titulní strana > co píší jiní
Proč uchováváme semena rostlin v podzemních vychlazených trezorech? A proč to není uspokojivé řešení?
15. listopadu 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Hluboce zakořeněná idea, že každý problém životního prostředí má minimálně jedno uspokojivé technické řešení, dostává trhliny. Výzkumníci z britské Královské botanické zahrady v Kew totiž potvrdili, že skoro třetinu semen světových druhů dřevin v genetických bankách současnými metodami uložit nelze. Píše o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Durynsko bude chránit bývalou železnou oponu jako Národní přírodní památku
15. listopadu 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - Spolkový stát Durynsko začíná s vyznačováním Evropského zeleného pásu na celém svém území za Národní přírodní památku. Děje se tak po pátečním schválení zákona o Zeleném pásu v parlamentu spolkového státu Durynsko. Bude tak zajištěna ochrana části Evropského zeleného pásu začínající v česko-německém pohraničí až do poloviny jeho délky Německem. Zelený pás Durynska je první rozsáhlou Národní přírodní památkou v Německu s rozlohou 6 850 hektarů. Informuje o tom Hnutí DUHA.
(Celý text)

Pražská zoo přispívá na záchranu Balikpapanského zálivu na Borneu
15. listopadu 2018 00:15

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada finančně podporuje projekt Pesisir Balikpapan, jehož cílem je ochránit přírodně cenné území v Balikpapanském zálivu na ostrově Borneo. V deštném pralese o rozloze zhruba 450 kilometrů čtverečních žije asi 2000 opic kahau nosatých. Projekt pod českým vedením trvá od roku 2007, kvůli nedostatku financí hrozilo ale jeho ukončení. Včera to sdělila mluvčí zahrady Lenka Pastorčáková.
(Celý text)

Vláda ve Francii zvýší chudým příspěvek na výměnu starých aut
15. listopadu 2018 00:12

(ČTK) - Francouzská vláda zdvojnásobí až na 4000 eur (104.000 korun) příspěvek motoristům s nízkými příjmy, kteří se rozhodnou vyměnit svá stará auta za novější. Celkově vláda podle včerejšího oznámení premiéra Édouarda Philippea vyčlení na tento program a další projekty s cílem zlepšit ovzduší 500 milionů eur (13 miliard korun). Podle francouzského tisku tak chce zmírnit protesty vyvolané růstem daní z paliv.
(Celý text)

ČIŽP: Zetor porušil zákon o ochraně ovzduší, pokuta je 200.000 Kč
15. listopadu 2018 00:10

BRNO (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Brně udělila pokutu 200.000 Kč brněnské firmě Zetor Tractors, podle inspekce porušila zákon o ochraně ovzduší. Firma se proti pokutě neodvolala, sankce je tak pravomocná, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí inpekce Radka Nastoupilová.
(Celý text)

Nejhorší kvalita vzduchu je v Moravskoslezkém kraji, vyplývá z právě vydané publikace
14. listopadu 2018 14:14

PRAHA (Ekolist) - Na řadě lokalit koncentrace některých znečišťujících látek stále překračují překračují zákonem stanovené imisní limity pro ochranu lidského zdraví. Děje se to i navzdory klesajícímu trendu většiny imisních charakteristik látek znečišťujících ovzduší (suspendované částice, benzo[a]pyren, oxidy dusíku, přízemní ozon, benzen, těžké kovy, oxid siřičitý a oxid uhelnatý). V porovnání s mohutným snížením imisních koncentrací v 90. letech, souvisejícím s opatřeními zejména v oblasti průmyslové, energetické a legislativní, je současný pokles méně výrazný a pozornost se soustředí zejména na škodliviny pocházející z lokálních topenišť a dopravy. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Příští týden se koná Uplatni.se, veletrh pro udržitelně podnikající firmy a studenty
14. listopadu 2018 10:47

PRAHA (Ekolist) - Příští týden se v Praze koná čtvrtý ročník Veletrhu Uplatni.se. Účastníci budou mít možnost načerpat inspiraci a zejména navázat spolupráci s firmami, které nabízí uplatnění v oblastech udržitelného podnikání. Informuje o tom INCIEN.
(Celý text)

Pět běžně používaných produktů, které umí zacloumat se zdravím ekosystémů
14. listopadu 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Vypadají naprosto neškodně a nenápadně, používáme je bez zbytečných výčitek svědomí. Přesto je však jejich dopad na životní prostředí značný. Proto BBC nedávno uveřejnila seznam pěti běžně užívaných produktů, které umí zacloumat se zdravím ekosystémů, aniž bychom to tušili. O které se jedná?
(Celý text)

Poprvé po sto letech se mají do Wellingtonu vrátit ptáci kivi
14. listopadu 2018 00:35

WELLINGTON (ČTK) - V novozélandském Wellingtonu by už brzy mohli ptáci kivi hnízdit za budovou parlamentu, a to díky ambicióznímu plánu ochránců přírody, kteří chtějí během následujícího desetiletí tento kultovní národní symbol znovu nechat osídlit hlavní město. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Střet lvice a cyklisty na Vsetínsku byla dopravní nehoda
14. listopadu 2018 00:30

VSETÍN (ČTK) - Červnový střet lvice a cyklisty u obce Zděchov na Vsetínsku vyhodnotili policisté jako dopravní nehodu. Trestný čin se podle policie nestal. Věc policisté předali k projednání příslušnému správnímu orgánu, v tomto případě se jedná o Městský úřad Vsetín, sdělil dnes mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.
(Celý text)

V Liberci je kavárna, kde je možné adoptovat kočky
14. listopadu 2018 00:20

LIBEREC (ČTK) - Nová kavárna, kde je možné adoptovat kočky, funguje v Liberci. Otevřená je asi deset dnů, za tu dobu se podařilo jednu kočku umístit a jedna je zamluvená, řekla včera spolumajitelka kavárny Miroslava Bernátová.
(Celý text)

Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste na dvojnásobek
14. listopadu 2018 00:19

PRAHA (ČTK) - Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je v katastru Malé a Velké Chuchle, byla 20 hektarů. K rezervaci, která nově ponese název Chuchelské háje, přibude také ochranné pásmo na pozemcích směrem na západ od rezervace. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili na svém posledním zasedání dosluhující pražští radní.
(Celý text)

Na střední Moravě byly po 17 letech opět spatřeny labutě malé
14. listopadu 2018 00:15

ŠUMPERK (ČTK) - Po 17 letech byly na střední Moravě opět spatřeny labutě malé, které do místních zeměpisných šířek při svém tahu ze severních oblastí Ruska zavítají jen výjimečně. Labutě malé ornitologové objevili na Moravičanském jezeře u Mohelnice na Šumpersku. Včera to řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
(Celý text)

Veterináři zakázali používání antiparazitik u spárkaté zvěře
14. listopadu 2018 00:14

(ČTK) - Veterináři od včerejška zakázali používání antiparazitik u spárkaté zvěře. Chtějí, aby myslivci neměli pauzu v lovu divočáků, což se po použití těchto léčiv děje. Prasata z honiteb, kde jsou léky ve volné přírodě použity, nesmějí být několik týdnů konzumována, myslivci je pak neloví. Včera o tom informovali zástupci Státní veterinární správy. Fyzické osoby můžou dostat za použití antiparazitik 100tisícovou pokutu, právnické až dva miliony korun. Výjimku na používání léčiv lze dostat po souhlasu krajské veterinární správy například u přezimovacích obůrek.
(Celý text)

Populace tetřeva na Šumavě a v Bavorském lese mírně stoupá
14. listopadu 2018 00:12

KVILDA (ČTK) - Výskyt tetřeva hlušce na území Šumavy a Bavorského lesa mírně stoupá. Podle aktuálních údajů žije v této přeshraniční oblasti 605 tetřevů. Vyplynulo to z monitoringu tetřeva, který se uskutečnil na přelomu let 2016 a 2017. Předcházející pozorování z let 2009 až 2011 přitom ukázalo, že na Šumavě a v Bavorském lese se vyskytovalo odhadem 556 tetřevů. Novinářům to minulý týden řekli zástupci národních parků Šumava a Bavorský les.
(Celý text)

IEA: Plyn bude do roku 2030 druhým největším zdrojem energie
14. listopadu 2018 00:09

LONDÝN (ČTK) - Zemní plyn do roku 2030 ve světě pravděpodobně nahradí uhlí coby druhý největší zdroj energie po ropě. Předpověděla to včera Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po energii se podle ní v období 2017 až 2040 zvýší o více než čtvrtinu, ale jen za předpokladu efektivnějšího využívání energie. Bez něj bude nárůst dvakrát větší.
(Celý text)

Znečištěné ovzduší rostlinám vyhovuje. Dobrá zpráva to ale není. Je tu totiž háček
13. listopadu 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Znečištěné ovzduší ve městech lidem neprospívá, ale rostliny z něj mohou těžit jisté výhody. Úplně dobrá zpráva to ale není. Jak to? Vegetace, která díky oxidům dusíku lépe roste a je odolnější, o poznání méně chutná býložravému hmyzu. Informuje o tom Univerzita v Sheffieldu.
(Celý text)

Není rosa. Industriální hospodaření na obrovských polích se musí změnit, tvrdí farmář
13. listopadu 2018 01:03

PRAHA (Ekolist) - Ozeleňování zemědělství se možná děje, ale jen na papíře. V krajině dosud vidět není. V přírodě naopak pozorujeme důsledky 80 let odvádění vody z krajiny. Problém je, že v posledních letech nám voda začíná chybět a potřebujeme ji do krajiny vrátit. Tématu vody v krajině se v říjnu věnoval diskusní seminář, konaný v rámci filmového festivalu Ekofilm.
(Celý text)

Lovci z celé Evropy uloví na Osoblažsku stovky divokých zvířat
13. listopadu 2018 00:40

BOHUŠOV (ČTK) - Lovci z celé Evropy přijíždějí každý rok v lovecké sezoně na Osoblažsko, kde ve dvou honitbách farmy Josef Vendolský uloví stovky kusů zvěře. Zájem o poplatkový lov roste, a tak se většinou podaří prodat všechna zvěř, kterou má farma v plánu odlovit. Řekl to majitel farmy Josef Vendolský.
(Celý text)

Do okolí Paříže od léta nebudou smět stará dieselová auta
13. listopadu 2018 00:35

(ČTK) - OpaDo okolí Paříže už od července 2019 nebudou moci vjíždět stará dieselová auta. Rozhodla o tom včera rada oblasti zvané Velká Paříž, což je region zahrnující francouzskou metropoli a přilehlé departementy. tření, jehož cílem je omezit znečištění ovzduší, se dotkne dieselových vozů starších 18 let, informovala francouzská média.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 907 | Další
Další články:
15. listopadu 2018 01:00
6. listopadu 2018 14:34
6. listopadu 2018 01:00
6. listopadu 2018
5. listopadu 2018 01:00

Online diskuse
Proč uchováváme semena rostlin v podzemních vychlazených trezorech? A proč to není uspokojivé řešení?
15. listopadu 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Hluboce zakořeněná idea, že každý problém životního prostředí má minimálně jedno uspokojivé technické řešení, dostává trhliny. Výzkumníci z britské Královské botanické zahrady v Kew totiž potvrdili, že skoro třetinu semen světových druhů dřevin v genetických bankách současnými metodami uložit nelze. Píše o tom ScienceDaily.
(Celý text)

Durynsko bude chránit bývalou železnou oponu jako Národní přírodní památku
15. listopadu 2018 01:00

PRAHA (Ekolist) - Spolkový stát Durynsko začíná s vyznačováním Evropského zeleného pásu na celém svém území za Národní přírodní památku. Děje se tak po pátečním schválení zákona o Zeleném pásu v parlamentu spolkového státu Durynsko. Bude tak zajištěna ochrana části Evropského zeleného pásu začínající v česko-německém pohraničí až do poloviny jeho délky Německem. Zelený pás Durynska je první rozsáhlou Národní přírodní památkou v Německu s rozlohou 6 850 hektarů. Informuje o tom Hnutí DUHA.
(Celý text)

Pražská zoo přispívá na záchranu Balikpapanského zálivu na Borneu
15. listopadu 2018 00:15

PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada finančně podporuje projekt Pesisir Balikpapan, jehož cílem je ochránit přírodně cenné území v Balikpapanském zálivu na ostrově Borneo. V deštném pralese o rozloze zhruba 450 kilometrů čtverečních žije asi 2000 opic kahau nosatých. Projekt pod českým vedením trvá od roku 2007, kvůli nedostatku financí hrozilo ale jeho ukončení. Včera to sdělila mluvčí zahrady Lenka Pastorčáková.
(Celý text)

Vláda ve Francii zvýší chudým příspěvek na výměnu starých aut
15. listopadu 2018 00:12

(ČTK) - Francouzská vláda zdvojnásobí až na 4000 eur (104.000 korun) příspěvek motoristům s nízkými příjmy, kteří se rozhodnou vyměnit svá stará auta za novější. Celkově vláda podle včerejšího oznámení premiéra Édouarda Philippea vyčlení na tento program a další projekty s cílem zlepšit ovzduší 500 milionů eur (13 miliard korun). Podle francouzského tisku tak chce zmírnit protesty vyvolané růstem daní z paliv.
(Celý text)

ČIŽP: Zetor porušil zákon o ochraně ovzduší, pokuta je 200.000 Kč
15. listopadu 2018 00:10

BRNO (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Brně udělila pokutu 200.000 Kč brněnské firmě Zetor Tractors, podle inspekce porušila zákon o ochraně ovzduší. Firma se proti pokutě neodvolala, sankce je tak pravomocná, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí inpekce Radka Nastoupilová.
(Celý text)

Nejhorší kvalita vzduchu je v Moravskoslezkém kraji, vyplývá z právě vydané publikace
14. listopadu 2018 14:14

PRAHA (Ekolist) - Na řadě lokalit koncentrace některých znečišťujících látek stále překračují překračují zákonem stanovené imisní limity pro ochranu lidského zdraví. Děje se to i navzdory klesajícímu trendu většiny imisních charakteristik látek znečišťujících ovzduší (suspendované částice, benzo[a]pyren, oxidy dusíku, přízemní ozon, benzen, těžké kovy, oxid siřičitý a oxid uhelnatý). V porovnání s mohutným snížením imisních koncentrací v 90. letech, souvisejícím s opatřeními zejména v oblasti průmyslové, energetické a legislativní, je současný pokles méně výrazný a pozornost se soustředí zejména na škodliviny pocházející z lokálních topenišť a dopravy. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
(Celý text)

Příští týden se koná Uplatni.se, veletrh pro udržitelně podnikající firmy a studenty
14. listopadu 2018 10:47

PRAHA (Ekolist) - Příští týden se v Praze koná čtvrtý ročník Veletrhu Uplatni.se. Účastníci budou mít možnost načerpat inspiraci a zejména navázat spolupráci s firmami, které nabízí uplatnění v oblastech udržitelného podnikání. Informuje o tom INCIEN.
(Celý text)

Pět běžně používaných produktů, které umí zacloumat se zdravím ekosystémů
14. listopadu 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Vypadají naprosto neškodně a nenápadně, používáme je bez zbytečných výčitek svědomí. Přesto je však jejich dopad na životní prostředí značný. Proto BBC nedávno uveřejnila seznam pěti běžně užívaných produktů, které umí zacloumat se zdravím ekosystémů, aniž bychom to tušili. O které se jedná?
(Celý text)

Poprvé po sto letech se mají do Wellingtonu vrátit ptáci kivi
14. listopadu 2018 00:35

WELLINGTON (ČTK) - V novozélandském Wellingtonu by už brzy mohli ptáci kivi hnízdit za budovou parlamentu, a to díky ambicióznímu plánu ochránců přírody, kteří chtějí během následujícího desetiletí tento kultovní národní symbol znovu nechat osídlit hlavní město. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Střet lvice a cyklisty na Vsetínsku byla dopravní nehoda
14. listopadu 2018 00:30

VSETÍN (ČTK) - Červnový střet lvice a cyklisty u obce Zděchov na Vsetínsku vyhodnotili policisté jako dopravní nehodu. Trestný čin se podle policie nestal. Věc policisté předali k projednání příslušnému správnímu orgánu, v tomto případě se jedná o Městský úřad Vsetín, sdělil dnes mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.
(Celý text)

V Liberci je kavárna, kde je možné adoptovat kočky
14. listopadu 2018 00:20

LIBEREC (ČTK) - Nová kavárna, kde je možné adoptovat kočky, funguje v Liberci. Otevřená je asi deset dnů, za tu dobu se podařilo jednu kočku umístit a jedna je zamluvená, řekla včera spolumajitelka kavárny Miroslava Bernátová.
(Celý text)

Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste na dvojnásobek
14. listopadu 2018 00:19

PRAHA (ČTK) - Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je v katastru Malé a Velké Chuchle, byla 20 hektarů. K rezervaci, která nově ponese název Chuchelské háje, přibude také ochranné pásmo na pozemcích směrem na západ od rezervace. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili na svém posledním zasedání dosluhující pražští radní.
(Celý text)

Na střední Moravě byly po 17 letech opět spatřeny labutě malé
14. listopadu 2018 00:15

ŠUMPERK (ČTK) - Po 17 letech byly na střední Moravě opět spatřeny labutě malé, které do místních zeměpisných šířek při svém tahu ze severních oblastí Ruska zavítají jen výjimečně. Labutě malé ornitologové objevili na Moravičanském jezeře u Mohelnice na Šumpersku. Včera to řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
(Celý text)

Veterináři zakázali používání antiparazitik u spárkaté zvěře
14. listopadu 2018 00:14

(ČTK) - Veterináři od včerejška zakázali používání antiparazitik u spárkaté zvěře. Chtějí, aby myslivci neměli pauzu v lovu divočáků, což se po použití těchto léčiv děje. Prasata z honiteb, kde jsou léky ve volné přírodě použity, nesmějí být několik týdnů konzumována, myslivci je pak neloví. Včera o tom informovali zástupci Státní veterinární správy. Fyzické osoby můžou dostat za použití antiparazitik 100tisícovou pokutu, právnické až dva miliony korun. Výjimku na používání léčiv lze dostat po souhlasu krajské veterinární správy například u přezimovacích obůrek.
(Celý text)

Populace tetřeva na Šumavě a v Bavorském lese mírně stoupá
14. listopadu 2018 00:12

KVILDA (ČTK) - Výskyt tetřeva hlušce na území Šumavy a Bavorského lesa mírně stoupá. Podle aktuálních údajů žije v této přeshraniční oblasti 605 tetřevů. Vyplynulo to z monitoringu tetřeva, který se uskutečnil na přelomu let 2016 a 2017. Předcházející pozorování z let 2009 až 2011 přitom ukázalo, že na Šumavě a v Bavorském lese se vyskytovalo odhadem 556 tetřevů. Novinářům to minulý týden řekli zástupci národních parků Šumava a Bavorský les.
(Celý text)

IEA: Plyn bude do roku 2030 druhým největším zdrojem energie
14. listopadu 2018 00:09

LONDÝN (ČTK) - Zemní plyn do roku 2030 ve světě pravděpodobně nahradí uhlí coby druhý největší zdroj energie po ropě. Předpověděla to včera Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po energii se podle ní v období 2017 až 2040 zvýší o více než čtvrtinu, ale jen za předpokladu efektivnějšího využívání energie. Bez něj bude nárůst dvakrát větší.
(Celý text)

Znečištěné ovzduší rostlinám vyhovuje. Dobrá zpráva to ale není. Je tu totiž háček
13. listopadu 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Znečištěné ovzduší ve městech lidem neprospívá, ale rostliny z něj mohou těžit jisté výhody. Úplně dobrá zpráva to ale není. Jak to? Vegetace, která díky oxidům dusíku lépe roste a je odolnější, o poznání méně chutná býložravému hmyzu. Informuje o tom Univerzita v Sheffieldu.
(Celý text)

Není rosa. Industriální hospodaření na obrovských polích se musí změnit, tvrdí farmář
13. listopadu 2018 01:03

PRAHA (Ekolist) - Ozeleňování zemědělství se možná děje, ale jen na papíře. V krajině dosud vidět není. V přírodě naopak pozorujeme důsledky 80 let odvádění vody z krajiny. Problém je, že v posledních letech nám voda začíná chybět a potřebujeme ji do krajiny vrátit. Tématu vody v krajině se v říjnu věnoval diskusní seminář, konaný v rámci filmového festivalu Ekofilm.
(Celý text)

Lovci z celé Evropy uloví na Osoblažsku stovky divokých zvířat
13. listopadu 2018 00:40

BOHUŠOV (ČTK) - Lovci z celé Evropy přijíždějí každý rok v lovecké sezoně na Osoblažsko, kde ve dvou honitbách farmy Josef Vendolský uloví stovky kusů zvěře. Zájem o poplatkový lov roste, a tak se většinou podaří prodat všechna zvěř, kterou má farma v plánu odlovit. Řekl to majitel farmy Josef Vendolský.
(Celý text)

Do okolí Paříže od léta nebudou smět stará dieselová auta
13. listopadu 2018 00:35

(ČTK) - OpaDo okolí Paříže už od července 2019 nebudou moci vjíždět stará dieselová auta. Rozhodla o tom včera rada oblasti zvané Velká Paříž, což je region zahrnující francouzskou metropoli a přilehlé departementy. tření, jehož cílem je omezit znečištění ovzduší, se dotkne dieselových vozů starších 18 let, informovala francouzská média.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 907 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama