby či kuchyňské náčiní. Vyplývá to ze studie, jejímiž autory jsou ekologická organizace Arnika, Aliance pro zdraví a životní prostředí (HEAL) a mezinárodní síť IPEN. Na včerejší tiskové konferenci její výsledky představila autorka Jitka Straková.
(Celý text)

Švýcarské ledovce v létě ztratily 2,5 procenta masy
18. října 2018 00:26

PRAHA (ČTK) - Švýcarské ledovce přišly během letošního horkého léta o 2,5 procenta své celkové ledové masy. Přibližně 1500 ledovců se tak zmenšilo o 1,4 miliardy krychlových metrů ve srovnání s loňským zářím, informovala v úterý švýcarská akademie věd. Ještě dramatičtější úbytek podle vědců nenastal jen díky vydatnému sněžení během minulé zimy.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 897 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama