titulní strana > co píší jiní
Satelitní atlas zachycuje čtyřicet let růstu a šíření lidstva na Zemi
27. října 2016 01:03

PRAHA (Ekolist) - Zatímco růst lidské populace je velmi detailně sledovanou statistickou veličinou, informace o prostorové distribuci lidstva na zemském povrchu stojí poněkud stranou. Přitom právě tato informace názorně ilustruje celkové dopady lidského počínání na životní prostředí. Data, která zachycují čtyřicet posledních let růstu a šíření lidstva na Zemi nyní uveřejnilo Společné výzkumné středisko (JRC) Evropské komise.
(Celý text)

Pamětní habry připomenou vznik názvu ostravské Hrabůvky
26. října 2016 15:23

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská městská část Jih chystá u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa výsadbu pamětních stromů. Vysazovat se bude trojice habrů. Lidem by stromy měly připomínat, jak vznikla Hrabůvka, tedy jedna z částí městského obvodu. Habrům se totiž v místním nářečí říkalo hrab a právě od tohoto výrazu pochází i název Hrabůvka, řekl starosta Martin Bednář.
(Celý text)

Myslivci či rybáři se bojí omezení nepůvodních rostlin a zvířat
26. října 2016 10:34

PRAHA (ČTK) - Sdružení myslivců, rybářů či zahrádkářů se obávají omezení nepůvodních rostlin a živočichů v legislativě připravované ministerstvem životního prostředí. Uvedly to ve společném prohlášení. Mezi v Česku nepůvodní druhy patří třeba i kaštan nebo kamzík. Ministerstvo ale sdělilo na svém webu, že stát bude část druhů zřejmě tolerovat nebo jen sledovat.
(Celý text)

Soud v USA schválil urovnání Volkswagenu kvůli naftovým vozům
26. října 2016 10:10

WASHINGTON (ČTK) - Americký federální soudce Charles Breyer schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475 000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč). Volkswagen zahájí odkup svých vozů v polovině listopadu, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

IEA: Obnovitelné zdroje energie loni podle výkonu překonaly uhlí
26. října 2016 09:19

PAŘÍŽ (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu obnovitelné zdroje loni překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově instalovaný výkon obnovitelných zdrojů pak loni poprvé překonal nově instalovaný výkon elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají.
(Celý text)

Lidé nemají rádi představu, že jedí mrtvá těla zvířat. Chtějí řízek, ne prase
26. října 2016 01:40

PRAHA (Ekolist) - To, jak mluvíme a přemýšlíme o masných potravinách, ovlivňuje i míru jejich spotřeby. Dáváme si řízek, nikoliv prase. Svíčkovou, ne krávu. Na základě pěti dílčích studií popisuje Jonas R. Kunst, docent Institutu psychologie na Univerzitě v Oslu, jak si lidé vytvářejí odstup od toho, že jedí zvířata. A tím snižují svou vlastní schopnost soucítit s osudem zvířat. Když si ale realitu připustíme, naše tendence konzumovat maso klesá.
(Celý text)

Podle zahraničních odborníků není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat
26. října 2016 01:00

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden se na mezinárodním semináři v Poslanecké sněmovně sešli odborníci na problematiku tzv. kožešinových zvířat. Mimo jiné zde byli i zástupci zemí, které chov kožešinových zvířat na farmách zakázaly. Podle nich není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat. A proto pro ně nelze na farmách ani vytvořit vhodné podmínky. Informovala o tom tisková mluvčí Svobody zvířat Lucie Moravcová.
(Celý text)

Krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi
25. října 2016 19:37

VLAŠIM (ČTK) - Středočeský krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi na Benešovsku. ČTK to řekli Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody a starosta Vlašimi Luděk Jeništa. Záměr měl odpůrce z řad místních lidí a už dříve se k němu negativně vyjádřili i krajští radní. Jednatel investorské společnosti Biostanice Vlašim Roman Holub naopak tvrdil, že projekt za desítky milionů korun by byl pro okolí přínosem.
(Celý text)

V pátek se koná výstavu hub blanických lesů
25. října 2016 14:44

PRAHA (Ekolist) - V pořadí již 8. ročník výstavy hub se bude konat v pátek 28. října 2016 od 10 do 16 hodin, tentokrát v Domě přírody Blaníku u Kondrace. Návštěvnické středisko Dům přírody Blaníku se nachází na úpatí Velkého Blaníku asi 1,5 km nad Kondrací směrem na Křížov.
(Celý text)

Při přestavbě čistírny vod se kácelo. Praha teď vysadí skoro 600 nových stromů
25. října 2016 14:29

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město Praha, respektive Lesy hl. m. Prahy se pustí do výsadby stromů, které nahradí dřeviny pokácené při přestavbě a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Do konce listopadu bude vysazeno téměř 600 nových stromů. Informuje o tom tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.
(Celý text)

O víkendu se v Praze uskuteční veganský veletrh Veggie Planet
25. října 2016 14:00

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město se na dva dny stane hlavním veganským městem. O víkendu 29. až 30. října se v Praze uskuteční první veletrh věnovaný veganskému životnímu stylu - Veggie Planet. Veganství bude prezentováno jak z kulinářské stránky, zdravotní, etické, ekologické a ekonomické perspektivy. Informoval o tom za organizátory David Haller.
(Celý text)

Unikátní dunajské lužní lesy na kraji Vídně se rozrůstají
25. října 2016 13:39

PRAHA (Ekolist) - Louky, lužní lesy, slepá ramena, tůně, orchideje nebo želvy bahenní. Jedna z posledních velkých nivních oblastí podél Dunaje mezi Vídní a Bratislavou letos slaví 20 let od vyhlášení národním parkem a rozšiřuje se. Informovala o tom zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

ERÚ: Problém zákazníků společnosti Česká energie byl vyřešen zrušením licence
25. října 2016 13:06

PRAHA (Ekolist) - Energetický regulační úřad (ERÚ) v pátek 21. října 2016 upozornil na to, že klienti společnosti Česká energie, kteří jsou připojeni k lokálním distribučním soustavám, se mohou nevědomky dopustit neoprávněného odběru energií.
(Celý text)

Muzeum vystaví slona, který byl loni utracen v ostravské zoo
25. října 2016 13:05

OPAVA (ČTK) - Preparát sloního samce Calvina, který byl loni ze zdravotních důvodů utracen v ostravské zoologické zahradě, bude vystaven ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Informovala o tom mluvčí muzea Romana Cieslarová. Model odborníci v těchto dnech dokončují přímo v historické výstavní budově muzea. Pracuje na něm také preparátor Miloš Malucha z Ostravy, který před lety vytvořil pro Národní muzeum preparát slona indického.
(Celý text)

Ochránci přírody vypustili zpět do přírody vzácného orlovce říčního
25. října 2016 12:39

PRAHA (Ekolist) - V záchranné stanici ve Stránském se zotavoval vzácný pacient: mladý orlovec říční. Po dvaceti dnech léčby v nových prostorech byl dnes úspěšně vypuštěn zpět do přírody.
(Celý text)

Pražská botanická zahrada chce investovat půl miliardy korun
25. října 2016 12:12

PRAHA (ČTK) - Pražská botanická zahrada chce v příštích třech letech investovat víc než půl miliardy korun. Navrhovaný plán investic dnes vzali na vědomí pražští radní. Největší plánovanou stavbou je nový vstupní objekt ze severní strany zahrady za 251 milionů korun.
(Celý text)

Rekordní koncentrace oxidu uhličitého vydrží řadu generací
25. října 2016 10:37

PRAHA (ČTK) - Koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého dosáhla v loňském roce rekordní hladiny, s níž budou obyvatelé planety bojovat několik příštích generací a to i navzdory aktuálním snahám vlád o omezení globálního oteplování. Uvedla to včera Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN.
(Celý text)

Ve Znojmě se chystá nákup autobusů MHD na plyn a elektřinu
25. října 2016 10:16

ZNOJMO (ČTK) - Znojmem by měly v závěru příštího roku jezdit autobusy zajišťující MHD na ekologický pohon. Dopravce ZDS-Psota vypsal soutěž na nákup sedmi autobusů na plyn, dvou elektrobusů a dvou malých autobusů s hybridním pohonem na elektřinu a na plyn. Hodnota zakázky je 78 milionů korun, vyplývá z věstníku veřejných zakázek. Nabídky chce mít dopravce do konce listopadu. Zároveň se plánuje zahájení provozu na dvou dalších linkách.
(Celý text)

Před 65 lety byla založena zoologická zahrada v Ostravě
25. října 2016 09:00

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada, která byla založena 26. října 1951, je oblíbeným cílem výletů, jejími branami ročně projdou statisíce návštěvníků. U zrodu zahrady stála skupina ostravských havířů, kteří se snažili zpříjemnit život v moravskoslezské metropoli a v Kunčičkách vybudovali odpočinkový areál. Její součástí byl i zoologický koutek, ve kterém už dva roky před oficiálním založením zahrady pobíhala první zvířata.
(Celý text)

Důležité je změnit to, jak o plánování měst přemýšlíme, říká urbanista Jan Gehl
25. října 2016 01:55

PRAHA (Ekolist) - Ano, Kodaň má spoustu cyklistů, protože je rovinatá. Praha je ale kopcovitá. Může se tu povést to samé, co v Kodani? Základní, „kopcovitý“ argument každé debaty o cyklistice v Praze zazněl i v diskuzi na přednášce Jana Gehla. „Každé město se může vydat trochu jinou cestou k tomu, aby bylo příjemné k životu. Klíč není v budování cyklostezek. Jde o tu změnu, jak o plánování města přemýšlíme. Myslet na to, že města jsou tu pro lidi,“ odpovídá Jan Gehl. „A proti kopcům pomůžou elektrokola.“
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 762 | Další
Další články:
26. října 2016 01:00
25. října 2016 11:15
25. října 2016 11:12
25. října 2016 11:10
25. října 2016 11:04

Online diskuse
Satelitní atlas zachycuje čtyřicet let růstu a šíření lidstva na Zemi
27. října 2016 01:03

PRAHA (Ekolist) - Zatímco růst lidské populace je velmi detailně sledovanou statistickou veličinou, informace o prostorové distribuci lidstva na zemském povrchu stojí poněkud stranou. Přitom právě tato informace názorně ilustruje celkové dopady lidského počínání na životní prostředí. Data, která zachycují čtyřicet posledních let růstu a šíření lidstva na Zemi nyní uveřejnilo Společné výzkumné středisko (JRC) Evropské komise.
(Celý text)

Pamětní habry připomenou vznik názvu ostravské Hrabůvky
26. října 2016 15:23

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská městská část Jih chystá u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa výsadbu pamětních stromů. Vysazovat se bude trojice habrů. Lidem by stromy měly připomínat, jak vznikla Hrabůvka, tedy jedna z částí městského obvodu. Habrům se totiž v místním nářečí říkalo hrab a právě od tohoto výrazu pochází i název Hrabůvka, řekl starosta Martin Bednář.
(Celý text)

Myslivci či rybáři se bojí omezení nepůvodních rostlin a zvířat
26. října 2016 10:34

PRAHA (ČTK) - Sdružení myslivců, rybářů či zahrádkářů se obávají omezení nepůvodních rostlin a živočichů v legislativě připravované ministerstvem životního prostředí. Uvedly to ve společném prohlášení. Mezi v Česku nepůvodní druhy patří třeba i kaštan nebo kamzík. Ministerstvo ale sdělilo na svém webu, že stát bude část druhů zřejmě tolerovat nebo jen sledovat.
(Celý text)

Soud v USA schválil urovnání Volkswagenu kvůli naftovým vozům
26. října 2016 10:10

WASHINGTON (ČTK) - Americký federální soudce Charles Breyer schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475 000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč). Volkswagen zahájí odkup svých vozů v polovině listopadu, uvedla agentura Reuters.
(Celý text)

IEA: Obnovitelné zdroje energie loni podle výkonu překonaly uhlí
26. října 2016 09:19

PAŘÍŽ (ČTK) - Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu obnovitelné zdroje loni překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově instalovaný výkon obnovitelných zdrojů pak loni poprvé překonal nově instalovaný výkon elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají.
(Celý text)

Lidé nemají rádi představu, že jedí mrtvá těla zvířat. Chtějí řízek, ne prase
26. října 2016 01:40

PRAHA (Ekolist) - To, jak mluvíme a přemýšlíme o masných potravinách, ovlivňuje i míru jejich spotřeby. Dáváme si řízek, nikoliv prase. Svíčkovou, ne krávu. Na základě pěti dílčích studií popisuje Jonas R. Kunst, docent Institutu psychologie na Univerzitě v Oslu, jak si lidé vytvářejí odstup od toho, že jedí zvířata. A tím snižují svou vlastní schopnost soucítit s osudem zvířat. Když si ale realitu připustíme, naše tendence konzumovat maso klesá.
(Celý text)

Podle zahraničních odborníků není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat
26. října 2016 01:00

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden se na mezinárodním semináři v Poslanecké sněmovně sešli odborníci na problematiku tzv. kožešinových zvířat. Mimo jiné zde byli i zástupci zemí, které chov kožešinových zvířat na farmách zakázaly. Podle nich není možné kožešinová zvířata na farmách domestikovat. A proto pro ně nelze na farmách ani vytvořit vhodné podmínky. Informovala o tom tisková mluvčí Svobody zvířat Lucie Moravcová.
(Celý text)

Krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi
25. října 2016 19:37

VLAŠIM (ČTK) - Středočeský krajský úřad neschválil výstavbu bioelektrárny u Vlašimi na Benešovsku. ČTK to řekli Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody a starosta Vlašimi Luděk Jeništa. Záměr měl odpůrce z řad místních lidí a už dříve se k němu negativně vyjádřili i krajští radní. Jednatel investorské společnosti Biostanice Vlašim Roman Holub naopak tvrdil, že projekt za desítky milionů korun by byl pro okolí přínosem.
(Celý text)

V pátek se koná výstavu hub blanických lesů
25. října 2016 14:44

PRAHA (Ekolist) - V pořadí již 8. ročník výstavy hub se bude konat v pátek 28. října 2016 od 10 do 16 hodin, tentokrát v Domě přírody Blaníku u Kondrace. Návštěvnické středisko Dům přírody Blaníku se nachází na úpatí Velkého Blaníku asi 1,5 km nad Kondrací směrem na Křížov.
(Celý text)

Při přestavbě čistírny vod se kácelo. Praha teď vysadí skoro 600 nových stromů
25. října 2016 14:29

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město Praha, respektive Lesy hl. m. Prahy se pustí do výsadby stromů, které nahradí dřeviny pokácené při přestavbě a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Do konce listopadu bude vysazeno téměř 600 nových stromů. Informuje o tom tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.
(Celý text)

O víkendu se v Praze uskuteční veganský veletrh Veggie Planet
25. října 2016 14:00

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město se na dva dny stane hlavním veganským městem. O víkendu 29. až 30. října se v Praze uskuteční první veletrh věnovaný veganskému životnímu stylu - Veggie Planet. Veganství bude prezentováno jak z kulinářské stránky, zdravotní, etické, ekologické a ekonomické perspektivy. Informoval o tom za organizátory David Haller.
(Celý text)

Unikátní dunajské lužní lesy na kraji Vídně se rozrůstají
25. října 2016 13:39

PRAHA (Ekolist) - Louky, lužní lesy, slepá ramena, tůně, orchideje nebo želvy bahenní. Jedna z posledních velkých nivních oblastí podél Dunaje mezi Vídní a Bratislavou letos slaví 20 let od vyhlášení národním parkem a rozšiřuje se. Informovala o tom zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

ERÚ: Problém zákazníků společnosti Česká energie byl vyřešen zrušením licence
25. října 2016 13:06

PRAHA (Ekolist) - Energetický regulační úřad (ERÚ) v pátek 21. října 2016 upozornil na to, že klienti společnosti Česká energie, kteří jsou připojeni k lokálním distribučním soustavám, se mohou nevědomky dopustit neoprávněného odběru energií.
(Celý text)

Muzeum vystaví slona, který byl loni utracen v ostravské zoo
25. října 2016 13:05

OPAVA (ČTK) - Preparát sloního samce Calvina, který byl loni ze zdravotních důvodů utracen v ostravské zoologické zahradě, bude vystaven ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Informovala o tom mluvčí muzea Romana Cieslarová. Model odborníci v těchto dnech dokončují přímo v historické výstavní budově muzea. Pracuje na něm také preparátor Miloš Malucha z Ostravy, který před lety vytvořil pro Národní muzeum preparát slona indického.
(Celý text)

Ochránci přírody vypustili zpět do přírody vzácného orlovce říčního
25. října 2016 12:39

PRAHA (Ekolist) - V záchranné stanici ve Stránském se zotavoval vzácný pacient: mladý orlovec říční. Po dvaceti dnech léčby v nových prostorech byl dnes úspěšně vypuštěn zpět do přírody.
(Celý text)

Pražská botanická zahrada chce investovat půl miliardy korun
25. října 2016 12:12

PRAHA (ČTK) - Pražská botanická zahrada chce v příštích třech letech investovat víc než půl miliardy korun. Navrhovaný plán investic dnes vzali na vědomí pražští radní. Největší plánovanou stavbou je nový vstupní objekt ze severní strany zahrady za 251 milionů korun.
(Celý text)

Rekordní koncentrace oxidu uhličitého vydrží řadu generací
25. října 2016 10:37

PRAHA (ČTK) - Koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého dosáhla v loňském roce rekordní hladiny, s níž budou obyvatelé planety bojovat několik příštích generací a to i navzdory aktuálním snahám vlád o omezení globálního oteplování. Uvedla to včera Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN.
(Celý text)

Ve Znojmě se chystá nákup autobusů MHD na plyn a elektřinu
25. října 2016 10:16

ZNOJMO (ČTK) - Znojmem by měly v závěru příštího roku jezdit autobusy zajišťující MHD na ekologický pohon. Dopravce ZDS-Psota vypsal soutěž na nákup sedmi autobusů na plyn, dvou elektrobusů a dvou malých autobusů s hybridním pohonem na elektřinu a na plyn. Hodnota zakázky je 78 milionů korun, vyplývá z věstníku veřejných zakázek. Nabídky chce mít dopravce do konce listopadu. Zároveň se plánuje zahájení provozu na dvou dalších linkách.
(Celý text)

Před 65 lety byla založena zoologická zahrada v Ostravě
25. října 2016 09:00

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada, která byla založena 26. října 1951, je oblíbeným cílem výletů, jejími branami ročně projdou statisíce návštěvníků. U zrodu zahrady stála skupina ostravských havířů, kteří se snažili zpříjemnit život v moravskoslezské metropoli a v Kunčičkách vybudovali odpočinkový areál. Její součástí byl i zoologický koutek, ve kterém už dva roky před oficiálním založením zahrady pobíhala první zvířata.
(Celý text)

Důležité je změnit to, jak o plánování měst přemýšlíme, říká urbanista Jan Gehl
25. října 2016 01:55

PRAHA (Ekolist) - Ano, Kodaň má spoustu cyklistů, protože je rovinatá. Praha je ale kopcovitá. Může se tu povést to samé, co v Kodani? Základní, „kopcovitý“ argument každé debaty o cyklistice v Praze zazněl i v diskuzi na přednášce Jana Gehla. „Každé město se může vydat trochu jinou cestou k tomu, aby bylo příjemné k životu. Klíč není v budování cyklostezek. Jde o tu změnu, jak o plánování města přemýšlíme. Myslet na to, že města jsou tu pro lidi,“ odpovídá Jan Gehl. „A proti kopcům pomůžou elektrokola.“
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 762 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama