titulní strana > co píší jiní
Ústavní soud má rozhodnout o takzvané solární dani
16. května 2012
(Ižurnál) - Podnikatelé, kteří založili svou živnost na slunečních elektrárnách, netrpělivě čekají na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten se dnes vyjádří k zavedení takzvané solární daně, podle které je nutné odvádět státu 26 procent výnosů fotovoltaických elektráren. A to se zpětnou platností.

Na soud se kvůli tomu obrátila se stížností skupina senátorů. Sdružení podnikatelů v této oblasti mluví o likvidačním opatření. Nejhůře dopadli živnostníci, kteří se kvůli solárním panelům pořádně zadlužili.

„Myslím si, že je to zejména morální problém. Protože někomu něco naslibovat a vzápětí mu říct asi jste vydělali víc, než se nám líbilo a klepnout investory po prstech není úplně ideální,“ říká Tomáš Teska z Hlučína u Ostravy. Je jednatelem firmy, která elektrárny montuje.

Stačí říct solární daň a hned ví, o co jde. Viděl to kolem sebe u těch, kteří mu zakázky zadávali. Sehnali peníze na panely a věřili, že ví, co je čeká.

„Investoři chodili zelení s bolením břicha a s obrovskými starostmi, když byli nuceni v bankách podepsat bianko směnky. Ručili veškerým svým majetkem a najednou zjistili, že elektrárna, do které s dobrou vírou investovali, nepřináší to, co měla, naopak musí nosit peníze do banky.“

Na to, jak Ústavní soud rozhodne, je velmi zvědavý. Jemu sice přímo nehrozí, že by kvůli vysoké dani přišel o střechu nad hlavou, ale na zakázkách a živnosti se to projevilo výrazně. Nemluvě o lidské psychice.

„Já bych si moc přál, aby někdo nahlas řekl, že to bylo protiprávní. Hlavně je to ale nemorální.“

Dnešní jednání Ústavního soudu napoví, jestli dojde na žaloby, arbitráže a neúměrné prodlužování návratnosti investic pro podnikatele ve fotovoltaice.

Martin Knitl, Igor Maňour

Další články:
1. října 2016 10:46
1. října 2016 10:40
30. září 2016 14:06
30. září 2016 14:03
30. září 2016 14:01

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama